LogoL4listekA máme zde konečně to, co v Česku doposud scházelo. První oficiální Skyrunning závod a Mistrovství ČR.

Se založením Czech Skyrunning Association bylo jasné, že výhledově je nutné zajistit i pořádání skyrunning závodů na našem území a pořádat vlastní národní šampionáty.

Zpočátku se zdálo, že pravidly ISF budeme omezeni jen na kategorii SkyRace, tedy něco mezi 20-30km. Začala e-mailová komunikace s ISF, s Lauri van Houten, s Marinem Giacomettim.

Lauri van Houten

Lauri van Houten

MarinoGiacommetiPortret

Marino Giacometti

Vše začalo nabírat optimistické obrysy a když jsme se s oběma sešli při příležitosti závodu Ronda del Cims, bylo nám potvrzeno, že pro naši zemi, kde nejsou hory přes 2000m, můžeme počítat s výjimkou i pro delší tratě (v tu chvíli se hovořilo o SkyMarathonu, tedy distanci do 50km).

Jenže pak jsem zaznamenal informaci o novém závodu na Lysé hoře o Lysohorském čtyřlístku, který pořádá zkušená dvojice Luděk a Libor Bednarzovi. Parametry závodu 69km/4018m, čtyřnásobné vybíhání na Lysou horu a opětný seběh, to se zdálo jako stvořené pro Ultra SkyMarathon. Zhruba týden před zahájením European Skyrunning Championships jsem tedy Luďka kontaktoval, jestli by neměli zájem pořádat na své trati Mistrovství ČR v Ultra SkyMarathonu, pokud se pro to podaří nechat schválit výjimku.

MapaLysohorsky4Listek

ProfilLysohorsky4Listek

Nejen v tomto prvním okamžiku, ale i později se s Luďkem skvěle komunikovalo a odpovědi přicházely rychle, jak to mám rád. Zájem byl, takže jsem se vrhl do akce. Narychlo jsem „splácal“ prezentaci k závodu v angličtině a ještě před naším odjezdem do Canazei ji poslal Lauri i Marinovi, aby měli čas se na to mrknout, než se setkáme.

http://skyrunning.cz/downloads/Lysohorsky4listekEng.pdf

A ukázalo se, že současné vedení ISF a tedy skyrunningu ve světě má zájem na podpoře tohoto sportu, na jeho propagaci nejen ve velehorských státech a hlavně, že netrpí nadbytečnou mírou lásky k byrokracii a striktnímu dodržování čehokoli, pokud by to mohlo být v rozporu se zájmy skyrunningu.

Lysa hora

Dohodlo se, že v zemích, jako je naše můžeme pořádat i delší závody než jen SkyRace za předpokladu, že parametry tratě budou poměrně odpovídat vzdáleností a převýšením tomu, co je obvyklé na podobných závodech ve velkých horách. Že se budeme snažit o co nejtěžší technické terény a cesty, že budeme minimalizovat podíl asfaltu na absolutní minimum a že v dané lokalitě se bude vybíhat na nejvyšší vrchol nebo vrcholy, které jsou v daném pohoří k dispozici. Takže jediné, co nebude a nemůže být splněno bude maximální nadmořská výška nad 2000m. To se jeví jako opravdu fér řešení a na základě toho jsme mohli s Luďkem začít řešit další podrobnosti budoucího mistrovství.

Bude zvýšen maximální strop startujících ze 150 na dvojnásobek, tedy na minimálně 300 závodníků.

Na základě doporučení některých závodníků a znalců cestiček v okolí Lysé hory se asi podaří na nejmenší možnou míru snížit podíl asfaltu a snad se i najde určitá drobná změna tratě, která ji udělá ještě o trochu těžší, než byla ta letošní (možná o chlup kratší, možná o chlup větší převýšení).

Dále bylo potřeba hnout s termínem závodu tak, aby pokud možno nekolidoval ani s Mistrovstvím světa ve Skyrunningu v Chamonix, ani s nějakým dalším významným závodem světové série (SWS). Stále neopouštím ideu týmu pro SWS a bylo by jistě škoda degradovat první Mistrovství ČR v Ultra SkyMarahonu možnou neúčastí naší špičky.

Po dalších konzultacích s ISF jsme se shodli na nejvhodnějším možném termínu 2.8.2014, kde je nejnižší pravděpodobnost kolize a pokud, pak spíše s nějakým závodem v USA, kam by stejně náš tým asi necestoval.

Takže všichni, kdo to myslí se skyrunningem a především jeho podobou na dlouhých tratích, poznamenejte si do kalendářů adresu http://lysohorsky-ctyrlistek.cz/ a datum 2.8.2014. Doporučuji sledovat stránky a ohlídat si začátek registrace. Myslím, že o čísla i pro velmi úspěšnou letošní premiéru bude obrovský zájem a k vyprodání dojde ve velmi krátkém čase.

Reportáž Petra Míla z letošního roku: http://skyrunning.cz/2013/07/31/lysohorsky-ctyrlistek-2013/

A protože každý významný světový závod má nějaký svůj akronym, zkratku, dovoluji si alespoň na našich stránkách začít používat L4L. :)

Samozřejmě stále jsou k dispozici pro pořádání Mistrovství ČR distance SkyRace a SkyMarathon. Pokud je zde nějaký pořadatel, který má trať splňující kritéria a je schopen a věří si zorganizovat kvalitní závod, který by mohl být národním šampionátem, může nás kontaktovat s dotazy, nebo nabídkou na info(at)skyrunning.cz a zkusíme se domluvit.