CavalsdelVentLogoAž v září se bude konat velmi populární závod na katalánské straně Pyrenejí, ale již dnes se o něm zmíním. Pokud byste se ho totiž chtěli zúčastnit, je nejvyšší čas o tom uvažovat.

O jakém závodu bude řeč ? Jedná se o Ultra Cavalls del Vent. Pořadatel v očekávání opravdu enormního zájmu otevírá předregistraci na stránkách www.ultracavallsdelvent.com, která bude probíhat od 23.4.2013 do 7.5.2013. Limit účastníků je pořadatelem stanoven na 1050, ale zhruba 150 míst bude rezervováno pro top běžce a týmy. Pokud tedy během předregistrace překročí počet přihlášených číslo 900 (a pořadatel je o tom přesvědčen), dojde na radnici v Baga dne 14.5.2013 k losování účastníků. Startovné bylo stanoveno na 85 Euro.

Kilian a Tony

Jaké jsou hlavní novinky tohoto závodu podporovaného firmou Salomon, který se běží v nádherném prostředí hor v Parque Natural del Cadí Moixeró oproti loňskému roku ?

• Start se posunul o týden dříve a je stanoven na 21.9.2013, kdy by měl být i při jasné obloze slušný svit měsíce (19.9. je úplněk).
  • Trať byla prodloužena na 100km a bude pravděpodobně ještě náročnější než loni, kdy měla parametry 85km/6100m.
Kilian v cíli Cavalls del Vent 2012

Katalánské Pyreneje jsou docela daleko z Česka a mnohé určitě odrazuje ta vzdálenost, ale pokud by se dala dohromady parta, nemuselo by to vyjít tak zle. Do Barcelony létá nízkonákladovka SmartWings a v současné době se dá zpáteční letenka na termín závodu pořídit za 2480,-Kč. Z Barcelony do Bagá je možné jet buď autobusem, nebo si půjčit auto, kdy rozpočítané náklady nejsou tak vysoké. Autem z letiště do Bagá je to necelých 130km a časově to vychází na méně než 1,5 hodiny. V místě pak lze najít dost i levnějšího ubytování.

A jaký byl loňský ročník ? Jedním slovem hrozný …

Krátce po startu začalo hustě pršet a teplota dole byla 10-12°C v Bagá v 1150m. Nahoře, kde se závod dostával k 2500m klesala teplota pod 5°C.

Hustá mlha, zima a déšť se sněhem donutily vzdát i taková esa jakými jsou Miguel Heras, Tofol Castanyer nebo Joe Grant.

O obtížnosti tohoto ročníku vypovídá i fakt, že z cca 1000 přihlášených dokončilo pouze 223.

Bohužel tyto podmínky si vyžádaly i život jedné závodnice. Zkušená veteránka a účastnice mnoha ultratrailových závodů Teresa Farriol zemřela v noci v nemocnici na následky podchlazení.

Teresa Farriol

O to větší uznání patří nejen těm, kdo zvítězili, ale i všem, kdo se dokázali porvat s počasím a rozmáčenou tratí a dokončili.

Dokonce oba vítězové zlepšili rekordy tratě, když Kilian Jornet zvítězil v čase 8:42 před Tony Krupickou a Dakota Jonesem (čtvrtý pak byl mladý nadějný španělský běžec Manuel Merillas) a v ženách zvítězila Núria Picas v čase 10:34 před Annou Frost a Emelií Forsberg.

Núria Picas, Anna Frost, Emelie Forsberg

Co k závodu řekla vítězka Núria Picas:

Bylo opravdu velmi, velmi chladno a to byl problém. Běželo se velmi zostra a až do cíle to byl téměř sprint. Nemohla jsem se pak přestat třást. Stále nemohu uvěřit, že tři dívky byly v první desítce celkově. To se ještě nikdy na takovém závodě nestalo. Chtěla jsem tu znovu po loňském roce vyhrát. A lidé mě moc povzbuzovali a to mi dodalo spoustu energie. Nemohla jsem je zklamat. Prostě jsme tento závod měli vyhrát já a Kilián :).

Manuel Merillas celkově čtvrtý řekl:

Nasadil jsem klidné tempo a držel se s Američany a Němcem a držel se jich skoro celou dobu. Na tomto závodě bylo vidět, jak důležitéá je povinná výbava waterproof bunda a podobně. Ano, byla zima, ale já jsem zvyklý trénovat až v -20°C, takže to šlo. Teď v cíli jsou samozřejmě svaly utahané, ale cítím se dobře a myslím, že již zítra se budu cítit fajn. Vím, jak se zotavit.