///Garmin Fenix2 vs. Suunto Ambit2 – srovnání při ultratrailové praxi – TDS

Garmin Fenix2 vs. Suunto Ambit2 – srovnání při ultratrailové praxi – TDS

garmin-logoPo absolvování TDS jsem napsal v seznamu výbavy, že je prakticky jedsuunto logono, které hodinky zvolíte, a že nezáleží na GPS. Je to pravda. Na trhu nejsou totiž GPS hodinky, které by vás odnavigovaly celou trasou (pokud nejste aspirant na vítězství – TDS vítěz cca 14,5 hod). Vše je otázkou výdrže, a ta je v případě hodinek se zapnutou navigací max. 20 hodin a to jak u Suunto, tak Garmin.

V případě zapnuté navigace nelze ani u jedněch hodin ponechat ultra trac mod (Fenix2) nebo čtení satelitů po 60sekundách (Ambit2). Čtení se přehodí do krátkých intervalů.

1 na stole

Co v praxi pomůže, je u obou hodinek vestavěný barometr (nejen GPS výškoměr), takže lze sledovat kolik výškových metrů musíte ještě zdolat. Proč ale tolik nevěřím GPS výškoměru? Pro běžné užití a tréningy je plně dostačující, ale při ultrazávodě stačí jedno, dvě špatné čtení GPS nebo menší výpadek a skok o pár desítek nebo set metrů není výjimkou. Co je pak ale problém je, že když víte, že trasa má cca 7200 výškových metrů, jste již na 7600 a stále šlapete do pěkného stoupáku, to je pak špatně.

Na TDS jsem nesl oboje hodinky. Na ruce Suunta, v kapsičce na popruhu batohu Garminy, cca po 15ti hodinách jsem je prohodil.

Hodinky jsem použil pro záznam trasy, ale hlavně pro přehled o nastoupaných metrech. Kamarád, co běžel trasu UTMB, použil Ambit2 bez GPS jen s aktivním barometrem kvůli výdrži hodinek a záznam trasy nepotřeboval. Takto lze použít i Fenix2.

1a IMG_5170

Na Fenix2 i Ambit2 bylo nastaveno shodně – zapnutá čidla (ABC (=Altimeter, Barometer, Compass)), vypnutý hrudní pás a další ANT+ zařízení (na Fenixech v ultratracu je toto automatické – v ultratrac nelze připojit žádný ANT+ pod, protože je ANT+ čip vypnutý, na Ambitech vypnuto přes movescount), čtení GPS po 1 minutě. Na Ambitech byl aktivní fuzespeed.

1b IMG_5171

Navigaci po trase jsem nepoužil. Za prvé se značením snad každých pár kroků to nebylo třeba, za druhé – při aktivaci navigace dle trasy se jak Ambit2, tak Fenix2 automaticky přepnou z ultra modu do modu čtení GPS každou sekundu a … to bych si musel teda dost hrábnout, abych doběhl do cíle před vybitím baterie a pravděpodobně bych na tomto místě psal o triumfu běžce z rovinatých středních Čech, kterak se na bednu v Chamonix proběhal.

Metriky (údaje) při závodě

Za dobu, co běhám, už vím, jaké údaje potřebuji v jakých situacích. Zatímco v horách je tempo až podružné, více pracuji s celkovým časem, nastoupanými metry a zdolanou vzdáleností. Také pak s předpokládaným západem a východem slunce. Oboje hodinky mám tedy nastavené víceméně stejně.

Ambit2 i Fenix2 umí zobrazit několik obrazovek, mezi kterými lze listovat. Fenix2 umí zobrazit 4 údaje na 1 obrazovce, Ambit2 jen 3, ale ve spodním řádku lze cyklovat mezi dalšími 5ti údaji, které si nastavíte.

Nastavení chování hodinek, ale hlavně obrazovek lze u Fenixu 2 nastavit v hodinkách a to dokonce i za běžící aktivity. Ambit 2 musíte nastavit v počítači přes Movescount a pak sesynchronizovat. Jak jste bez počítače, máte smůlu. Toto je dnes řešeno v Ambit3 tak, že lze nastavovat hodinky přes aplikaci v mobilu, ale popravdě – kdo má čas a náladu na závodě nebo tréningu lovit mobil a přes BT nastavovat hodinky?

