titulni fotoFenix2 je na trhu již déle. Testuji jej již nějakou dobu, pár set km už má za sebou. Co mohu určitě říci dnes, Fenix a Fenix2 jsou hodinky určené pro jiné okruhy uživatelů a je na vás, jak se ztotožníte s tím kterým přístrojem. Zatímco Fenix je čistě outdoorový s navigačními funkcemi hrajícími prim, Fenix2 je zaměřen spíše na tréninkové funkce, navigace a outdoor funkce jsou zde již jako bonus na využití dlouhé výdrže.

V recenzi občas zmíním srovnání s Fenixem první generace, který jsem popisoval před nedávnem zde, na skyrunning stránkách.

baleni Fenix2
Opět, jako bylo zmíněno u předchozí recenze, Fenix2 jsem testoval s verzí firmware 3.20, která byla v této době jako poslední. Začínal jsem testovat s verzí 2.60 a musím říci, že během několika málo updatů bylo opraveno nebo vyladěno vše, k čemu jsem měl zásadní připomínky. Teď zbyly jen ty malé.
Vzhled
Designově jsou hodiny povedené. Opět, jako u původních fenixů, pěkné pouzdro s praktickou povrchovou úpravou, na které nejsou vidět škrábance z běžného nošení. Celé tělo, včetně kovového dna je černé. Dno má povrchovou úpravu, do které se při delším použití (=3 a více hodin vkuse) otiskne vzor pásku. Nicméně to není nic, co by ubralo na kráse nebo funkčnosti.

titulni foto
Displej
Doplňkem celo-černého provedení hodinek je černý displej. Má inverzní barvy proti předchozí verzi Fenixe. Při přímém slunečním svitu to není problém, při pošmournu s deštěm to už problém být začíná, protože na černém pozadí se lépe odráží mraky a kontrastem někdy přebijí i údaje na displeji. Nicméně druhý pohled na displej to většinou jistí. Při dlouhém pomalejším závodě to nevadí, ale při intervalových trénincích se malá chvilka nepozornosti, obzvlášť v lese, nemusí vyplatit.

srovnani displeje Fenix2 vs.Garmin910xt

Podsvícení displeje je jedno z nejlepších, co se dá u digitálek obecně najít. Pro oči příjemné, pro baterku hodinek nejspíše také a hlavně je displej krásně čitelný.

podsviceni displeje

„jak sedí“
Jak Fenix2 sedí na ruce oproti předchozímu? Nikterak zásadní rozdíl co se pocitu a hmotnosti týká. Rozdíl 3 gramů váhy opravdu nikdo nepozná. Co ale poznat je, je na omak příjemnější materiál gumového řemínku, který je o poznání měkčí a mírně tenčí. To má bohužel vliv i na výměnu pásku, kdy se při uvolňování šroubku protáčí osmihran v konci řemínku. Nicméně nic, co by nevyřešil pevnější stisk tohoto očka, kde je osička uchycena.

srovnani tloustky gumovy a nylonovy pasek
Pro opravdové outdoor fajnšmekry, plavce a ty, kterým guma vadí, doporučuji nylonovou verzi pásku se suchým zipem. Ten je sice širší, ale ve výsledku je o dost příjemnější. Menší poddajnost pásku se zlepší po pár proplaváních v bazénu.
Co mě zaujalo a jaké mají hodinky využití?
Záměrně neuvádím, co hodinky umí, protože vypsat funkce ze specifikace dokáže asi každý. Jaký je ale opravdový pohled někoho, kdo hledá hodinky s možností navigace, barometrickým výškoměrem a výdrží dost dlouhou na to, aby absolvoval v čase nekonkurujícím Kili-Janu Zemaníkovi závody jako TDS nebo UTMB a jiné?

vymena pasku k hodinkam je otazkou par okamziku

Pouze pro každodenní tréninky je hodinek asi škoda. Pokud je ale chcete nosit i každý den k obleku do kanceláře nebo na podobná místa, tak se přeci jen Fenix2 hodí o dost více, než Garmin 910, či jiné Forerunnery. Mnohým se určitě zalíbí možnost propojení s mobilem, upozorňování na zprávy, příchozí hovory a jiné, pro mě toto ale prim moc nehraje, jelikož je to jen způsob, jak vyždímat akumulátor ve velmi krátkém čase.

