SchneebergLauf2Jak jsem psal před pár dny zde, byla navázána spolupráce s http://www.horokurzy.cz/horske-behy/. Parta lezců a běžců se rozhodla pořádat běžecké kempy se zaměřením na běh v horském terénu a prostředí v poměrně blízkých a dostupných rakouských Alpách v oblasti Schneeberg. Je to dobře zvolené místo, protože to je z Brna zhruba 200km a z Prahy řekněme kolem 400km. To je vzdálenost, která se dá jet i v pátek odpoledne, takže na víkendový kemp nemusí padnout ani den dovolené a i cestovní náklady při plném autě jsou přijatelné. Také tato oblast nabízí mnoho různých možností výběru tras od těch lehčích po opravdu těžké, které mohou sloužit jako výborný trénink pro plánované závody v Alpách nebo Pyrenejích.

Když jsem tak na mapách prohlížel, co tam je v okolí za kopce a jaké trasy se tam nabízejí, vzpomněla si Anka, že se tam konal závod, který v konci 90. let běžela a vyhrála a který má jednu docela neobvyklou zajímavost.

Je to závod z městečka Puchberg am Schneeberg na konečnou stanici vláčku na Schneeberg. Trasa závodu je 10km a převýšení 1200m. To by ještě nebyla taková zajímavost. Tou je fakt, že se ten závod pořádá jako závod vlaku proti člověku. Startuje se současně a zatím se podařilo vlak porazit jen fenomenálnímu vrchaři Jonathanu Wyattovi v roce 2006, kdy také vytvořil absolutní rekord tratě. Stávající rekordy tohoto závodu jsou:

Ženy: Andrea Mayr, AUT (58:21, 2008)
Muži: Jonathan Wyatt, NZ (52:21, 2006)
Vlak: Zahnradbahn, AUT (53:14, 2004)

SchneebergLauf1

Takže jsme se pokusili ten závod najít a najít jeho web. To se podařilo a s příjemným překvapením jsme zjistili, že k tomuto tradičnímu závodu, který se stále běhá (letos to byl 17. ročník), přibyl i delší trail, který má délku 32km, +2400m a -1200m.

SchneebergTrail3

Oba závody se konají letos 28.9.2013 a přihlášky jsou možné pouze předem přes stránky závodu do 26.9.2013.

Měření času je chipy. Na kratším běhu jsou dvě občerstvení na 5.km a 7.5km a samozřejmě v cíli na horní stanici vlaku.

SchneebergTrail2

Delší trail má občerstvení na 14.km, 21.km a v cíli rovněž na konečné.

Start trailu je v 7:30, start kratšího běhu v 10:00.

Pro delší trail pořadatel určuje povinnou výbavu, ve které je: minimálně 500ml tekutin, termoizolační fólie, trailové boty s dobrou trakcí, vodě odolná bunda, mobilní telefon

Závodníci si mohou nechat ze startu poslat věci na horní stanici vlaku k cíli a pořadatel rovněž zajišťuje transport závodníků z cíle vlakem dolů, kde tento transport je v ceně startovného.

SchneebergTrail1

Výše startovného je pro obě tratě shodná a činí 35 Euro.

Webové stránky závodu:

http://www.schneeberglauf.at/

http://www.schneebergtrail.at/

Závod rovněž můžete nalézt v naší Termínovce na adrese http://skyrunning.cz/event/schneeberg-trail/, kde případně v komentářích, nebo na fóru je možné se domluvit na společném výjezdu.