Příklad mnou nastavených údajů:

Ambit2:

Obrazovka1: vzdálenost, nastoupané metry a v dolní části cykluji mezi: čas aktivity, denní čas, tempo, stav baterie

Obrazovka2: klesání, stoupání, cykluji: nadmořská výška, vzdálenost, tempo,

Obrazovka3: výškoměr s grafem (dobré, abyste viděli graficky, kolik vrcholů už je za vámi)

Fenix2:

Obrazovka1: stoupání, výška, klesání

Obrazovka2: výškoměr s grafem

Obrazovka3: celkové stoupání, tempo, čas aktivity

Obrazovka4: kompas

Obrazovka5: mapa

Obrazovka6: čas (na této obrazovce je vidět stav baterie, východ/západ slunce)

Jak je vidět, na Ambitech mám zdánlivě více informací, ale není tomu tak. Je zde více hodnot, protože například Fenix2 umožňuje určité hodnoty zobrazit v menu po podržení tlačítka. Ambity totiž neumožňují v menu zobrazit procentuálně stav baterie a tak si údaj musíte nastavit natvrdo do aktivity. Ambity také neumožňují v aktivitě zobrazit východ a západ slunce, což se někdy hodí také (ať už motivace, nebo rozvržení sil apod.).

Na Fenixech2 jsem nevyužil zobrazení 4 údajů najednou. 4. údaj je u mne většinou tepovka a tu používám na trénincích, ale ne na dlouhých závodech. 3 údaje jsou na displeji lépe čitelné.

K informačním hodnotám na Fenix2 lze nastavit notifikace po vámi nadefinovaných nastoupaných nebo naklesaných výškových metrech. Takže když jsem šel stoupání po Svatém Mořici, které bylo skoro 1300 metrů, prostě jsem měl jen zapnuté pípnutí po 100 výškových metrech a počítal jsem jen pípnutí hodinek, které bylo více milostivé, než pomalu rostoucí čísla při pohledu na displej.

Co do použitelnosti v této pasáži hodnotím Fenix2 díky flexibilitě a možnosti improvizovat s nastavením v průběhu aktivity o trochu lépe, než Ambit2.

Fenix2 lze překonfigurovat i s běžící aktivitou na trase. Ambit2 jen s počítačem a Ambit3 jsem zatím nezkoušel, nicméně plýtvat baterií mobilu na závodě, kde vás mohou diskvalifikovat kvůli vybitému telefonu, není moudré.

Jak hodinky sedí

Oboje hodiny jsou … opravdu velké „cibule“. Kupodivu ale i na dámské ruce jsou OK. Hmotnost kolem 80g se na zápěstí ani nepozná. Takže ke srovnání v praxi. Jsem alergik trpící na ekzémy. Na dlouhé štrece se nahromadí na povrchu kůže sůl a pro mě tedy ne moc dobré podmínky. Nejen z TDS, ale i předchozích ultra jsem měl zkušenost, že oboje hodinky nemají na mou kůži moc negativního vlivu. Sem tam nějaké to sedření – v létě díky soli, se objevilo, ale na TDS bez problému.

2 ambit na ruce

Na Fenix2 jsem použil standardní pryžový pásek z balení. Nepoužil jsem nylonový – je sice příjemný a fajn, ale z praktického pohledu jsem vzal pásek gumový – lze zapnout bez potíží přes bundu. Na nylon je sice v balení prodlužovák, ale … prostě jsem si umanul že vezmu gumáka.

Ambit2 má díky GPS modulu nestandardní tvar a tudíž moc alternativ k řemínku není. Jeho řemínek je méně poddajný a někdy až moc na sílu drží tvar, takže na ruce je o poznání tužší, než Fenix2 se svým páskem. Ale dá se zvyknout. Ten, kdo je ale srovná, uzná, že Fenix2 je příjemnější.

