Známe všechny mistry České republiky ve skyrunningu pro letošní rok. V kategorii SkyRace se závodníci utkali na Ještěd SkyRace® (PSALI JSME ZDE) a na distanci SkyUltra se bojovalo minulý víkend. V sobotu 10.6. se uskutečnil Lysohorský UltraTrail na Lysé hoře a rozdávaly se medaile v MČR SkyUltra a nově i MČR Masters taktéž na distanci SkyUltra.

Startovalo se o šesté hodině ranní z areálu Hotelu KAM v Malenovicích a na závodníky čekalo dlouhých 67 kilometrů s převýšením 4 100m+ a čtyřikrát vystoupanou Lysou horou. Nejlépe to rozběhl Marek Causidis, který už na první Lysé měl náskok 2 minuty na v ten moment druhého Aleše Sedláka. V ženách to bylo o poznání komplikovanější a na čipové kontrole se ve dvou minutovém intervalu prohnalo hned 5 nejrychlejších žen v čele s Markétou Šimkovou.

Dále všichni závodníci pokračovali směrem na Visalaje, kde absolvovali kolečko kolem Smrkoviny na Bílý kříž a pak zase na Lysou horu z východní strany. Na vrcholu závodníky čekala druhá čipová kontrola a jediná povolená občerstvovací stanice na trase. Většina závodníků z čela závodu občerstvovačkou jen proletělo a následoval seběh po severní sjezdovce do Krásné. Marek Causidis běžel už tentokrát s náskokem skoro 10 minut na druhého Matěje Oravce, který se za ním od Visalají „držel“ až do cíle. V ženách byla stále na čele Markéta Šimková, ale dýchala jí na záda pozdější vítězka Romana Rudolf Lojková.

Z Krásné závodníci běželi přes Kykulku a Malchor zpět na Lysou horu, kde se zařadili do proudu běžců z trasy SkyRace® a začali sbíhat nejmalebnější stezkou na Ostravici – Mazák. Poté na ně čekalo čtvrté a tedy poslední stoupání na vrchol Lysé hory, kde měli poslední možnost se občerstvit a vyměnit soft-flasky a po žluté turistické seběhli přes Malchor k poslednímu stoupání trasy, krátkému ale o to výživnějšímu výběhu na Kykulku, z které přes Hradovou a kolem hotelu KAM doběhli do cíle.

V mužích dokončil závod první a mistrem České republiky se stal Marek Causidis, který zaostal o 4 minuty za traťovým rekordem. Za ním se umístil Matěj Oravec ze Slovenska a vicemistrem republiky se stal Aleš Sedlák, třetí místo si zajistil Pavel Cimbálník.

V ženách obhájila loňský titul Romana Rudolf Lojková před Markétou Šimkovou a Kateřinou Matrasovou.

Trasa SkyRace® sice nebyla součástí Mistrovství České republiky, ale na čele závodu se pohybovalo pár letošních i minulo-ročních reprezentantů na Youth World Skyrunning Championships. Na závodníky čekala trasa dlouhá 31 kilometrů s převýšením 2 100 metrů a dvěma výběhy na Lysou horu.

A jak to vypadalo v cíli, Michal Dobrovský, 14. minulý rok na MS mladých v Andoře, si doběhl pro druhé místo za legendou Jiřím Petrem. Třetí místo obsadil Vojtěch Růžek a čtvrté Martin Gogela, kterého na Mazáku potrápily křeče, a propadl se z prvního místa. V ženách si doběhla pro jasné vítězství Zuzana Ožanová před Simonou Hudokovou a třetí Lindou Mrázkovou. Dalšími juniorskými reprezentanty na trase SkyRace® byli na 13. místě Jakub Mlčoušek a v ženách Tereza Stryková, 32. místo v ženách.

Děkujeme za podporu společnosti LEKI, která se pro tento rok stala generálním partnerem České skyrunningové asociace, a také firmě SALOMON, která se stává sportovním partnerem. Také v neposlední řadě dlouhodobým partnerům firmám TFRun a ATEX za podporu ve snaze zviditelnit tento krásný sport široké veřejnosti a také při reprezentaci České republiky na světových závodech.

Děkujeme všem pořadatelům v čele s Markem Balcarem a Hankou Přádkovou za krásný závod v nádherném prostředí Lysé hory, který každým rokem posouvají o level výš. Letos byla novinkou LHUT TV, kde jste mohli během závodu poslouchat zajímavé rozhovory a hlavně se živě podívat na Lysou horu a do Malenovic do prostoru startu a cíle u Hotelu KAM. Součástí byl nově také závod pro všechny malé nadšence sportu a přírody MINILHUT. Děti absolvovaly trasu dlouhou cca 1 km a kromě běhu na ně čekaly vědomostní a dovednostní úkoly na stanovištích.

Kompletní výsledky naleznete ZDE a výsledky trasy SkyRace® ZDE.

Fotogalerie ze závodu:

1. JAKUB STRYK

2. LUKÁŠ BUDINSKÝ

Video z dílny pořadatele závodu je k zhlédnutí zde:

Záznam reportáže, která běžela na ČT sport naleznete ZDE.