IMG_20150921_060156

Trofeje za 2. a 3. místo kat. VET Anka a Zdenda

Pozornost všech, kdo ve skyrunningu preferují Ultra Sky tratě byla třetí zářijový víkend upřena do Pyrenejí na finále Ultra Serie SWS do Bagá. Zde v sobotu 19.9.2015 v 7:00 startoval nesmírně populární závod Ultra Pirineu. V letošním roce se v některých pasážích tratě přiblížil předchozí podobě známé ještě pod jménem Cavalls del Vent a prodloužil se na 110km.

A na tomto závodě opravdu šlo o hodně. Před jeho startem nebylo totiž vůbec jasné, kdo se stane vítězem této serie ani v mužích, ani v ženách. Pozdější vítězové této Ultra Sky Serie pro rok 2015 Emelie Forsberg i Luis Alberto Hernando to však měli ve svých rukách.


Prat dAguilo


Emelie sice měla ze svých 4 vítězství již 400 bodů, ale druhá Mira Rai s 288 body a možným ziskem 120 bodů za vítězství ji ještě mohla předstihnout.

Emily tedy nesměla nechat Miru Rai zvítězit.

Luis Albert byl před UP sice až třetí v pořadí se třemi závody, ale Franco Colle a Cristofer Clement Mora na prvním a druhém místě měli již započítané čtyři závody. Tedy Luisi Albertovi stačilo, aby někdo z jeho soupeřů nezvítězil, on se umístil na před nimi na pozici se slušným bodovým ziskem.

Oběma se to nakonec podařilo a známe tak nové šampiony Ultra Sky SWS pro rok 2015.

Velkou míru pozornosti na sebe upoutal rovněž Kilian Jornet, který letošní sezonu tak trochu vypustil, když měl jako hlavní cíl svůj pokus o rychlostní výstup na Mt. Everest. Z toho sice kvůli zemětřesení sešlo, ale Kilian již do objíždění SWS nenaskočil a tak do konečného pořadí promluvit nemohl. Ultra Pirineu je ale v podstatě jeho domácí závod, který probíhá v jeho horách a Kilian se sem rád vrací.


KilianUP2015


Na trati pak jasně ukázal, že jeho dominance rozhodně nekončí. S úmyslem natočit něco z tratě a natočit i své kamarády a soupeře vzal sebou kameru GoPro a snad i aby měl co točit, většinu tratě běžel ve skupince, nebo ne osamocen na čele. Velmi zdatně mu v čele závodu dělali konkurenci Zaid Ait Malek, který je více vidět na kratších tratích SkyRace® a SkyMarathon® a veterán Miguel Heras.

Oba zkoušeli i nastoupit a utrhnout se, ale Kilian měl závod opravdu pod kontrolou. Prakticky až v závěru za St. Jordi jakoby zařadil jinou rychlost, během 4km si vytvořil díru šesti minut a bylo po závodění o vítězství.


KilianUPCil


1. Kilian Jornet (Salomon): 12h03’27”

2. Zaid Ait Malkek (Buff): 12h12’23”

3. Miguel Heras (Salomon): 12h20’35”

Luis Albert Hernando doběhl osmý a to mu stačilo k celkovému a jasnému vítězství v Ultra Sky Serii SWS.

1. Luis Alberto Hernando (ESP) adidas – 365 bodů

2. Cristofer Clemente (ESP) Race Land – 312 bodů

3. Franco Collé (ITA) Tecnica – 310 bodů

V ženách se závod poměrně brzy zúžil na závod třech. V podstatě, pokud by se nic mimořádného nestalo, bylo o pódiu rozhodnuto již před půlkou závodu. Na čele se pohybovaly Emelie Forsberg, Mira Rai a Núria Picas. Ani jedna druhé nic nedarovala a běželo se fakt naplno. Emily a Mira běžely o prvenství v Serii a pro Núrii je UP rovněž domácí závod, který vícekrát vyhrála a toužila po vítězství před svými diváky.


EmelieForsbergUP2015


Nakonec Núria nestačila nasazenému tempu a do závěru závodu šly společně jen Emily a Mira se šancí na vítězství. Emily pak prokázala svou letošní dominanci, odskočila a v cíli nakonec měla náskok přes čtyři minuty.