3 fenix na ruce

V praxi – na mé ruce se Ambit2 usídlil s menším problémem. Mám užší zápěstí, takže nemohu hodinky dotáhnout, protože moc škrtí, ale když jsou volnější, kloužou po ruce. Když se zpotím, není to problém a sedí výborně a osobně mám radši volnější uchycení – po celou dobu tedy Ambit2 byl skvělý – dokud jsem neměl bundu. Pod bundou se dostaly hodinky do rukávu a … tam speciálně při výstupech díky tahu rukávu bundy klouzaly po předloktí dále. Není to nepříjemné, jelikož jsou lehké, ani neškrtí, ALE … když chcete zkouknout údaje, tak musíte lovit hodiny pod bundou. To ještě není tak obtěžující, nicméně – měl jsem hodiny na levé ruce a když jsem odhrnul rukáv a tahal je zpět na zápěstí, tak se mi 2x stalo, že jsem omylem odcvaknul LAP (levé horní tlačítko). Pak jsem si již dával pozor, ale doporučuji zamknout tlačítka, která jsou za všech jiných okolností dokonalá. Nemačkají se náhodně, nejsou moc tuhá, ale zároveň ne tak měkká, abyste je stiskli omotávkou na ruce při otření potu na čele. Je to jen malá chybka, co se praxe týká. No a to, že hodinky nesedí na ruce jako klasické hodiny, díky GPS modulu, to asi říkat nemusím. Musí se prostě nasadit na ruku kousek za takový ten „pahýl“ před zápěstním kloubem – doktoři pominou, já nikdy na odborné názvy nebyl.

Fenix2 – super poddajný pásek, dokonce měkčí, než u předchozí generace Fenixe. Hodinky sedí na místě, kde hodinky mají sedět. Díky poddajnosti pásku lze hodinky dotáhnout a mou ruku škrtily méně, než Ambit2, ale také žádná sláva, takže jsem je povolil. Díky kostnímu pahýlku na mé ruce nekloužou dál po ruce, ale to je hodně individuální. Co se tlačítek týká, zde je náhodnost stisků velmi pravděpodobná a pokud jsem doporučoval u Ambit2 zámek tlačítek pod bundou, u Fenix2 je to doslova nutnost za jakékoliv situace. Pokud tedy Fenixy vedou v kvalitě pásku, bohužel je shazuje komfort ovládání, protože je musíte při každém přehazování údajů na displeji odemykat.

Díky tlačítkům a jejich návaznosti na komfort ovládání zde tedy vede Ambit2. U Fenix2 jsem zažil i to, že jsem půjčil Fenix2 na Lysohorském 4lístku kamarádce a úspěšné ultrazávodnici, ale její záznam skončil během 1,5km, kdy omylem bez povšimnutí zavadila o tlačítko a stopla workout. To by se stávat nemělo. Ano, proto tu je zámek tlačítek, ale třeba Ambit2 tohle nedovolí, a koneckonců ani Garmin Forerunner 910 toto neumožňoval. A pokud ano, tak FR910 měl hlasitější signalizaci, než Fenix2, takže jste si toho nemohli nevšimnout.

Čitelnost displeje

Fenix2 sice není úplně ideální svým inverzním displejem, jelikož se údaje psané úzkými čísly na tmavém pozadí čtou hůře, ale … ve výsledku strávíte o pár setin sekundy pohledem na hodinky déle, než například na Fenix2 Special Edition, které byly vydány nedávno a jediný rozdíl je tam právě v tom, že displej je již klasický.

Dokonce ani Ambit2, které lze přepnout mezi klasickým displejem a inverzním, nikdy v inverzním modu nepoužívám.

4 prohozeni displeje (1)


5 prohozeni displeje (2)

A podsvětlení? Je to celkem jedno – v noci na ultra totiž nemačkáte podsvětlení, ale kouknete na hodiny s čelovkou na hlavě a je vše vidět. Fenix2 má ostřejší kontrast a je velmi dobře čitelný, Ambit2 je má zase klasické barevné schema. Vítěze těžko hledat.

Senzory

Oba přístroje mají barometrický výškoměr, oba dokáží číst velmi dobře progres stoupání a klesání a podají přesné údaje. V závodě vás asi zajímat nebude, jestli jste ve 2400 nebo 2340metrech, ale, že jste právě dovršili 3600m celkového stoupání a již jste tedy v půlce. Toto splňují bez pochybení jak Ambit2, tak Fenix2.

Stejně tak nebudete sledovat teplotu při takovéto akci.

5,5 vyskomer v praxi


6 graf vysky - ambit


7 graf vysky - fenix


Je třeba okomentovat funkcionalitu podle jiné, než závodní praxe. Ambity mají čidlo a vstup k němu v dýnku hodinek. Průduch pak v pásku mezi horní stranou hodinek (kde bývá 12) a páskem. Fenix2 má pak vstup z boku těla hodinek, kde bývá zvykem vídat korunku klasických hodinek.