osmihran v gumovem reminku

Nyní ale k opravdovému potenciálu hodinek. V první řadě – plnohodnotné tréninkové funkce pro triatlety. Skoro bych si troufal tvrdit, že v některých aspektech předčí i 910XT. Ovládání a nastavené intervalových tréninků a motivů je sice hodně specifické proti 910XT, ale při použití Garmin Connect je vše jednoduché.
Ultrabežcům na extrémních tratích se bude líbit možnost dobíjení hodinek z externí baterie při zachování záznamu. Dále pak velmi přesný barometrický výškoměr. Reálné hodnoty v mapách se od hodinek lišily jen o pár metrů, ale co víc – po ukončení tréninku na „okruhové“ trase v terénu, se po 2 hodinách nastoupané a naklesané metry sešly s přesností na metr, což je docela úspěch. Ano, záleží na počasí, ale to bylo v daný okamžik po dobu tréninku neměnné.
Hodinky mají sice vibrační upozornění, ale to je vhodné max.pro diskrétní oznámení události na mobilu. Vibrace jsou totiž slabé a přes softshellku nejsou moc cítit. Lepší je akustická indikace. V praxi to ale nevadí, protože například při navigaci je ohlašování každého odchýlení od trasy akustické, anebo vibrací. Na 100km trase by se díky občasnému uskočení signálu GPS (např.v lese) strojek uvrčel až k smrti baterie. Lepší jej vypnout.

HRM Run pas - novy hrudni pas je velmi presny

Co nedoporučuji vypínat je akustická indikace start/stop/pauza pro trénink. Bohužel je vše řešeno jedním tónem, takže vizuální kontrola displeje je vždy „doporučena.“ (nelze dle tónu rozeznat start a pauzu aktivity).
Z praktického hlediska bych uvítal možnost změny nastavení tlačítek (jejich přeprogramování) přímo v menu hodinek. Ovládání Fenix2 je jiné, než má původní Fenix. Má něco do sebe, má logiku, ale za jistých okolností prostě není až tak moc ergonomické (lidé, co nosí hodinky na levé ruce musí přetáhnout celý rukáv, aby mohli listovat v menu – v zimě a rukavicích celkem krkolomné).

displej - hledani satelitu
Celkem příjemný bonus skrývají hodinky ve formě propočtů výkonů samotnou jednotkou a zjištění hodnot VO2max (přibližných), jakých dosahujete, anebo odhady na závody o distancích 5km až maraton.
Na hodinkách obecně jsem budík nepoužil již dlouho, ale při extrémních závodech se tomu občas vyhnout nedá a tak jsem otestoval i ten. Je OK, takže jistá šance na probuzení středně vyčerpaného závodníka tu je. Pak je další fáze, kdy již spícího závodníka nevzbudí opravdu nic.

