/, CZ Skyrunning Association, CZSA, Skyrunning, Skyrunning Ostatní/Kdo jsou favorité MČR Hyundai Perun SkyMarathon®

Kdo jsou favorité MČR Hyundai Perun SkyMarathon®

logo Perun barvaJiž v sobotu 3.května 2014 v 9:30 bude odstartován historicky první oficiální Skyrunning závod v Česku a zároveň první Mistrovství ČR v SkyMarathon®.

Závod Hyundai Perun SkyMarathon® přinese snad jen kromě vysoké nadmořské výšky vše, co ty nejtvrdší Sky závody v Evropě i ve světě.

Po úpravách tratě vynucených ochranáři se profil a obtížnost ještě zvýšily a nyní tak dosahují její parametry opravdu dech beroucích hodnot. Na trati v délce 41km naberou závodníci pozitivní převýšení 3195m a negativní převýšení 2707m.

Abyste si jen udělali představu o tom, jak tedy závod vypadá ve srovnání s jinými světovými SkyMarathony uvedu zde pár příkladů.

Mont Blanc Marathon – 42km, +2511m/-1490m (MS 2014)

Čas vítězů v roce 2013

KILIAN JORNET BURGADA 03:30:41

STEVIE KREMER 04:03:16

Zegama-Aizkorri Marathon – 42,2km, +2736m/-2736m

Čas vítězů v roce 2013

KILIAN JORNET BURGADA 3:54:38

EMELIE FORSBERG 4:48:12

Pikes Peake Marathon – 42km, +2382m/-2382m

Čas vítězů v roce 2013

TOURU MIYAHARA 3:43:23

STEVIE KREMER 4:17:10

SkyMarathon del Cielo – 42km, +2700m/-2750m

Čas vítězů v roce 2012 (plná trať)

PAULO GOTTI a TADEI PIVK 4:40:21

EMANUELA BRIZIO 5:40:50

Maddalene SkyMarathon – 44,2km, +3000m/-3000m

Čas vítězů v roce 2013

FABIO BAZZANA 4:34:46

LORENZA BORTOLUZZI 6:57:26

Mapa a profil Hyundai Perun SkyMarathon®

MapaPerunFinal1

ProfilPerunFinal


Snažím se odhadnout, zda někdo z českých běžců překoná čas v cíli pět hodin. Když vezmu v úvahu opravdu drsné převýšení, v mnoha místech tratě těžký technický terén a v začátku května i možnost dost teplého a slunečného dne, skoro bych odhadoval, že vítěz se pod 5 hodin nedostane.

Časový limit je pak pořadatelem závodu stanoven na 8,5 hodiny a ani to se mi nezdá moc. Řekl bych, že ve startovní listině bude velké procento běžců a běžkyň, kteří nic podobného ještě neabsolvovali a nemají moc představu, do čeho jdou. Když si dovolím opět svůj odhad, myslím, že minimálně 20% startujících závod nedokončí.

Prohlédl jsem si startovní listinu závodu a soustředil se jen na české závodníky a závodnice. Nejen proto, že mnohé ze závodníků ze Slovenska nebo Polska neznám a nevím nic o jejich výkonnosti, ale především proto, že pro nás jako CZSA je důležité umístění českých závodníků v MČR. A řekl bych, že konkurence bude veliká. Omlouvám se, pokud v následujícím výčtu nebude někdo, kdo má dojem, že by tam měl být. Fakt se jedná jen o můj subjektivní pohled a budu jen rád, když mě někdo příjemně překvapí a jako černý kůň se vyšvihne do předních pozic ve výsledcích.