Z mého pozorování má toto Fenix2 vymyšlené lépe, protože u Ambitů se do žlábku na dýnku stahuje pot a za nějakou dobu (měsíce), se tam i přes omývání vodou po trénincích usadí pot a špína a musíte to opatrně vyčistit vatičkou na uši nebo párátkem (fuj, já vím – zrušení záruky na mě). U Fenix2 se mi toto ale se senzorem na straně ještě nestalo. Je otázkou ale, jak by to dopadlo na závodě typu Spartan Race, kde zabořím ruku do bahna, které zajede přímo do šterbiny. No já bych tam ale ty hodiny asi nebral, anebo omotal potítkem.

8 cidlo ambit 1


9 cidlo ambit

A co teplota? No, zajímavé je, že u Fenix2 se celkem přesně shodovala teplota na displeji s teplotou, kterou hlásaly ukazatele ve městě, zatímco Ambit2 měly vždy vyšší. Přisuzuji to právě umístěním vstupu senzoru směrem k ruce oproti volnému prostoru u Fenix2. Nicméně při umístění na rukáv bundy se to asi eliminuje a popravdě – teplotu beru jen jako orientační a pro mé účely a účely závodů, kterých se ůčastním absolutně podružný údaj.

10 cidlo Fenix


11 dno fenix

V závodě oba přístroje naměřily cca stejné převýšení (rozdíl cca 1%), takže zde rivalita není. Kde je ale rivalita je kalibrace senzorů, která není podstatná v závodě, ale při treku v horách nebo navigaci, se může údaj o aktuální výšce docela hodit. Fenix2 totiž při nahození GPS vždy provede automatickou kalibraci, když dostane a vyhodnotí přesnou pozici podle GPS. Stalo se mi tedy, že po příjezdu ze Chamonix k moři, jsem měl na Fenix2 i Ambitech výšku 34 a 40 metrů nad mořem. Po spuštění GPS, startu, zastavení a uložení aktivity jsem zkouknul výšku znovu. Fenix2 ukazoval 0 metrů, Ambit stále svých 40metrů. Nohy mi přitom regenerovaly v mírném příboji.

Tuto sekci hodnotím ku prospěchu Fenix2, ale je to čistě hodnocení dle mého použití a mých potřeb.

Výdrž

Rovnou mohu napsat, že zde oba testované kusy nemají významný rozdíl. Každý skončil po 33hodinách v provozu s 34 až 36 procenty energie. Takže pro závody za mě super.

Jediný rozdíl je ale v čerpání energie při statickém testu. Dáte hodiny na balkon, kde díky baráku máte odstíněnou část výhledu na oblohu. Zatímco Fenix2 opakovaně v ultratrac modu dosáhl 37 a 38 hodin, Ambit 2 dosahoval max. 23 a 24 hodin, ale další testy se už přes 22 hodin nedostaly. Takže zde hraje roli asi i kvalita signálu GPS.

Nerozbitnost

No tak tohle jsem otestoval víceméně omylem. Při výměně hodin na zápěstí mi Fenix2 odlétl asi 3 metry daleko na skalnaté podloží s ostrými kameny. Skoro jsem to tam chtěl nechat ležet, protože jsem se bál podívat, v jakém stavu je displej. Kupodivu hodinky v naprostém pořádku a odnesly to jen malým vrypem na pouzdru hodinek, který není na první pohled vidět. Sklo, funkčnost vše naprosto bez problému. Určitě v tom sehrálo roli štěstí, protože i při menším pádu se může stát daleko horší scénář, což je i důvod, proč jsem podobný test neudělal s Ambit2, byť je to verze se safírovým sklem a ocelovou lunetou. Většina z nás viděla Pelíšky, že?

Tahle kategorie nemá vítěze, spíš jen pro zajímavost, že náhoda nemusí vždy znamenat nehodu se špatným koncem.

Další parametry

Další parametry startují sekci věcí, co stojí za zmínku, ale při TDS jsem je nepoužil a moře lidí to ani nepoužije, nicméně, je to zajímavé. Z praxe ale ne úplně vždy využitelné a tak to považuji spíše za marketingovou výhodu, byť technologicky vyspělou.

Fenix2 lze nastavit jako mass storage USB zařízení. A výhoda? No lze je použít jako menší USB disk, ale hlavně – lze do Fenixe2 přes USB nahrát více GPX tras najednou a pohodlně. Do Ambitu2 se musí importovat po jednom přes web movescount.

