HUDYlogoBlackKdyž jsme loni v počátku roku zakládali Czech Skyrunning Association, trochu naivně jsme předpokládali, že situace zde v Česku může být podobná jako ve zbytku Evropy neLaSportivaLogoWhitebo ve světě. Mysleli jsme si, že pro skyrunning jako sport, který zažívá ohromný rozmach, nebude problém najít silného a stabilního partnera.

Viděli jsme, jak od jeho počátků v začátku 90. let, kdy to byl původně sport pro pár vyvolených a nadšených, se popularita skyrunningu zvyšovala ne lineárně, ale po strmě rostoucí křivce. V Alpách, Pyrenejích i dalších horách Evropy a světa přibývá tolik závodů, že prakticky každý víkend sezony lze vybírat z množství možností. Počty závodníků ve většině případů dosahují k limitům daným pořadateli pro dané závody a mnoho těch tradičních a nejpopulárnějších závodů má vyprodáno v řádu hodin nebo musí pořádat loterie, kde převis poptávky je často mnohonásobný nad možnostmi startovního pole.

To vše samozřejmě rezultuje do významné pozornosti výrobců sportovního zboží na tento segment trhu, kde nejen v botách a oblečení, ale i v další výbavě závodníků se výrobci předhánějí v tom, kdo přijde s něčím novým, převratným, kdo trumfne jiného v parametrech a užitných vlastnostech svých produktů. Samozřejmě tato velká konkurence je dobrá nejen pro udržení dalšího vývoje výbavy pro skyrunning, ale i pro udržení cen v nějakých řekněme rozumných mezích. I když je fakt, že za kvalitu se prostě platí a občas se platí i za jméno a za reklamu, kterou firma musí do svého produktu započítat.

Ale zpět k původnímu tématu. Jednoduše když jsme viděli, jak se velcí hráči (firmy) předhánějí v podpoře skyrunningu v Evropě (u ISF i jiných národních asociací a federací), netušili jsme, že u nás bude situace tak jiná.

Bez přehánění mohu říci, že vlastně až po více než roce fungování naší asociace a snad mohu říci i po tom, co se na poli skyrunningu v Česku dokázalo (úspěch na loňském ME, čtyři skyrunningové závody v Česku v letošním roce a dvě MČR s velkým úspěchem Hyundai Perun Skymarathon®, velký a kompletní tým pro letošní MS), cítím, že skyrunning konečně nachází silného, stabilního a spolehlivého hlavního nebo chcete li generálního partnera.

Po příjemném, věcném a bez zbytečného povídání kolem vedeném jednání s Ondrou Johanovským (executive & business director) a Mirkem Flanderkou (marketing director) jsme došli ke shodě v názorech na budoucí partnerství a na start naší vzájemné spolupráce.

Mohu tedy s radostí oznámit, že firma HUDYsport a La Sportiva se stávají generálním partnerem CZSA a reprezentace (Czech Skyrunning Team). Díky.

HUDYlogoWhite LaSportivaLogoBlack

Já věřím, že tato spolupráce bude prospěšná pro obě strany. A zároveň si myslím, že bude prospěšná obecně i pro skyrunning v Česku. Firma HUDYsport je dovozcem nebo zástupcem mnoha světových značek, které mohou pro zájemce o skyrunning nabídnout skvělé vybavení. I zpětná vazba od běžců a závodníků může firmě HUDYsport pomoci při výběru ze sortimentu toho opravdu nejlepšího a nejžádanějšího. Naopak HUDYsport jako generální partner asociace bude dávat podporu nejen asociaci a reprezentaci, ale všem členům asociace formou významných slev z cen zboží ze své nabídky. Tím se samozřejmě stane velmi kvalitní výbava dostupnější většímu počtu běžců a běžkyň a to je může posunout v jejich aktivitách při běhání a závodech v horách a pomůže najít snad další nové talenty a budoucí reprezentanty.

Podrobněji o systému slev a způsobu jejich uplatňování se dočtete již brzy.

Nakonec posuďte sami, jak široké je portfolio nabízených značek firmy HUDYsport (a to uvedu jen omezený výběr): La Sportiva, Arc’teryx, Black Diamond™, Buff, Icebreaker, LEKI, Montura, Mammut, Petzl, Swix, Scott, The North Face, Tilak, …. Kompletní přehled firem

Pro začátek si zkusme představit jednu z hlavních firem sortimentu, firmu která stála blízko zrodu skyrunningu a která stále má v tomto sportu velmi významnou pozici a má hodně co nabídnout.

La Sportiva

Firma vzniká ve 20. letech minulého století, kdy Narciso Delladio ručně vyrábí dřeváky a kožené boty pro místní dřevorubce v údolích Val di Fiemme a Val di Fassa v centru italských Dolomit.

Již v roce 1928 se firma účastní veletrhu v Miláně a představuje patent speciálního šněrování, který je pak používán pro nejdůležitější boty firmy.

Po válce poptávka po botách roste a firma nabírá nové pracovníky. Přerůstá dosah obou dříve zmíněných údolí a roste směrem k Trentu i Bolzanu.

V 50. letech vstupuje do firmy syn Francesco, staví nové laboratoře na okraji obce Tesero a v nové a prostorné budově začíná vyrábět lyžařské boty. Je představena společnost La Sportiva a prezentuje se se svým lyžařským i turistickým programem na veletrzích v Evropě.

