Garmin-FenixKdyž nám Sam nabídl k vyzkoušení navigace od Garmina, zaujaly mě hodinky Garmin Fenix. Jednak velké navigace nepoužívám a za druhé mám hodinky Garmin 910 se kterými jsem je chtěl porovnat. Používal jsem je měsíc a to hlavně na mé tréninkové výběhy.

Jelikož již před rok používám 910, tak jsem před prvním zapnutím Fenix vsadil na intuici s tím, že to nemůže být o tolik jiné. Nastavení datových polí bylo podobné a tak mi nastavení před vyběhnutím netrvalo moc dlouho. Pouze při běhu zabralo trochu víc času zjistit, co které tlačítko dělá a že se musí déle podržet a tak různě. Fenix totiž některá tlačítka používá k více funkcím, u 910 jsou tlačítka na každou zvlášť a navíc to má člověk pěkně nadepsané.

Hned jak jsem si je nasadil na ruku, tak jsem zjistil, v čem strčí 910 do kapsy jako nic. Design, což by u hodinek nemělo být to poslední, byť sportovních, se mi u Fenixu moc líbí. Nejsou to obří hodinky, které do světa křičí, že jste outdoorák a že běháte. Garmin 910 bych si na sebe do práce nevzal, připadal bych si jako s hodinkami s kalkulačkou v 90. letech. Fenix, na druhou stranu, jsem nosil skoro pořád a vůbec jsem si nepřipadal, že nosím vyloženě sportovní věc. To se mi opravdu moc líbilo. Je ale pravda, že Fenix jsou trochu těžší.

Když před barákem spustím 910, tak trvá přesně, zavázat si tkaničky a trochu se protáhnout, než mě najdou satelity. U Fenixe jsem ušel třeba i půl kilometru než jsem byl nalezen. Jasně není to moc, ale když běháte ráno a máte přesně vypočítané, kolik minut na 15km máte, tak to může být problém. Jistě, v dalších dnech jsem s tím již počítal a vstával o to dříve. Ale určitě to bylo první věc, která se mi na Fenixu nelíbila a nepřišel jsem na to, jak nalezení družic urychlit.

Ohledně používání pro běhání mi Fenix rovnocenně nahradil mé 910. Datová pole nastavená tak jak je mám rád – průměrné tempo, kolik jsem uběhl a jak dlouho to běžím. Na další stránce nastoupané metry a hodiny, abych věděl, zda jsem se nezapomněl před prací. Na tep nehraji, tepák mi moc rozdíral hrudník. S tímto každodenním používáním jsem byl velmi spokojen. Ciferník krásně čitelný, tlačítka dostatečně snadno fungující, po chvíli cviku i používání stopek intuitivní.

Po doběhnutí následuje nahrání dat do počítače. S 910 jsem na to rezignoval asi před půl rokem. Můj počítač nepodporuje software, který ANT+ potřebuje a tak nemám jak si bezdrátově nahrát data. Tento problém u Fenixu odpadá. Hodinky se k počítači připojí kabelem, aktivita se stáhne do počítače a manuálně nahraje na Garmin Connect. Holt moderní řešení neznamená vždy zlepšení. Propojení 910 přes bluetooth se mi prostě neosvědčilo, za to trochu jednodušší nahrávání z Fenixu ano.

Po pár týdnech běžného používání jsem se odhodlal ne jen nahrávat trasu z hodinek do počítače, ale i opačným směrem. Mají být mým hlavním pomocníkem na Pražské stovce, tak bych měl vědět, jak toto nastavení funguje. S tímto jsem měl trochu problém, intuice už nestačila a musel jsem otevřít návod. Dokonce nestačil ani rychlý návod a musel jsem otevřít online manuál. A bohužel mi nestačilo ani to a požádal jsem o radu kluky z Garminu. To ale může být způsobeno již zmíněným nepoužíváním navigace. Nakonec to bylo docela jednoduché. Místo profilu běh jsem zvolit profil turistika a už vše fungovalo podle návodu. Trasa se ukazuje na obrazovce, stejně tak šipka s ukazatelem, kudy dál. Z této funkce jsem l nadšený a párkrát jsem si tréninkovou trasu schválně prodloužil, abych věděl, jak se hodinky chovají při ztracení cesty.

Před testováním na Pražské stovce jsem tušil, že hlavním problémem bude výdrž baterie. Tu jsem hodlal prodloužit tak, že jsem podle mapy vytipoval místa, kde jsem očekával potíže. Pak jsem odhadl, kde zapnout hodinky před tímto úsekem tak, aby stihla naběhnout navigace. To byl plán.

Skutečnost byla trochu jiná. Hodinky jsem měl připnuté přes bundu na zápěstí, abych na ně viděl. Byly vypnuté, alespoň na začátku. Po pár hodinách jsem si všimnul, že jsou zapnuté, hledají signál a baterka je už sotva drží při životě. To bylo tedy vše na Pražské stovce. Trochu ve mně hrklo, ale asi se musely zapnout při ohnutí zápěstí. Přeci jen, tlačítka jsou více vystouplá a při běhu se mohly samy zapnout, aniž bych si toho všimnul. Na 80. km tedy šly do batohu a tam už zůstaly.

Celkově se mi hodinky hodně líbí, jak už vzhledem tak jednoduchostí obsluhy. Pro mé jednostranné používání na běh a dlouhé závody zůstává hodně funkcí, které bych asi ani neuměl otestovat. Ale to je stejné i u 910, kde nepoužívám cyklistiku ani plavání. U Fenixu u mě velmi boduje krásný design a pro mě jednodušší možnost nahrávání dat. Běh podle předem připravené trasy je snadný a i když krade trochu z poznávání nepoznaného, představuje určitě na závodech posun vpřed. Místo velké krabičky, vhodné pro chodce, můžete mít dostatečně zřetelnou navigaci na ruce.

Fotky vlastní nemám, ale hezké fotky jsou: http://www.garmin.cz/aktualne/nove-produkty/garmin-fenix-poprve-zive.html