Určitě je vhodné si hodinky před delším závodem pořádně otestovat a nastavit, jelikož se již jedná o přístroj, se kterým se prostě každý musí sžít a zjištění, že máte na displeji nepotřebné hodnoty a marně listujete dále a hledáte nastoupané metry, se nemusí vždy vyplatit. Displeje lze nastavit v průběhu závodu, ale na to moc lidí nemá ani čas, ani chuť.
Co se mi líbilo je to, že hodinky jsou připojitelné přes USB mass storage, takže s nimi lze pracovat celkem pohodlně ať se nahrávání základních map týká, navigačních tras nebo tréninkových programů.
Když jsme u navigace, ta zůstala stejně dokonalá, jako v původní verzi Fenixe. Dostanete-li se v neznámém terénu v noci nebo v mlze do úzkých, lze zvolit trackback a dojít podle hodinek zpět po svých stopách. Na závodech to dnes sice není moc potřeba, ale co kdyby. S navigací je spjata jedna maličkost. Obrazovky navigace si musíte nastavit extra. Bohužel totiž neplatí to, co známe z Forerunnerů, kdy se k bežeckým obrazovkám nahraje další set s navigačními, ale hodinky se komplet přepnou do navigačního režimu, včetně obrazovek, což není na škodu, ale některé důležité údaje mohou chybět (např. stoupání, tepovka, …). Navigace běží automaticky na krátké záznamy čtení GPS, takže na dlouhou aktivitu s navigací v ultra trac režimu lze pro nyní zapomenout.
Poslední celkem podstatnou věcí, co mě celkem dost mátla bylo nastavení některých funkcí v menu. A co, že tam je tak podstatného? Jednoduše – logické/nelogické nastavení zapnutí a vypnutí některých funkcí, v různých částech menu. Zatímco například automatická kola v running režimu lze nastavit na autolap: ON/OFF, tak při aktivitě pro intervaly se nastavuje zahřátí jako „warm up on“ anebo “warm up off“. Poznejte ale, zda se jedná o hlášku, zda je warm up zapnutý anebo že jej chcete zapnout? Paradoxně, svítí-li “warm up on”, hodinky mají zahřátí vypnuté, jelikož musíte potvrdit funkci a namísto toho se objeví “warm up off”, což znamená, že je warm up zapnutý. Toto se naučíte, ale pak v menu potkáte nastavení, kde je to přesně naopak (viz.příklad s automatickými koly).
Výdrž
Zmínil-li jsem výdrž v navigačním režimu, tak ji musím popsat aspoň trochu více. Zvolil jsem stejnou metodu testování výdrže, jako u testování první verze Fenixe. Tudíž terasa, výhled na oblohu, vedle toho Forerunner 910.
Forerunner 910: 21:49hod a 22:20hod.
Fenix2: 37:29hod a 38:53hod.
Nutno dodat, že první tři pokusy s Fenixem2 právě vybaleným z krabice skončily poněkud děsivě, protože výdrže 18, 22 a 27 hodin nebyly nic světoborného. Bylo zřejmě nutné provést několik nabíjecích cyklů, aby se baterie pěkně zajela a teď věřím, že Garminy podrží i „non-kilian-style“ dálkoplazy.

HRM pas potrebny pro rozsirene metriky
Závěrem
Poslední slovo bude mít stejně ve výsledku potenciální kupce-zájemce. Za mě osobně mám k hodinkám pár výhrad, ale věřím, že stejně jako v případě původních Fenixů, bude i Fenix2 doveden k dokonalosti, kam má již nyní nakročeno.
Pokud jste trail běžec, který nemá zatím hodinky s podobnou výdrží, určitě není na trhu moc lepších alternativ, které bych doporučil. Na test srovnání Fenix2 a Ambit 2 se můžete těšit již brzy, takže ještě poznáte souboj konkurentů. Na trhu se objevil nedávno nový hráč v podobě Polar V800, který může dost dobře zamíchat kartami.
Jestliže máte Garmin FR910, tak Fenix2 přináší také mnoho dobrých vylepšení i do tréninkových funkcí pro triatlety. Nicméně jako náhradu za 910 bych jej hodně zvážil. Fenix2 je sice špičkový tréninkový nástroj, ale na „čistě tréninkové funkce“ není o tolik napřed před FR910 (pominu-li identifikaci délky trvání došlapu, vertikální oscilace a kadence).
Fenix2 zkrátka není jen pouhý záznamník aktivit a biometrických hodnot, ale hlavně tréninkový partner, kterého stojí za to poslouchat. V současnosti jeden z málo špičkových tréninkových nástrojů na trhu. Pouze pro ultra závody bez využití tréninkových funkcí je ho škoda.
Je vidět, že Fenix2 prošel od dob prvního Fenixe velkou modernizací a cílovou skupinu změnil ze zarytých a hardcore ultra trail a outdoor nadšenců směrem k vytrvalcům na trail závodech, triatletům, ale i běžcům v rovinách. Když se k tomu přidá pěkný design a spolehlivost přístroje, je z něho celkem solidní prodejní trhák.