70. léta znamenají nástup plastů do lyžařské obuvi, nutnost dalších inovací. Do firmy se dostávají další členové rodiny, synové Francesca Lorenzo, Luciano a Marco.

V 80. letech se firma na základě správné intuice posouvá i do segmentu trhu pro lezení a brzy se stává jedničkou v této oblasti.

1991 – La Sportiva získává 50% podíl v nezávislé distribuční firmě La Sportiva France a proniká tak razantně na velmi významný francouzský trh.

1995 – firma vidí, že stávající výrobní kapacity v Tesero již nestačí a rozhoduje o stavbě nového výrobního závodu v Ziano di Fiemme na ploše více než 7000m2.

1996 – start výroby v Ziano di Fiemme

1998 – 30.6. je podepsána smlouva s The North Face na prodeji 20% podílu ve firmě s opcí na prodej dalších 31% mezi 2-5 rokem od této smlouvy. Souběžně je firmě The North Face prodána La Sportiva USA a tím TNF získává výhradní distribuci produktů La Sportiva v Severní Americe. Společnost mění formu ze Srl na SpA (tedy akciovou společnost).

2000 – Očekávání obchodní a technické spojené s fůzí s TNF se nenaplňují i díky neustálým změnám vrcholných manažerů TNF. Rodina Delladiova nesouhlasí s novými strategiemi TNF a usiluje o zrušení smlouvy z roku 1998. Nakonec kupuje zpět celých 100% firmy. Distribuce v Severní Americe je svěřena firmě La Sportiva Nord America, Inc.

2002 – další rozšiřování firmy o prostory, výrobní zařízení, zaměstnance. Finančním ředitelem se stává Lanfranco Brugnoli.

2006 – od 1.ledna přechází La Sportiva Nord America Inc. zcela do vlastnictví italské společnosti. Dochází k plnému spojení společností. Podíl vývozu firmy dosahu je takřka 80%.

2007 – Další a další vývoj. Nové produkty Solution (lezení) a Fireblade (mountain running) jsou mnoha renomovanými časopisy vyhlášeny jako inovace roku. Mistrovství Itálie v skyrunningu vyhrává běžec La Sportiva Fulvio Dapit.

2009 – I přes celosvětovou krizi firma neustala v investicích do inovací a vyplatilo se to. Dosáhlo se nárůstu obratu o 14% a to především uvedením nových produktů. Z těch je možné vypíchnout například model Stratos, bota pro skialpinismus, která je vyrobena výhradně z high-end uhlíkových vláken a titanu a dostala firmu do špičky v tomto sportu.

2010 – přichází Giulia ze čtvrté generace vlastníků společnosti a firma dále roste jakoby proti proudu světové ekonomiky.

2011-2012 – neustávající trend inovací ve všech oblastech, které firma pokrývá a průnik i do segmentu technického oblečení. V dubnu 2011 zprovozněn nový podnik Fujan Sportiv v Číně pro výrobu především běžecké obuvi do hor.

2013 – nové a značně inovativní modely prakticky v celém sortimentu firmy běh / horolezectví / skialpinismus. Bon William Mardion z týmu La Sportiva, vyhrává mistrovství světa v skialpinismu s novým modelem „Stratos Cube“

Když vyberu ze záplavy slavných jmen jen ta, která jsou spojena se skyrunningem, mohu uvést:

Urban Zemmer, Fulvio Dapit, Emanuela Brizio, Dennis Brunod, Marco Facchinelli, Miguel Caballero Ortega, Michail Mamleev, Nejc Kuhar, … V Česku je hlavní postavou La Sportivy v skyrunningu Pavel Brýdl a není bez zajímavosti, že za svých pobytů v USA v minulosti byla členkou amerického týmu La Sportivy i Anka Straková.

urban_zemmer_1

Pavel Brýdl

Pavel Brýdl

LaSportivaAnkaVail2005

Jaké zajímavé produkty La Sportiva pro skyrunning lze najít ?

Boty

Krátké běhy (SkyRace) a VK

Helios

LaSportivaHelios_Yellow_Blue 

Vertical K

LaSportivaVertical-K-Black-Yellow

Anaconda 

LaSportivaAnakonda_Black_Yellow

SkyRace a SkyMarathon

Bushido 

LaSportivaBushido_Yellow_Black

bushidoPOD

Ultra Skymarathon

Ultra Raptor 

LaSportivaUltra_Raptor_Yellow_Blue

La Sportiva Ultra Raptor

La Sportiva Ultra Raptor

Oblečení

Pursuit Race Tank

LaSportivaPursuit_Race_Tank_Grey

Gravity Short

LaSportivaGravity_Short_Blue

Stratos Racing Jkt

LaSPortivaStratos_Racing_Jkt

Stratos Racing Vest

LaSportivaStratos_Racing_Vest

Synopsis Vest

LaSportivaSynopsis_Vest_Grey

Climate Primaloft Vest

LaSportivaClimate_Primaloft_Vest_Grey_Blue

Storm Fighter GTX Jkt

LaSportivaStorm_Fighter_GTX_JKT_Red

Lux Jkt

LaSportivaLux_JKT_Yellow

Oxygen Windbraker Pullover

LaSportivaOxygen_WindBreaker_Pullover_Mid_Grey

Ve výběru oblečení jsou uvedeny především vrchní vrstvy, ale v sortimentu jsou zajímavé i další položky i pro první a druhou vrstvu.

Podrobněji se výše uvedeným produktům i dalším budeme věnovat v dalších článcích a recenzích konkrétních uživatelů.