Fenix2 má vibrace. Při sportu nevyužitelné – za prvé jsou o dost slabší proti Forerunner 910XT, takže je někdy prošvihnete, ale hlavně – žere to baterku. Plus v navigačním modu by vám hodiny pořád vibrovaly, jelikož Fenix2 upozorňuje i na sebemenší opuštění trati (2 metry vedle čáry a vibruje to).

Fenix2upozornění na slabou baterii v ANT+ podech. Tzn, že řekne, kdy vám např. dojde baterie v tepáku.

Ambit2 má možnost zapnutí navigace bez přerušení workoutu. Fenix2, když zadáte navigovat, ukončí se první workout a spustí se nový. V případě, že se ztratíte na trase, lze zapnout navigaci a s Ambitem2 o záznam nepřijdete, s Fenix2 také ne, ale bude rozseknutý do dvou aktivit.

Oproti tomu Fenix2 má možnost pauznutou aktivitu odložit na později – například pokračovat v aktivitě po spánku druhý den, aby se nevybíjela GPS. To lze sice s Ambit2 také, ale GPS se při pauze nedeaktivuje. U Fenix2, když dáte možnost Resume Later, tak se hodinky přepnou do modu hodinek a spotřeba je malá.

Nabíjení za pochodu. Oboje hodinky umožňují nabití baterie a současný záznam GPS. Fenix2 má pevnější kolébku, takže při nabíjení za pochodu je menší pravděpodobnost vyskočení kolébky, na rozdíl od čelistí Ambit2. Ale není to tak podstatné. Oboje hodinky mají takovou výdrž, že tuto volbu budete potřebovat minimálně.

Fenix2 má podporu BlueTooth Low Energy. Lze tedy číst notifikace na hodinkách. Nicméně spíš je toto využitelnější při uploadování aktivit přes mobil do Garmin Connect, jelikož mít zapnuté notifikace celý den znamená hodinky ráno sundat z nabíječky a večer je tam opět vrátit. Ambit tuto možnost nemá a řeší to až Ambit3, který má bluetooth také, ale nemá již podporu ANT+, takže je potřeba vyměnit všehny pody za bluetooth enabled.

Jak Fenix2, tak Ambit2 mají storm alarm. U Ambit2 se ani po několika updatech FW nepodařilo jej spustit, byť přišla buřina jak blázen. Chyba kusu? Hm, skoro, ale, bohužel jsem měl kusy 3. Všechny dopadly stejně. Fenix2? Tak tam to funguje. ALE. Když storm alarm zapomenete zapnutý po závodě nebo po treku, funguje i v noci. A takové pípání ve 3 ráno, kdy si chcete odpočinout, to není úplně nej. Fenix2 umožňuje u storm alarmu nastavit rozsah tlaku a času, po který se má sledovat rozdíl. Samozřejmě storm alarm nejde, když Fenix2 vypnete úplně.

Ambit2 má i sledování vývoje tlaku. Od cca března mi ukázaly hodinky šipku změny tlaku dvakrát, jinak je stále vodorovná. Možná špatně nastavené krajní hodnoty, které ale nejdou uživatelsky nastavit?

Paradoxně grafy vývoje tlaku u Ambitu fungují dobře, jen ten trend a storm alarm prostě … pokulhávají.

12 ukazatel trendu tlaku

Styl a nošení hodin mimo sport

Sportovní hodinky jsou primárně na sport, ale když trénujete každý den, případně cestou do nebo z práce, nabízí se otázka – dají se některé hodiny nosit i k slušnějším „hadrům“, příp.dokonce k obleku?

No … dají. Z Ambit2 série je na tom nejlépe samozřejmě safírová verze – dá se i k obleku, vypadá důstojně, ale ve sportu je také dokonalá.

Fenix2 – sporťák jak víno. Ke causal oblečení OK, ale ne tak, jako Ambity, k obleku asi tak trochu fail. ALE. Existuje i origoš černý kožený pásek, se kterým se dá i sportovat (tréningy) a ten promění tréningovou mašinu na nejen causal hodiny, ale s mírně přimhouřeným okem i oblekovky. Ano, vím – měly by to být automaty, ideálně s čistým designem ciferníku a koženým řemenem, ale bavíme se zde o bláznech, co trénují 5-6x týdně, nezřídka dvoufázově.

