Western-States-100-logoLetošní Western States 100 byl druhý nejteplejší závod ve své historii, se zaznamenanou teplotou 102 stupňů Fahrenheita (skoro 39°C) v Auburn. Na trati však místy bylo ještě tepleji a například na Rucky Chucky (78. míle) naměřili 106 stupňů Fahrenheita tedy více než 41°C. Ale toto teplo asi nevadilo vítězům, kterými byli Timothy Olson Pam Smith.

MUŽI

Co začíná příliš rychle, nikdy nekončí dobře. Hlavně když jde o 100 mílový závod. To poznalo mnoho těch, co začali zčerstva a skončili buď jako DNF nebo hluboko v poli ve výsledkové listině. Toto postihlo i vedoucího závodníka z prvních fází závodu Camerona Claytona , který v počátku rozběhl na rekord stejně jako Hal Koernera, který také tlačil na pilu a převzal vedení, když Cameron začal odpadat.

TimothyOlson

Další adepti na pódium, Timothy Olson, Rob Krar a Mike Morton jdou v začátku v pohodě v první pětce. Někde v kaňonech před Devil’s Thumb Olson přebírá vedoucí pozici a i přesto, že si občas kontroluje situaci za sebou, zůstává v dobré pohodě a čelní pozici udrží. Krar a Morton využívají 16 mil seběhu dolů Cal Street mezi Foresthill na 62. míli a Rucky Chucky River na 78. míli, aby se dostali na pozice v první trojce, které drží až do cíle. Je třeba poznamenat, že Krar je nováček na 100 miles závodech! Krásný úspěch. Rovněž Morton běžel skvěle a časem 15:45:21 vytvořil nový Master rekord závodu o osm minut oproti času Dave Mackey 15:53:36 z loňského roku.

TimothyOlsonFinish

Zatímco čtvrtý až šestý muž Ian Sharman , Dylan Bowman a Nick Clark běželi v Top 10 po celý den, zbytek Top 10 mužské části výsledkové listiny se sformoval až v konečných fázích závodu, kdy na 10. místo vklouzl 100 miles King  Karel Meltzer.

Pam Smith

UltraRunning má novou hvězdu dne, Pam Smith! Stále přímo vpřed bylo pravděpodobně motto Pam Smith tomto závodě. V prvních kilometrech Pam běžela ve vláčku žen na konci první pětky. Na první pozici se objevila na Dusty Corners (38. mile). V průběhu dne si pak začala budovat větší a větší náskok před zbytkem pole žen. Dokázala v tom brutálním vedru finišovat za 18:37:21, tedy více než s 40 minutovým náskokem před další ženou.

Nikky Kimball

Nikki Kimball Amy Sproston běžely také v počátku v dříve zmiňovaném vláčku. Na Michigan Bluff a chvíli po něm Amy vede před Nikki. Ale Nikki je vždy dobrá, když jsou drsné podmínky a v posledních 20 mílích se již usadí na druhém místě za Pam. (Koneckonců, byla celkově třetí v roce 2006, poslední rok s takto horkým průběhem závodu.) Byla samý úsměv po celý den. Byl to její devátý start na WS100 a její deváté umístění v TOP 5 ženského pořadí.

Amy Sproston

Čtvrté místo Meghan Arbogast zaslouží pozornost, protože této běžkyni je letos 52 let! Na páté a šesté pozici skončily Rory Bosio Aliza Lapierre, které v podstatě držely tuto pozici skoro od začátku až do konce. Emily Harrison při svém 100 mílovém debutu byla dlouho několik míst mimo TOP 10, ale jak šel čas a ostatní odpadávaly nebo předčasně skončily, probila se až na konečné sedmé místo.