TransGC_logoJiž za necelé dva týdny, v sobotu 1.3.2014 odstartuje další ročník velmi známého, oblíbeného a těžkého ultratrailu The North Face Trans Gran Canaria.

Že se nejedná o žádný „pouťák“ je jasné již z toho, že závod je zařazen v nové sérii UTWT (Ultra Trail World Tour), je součástí Spain Ultra Cup a samozřejmě tak nemůže chybět ani v termínovce našeho Ranking CZSA.

Jako vlastně první opravdu velký ultratrail v sezoně je tento závod tradičně velmi dobře obsazen a nejinak tomu bude i letos.

Sebastie Chaigneau Trans Gran Canaria

Sebastie Chaigneau Trans Gran Canaria

Na webu sice není dostupná startovní listina, ale podařilo se zjistit, kdo z velkých běžců a běžkyň je přihlášen. Samozřejmě na poslední chvíli může dojít k pohybům ve startovce, někdo může kvůli problémům vypadnout, někdo další se může objevit. Ale i následující seznam dává tušit, že to naši čeští běžci nebudou mít vůbec lehké a jakékoli umístění v první desítce by bylo obrovským úspěchem.

Jsou zde taková jména jako například Scott Jurek, doslova legenda ultratrailu. Seb Chaigneau běžec The North Face. Tento skvělý Francouz i přesto, že podobně jako Scott již překročil čtyřicítku, stále patří ke světové špičce. Běžec Lafuma Antoine Guillon, nejlepší francouzský trail běžec v kategorii 80km v roce 2012, další dva výborní běžci z týmu Hoka Cyril Cointre a Christophe Le Saux. Stále výborný veterán a loňský vítěz stomílovky Bighorn Tsuyoshi Kaburaki a vítěz loňské Ronda dels Cims Julien Chorier.

Scott-Jurek-2013-Leadville-1001

Z USA přiletí kromě Scotta Jureka i Mike Wolfe, který tak skvěle zabojoval loni na Lavaredo UltraTrail po „zakufrování“ se svým americkým spoluběžcem Mikem Footem a Timothy Olson, kterého jistě také není třeba zvlášť představovat (v roce 2013 vítěz Western States, druhý na Tarawera 100K a čtvrtý na UTMB). Dalším výborným Američanem je pak Jason Schlarb rovněž z týmu Hoka One One.

LavaredoMikeWolfeMikeFootFinish

Body do UTWT bude jistě chtít získat v co největší míře Miguel Angel Heras, který se pravidelně umisťuje na čelných místech výsledkových listin.

UCVHeras+Hernando

Zde mu bude určitě velkým soupeřem Arnau Juliá Bonmatí, mimo jiné vítěz loňského TDS nebo běžec La Sportivy Fulvio Dapit.

NuriaPicas+ArnauBonmati

Pro hlavního sponzora The North Face se bude snažit co nejlepší umístění vybojovat Brit Jez Bragg, který loni dokázal zlepšit rekord v přeběhu Nového Zélandu po trase Te Araroa. Na nejdelší trati pak bude bojovat i Jihoafričan Ryan Sandes, který v roce 2011 vyhrál Leadville 100 a v roce North Face 100 v Austrálii.

© Damiano Levati

© Damiano Levati

Mezi ženami zde budou zastoupeny vítězky dvou předchozích ročníků. Fernanda Maciel z roku 2013 a Nerea Martínez Urruzola z roku 2012, jinak též od února letošního roku tréninková partnerka Honzy Bartase z jejich běžecké skupiny.

nerea-martinez-urruzola-salomon-running

O vítězství bude rozhodně usilovat jedna z nejlepších světových běžkyň na těchto tratích Nuría Picas nebo skvělá Lizzy Hawker, kterou v poslední době ale dost často trápila různá zranění. Další výborná španělská běžkyně Uxue Fraile také nebude je ndo počtu a rozhodně jsem zvědavý na výkon, který zde předvede vítězka loňské Ronda dels Cims a Tor des Geants Francesca Canepa. Skvělou konkurenci pak doplňuje běžkyně Hoka One One se super úspěšným loňským rokem, kdy vyhrála co se jen dalo Caroline Chaverot a Julia Boettger.