Koho tedy považuji za největší favority pro přední místa ve výsledcích MČR SkyMarathon® ? (Dále uvedeno v abecedním pořadí se startovními čísly, abyste je lépe rozeznali na startu, na trati a v cíli)


MUŽI

409 Radek Brunner SK Babice

Výborný maratonec a ultramaratonec, který maraton umí něco přes 2:30. Loni velmi dobře zaběhl na MS v Trailu ve Walesu a je v nominaci na MS v Chamonix pro Ultra SkyMarathon®

338 Pavel Brýdl Hudy – La Sportiva

Velmi zkušený běžec v horách, jehož specialitou jsou právě tratě SkyRace® a SkyMarathon®. Pravidelně se v horách na dobře obsazených závodech umisťuje na čelných pozicích. Pro MS v Cchamonix je nominován na SkyMarathon® a Vertical Kilometer®

422 Zbyněk Cypra Adidas outdoor team

Zbyněk je dříč a i když o sobě říká, že není běžec, dokázal toho v kopcích už dost. Patří k našim nejlepším závodníkům na tratích Ultra Trailu nebo Ultra SkyMarathonu. Je v širší nominaci na MS v Chamonix na Ultra SkyMarathon®. (Krátce po vydání článku Zbyněk na FB oznámil, že kvůli zranění Perun nepůjde. Škoda)

249 Jan Havlíček Inov-8

Podobně jako Pavel Brýdl má i Honza Havlíček spoustu zkušeností z hor a sky závodů. Loni výborně bojoval na ME v Canazei a i letos bude oporou našeho týmu na tratích MS v Chamonix při SkyMarathon® a Vertical Kilometer®

95 Jan Kotyk Salomon/Suunto

Jan Kotyk se na dlouhých a těžkých závodech v Česku umisťuje v popředí výsledků a i zde má šanci být vysoko. Uvidí se, jak mu bude svědčit extrémně těžký profil.

383 Petr Míl adidas Outdoor Team

Pro Petra je to sice krátká distance, na čtyřnásobné délce by asi patřil k hlavním favoritům, ale těžký a hůře běhatelný profil a terén budou určitě jeho výhodou. Jako příprava na to, co ho bude čekat v Chamonix na trati Ultra SkyMarathonu bude tento závod jistě to pravé.

90 Jan Mrázek Salomon

Honza sice nemá zatím žádné konkrétní zkušenosti se Sky závody ve vysokých horách, ale spojují se u něj dvě vlastnosti. Je rychlý, maraton má mezi 2:30 a 2:40 a je původem orienťák. Ti, jak jsem zjistil mají často výhodu ve schopnosti běhat i ve velmi těžkém terénu beze strachu. To se mu bude hodit určitě nejen na Perunu, ale i v Chamonix, kde je nominovaný na trať SkyMarathon®.

20 Stanislav Najvert JulboWay

Běžec, který dokáže být rychlý a umí to v kopcích. Na bedně by pro mě byl překvapením, ale vysoko bych ho ve výsledcích čekal.

432 Adam Ondruch PEARL IZUMI

Adam svými výsledky ukazuje, že patří k širší české špičce v běhání po horách. Dlouho se zdálo, že kvůli závěru školy se nebude moci zúčastnit. O to větší radost si svým startem udělá a bude mít motivaci dosáhnout dobrého výsledku.

321 Petr Vabroušek Author Tufo Trilife Zlín

Petra není třeba moc představovat. Náš dlouhodobě nejúspěšnější Ironman, který si občas velmi úspěšně odskočí k běhu v kopcích a jako trénink to zvládá prakticky vždy minimálně na bednu. 3Koda, že léto je jeho sezona v hlavní sportu triatlonu. Jinak bych ho v týmu na MS viděl moc rád.

277 Jan Zemaník Salomon-Suunto

Honza je běžec, který má podle mého názoru ještě hodně před sebou. Je mladý a již nyní se v konkurenci neztratí, jak ukázal například na počátku března na Trans Gran Canarii. Také jemu by asi více vyhovovala trať alespoň s dvojnásobnou délkou, ale věřím, že i na trati SkyMarathon® uplatní svou schopnost běhu v těžkých kopcích a terénu a bude hodně vysoko. Pro Chamonix je nominovaný na svou oblíbenější trať Ultra SkyMarathon®.

