logo Perun barvaV minulém článku jsme vám přinesli porovnání parametrů Hyundai Perun SkyMarathon® s jinými světovými SkyMarathony a asi jste si uvědomili, že závod, do kterého jste se přihlásili a který budete již tento víkend absolvovat nebude nic jednoduchého. Pokusili jsme se vám představit i běžce a běžkyně, které považujeme za kandidáty na bednu nebo minimálně na čelná umístění ve výsledkové listině. Dnes se pokusíme přinést pár rad a tipů. Samozřejmě, zkušení běžci, kteří již toho mají v horách za sebou hodně, je asi potřebovat nebudou, pro mnohé však alespoň něco může být užitečné. A něco může mít i obecnější platnost.

Trať s délkou 41km, pozitivním převýšením 3195m a negativním převýšením 2707m nebude jednoduchá a prověří každého. Ty, kdo budou bojovat na špici i ty, kdo budou bojovat s limitem, který byl stanoven na 8,5 hodiny.

Hole

Ačkoli se jedná délkou „jen“ o SkyMarathon®, doporučuji všem, komu hole vysloveně nepřekáží a umí to s nimi trochu, je pro tento závod využít. Na trati vás čeká šest prudkých stoupání včetně toho největšího závěrečného do cíle závodu. Na holích se můžete v prudkých pasážích „vyvěsit“ a vytáhnout, rozložíte námahu na nohy i ruce. Rovněž v prudkých sebězích vám hole mohou pomoci dodat jistotu stability. Jen je třeba pamatovat na pravidlo závodu, že hole mohou být použity jen od startu až do cíle, nebo je můžete předat někomu z vlastního doprovodu na některé z oficiálních občerstvovacích stanic. Vzhledem k tomu, že ten opravdu nejtěžší kopec je do cíle a tam hole asi opravdu pomohou, nemyslím si, že by je někdo odkládal dříve. Spíše může hrozit, že by si je někdo mohl chtít nechat podat až v průběhu závodu. Takové jednání, pokud se na něj přijde, může být trestáno diskvalifikací.

Občerstvení

Na trati je celkem 5 oficiálních občerstvovaček a jen na těchto můžete případně dostat i vlastní občerstvení od svého doprovodu nebo svého „support“ týmu. Jen zde můžete také odložit hole vlastnímu doprovodu (pořadatel toto nezajišťuje).

1. Občerstvovačka – Guty rucki – 5,5km – nápoj Nutrend + voda

2a. Občerstvovačka – Řeka – 16km – nápoj Nutrend + voda + banány + musli tyčinky + čokolády + sůl

2b. Tato občerstvovačka se probíhá dvakrát. Poprvé směrem k Příslopu, kdy lze vzít i jídlo. Po seběhu z Příslopu zde můžete již jen pít.

3. Občerstvovačka – Tyra u Mostu – 28km – nápoj Nutrend + voda + banány + musli tyčinky + čokolády + sůl

4. Občerstvovačka – Chata Ostrý – 30km – voda

5. Občerstvovačka – Chata Kozinec – 35km – voda

Pořadatel zajistil podle mého názoru dostatečné množství občerstvovacích stanic na danou délku závodu. Samozřejmě musel je umístit tam, kde je schopen je dobře zásobovat a zvládnout organizaci pro zhruba 400 běžců. Tím vznikly na trati dva úseky mezi občerstvovačkami dlouhé asi 10km. Na rovině by to nebyl problém. V kopcích tohoto závodu však těchto 10km bude i těm nejlepším trvat jistě přes hodinu. Hodně bude záležet na počasí a na teplotě v den závodu. Přesto doporučuji mít pro tyto úseky a případně i pro potřebu jinde na trati vlastní zásobu pití sebou. Dehydratace může váš výkon poznamenat mnohem víc než případná zátěž do 0,5 litru tekutiny.

Povinná výbava

SkyMarathon® není Ultra a nakonec i ti v konci startovního pole by měli stíhat limit 8,5 hodiny. Pořadatel tedy nepředepisuje žádnou povinnou výbavu a nechává vše na úvaze a rozumu startujících. Jediné, co musí mít z důvodu bezpečnosti každý závodník u sebe je zapnutý a dobitý mobilní telefon pro případ problémů a pro možnost dovolat se pořadateli nebo na Horskou službu.

Přesto si prosím opravdu rozmyslete, co sebou na závod vezmete. Kromě výše doporučeného pití a povinného telefonu zvažte podle aktuální situace a počasí zda nevzít větrovku. Současná předpověď na konec týdne předvídá prudké ochlazení s deštěm, místy i silným a na horách i s možností sněžení. Lehká větrovka vás nezatíží, ale při prudké změně počasí vám může být hodně užitečná a může vám umožnit kvalitně dokončit závod.