13 kozeny remen

Závěrem

Které hodiny jsou lepší? To vám neporadím. Oboje jsou super. Každé vám splní to, co očekáváte, ale každé vás i trochu potrápí. Přesnost GPS i barometru je na podobné úrovni. Oboje dnes mají přes svůj domácí systém (Movescount a Garmin Connect) synchronizaci do Strava, oboje mají mobilní aplikaci, jen Fenixy2 mají lepší konektivitu, nicméně na trhu je již několikrát zmiňovaný Ambit3, kde ovšem může s výdrží zatočit, pokud budete používat hodinky i jako monitor denních aktivit.

Ambit2 bych viděl, i přes triatlonové funkce, spíše stále jako hodiny pro závodníky do hor s tréningovými návyky ala Emil Zátopek – tvrdá dřina, určitá míra systému, ale bohužel omezené rozšířené tréningové funkce.

Ambit2 jsou ale spolehlivé hodinky, které vás nenechají ve štychu.

Fenix2 jsou naproti tomu poměrně hodně univerzální – jsou super jak pro závody v horách, navigaci při hikingu, tak pro triatlon a pokročilé tréningové plánování a funkce. Lze zde pracovat na tisíc způsobů s intervaly, cílovou tepovkou nebo tempem během intervalu, vnořené intervaly apod.

Sem tam se ale o Fenixech2 tradují zvěsti o nestabilitě, zasekávání se atd. Upřímně se mi zaseknutí hodinek nikdy nepřihodilo a jediné mínus byl výpadek komunikace HR senzoru, který se odehrál ještě s firmware 3.něco (nepamatuji se) s tím, že tepák byl současně píchnut na Fenix2 a Garmin 910. Znovunapojení se mi pak povedlo až po vypnutí/zapnutí Fenix2. Od té doby ale nic.

Ať již vyberete jakýkoliv stroj z těchto dvou, určitě splní účel, za kterým jste jej koupili. Na trhu je ještě obdobně nabušený Polar V800, který jsem netestoval a poměrně čerstvě Ambit3 a vyloženě tréningová a závodní mašina Garmin Forerunner 920XT, kterou snad budu moct odzkoušet v dohledné době, nicméně na text si asi počkáte ještě měsíc – nerad píšu o něčem, co nemám odzkoušené v praxi pořádně.

Pokud byste se ale stále nedokázali rozhodnout, co dnes vybrat, za mě osobně a dle mých preferencí, teď používám nejvíce Fenix2. Pro toho, kdo uvažuje o takto drahém sporttesteru a chce se tréningově zlepšovat, je Garmin vhodnější volbou.

By |2014-10-14T10:51:17+00:00Říjen 14th, 2014|Články, Vybavení|8 komentářů

8 komentářů

 1. Stanislav Šebek 19/09/2015 v 13:27 - Odpovědět

  Ahoj, chtěl bych se zeptat zda bys měl nějaké doporučení na hodinky primárně na závody spartan race, tudiž běh a překážky… Jde mi hlavně o to aby něco vydržely a splňovaly alespoň funckce měření převýšení, teploty, km a HR. Hledal jsem hodně na internetu a vždy se mi něco nelíbilo at už na recenzích nebo specifikacích produktu. Nikdy jsem neměl možnost odzkoušet jakékoliv hodinky tohoto typu, a tak nějak nevím zda vybrat značku Suunto nebo Garmin. Vybíral jsem mezi produkty Suunto Core, Garmin forerunner 610 a forerunner 220, Suunto Ambit 2, Garmin Fenix2, cenově kdyby to šlo do 7-8 tisíc kč a klidně podle zkušeností bych prosil doporučit i jakýkoliv jiný model či značku, děkuji a přeji pěkný den.

