RoryBosioPortretLetošní UTMB nabídlo pár důležitých nebo zajímavých faktů, které je dobře zmínit.

Po dlouhé době hory nachystaly opravdu optimální počasí, pořadatelé tedy nemuseli měnit nebo zkracovat trať a závodníci se jim odvděčili pěknými výsledky včetně rekordů v mužské i ženské kategorii.

Také konkurence se letos sešla výborná v mužích i ženách a ani v mužích, ani v ženách nevyhrál největší favorit. V mužích i ženách si připomeňme startující, kteří rozhodně mohli aspirovat na vítězství nebo přinejmenším na bednu či umístění v popředí výsledkové listiny. Byli jimi bezpochyby:

Etats-Unis

Abandon – Courmayeur – Dolonne (09:40:51)

Portugal

Abandon – Courmayeur – Dolonne (09:40:37)

Italie

Abandon – Courmayeur – Dolonne (10:23:52)

709

2258

Maja MENEGHIN-PLISKA

SE F

Suisse

Abandon – Courmayeur – Dolonne (14:35:53)

XavierTevenardUTMBCil1

Vítěz mužského závodu se zpočátku nehrnul do vedení, ale v okamžiku, kdy se dostal do čela stále svůj náskok před zbytkem pole zvyšoval a udržel bezpečně až do cíle. Nakonec i přes dlouhé zdravení se s diváky v cílové rovince z toho byl nový rekord UTMB, když časem 20:34:57 zlepšil dosavadní rekord Kiliana Jorneta z roku 2011, který byl 20:36:43. Abychom však byli spravedliví, musíme dodat, že v roce 2011 byla trať přesměrována z důvodu počasí přes Martigny a byla podle odhadů o nějaký ten kilometr delší a také zde bylo o něco větší převýšení.

XavierTevenardUTMBCil5

Řada favoritů i přes výborné podmínky závod vzdala, pro různé problémy. I jeden z favoritů Američan Anton Krupicka musel vzdát z výborné pozice pro problémy s achilovkou.

NuriaPicasUTMB2013Portret

V ženském závodě to zpočátku vzaly velmi ostře hlavní favoritky závodu Nuría Picas, Emma Roca a Francesca Canepa. Doslova v minimálních odstupech se hnaly a nenechaly si chvilku oddechu.

NuriaPicasUTMB2013Obcerstveni

Zdá se, že právě tohoto faktu asi využila pozdější vítězka Rory Bosio, která se této honičky aktivně nezúčastnila, ale držela se dobře vpředu. Když pak logicky vedoucí trojce začaly docházet síly a Francesca dokonce vzdala, dostala se do čela a velmi rychle si vypracovala náskok, který stále zvyšovala. Nakonec z toho bylo neuvěřitelné sedmé místo v celkovém pořadí a nový rekord závodu, který je lepší o skoro dvě hodiny než starý rekord Krissy Moehl. Vítězka si i přes tento senzační výsledek nebo snad právě proto, udržela po celou trať úsměv na tváři a na občerstvovačkách vtipkovala o svém vedení v závodě.

RoryBosioUTMBCil1

Pro toho, kdo její jméno ještě neslyšel, je možné si o ní říci pár informací. Tato běžkyně týmu The North Face sbírala úspěchy zatím více v USA a pouze loni na zkrácené trati UTMB skončila čtvrtá. Zdá se, že dlouhá trať ji svědčila víc. V USA sebrala několik úspěchů na menších nebo lépe řečeno ne tak silně obsazených závodech. Na kvalitně obsazeném Western States skončila v roce 2010 čtvrtá, v roce 2012 si odnesla nejlepší výsledek v podobě druhého místa a v roce 2013 doběhla pátá.

RoryBosioUMTBCil

Její vítězství na UTMB je tedy jednoznačně jejím vrcholným výsledkem kariéry a kdo jste měli možnost vidět její doběh a následné rozpaky při formalitách kolem focení a rozhovoru, jistě uznáte, že v tom ještě nezískala praxi.

Minulé výsledky Rory Bosio

22 5 19:52:09 Jun 29, 2013 CA Western States 100M

15 2 3:19:57 Nov 3, 2012 OR Lithia Loop Trail Marathon 26M

44 4 13:43:10 Aug 31, 2012 Ultra-Trail Du Mont-Blanc 103KM

21 2 18:08:06 Jun 23, 2012 CA Western States 100M

9 1 5:55:24 Feb 25, 2012 NC Mt Mitchell Challenge and Black Mountain Marathon 40M

RoryBosioUTMBCil2

I přesto, že velkou část závodu vedla a nakonec doběhla „jen“ druhá, může být asi Nuría Picas se svou premiérou na takto dlouhé trati spokojená. Jsem zvědav, jestli se po tomto výkonu dá dohromady a zúčastní se za čtyři týdny finále SWS Ultra SkyMarathon na UROC v americkém Coloradu a pokud ano, jak dopadne její letošní souboj s Emelií Forsberg.

4 56 Katia FORI TEAM TECNICA V1 F 2 27:48:45 05:11:19 Italie
5 2264 Silvia Ainhoa TRIGUEROS GARROTE ZORTZIETAKOAK-GAIKAR SE F 3 28:13:12 05:35:46 Espagne
6 2262 Gill FOWLER La Sportiva Australia SE F 4 28:50:30 06:13:04 Australie
7 4030 Maria SEMERJIAN SE F 5 29:34:30 06:57:04 France
8 2266 Manuela VILASECA SE F 6 30:17:02 07:39:36 Brésil
9 2267 Juliette BLANCHET TEAM RAIDLIGHT SE F 7 30:24:08 07:46:42 France
10 4360 Audrey MEYER CGFM / EXPERTRAIL SE F 8 30:50:47 08:13:21 France
Nuría Pica a Emma Roca v cíli UTMB

Letošního ročníku se na všech třech tratích zúčastnilo nebývalé množství závodníků z Česka. Kdo jak zde dopadl si můžete přečíst v článku http://skyrunning.cz/2013/08/30/tnf-utmb-2013-a-ceska-ucast/

Děkuji za laskavé svolení s uveřejněním fotografií od Ian Corless (iancorless.com)iancorless logo