1. Emelie Forsberg (Salomon): 13h39’33”

2. Mira Rai (Salomon): 13h43’49”

3. Nuria Picas (Buff): 14h13’01”

Tímto výsledkem se tedy Emelie stala vítězkou UltraSky Serie.

1. Emelie Forsberg (SWE) Salomon – 420 bodů

2. Mira Rai (NEP) Salomon – 394 bodů

3. Anna Comet (ESP) – Dynafit – 333 bodů

Nedá mi to ale a musím podobně jako po ITT kritizovat nestejný přístup pořadatelů k dodržování pravidel a v podstatě asi i již určité spoléhání se na tento přístup ze strany některých TOP závodníků a závodnic.

Na ITT při ME ve Val d’Isere pořadatel při brífinku věnoval mnoho a mnoho minut vysvětlování povinné výbavy a především povinného zakrytí celých nohou. Po diskusi a požadavcích na jasnou definici bylo zcela exaktně řečeno, že na ledovci musí mít všichni zakryty celé nohy. Buď dlouhými kalhotami, nebo ¾ kalhotami a podkolenkami nebo návleky. Stačí se podívat na fotky ze závodu, aby všem bylo jasné, kdo a jak toto pravidlo dodržoval a jak pořadatel toto své striktní pravidlo kontroloval a vyžadoval.

Také zde na UP měl pořadatel jasná pravidla co se týká výbavy a průběhu závodu.

Myslím, že z hlediska povinné výbavy byl pořadatel rozumný a podle předpovědi ji výrazně omezil. Přesto zde jasně definovány zůstaly například nádoby na minimálně litr tekutiny. Stačí se podívat na řadu fotek ze závodu a na žádné nevidím, že by Emelie nebo Kilian něco podobného ve svých vestách nesli. To platí pochopitelně i pro řadu dalších, kteří ale nebyli možná tak na očích. Další opatření pořadatele bylo označení pinglu pevně připojeným štítkem. Ten měl zamezit možnost výměny pinglů na trati. Přesto mnozí ze špičky na občerstvovačkách měnili celé již připravené pingly s doplněným občerstvením. Zkuste si to spočítat. Na trati bylo 11 občerstvení. Kdyby tímto způsobem závodník na každé občerstvovačce ušetřil jen 2 minuty oproti tomu, kdo si musí vše do pinglu sám nebo s povolenou pomocí doplnit, dá to v celkovém čase víc než 20 minut.

V evropském výkladu pravidel skyrunningu je tolerováno „řezání“ serpentin v případě, že nejsou tyto celé označeny včetně jejich krajů. Zkrátka, pokud je naznačen jen směr tratě a serpentiny jsou jen mezi tímto směrem vyběhané cestičky.

Anka se po závodě bavila s anglickým běžcem Lee Kamp, který poměrně značnou část závodu běžel v okolí ženské špičky a byl šokovaný tím, jak si to tyto na trati nepovoleně zkracovaly.

Jsem přesvědčený, že právě elita by měla pravidla dodržovat co nejdůsledněji, že by neměli mít zapotřebí pravidla obcházet nebo si je vykládat po svém. A jsem rovněž přesvědčený, že by minimálně na takových vrcholných akcích, jakými závody SWS bezesporu jsou, měli pořadatelé jasně vyžadovat a prosazovat dodržování svých pravidel všemi bez ohledu na jméno a tým. Tento stav, kdy někdo ze závodního pole je posuzován jinak než ostatní, je na škodu celého sportu. Myslím, že je na ISF, aby si to s pořadateli těchto závodů vyjasnila.

Videa ze startu:

https://www.facebook.com/LeonidAlekseievichKulik/videos/10207618317397961/

https://www.facebook.com/SalomonNatureTrailsUltraPirineu/videos/1052641571422642/

Do závodu nastoupilo pět závodníků Czech Skyrunning Team. A lze říci, že výsledky dopadly nad očekávání. Honza Bartas a Anka Straková startovali s tím, že měli šanci se probojovat do TOP10 celkového pořadí UltraSky SWS.