NuriaPicasUphill

Zvědavi můžeme být na výkon běžkyně Lafuma Nathalie Mauclair, která se ve veteránském věku 43 let stala světovou šampionkou v trailu loni ve Walesu.

Letos se však na Trans GranCanarii vypravuje i silná výprava českých běžců a bude velmi zajímavé vidět, jak obstojí ve skutečně slušné konkurenci a jaké budou jejich výsledky a i pocity.

Ze šestice přihlášených dávám nejvíce šancí na jakékoli lepší umístění čtveřici ve složení Jan Bartas, Dan Orálek, Pavel Paloncý a Jan Zemaník. Dalšími z Česka pak budou Miroslav Osladil a Václav Knobloch.

Všem nezbývá než popřát, aby se zde setkali s dobrou formou, dokončili spokojeni se svým výsledkem a plni krásných zážitků.

V komentářích pod článkem můžete tipovat (pouze do okamžiku startu) absolutního vítěze v mužské a ženské kategorii a nejlepšího našeho běžce. Pro přesně tipujícícho ve všech třech bodech bude připravena kniha RUN OR DIE od Kiliana Jorneta, která by měla vyjít již v dubnu.

Den po publikování článku jsem obdržel od pořadatele seznam přihlášené elity a níže ho můžete najít. Některá významná jména jsem již doplnil do textu článku, ostatní jsou jen v tomto seznamu. Pokud by do této chvíle tipující chtěli změnit svůj tip na základě nových informací, mají možnost.

TRANSGRANCANARIA 125

National: 

Arnau Juliá

Javier Domínguez Ledo

Miguel Heras (DUDA)

Remigio Queral

Santiago Obaya

 

Fernanda Maciel

Nerea Martínez

Nuria Picas

Uxue Fraile

Xari Adria

 

Canary:

Alberto Pelaez

Basilio Bravo

David García

Jose Delgado

Yeray Durán

 

Laura Barrera

Loreto García

Raquel Rivero

 

International:

Antoine Guillon

Casey Morgan

Chico Santos

Cristophe Le Saux

Cyril Cointre

Damien Poulet

Dylan Bowman

Filippo Canetta

Fulvio Dapit

Gediminas Grinius

Iazadir Feitosa Santana

Jason Schlarb

Jez Bragg

Jorge Maravilla

Julien Chorier

Matthieu Hubert

Mike Wolfe

Pascal Blanc

Ryan Sandes

Scott Bradley

Scott Jurek

Sebastien Chaigneau

Timothy Olson

 

Caroline Chaverot

Francesca Canepa

Ildiko Mozalia Wermescher

Julia Boettger

Karine Sanson

Nathalie Mauclair

Yannik Navarro

 

ADVANCED 

National:

Chelis Valle Gallego

David Mundina Gil

Felipe Artigue

Gaizka Barañano Urquijo

Gerard Morales Ramírez

Juan Antonio Ruiz García (Juanan)

Juan María Jimenez Llorens

Pau Bartoló Roca

Pedro Bianco

Vicente Parra

Zaid Ait Malek

 

Ana Bustamante

Djanina Freitag

Elena Calvillo

Judit Franch Pons

Leire Aguirrezabala.

Lucía Pasamar Marquez

 

International:

Philip Reiter

Tim Ellis

 

Canary: 

Cristofer Clemente Mora

Dani Santana García

Evaristo Almeida

Jesús Falcón Macías

Jose David Lutzardo Barroso

Jose israel Fernández Cáceres.

Jose Manuel León Medina

Francisco rodríguez Martín

Miguel Espino

 

Mari Carmen García Santana.

Yurena Castrillo Simón

 

MARATHON

International:

Michael Kabicher

 

Anna Eriksmo

Lúcia Franco

Marie Sammons

Nina Ingvarsson

 

National:

Zigor Iturrieta

 

Nuria Domínguez

Silvia Sos

Sonia Escuriola

 

Canary:

Dario Dorta

David reyes Lorenzo

Franscisco Rodríguez de Paz

Majid Belouati

Óliver Perera

Samuel Ortega Hernández

 

Leticia Rodríguez Navarro

Sandra Moreno Santiago

Yaiza Herrera