  • Mchael Novak 19/09/2015 v 22:06 - Odpovědět

   Ahoj,
   zrovna nedavno jsem nad timto tematem zase uvazoval. Spartan je dost specificky a nepotrebuje, dle me, tak nabusene hodinky. Ale nejsem ve spartan race nijak zkuseny a popravde s emi to plete vse dohromady – gladiator, spartan, predator, alien, army run atd.
   Cili – mereni tepu – pokud to chces na zavod, nejsem si jist, zda se ve spartanu neleze bahnem, nehrozi jizda po brise, pripadne sedreni/strzeni tepaku. Dale take, mam pocit, ale mozna, ze se mi to plete s jinym podobnym zavodem, ze se tam jde aspon po krk ve vode, ne-li na chvili cele telo – pak vetsina tepaku vypadne, nehlede na to, ze ti vypadne GPS signal (pod vodou neni), plus, pokud tam je dost bahna, je otazka, co to udela se vstupy barometru prave u Fenixu, Ambit3 a podobnych hodinek. JEdine, kde jsem nenasel vstup pro barometr byly Polar V800. Plus – pri zanoreni barometru pod vodu byt jen par cm, se deji se zaznamy o nadm.vysce vylozene divy, takze tam bych se asi na zaznam nadmorske vysky take nespolehal.

   Osobne bych asi na spartan ozelel GPSky – kvuli zniceni. Vzal bych nejake G-Shocky od Casia, nebo nejake Timexy – asi serii ironman – takovou pogumovanou ala g-shock.

   Neco jineho by byl ale vyber hodin pro trening na Spartan, kde potrebujes sledovat systematicnost treningu. Tam naopak bych klidne sahl i po Fenix2, Ambit 2 nebo Fenix 3, Ambit 3 peak. Pripadne ten Polar V800 … vsechny hodiny maji dlouhou vydrz baterie, to, co mas v pozadavcich a krome Fenix3 a Ambit3 se daji sehnat za zminenou cenu – dneska, mozna i levneji.

   Pokud jsi schopen akceptovat, ze udaje z GPS a tepaku sem tam poskoci v prubehu zavodu, tak Fenix2 jsou asi nejlepe stavene, co se do odolnosti tyka.

 2. Tomáš 21/07/2015 v 09:14 - Odpovědět

  Ahoj. Uvažuji o koupi nového sport testeru a měl bych pár otázek k pomoci s výběrem. Chtěl bych se hlavně zeptat jak se pracuje s webovými deníky Polar, Garmin, Suunto. Zajímala by mě osobní zkušenost s tvorbou tréningových plánů, přehlednost analýzy dat, tvorba intervalových tréninků a ostatní možnosti, které tyto deníky skýtají. V hledáčku mám tyto přístroje – Garmin FR 620, Fenix 2, Suunto Ambit 2 nebo 3, Polar M400, vše s HR. Z tohoto srovnání vychází asi lépe ten Fenix2 ale raději se ptám. Primární použití bude na běh, ale dělám i doplňkové sporty – kolo, in-line, horská turistika, v zimě běžky. Díky za info.

  • Michael Novak 21/07/2015 v 09:53 - Odpovědět

   Ahoj Tome, mas pekny rozptyl toho, co mas v hledacku. 🙂
   Nicmene ohledne treningoveho planu (intervaly, slozitejsi veci) asi u Ambit2 rovnou zapomen. Maji sice intervaly, celkem jednoduse volitelne, ale jen ve smyslu interval/odpocinek/pocet opakovani – zadna moznost definice cilovych zon (tep/tempo), ale jen vzdalenost nebo cas.
   Ambit 3 toto jiz umoznuje – pres mobilni aplikaci, ktera je pro IOS (apple) v plne verzi a pro Android zatim jen v beta verzi a sem tam tam neco nefunguje, ale uz tam ty intervaly funguji lepe.
   Definice treningu je nejlepsi z Garmin/Polar/Suunto prave u Garminu – tu zatim nic nepredcilo, ale je otazkou, zda to vyuzijes. U Polaru je to otazka zvyku, ale take se s tim da szit.

   Co se analyzy dat po treningu a treningoveho denniku tyka, jsou na tom vsechny 3 systemy velmi podobne. Kazdy je prehledny, ma sve zastance i odpurce, ale v kazdem najdes vicemene stejne informace, jen jinak zobrazene.
   Dobre je, ze Garmin i Suunto (Movescount) maji jiz export do Stravy – Polar na tom zatim jen pracuje. A Strava zobrazi vsechno ve stejnem formatu pro vsechny pristroje a mozna je i lepsi.

   Pokud se budes ridit pomerem cena vykon, tak dnes doporucuju Polar M400 nebo Ambit3 Run ve sleve, pokud najdes – pripadne na STRC.cz zavodech dostanes voucher na slevu na Salomon/Suunto produkty.