Anka měla červené číslo do první elitní skupiny, ostatní pak modré do koridoru hned za elitou. Ale na fotkách i videu ze startu je jasné, že ani naši chlapi na startu nic neztratili a vybíhali zároveň s elitou.


Anka1


Závod bylo možné sledovat na live tracking pořadatele. Naši začali dobře a myslím, že nikdo náročný start do úvodního stoupání nepřepálil.

Na prvním mezičase Rebost 7,7km: 23. Zdenda Kříž, 40. Honza Bartas, 53. Vít Otevřel, 6. Anka.

Stoupání dále pokračuje až na občerstvovačku na vrcholu Niu d’Aliga: 22. Zdenda, 39. Honza, 58. Vítek. 8. Anka

Serrat cca 28.km: Zdenda se opět kousek posunul na 21. místo, Honza také získal jednu pozici a je 38., Vítek se začíná posouvat kupedu a je již 51., Anka stále drží 8. místo v kontaktu s dvěma španělkami a Lada Zrzavecká se poprvé objevuje v TOP 20.

Bellver 40.km: Zdenda stále výborně 21. jen s 2 minutami ztráty na 19. místo. Honza také 36., Vítek přibíhá 47. ale odbíhá až 50.. Jejich pořadí je ale ve skutečnosti o jednu lepší, protože z vedoucí pozice byl v Bellver diskvalifikován REMIGIO HUAMAN QUISPE protože neměl povinnou windproof bundu. Anka stále osmá a na šesté místo ztrácí 5 minut.

Na TOP 10 v konečném pořadí SWS Ultra potřebuje Honza být minimálně 29. Ance stačí jakékoli bodování do 15. místa. Pokud by se dotáhla z aktuálního 8. místa na 6. místo na UP, skončila by v konečném pořadí SWS osmá.

Col de Pendis cca 50.km: Zdenda do toho šlápl a na Pendis je již 14. Předstihl i Luise Alberta Hernanda, loňského vítěze. Pokud by takto doběhl do cíle, atakoval by TOP15 celkového pořadí SWS Ultra. Honza je zde na moc pěkném 33. místě. Na 29. místo zaručující mu TOP10 celkového pořadí ztrácí 7 minut. A Vítek Otevřel se vytrvalým postupem dostává na bodovaná místa. Aktuálně na Pendis je 39. Anka zabojovala a posunula se na 6. místo s náskokem 2 minut na v tuto chvíli druhou v kategorii VetD Roser Espaňol Bada. Lada se posouvá o dvě místa na 18. místo. Jde dopředu a na body jí schází zatím 5 minut.

Aguil 61km: Zdenda se opět posunul již na 12. místo, na 10. ztrácí 4 minuty. Vítek Otevřel jde přes Honzu a je již 34. Honza dál nepokračuje a končí na Aguil na 59. místě kvůli problémům se zranění úponů a svalů kolem holení, které se nepodařilo dát po náročném závodě Trans Alpine jen dva týdny před UP dohromady. Anka stále na 6. místě s 3 minutovým náskokem.

Estasen 82.km: Zdenda naprosto skvěle ve skupince na 9-11. místě. Vítek jde stále nahoru, je již 24. Anka stále šestá, ale později než jsem čekal. Částečně za to může zdržení na Gosol, kde měla drop bag a měnila boty, částečně trochu problémy, které jí provázejí již od pátečního večera. Roser Espaňol Bada na ní stáhla na rozdíl jen 4 minut. Lada na Estasen na 13. místě a zdá se, že si běží pro premiérové body do SWS.

Badá cíl 110km: Zdenda udělal historický výkon. První český muž v TOP10 v SWS Ultra závodě. 9. místo je skvělé a podle předběžného propočtu by měl skončit v konečném hodnocení SWS Ultra na 14. místě (před Honzou Bartasem na 15.pozici). Navíc doběhnout jen 30 sekund za Luisem Albertem, to je fakt něco … A k tomu bedna a třetí flek v kategorii.


