CelovkaLucifer09Kvalitních českých výrobků, které by v našem sportu mohly konkurovat výrobkům světových producentů se zázemím vývojových týmů a především velkým rozpočtem na vývoj a testování mnoho není. Proto mě zaujala čelovka Lucifer MkIII, která takové srovnání bezpochyby snese.

Za svůj běžecký život jsem vystřídal spoustu čelovek. Pamatuji na svou možná první, která ještě ani neměla LEDky, ale žárovičku napájenou několika tužkovými bateriemi. Pak se vystřídala řada levných čelovek z Číny, které byly dobré tak na to, aby s nimi člověk ve tmě mohl běhat po silnici, trochu vidět a spíše být viděn.

V době, kdy jsem začal přecházet s běháním do terénu jsem si pořídil první slušnější čelovku LED LENSER H7. Byl jsem z ní nadšený, proti těm levným čínským to byl radikální rozdíl. Člověk viděl i na horších cestách a v terénu. I tady ale po čase mé nadšení vystřízlivělo, když jsem v reálu poznal nevýhody snižující se svítivosti s časem a vybíjenými bateriemi, kdy jsem zjistil, jaký to je „opruz“ měnit baterie v čelovce uprostřed hor v noci, ve tmě, v okamžiku, kdy mi nikdo nemůže posvítit.

Zainvestoval jsem do čelovky, kterou stále považuji za asi jednu z nejlepších na současném trhu. Koupil jsem Petzl Nao s dalším náhradním akumulátorem. Již mé první dojmy byly podobné nadšení. Především možnost zcela individuálně si nastavit čelovku podle svých preferencí a reaktivní režim svícení, přizpůsobující svit okolním světelným podmínkám, jsou věci, které u Nao cením snad nejvíce. Jsem s ní velmi spokojený a „pár“ závodů i výběhů jsem s ní absolvoval. V letních závodech jsem při svém způsobu nastavení nikdy neměl problém s dvěma akumulátory přežít dvě noci. V zimě to už byl trochu problém a kupříkladu na P100 jsem v roce 2013 druhou noc dokončoval už dost nervózní na nouzový režim.

Hlavně v poslední době mi pak přišlo nápadné a vrtalo mi to hlavou, když jsem kolem sebe při závodech občas viděl chlapy s reflektory na hlavách, které „šajnovaly“ jako dálková světla xenonů mého auta. Říkal jsem si, co to mají za světla ? A jak jim to může takhle dlouho svítit ? Ale ačkoli bych si to asi nahlas nepřiznal, trochu jsme jim tolik světla záviděl.

Když jsem pak někde na webu objevil zmínku o nové generaci českých čelovek Lucifer, byl jsem dost zvědavý, co to je a jak to funguje.


CelovkaLucifer01


Na webu a podle parametrů to vypadalo dobře. V porovnání s velmi podobně se tvářící čelovkou Lupine Piko X4 cena méně než poloviční. Zkusil jsem tedy koupit čelovku včetně dvou akumulátorů a otestovat ji nejprve jen při tréninku v lese a potom na P100 2015.

Čelovku jsem si vyzvedával osobně u Petra Dvořáka ve výrobě a musím potvrdit, ty čelovky jsou skutečně vyráběny v Česku. Není to žádný marketingový trik, který by maskoval jakýsi OEM produkt z Číny.

Na způsob ovládání, který je pouze prostřednictvím jednoho tlačítka a tedy diametrálně jiný než u Petzl Nao jsem si zvykl skoro okamžitě. Vystihnout krátký stisk, střední a dlouhý je otázkou chvilky, navíc při běžném používání si vystačíte ve většině situací právě jen s tím krátkým stiskem, který zapíná čelovku a následně přepíná mezi svítivostí 200lm a 400lm. Středně dlouhým stiskem pak přepínáte na 800lm a 1600lm a dlohým čelovku vypnete. Ty svítivosti 800lm a 1600lm jsem ale použil jen ze zvědavosti při testování čelovky a k porovnání s nižšími režimy. V reálné situaci horského běhu v noci však asi nebudou nutné. Do kopce, po rovině nebo v méně obtížných sebězích si bohatě vystačíte s 200lm, režim 400lm pak asi zapnete v technických pasážích nebo prudších sebězích, kde je potřeba trochu lépe vidět.


CelovkaLucifer09


V tomto režimu a způsobu použití mi čelovka s dvěma akumulátory vydržela po celou zimní P100 s tím, že v obou akumulátorech, které jsme měnil v Berouně, mi zůstala ještě slušná rezerva. S tím, že to bylo použití čelovky v zimě, kdy sice nebyl žádný extrémní mráz, ale přeci jen to není teplota úplně optimální pro maximální využití kapacity, mám pocit, že v letních závodech si člověk může dovolit pustit režim 400lm mnohem častěji a přesto případné dvě noci nebudou problém.