   Pokud te zajimaji hlavne treningy, presnost GPS, rychla reakce na zmenu tempa, tak z tebou jmenovanych je na tom nejlepe Garmin 620, nicmene ten neumi navigaci a UltraTrac mod (setreni baterii tim, ze snizi frekvenci cteni GPS pozice na cca 45sekundove intervaly).

   Fenix2 je asi nejlepsi a univerzalni volbou, nicmene uprimne … par lidi si stezovalo na presnost GPS, coz neni dane presnosti GPS, ale pomalejsim procesorem v hodinkach, nez dnesni generace (Garmin 620, Fenix3, …).
   Nicmene tyhle hodiny vydrzej dlouho nabite, daji se nosit i normalne, v horach maji vyborne moznosti pro navigaci, lze do nich nahrat i TOPO mapy, nicmene na kratksi intervaly v treningu (do 800metru) ti nemusi zobrazit presne tempo … delsi intervaly jsou uz OK a tempo se ustali spravne.

   Jeste zkus pouvazovat nad clenstvim v CZ Skyrunning asociaci, ktera spolupracuje s Garminem a maji tam slevy … pak bych mozna zvazil, zda s tou slevou nekoupit mozna i Fenix3 (ty ale neumi nahrat TOPO mapy) … navigaci umi, ale topo mapy ne – to je asi hlavni rozdil pro horskou turistiku mezi Fenix3 a FEnix2.

   Pro Garmin Fenix (2 nebo 3) mluvi proti Suunto i to, ze pro praci se Suunto Ambit 3 (jakekoliv verzi) musis mit pripojene hodinky k PC nebo je nastavovat pres mobil pres bluetooth – a to vcetne navigace a navigacnich bodu. Z pohledu navigace v horach jsou na tom Garminy nejlepe … asi nejlepsi pomocnik.

   Polar M400, Garmin 620 neumi navigovat podle nahrane trasy, nehlede na to, ze Polar je asi jediny vyrobce, ktery neumoznuje zatim nahrat trasu k nim do treningoveho denniku, abys ji nahral do hodinek (Polar V800 umi navigaci) a nechal se podle trasy vest. Polar umi navigovat jen podle trasy, kterou jiz mas v denniku a probehl jsi ji, coz je trochu zcestne a postrada to smysl – co mam jiz prosle, to znam a nepotrebuji navigaci.

   Snad jsem pomohl.
   Michal

 3. Brano Dobis 02/04/2015 v 13:20 - Odpovědět

  Ahoj chcem sa opytat, ci pri pouzivani Fenixov dochadzalo k castemu samovolnemu stlaceniu tlacitka a tym preruseniu zaznamu, a dalsia vec, sem tam si spomenul, aj forerunn 910, asi mas s nim skusenosti ktory z tychto 3 budikov by si mi odporucil, mam dilemu, vyzitie- beh, turistyka, skialp.
  Dakujem

  • Michael Novak 03/04/2015 v 10:26 - Odpovědět

   Ahoj Brano,
   k castemu nedochazi, to zase ne, ale jde o to, ze pipnuti lze preslechnout – v zavodni vrave – anebo pod bundou v zime.
   Jinak jsem s Fenix2 absolvoval dost zavodu a nespocet treningu a nestavalo se to temer vubec. Jen si toho musis byt vedom a pak se ti to nestane. Kamaradka to neznala, tak mozna zavadila o tlacitka vic, nez chtela.
   Ambit2/Fenix2/Garmin 910 –
   beh jednoznacne Garmin 910, pak Ambit2, pokud bude levnejsi, nez Fenix2
   skialp, turistika – jednoznacne Fenix2 – lepsi navigace, prace s mapovym podkladem, moznost konfigurace primo v hodinkach – absolutni flexibilita, narozdil od Ambit2 a koneckoncu i Ambit3, ktery toto neumi.
   Klidne se ptej dal, pokud jeste neco potrebujes 🙂
   Michal

 4. roobert 16/10/2014 v 20:21 - Odpovědět

  jen poznámka k výdrži ambit2. Prodloužit lze dobitím z externího zdroje za provozu. Využívám a jde to snadno.

  • Michael Novak 16/10/2014 v 20:56 - Odpovědět

   diky za komentar, myslim, ze toto je obsazeno v textu pod timto odstavcem:
   Nabíjení za pochodu. Oboje hodinky umožňují nabití baterie a současný záznam GPS.

Napsat komentář

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Translate

BasqueCatalanCzechEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

CZSA_Ranking250

CZSA_Ranking250