433 Marcel Žuška Maky

Marcel (Maky) se dopsal na startovku pět minut po dvanácté. Jednoduše jako šéf závodu potřeboval vyřešit, že během závodu bude moci být na trati jako závodník a jeho práci převezme někdo jiný. Ale kdo jiný by měl znát trať tak důvěrně jako ten, kdo ji stavěl. Maky asi nevyhraje, ale věřím, že řadě ostatních favoritů může jejich snahu o čelná umístění znepříjemnit.


ŽENY

162 Denisa Krejčiříková VZS Ostrava

Denisa svými výsledky v kopcích na sebe upozornila a dostala se do nominace na MS v Chamonix na trať SkyMarathon®, která jí asi nejvíce sedí. Pokud by nebyla na bedně, byl bych moc překvapen.

213 Ivona Krejčiříková VZS Ostrava

Ivona bývá ve výsledcích za svou sestrou. Přesto si myslím, že je schopná doběhnout na velmi kvalitním místě.

342 Michaela Mertová Activity Lanškroun

Míša je jednou ze stálic skyrunningu v Česku. Má bohaté zkušenosti z Alp a loni při své premiéře na Ultra zvítězila v Andoře na velmi těžkém Celestrail. Také na ME v Canazei i přes svou momentální indispozici udělala výborný výsledek a zabodovala pro tým. Bude li zdravá, na bedně by neměla chybět.

92 Klára Rampírová Adidas outdoor team

Klára je člověk, který se hned tak nevzdává a hlavou dokáže i to, co by člověk nečekal. I když i pro ni asi trať SkyMarathon® bude příliš krátká a své přednosti by více uplatnila na minimálně dvojnásobné trati, čekám ji ve výsledcích vysoko.

420 Anna Straková Czech Skyrunning Team

Z historického hlediska je Anka nejúspěšnější horskou a Sky běžkyní v Česku. V bězích do vrchu získala v individuálních soutěžích z ME dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, z MS pak jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Na dlouhé distanci pak získala dvě zlaté medaile z MS. Kromě toho zvítězila v řadě prestižních horských a Sky závodů včetně pěti vítězství na Mt. Kinabalu Climbathonu a čtyřech vítězství na Sierre-Zinal. V obou těchto závodech drží traťové rekordy, kterým se v současnosti vítězné běžkyně ani nepřibližují. Zdálo by se a byl bych samozřejmě rád, kdyby ji jen toto pasovalo do role hlavní favoritky, ale dlouhá a těžká kariéra dala vzniknout řadě zranění, která se nyní průběžně znovu ozývají a tak bude hodně záležet na aktuálním zdravotním stavu. Také Anka je v nominaci na MS v Chamonix na trať Ultra SkyMarathon®.


Určitě bych ocenil vaše názory na můj odhad vítězného času nejlepšího muže a případný váš odhad času nejlepší ženy. Také vaše tipy na umístění na bedně MČR by pro mě, ale snad i pro vás v porovnání se skutečností v závodě, mohlo být zajímavé. Můžete své tipy psát do komentářů.

Autor:

17 komentářů

 1. Martin M 28/04/2014 v 18:03 - Odpovědět

  Bude to fakt nabitý závod! Na bedně bych tipnul jména Havlíček, Zemaník a Kasalík. Každopádně už jen o TOP 10 bude neskutečný boj.

  • Adam 28/04/2014 v 19:18 - Odpovědět

   Nejen TOP10, ale i TOP20 a TOP30 bude jméno za jménem! A to je dobře, tak kvalitně obsazený horský maraton v ČR dosud nebyl a doufám, že tomu tak zůstane i pro příští roky 🙂 Je to přínos pro region, náš oblíbený sport a jeho následný rozvoj směrem ke stále větší konkurenceschopnosti s Evropou! 🙂