Zdenda v cíli UP

Zdenda v cíli UP


Vítek Otevřel byl na St. Jordi již 22, cíli pak na výborném 23. místě. Tímto ziskem bodů za UP se vyhoupne v celkovém pořadí SWS Ultra někam k 65. místu.


Anka2


Anka nakonec bohužel neudrží pozici a Roser ji do cíle předstihne. Přesto dobíhá na nádherném sedmém místě a svým bodovým ziskem se dostává do TOP10 celkového pořadí UltraSky SWS.

Lada Zrzavecká si již svou pozici do cíle uhlídá a dobíhá si pro své premiérové body do SWS na 13. místě

9. Zdeněk Kříž 13:30:27

23. Vít Otevřel 14:49:57

123. Jakub Řídel 18:42:17

7. Anna Straková 17:51:47

13. Lada Zrzavecká 19:53:42

Celkové výsledky: http://ultrapirineu.livetrail.net/classement.php?course=ultra&cat=scratch

Po Ultra Pirineu se již zase o něco víc vyjasnila situace na čele GARMIN Skyrunner® Czech Series a RANKING CZSA.

Jak víte, pro absolutní vítěze (muže a ženu) GARMIN Skyrunner® Czech Series jsou jako cena připraveny sportovní GPS hodinky GARMIN Fenix3 Silver Performer.

Pro vítěze jednotlivých disciplin RANKING CZSA (Sky, Ultra Sky, VK) muže i ženu je připraveno celkem 6ks sportovních hodinek a sporttesterů POLAR RS800CX, včetně senzoru s3/s3 + Stride Sensor W.I.N.D. pro měření rychlosti a vzdálenosti. Těchto 6 Polarů věnovala jako ceny Míša Mertová. Pořízeny byly v letošním roce a byly použity jednorázově pro měření při Perun SkyMarathon v rámci její diplomové práce.

Jaký je aktuální stav obou soutěží na čele po Ultra Pirineu ?

GARMIN Skyrunner® Czech Series

Muži celkově

1

4750

Palko Aleš

2

3930

Bartas Jan

3

3319

Bystřický Tomáš

4

2966

Bernát Matěj

5

2796

Havlíček Jan

6

2617

Kříž Zdeněk

7

2520

Otevřel Vít

8

2185

Šebesta Richard

9

1781

Lichý Tomáš

10

1705

Maceček Tomáš

Ženy celkově

1

4625

Straková Anna

2

2746

Milesová Iva

3

2456

Krajníková Hana

4

2168

Urbancová Zuzana

5

1866

Mertová Michaela

6

1563

Krstevová Andrea

7

1468

Luštincová Lucie

8

1465

Zrzavecká Lada

9

1366

Hampejsová Martina

10

1350

Dudková Jarmila

V GARMIN Skyrunner® Czech Series zbývají již jen Sky a Ultra Sky Nezmar a VK a Sky na Limone Extreme.

RANKING CZSA

Muži Sky

1

2647

Brýdl Pavel

2

2542

Bystřický Tomáš

3

2351

Palko Aleš

4

2324

Král Petr

5

2229

Bernát Matěj

Ženy Sky

1

2781

Straková Anna

2

2251

Luštincová Lucie

3

2044

Kocourková Aneta

4

1715

Krchová Zuzana

5

1563

Krstevová Andrea

Muži Ultra Sky

1

2712

Kříž Zdeněk

2

2561

Bartas Jan

3

2541

Otevřel Vít

4

2291

Drobek Petr

5

2105

Řídel Jakub

Ženy Ultra Sky

1

2844

Straková Anna

2

2489

Zrzavecká Lada

3

2360

Hájková Kristýna

4

2318

Urbancová Zuzana

5

1866

Mertová Michaela

Muži VK

1

2816

Havlíček Jan

2

1587

Bystřický Tomáš

3

1422

Řezníček Tomáš

4

881

Lichý Tomáš

5

809

Kříž Zdeněk

Ženy VK

1

2746

Milesová Iva

2

1355

Kocourková Aneta

Kompletní pořadí zde: http://skyrunning.cz/downloads/czsa/zavody_czsa/RANKING.xlsx

Děkuji za laskavé umožnění použít fotografie od Ian Corless (iancorless.com) a od iRunFar.com