S tím souvisí i otázka, do čeho to vše dát. Tady to je určitě hodně individuální a nechci nikomu vnucovat svůj názor. Někdo bude preferovat větší ledvinku, kam nacpe vše potřebné. Někomu se podaří většinu věcí nacpat do kapes šortek nebo trika a případnou větrovku si uváže do pasu. Já bych asi volil lehký a odzkoušený běžecký batoh. Ty jsou dnes opravdu tak lehké a perfektně sedí, že je na zádech skoro necítíte. Pokud pak bude skoro prázdný (mobil, větrovka, nějaká tyčka a půl litru pití), nebude vám vadit a nebudete muset řešit jestli nějakou drobnost vzít nebo nechat na startu.

Prezentace a startovní čísla

Prezentace k závodu je možná v den závodu před startem od 7:00 do 9:00 v objektu lanovky na Javorový. Pro ty, kdo přijedou již v pátek je možnost vyzvednout si číslo od 16:00 do 20:00 v chatě na Javorovém vrchu.

Opravdu doporučuji všem, kdo tuto možnost budou schopni využít, aby tak učinili. Vyhnou se případným frontám u prezentace v sobotu ráno, budou se moci ráno již bez stresu připravovat jen na vlastní závod.

Všechny, kdo převzali nebo odkoupili registraci od jiných závodníků, žádám, aby tuto změnu nahlásili a nechali zaznamenat do startovní listiny při prezentaci. Závod je nejen Mistrovství ČR v SkyMarathon®, ale je i součástí Skyrunner® Czech Series a Rankingu CZSA. Jistě chápete, že není možné, aby výsledek závodníka skutečně absolvujícího trať byl připsán původně přihlášenému závodníku, který závod neběžel. Pokud se na jakýkoli takový případ přijde, bude jak původní závodník, tak i ten, kdo závod beze změny ve startovce běžel, vyřazen pro ročník 2014 z obou dlouhodobých soutěží.

Obecné rady

První a možná nejdůležitější rada pro mnohé. Nepřepalte začátek. Spousta z vás bude jistě hodně motivována a půjde do závodu s velkým odhodláním a vlastními představami o výsledku. Jako na všech závodech i zde se najdou ti, kdo po startu vypálí tempem, které není adekvátní délce a profilu trati. Nenechte se strhnout i když se vám bude zdát, že vám čelo i pole utíká. Držte si své tempo. Po startu vás čeká hned první velmi slušný kopec. Pokud se do něj zahltíte a zakyselíte, máte zkažený celý závod. Těch doslova pár minut, které snad v tom prvním kopci můžete získat, pokud vyrazíte rychleji, mnohonásobně pak ztratíte na zbytku tratě.

To, co všichni již asi znáte a považujete za samozřejmost, avšak možná to někomu pomůže, nebo alespoň připomene (zde uvádím mé osobní prověřené postupy):

  • Bílá lékařská vazelína na všechny plochy, kde hrozí odřeniny (vnitřní strany stehen, podpaží).

  • U mužů přelepení bradavek. Osvědčila se mi náplast URGO odolná v pásu 6cmx1m. Z té se odstřihne proužek, pak odstřihneme vnitřní polštářek a zbudou dva čtverečky cca 15x15mm. Mám vyzkoušeno, že to opravdu drží i na Ultra i při abnormálním pocení nebo dešti.

  • Pityol mast preventivně proti vlkovi, který se nejen v Česku opět začal vyskytovat. Především na trasách běžeckých, dlouhých závodů.

  • Imodium tobolky opět preventivně u toho, kdo ví, že mívá problémy na trati a ztrácí zbytečně čas vedle cesty.

  • Solné tablety nebo jiný přísun minerálů před i v průběhu závodu. Na některých občerstvovačkách je k dispozici sůl, ale ta obsahuje jen nejvíce potřebný sodík. Pro plnou rovnováhu je vhodné doplnit ve vhodném poměru i hořčík a draslík. Pozor přemíra hořčíku může způsobit průjem.

  • V tomto týdnu se již nesnažte nic dohánět. Co jste nenatrénovali doposud, teď již nestihnete a maximálně se můžete zranit nebo přetížit a zkazit si závod.

A na závěr pro ty nejlepší

PlaketaSkyMarathon3

montblancmarathon-logoKonečná nominace na World Skyrunning Championships bude uzavírána až po Perunu a pokud zde i někdo, kdo doposud nebyl zařazen do širší nominace reprezentace výborně zaběhne, může mu být nabídnuta účast na letošním Mistrovství světa v Chamonix. Já sám věřím, že nás může někdo příjemně překvapit a tuto nabídku účasti si vybojovat.


Takže nezbývá než popřát všem co nejlepší výsledek blízký vašim představám, krásné zážitky a především doběhněte všichni ve zdraví.