 2. Milan Janata 26/04/2014 v 15:40 - Odpovědět

  Bude to nabitý víkend. Vypadá to, že kdo už se necítí na desítku na dráze, tak vyrazí do hor zkusit fenomén současnosti – skyrunning. Vzhledem k tomu, že mohu odhadovat kvality spíš „rychlíků“ z klasických běhů do vrchu, které znám, tak bych ještě zmínil Radima a Martina Berkovi…vzhledem k náročnosti profilu pro mě ale největším favoritem asi zůstává Honza Havlíček, i když jsem ho letos ještě nikde neregistroval. Výkonnostně je na tom skvěle Radek Brunner, ale seběh je dovednost, s kterou se člověk musí narodit a těžko říct, jak to zvládne v terénu. Pokud ano, tak dle mého, je vytrvalostně asi číslo jedna… Jinak gratuluji k tomu, jak se podařilo rozjet Czech Skyrunning Association. Výborná myšlenka!

 3. Radek 25/04/2014 v 07:21 - Odpovědět

  Nikdo nezmínil hodně kvalitního běžce Ládu Sventka ze Slovenska …

 4. Lech N 25/04/2014 v 06:23 - Odpovědět

  Držím palce Makymu. Jsem rád že mu múžu trochu pomoct s organizaci závodu. Doufám že vyjde počasí a všem přeji krásné zážitky z našich beskyd. 🙂

 5. Adam 24/04/2014 v 20:56 - Odpovědět

  Sázím na Honzu Havlíčka, dokonce i s časem pod 5 hod. Celkově si myslím, že 2-3 lidi se pod 5 hod. dostanou 🙂 Ale je to jen takový tip… Také bych do výčtu přidal Víťu Otevřela a Kněžínka a rozhodně Rada Kasalíka!!

 6. Sam 24/04/2014 v 19:09 - Odpovědět

  Milane, ty dva závody v jednom víkendu považuji za bláznovství. Jednoduše minimálně jeden nepůjdou pořádně. Když půjdou naplno Perun, budou mít tak odrovnané nohy ze seběhů, že druhý den nebude stát za nic. Pokud budou chtít něco běžet v neděli, budou muset vypustit Perun a jít ho hodně zadrženě.

 7. Sam 24/04/2014 v 19:07 - Odpovědět

  Ivo, škoda, že tam nebudeš. Ta trať by ti myslím vyhovovala. Bude hodně těžká. A bolet bude na 100% 🙂

 8. Sam 24/04/2014 v 19:05 - Odpovědět

  Matuši, už jsem ti to psal na FB. Všímal jsem si výhradně závodníků z Česka na MČR. Pokud ne, byl bys tam také. 🙂

 9. Iva Miles 24/04/2014 v 18:38 - Odpovědět

  Wow, to bude veliký závod.
  Míša se mi loni zmínila, že běžela nějakou osmdesátku v Andoře, ale nepřiznala se, že to vyhrála:)
  Favority netipuju, ale držím palce, ať vám to všem běží a moc to nebolí;)
  Ahoj, Iva M.

 10. Matus 24/04/2014 v 17:51 - Odpovědět

  V TOP 10 hadam este skialpinista Stantejsky a dvaja Poliaci Sobczyk a Pawlica. Zo Slovakov na Peruna nejdu ziadne esa 🙂

 11. Milan 24/04/2014 v 17:23 - Odpovědět

  Vlastně i Řídel .

 12. Milan 24/04/2014 v 17:18 - Odpovědět

  Vít Otevřel je přihlášený i na další horský maratón „Střechu světa“ o den později z Morávky…. Pěkný dvojboj 🙂

 13. Pepa 24/04/2014 v 14:12 - Odpovědět

  Chybí mi tam jména jako Kasalík, Řídel, Otevřel..

  • Sam 24/04/2014 v 14:27 - Odpovědět

   Určitě by se našla ve startovce další zajímavá jména kromě mnou uvedených. Ber to tak, že je to můj subjektivní názor, koho já počítám mezi ty, kdo se budou nebo mohou rvát na špici. Pokud tam budou i ti další, bude to jen dobře pro závod i pro skyrunning jako takový.

Napsat komentář

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Translate

BasqueCatalanCzechEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU