Již druhým rokem se stává v Česku tradicí, že skyrunning sezona se otevírá i zavírá na Ještědu. Na ne zcela totožných tratích se zde odehrávají boje s účastí pěkné české konkurence.

A jen opravdu hodně pozdní termín zimního závodu Winter Ještěd SkyRace®, kdy přeci jen řada běžců a běžkyň přechází do jiných než závodních period svých tréninkových režimů, nedovolí tento povedený a kvalitně organizovaný závod zařadit do Skyrunner® Czechia Series. Je tak „pouze“ posledním závodem Rankingu CZSA v roce.Podobně jako loni se závod odehrál na sněhu a místy i trochu ledu, kde se ukázala výhoda mít na botách hřeby.

V mužích i ženách jsme byli svědky přesvědčivých vítězství, kdy bylo rozhodnuto již před posledním výstupem na Ještěd. V rekordech zvítězili Jirka Čípa a Zuzka Kocumová.CELKOVÉ VÝSLEDKY

A již dnes se můžeme těšit na jaro a půlku dubna opět na Ještědu, kde Ještěd SkyRace® bude uspořádán jako Mistrovství Česka v SkyRace® bez rozdílu věkových kategorií.

Registrace do závodu bude spuštěna 1. 1. 2018 v 00:01. A rozhodně se vyplatí neváhat, jako obvykle v počátku je startovné levnější.A takto viděl závod hlavní organizátor a ředitel závodu Honza Dušánek:

Za krásného zimního počasí se v sobotu 2. 12. do Liberce se sjelo přes 400 natěšených běžců na druhý ročník Winter Ještěd SkyRace. Oproti prvnímu ročníku se na hlavní trati o délce 21,5 km sešla daleko silnější konkurence a vítěz mužské kategorie, Jiří Čípa, i kategorie žen, Zuzana Kocumová i přes těžké zimní podmínky místy až s 20 cm sněhu zvládli trať v nových traťových rekordech.

Na startu se kromě velké skupiny hobby běžců postavila i celá řada elitních českých horských běžců a členů skyrunningové reprezentace jako Jiří Čípa, Jiří Petr, Pavel Brýdl, Aleš Palko, Dan Rubič, Marek Minář, Tomáš Křivohlávek, Pavel Štryncl a mnozí další.

I startovní pole žen čítalo zajímavá jména jako Anka Straková, Zuzana Kocumová, Ivana Sekyrová, Lada Štalzerová, Veronika Tuhovčáková a další.

Rostoucí konkurence byla znát na tempu čela závodu. I přes velmi těžké podmínky (místy až 20 cm sněhu, občasný led, náročný technický terén) šel záhy do trháku Jiří Čípa a už na prvním výstupu na vrchol Ještědu měl skoro pětiminutový náskok. Ten si nakonec udržel až do cíle a cílovou pásku protnul v rekordu trati před loňským vítězem Pavlem Brýdlem a Markem Minářem.I to, že se další muži v pořadí vešli pod magickou hranici dvou hodin, hovoří o velkém tempu závodu.

V ženském poli to bylo ještě o trochu jasnější. Zuzana Kocumová na domácí trase od začátku diktovala tempo a bylo vidět, že jí sníh pod nohami sedí. Zvláště v sebězích stále navyšovala náskok na duo Straková – Sekyrová. Nakonec i ona posunula rekord trati o dobré tři minuty a zaslouženě vyhrála.Závodníci se kromě královské trati nově postavili i na trať WINTER Trailu, který nalákala takřka stovku běžců, kteří si chtěli zkusit, jaké to je, běhat v horách v zimě a sněhu. I zde se běželo svižně, vítězi se stali Zbyšek Lhota a Monika Kapletová.

Celý den doprovázela závod kromě nádherných pohledů na zasněžené kopce v okolí i hudba, aktivity pro děti, testování běžeckého vybavení, široká nabídka jídla i pro vegetariány a vegany a další zajímavosti pro celé rodiny.

Winter Ještěd SkyRace je již čtvrtým horským závodem Ještěd SkyRace, který se běhá na Ještědském hřebeni. Má letní a zimní verzi, kdy letní verze, pořádaná v půli dubna, je zároveň mistrovstvím republiky ve SkyRace.

Hlavním závodem byla královská trasa WINTER SkyRace® s parametry 21,5 km/1350m+ a letošní novinka – poloviční trasa WINTER Trail s parametry 11,5 km/800m+.

Fotky, reporty, videa a postřehy z celého závodu najdete ZDE v sekci MÉDIA a na naší FB page.

TECHNICKÁ DATA

AKCE:

– WINTER SkyRace® 2017

DATUM:
– 2.12.2017

MÍSTO:
– LIBEREC – SKI AREÁL JEŠTĚD / JEŠTĚDSKÝ HŘEBEN

MÉDIA 

FOTO

http://jestedskyrace.cz/winterskyrace/foto.html

VIDEO

http://www.jestedskyrace.cz/winterskyrace/video.html

NAPSALI O NÁS

http://www.jestedskyrace.cz/winterskyrace/napsalionas.html

ZÁVODY

WINTER SkyRace®

PARAMETRY AKCE – 21,5 km / 1350m+
PŘIHLÁŠENO – 363 běžců

ODSTARTOVALO – 305 běžců

VÍTĚZOVÉ

Ženy
1. Zuzana Kocumová (Inov8 team) 02:13:20.46
2. Anna Straková (Czech Skyrunning Team) 02:23:02.48
3. Iva Sekyrová (AK Sokolov) 02:31:08.24

Muži
1. Jiří Čípa (BehejBrno.com – Salming) 01:52:30.15
2. Pavel Brýdl (Mizuno/OlfinCar) 01:58:18.17
3. Marek Minář (RunsportTeam) 01:58:45.17

WINTER Trail

PARAMETRY AKCE – 11,5 km / 800m+
PŘIHLÁŠENO – 98 běžců

ODSTARTOVALO – 83 běžců

VÍTĚZOVÉ

Ženy
1. Monika Kapletová (ROHOZEC – AMULET) 01:40:48.58
2. Denisa Dvořáková (ATLET Šestajovice) 01:49:04.85
3. Martina Křelinová (#freshkozy) 01:49:50.86

Muži
1. Zbyšek Lhota (ELEVEN RUN TEAM) 01:14:15.27
2. Ondřej Volák (Police nad Metují) 01:17:49.76
3. Martin Gogela (AK Olomouc) 01:19:06.27