Mód

Lumenů

Doba svitu 
hodiny : minuty
regulovaný svit v daném módu

VERY LOW

35

80:00

LOW

200

16:00

MID

400

8:00

HIGH

800

3:15

BOOST

1600

1:15


Čelovka, jak je vidět i na obrázcích má baterii umístěnou na zadní straně popruhu. Je zde zacvaknutá v plastovém úchytu podloženém měkkým materiálem pro zamezení tlačení na nekryté hlavě. Výměna akumulátoru je jednoduchá, vycvaknutí i opětné zacvaknutí nového akumulátory probíhá hladce bez nutnosti využití nadměrné síly.


CelovkaLucifer03


Toto rozložení na světlo vpředu a akumulátor vzadu přispívá k dost pohodlnému nošení. Pružný a nastavitelný popruh kolem hlavy je doplněn ještě středovým popruhem přes hlavu, který zvyšuje stabilitu čelovky. Ta neskáče, po správném nastavení netlačí ani při dlouhých bězích. Aretace sklonu čelovky je pak pevná a ani při prudkých pohybech se nehne.

Jestliže bych měl na čelovce najít nějaké minus, pak by to snad byl jen rozdíl mezi mou Petzl Nao a Luciferem při použití v mlze nebo sněžení. Zde Petzl Nao díky svému principu reaktivního řízení svitu ztlumí svítivost a tak nejste v mlze oslňováni zpět se odrážejícím světlem. Lucifer zkrátka svítí stále stejně. Ale to je prostě daň za nepřítomnost této funkce, která by čelovku Lucifer jistě prodražila nad mez, která je ještě pro nás běžce stravitelná.

Ale čelovka Lucifer MkIII vám nabízí ještě další benefity oproti konkurenci jakou je třeba výše zmíněná Lupine.

Při objednávce si můžete vybrat a specifikovat:

  • Barvu světla – 5000K, 4000K nebo 3000K

  • Kombinaci optik – 13°+20°, 13°+13°, 13°+29°, 20°+29°

  • Barva čelovky – černá nebo červená (v nabídce byla i modrá barva)

  • Barva tlačítka – oranžové, černé, modré

Volba optiky ovlivňuje jak úzký nebo široký bude světelný kužel. Obecně platí, že širší kužel vám víc vysvítí periferní vidění, ale nedosvítí daleko. A naopak.

S použitím optiky 13° je maximální dosvit 220m (dle metodiky jako ANSI NEMA FL-1).

Lucifer je voděodolná čelovka a světlo na běh nebo kolo s výkonem až 1600 lumenů (Lupine má maximum na 1200lm). Je to jedno z nejmenších a nejlehčích výkonných světel, které lze v současné době koupit. Je navrženo a vyrobeno sportovci, kteří ho používají každý den a kteří i sami ví, co by od kvalitní čelovky chtěli.

Vyrobili tak toto světlo i nejúčinnější jak lze. Používá poslední generaci vysoce svítivých diod XM-L2 od společnosti CREE, li-ion akumulátory Panasonic NCR18650B s nejvyšší garantovanou kapacitou na trhu.


NahradniBaterie01


Elektronika je kompletně navržená výrobcem v Česku z pečlivě vybraných diskrétních součástek (kvalitní X7R keramické kondenzátory, n-mosfety s velmi nízkým odporem, velká stíněná cívka a přesné termistory a rezistory) a je řízená 8-bitovým mikroprocesorem Atmel. Takto, kdy výrobce není vázán žádným konkrétním obvodem a má zařízení a jeho konstrukci plně ve svých rukách, může libovolně vylepšovat firmware, přidávat nové funkce a dosahovat vysoké účinnosti. Použitá elektronika snižuje napětí baterie na nižší napětí svítivých diod s účinnosti až 98%. Pro uživatele to znamená delší dobu svitu a menší zahřívání čelovky.

Čelovka nyní v poslední verzi obsahuje především „High Reliability“ součástky a velký (odolný) a utěsněný taktický spínač s minimální životnostní 500,000 zmáčknutí. Oboje přispívá k maximální spolehlivosti a životnosti čelovky.

Společně s mnoha užitečnými funkcemi jako např. konstatní regulace svitu, indikace vybíjení baterie, určení procenta nabití baterií, teplotní ochrana a dobře navržené uživatelské ovládání to je výborná volba pro ty, kdo při svém sportu fakt chtějí vidět.

Více informací a možnost objednávek najdete na webu výrobce: http://luciferlights.net/vykonne-celovky/led-celovka-Lucifer