PetzlNAOPo několika no-name čelovkách jsem před delší dobou koupil čelovku LED Lenser H7 a byl jsem s ní spokojen. Jednoduché ovládání, dobrá svítivost, slušná výdrž, velmi nízká hmotnost a možnost použít standardní AAA baterie dobíjecí i nedobíjecí byly jednoznačnými klady této čelovky.

Před nedávnem jsem se nechal zlákat na nový model čelovky PETZL NAO a zakoupil jsme ji.

Protože v poslední době preferuji delší závody, závody v horách a závody, kdy na trati strávím přinejlepším jednu noc, přišlo mi to jako dobrá investice, mít skutečně slušnou čelovku. Také fakt, že ve všední dny se dostanu k tréninku a běhání jen později večer, kdy již je po většinu roku, kromě těch nejdelších letních dní tma, byl dalším podpůrným argumentem pro tento nákup.

A byl jsem upřímně řečeno zvědavý, jak se bude praxe lišit od všeho, co je o této v tuto chvíli docela ojedinělé čelovce napsáno na webu.

Nebudu se zde zabývat výpisem technických parametrů, ani to nebude recenze, na jakou můžete být zvyklí. Jen se pokusím napsat zde pár prvních postřehů z praxe a možná i trochu použitelných pro běžce při rozhodování, jestli do této čelovky jít, či ne.

Parametry a PR recenze si můžete dohledat na webu bez větších problémů.

nao_page_nao_photo1_ENKdyž jsem čelovku dostal včetně jednoho náhradního akumulátoru, nejprve jsem je standardní USB dobíječkou dobil.

Pak přišel první problém, který se však asi nebude týkat většiny uživatelů. Na všech svých počítačích pracuji v Linuxu a již léta neužívám žádný s Windows. Petzl dodává k této čelovce SW buď pro Windows nebo pro OS Apple. Linux v jakékoli podobě pro Petzl zřejmě neexistuje.

Zkusil jsem tedy rozjet program pro Windows v LINUXu přes emulátor Wine. Program se zcela korektně nainstaluje i spustí. Do této doby můžete být spokojeni. Pak však připojíte čelovku přes USB a tím jste skončili. Minimálně tři dny jsme zkoušel donutit USB port, aby si s čelovkou poradil, poznal ji a připojil. Bez úspěchu. Takže jsem rezignoval a na jednom prastarém PC ve firmě, na kterém jsou ještě nějaká starší Windows XP, jsem nainstaloval SW od Petzl, abych mohl čelovku nastavit. Docela „opruz“, ale jinou možnost jsem nenašel a naštěstí to bylo asi to poslední negativní, co jsem zatím s čelovkou zažil.

Vlastní ovládání programu je vcelku jednoduché a intuitivní, i když není přeloženo do češtiny.

nao_page_SW_photo1Po přihlášení čelovky si ji pojmenujete, abyste případné změny ukládali pro tuto konkrétní čelovku. A dále již máte otevřenou možnost si ji velmi volně přizpůsobit svým potřebám.

V čelovce mohou být v jeden okamžik uloženy maximálně čtyři profily, když každý profil v sobě zahrnuje dva módy. Prvním je Reactive Lighting Mode, kdy čelovka díky světelnému senzoru reaguje na osvětlení okolí resp. na to, kam jí míříme a podle toho reguluje svou vlastní svítivost.

Druhým je Constant Mode, kdy světelný senzor je vypnut a čelovka svítí stále stejnou intenzitou, danou momentálním nastavením profilu a úrovně (level).

Každý mód pak může obsahovat až pět úrovní svítivosti (intenzity).

Reactive Lighting Mode

1-5 úrovní (level), které lze nastavit v procentech k režimům pro pohled do dálky a pohled na zem na blízko. Dále se nastaví i intenzita pro pohled na velmi blízko (například čtení mapy).

Constant Mode

1-5 úrovní (level), které lze nastavit v procentech k režimům pro pohled do dálky a pohled na zem na blízko.

Když čelovku zakoupíte, máte v ní nahranou standardní tovární konfiguraci s čtyřmi profily. Po připojení k počítači se čelovka přihlásí, ukáže se Vám, jaké profily jsou v čelovce nahrané, jaké profily máte dostupné v SW. Vytvoření vlastního profilu podle vašich představ a potřeb je snadné. Zkopírujete si libovolný profil do nového profilu, ten si pojmenujete, jak potřebujete a provedete úpravy, přidáním nebo ubráním úrovní pro oba módy a nastavením svítivosti v procentech pro oba módy daného profilu. Požadované až 4 profily pak nahrajete do čelovky.

SW obsahuje zajímavou funkci, kterou jistě výrobce myslel jako užitečnou pomůcku a tou je ikonka TEST. Pokud na ni kliknete, čelovka se vám rozzáří právě nastavenou intenzitou. To by bylo samozřejmě fajn, pokud byste programy do čelovky nenahrávali nebo neupravovali vesměs doma u počítače a ne v noci v lese. Takto prostě ten TEST trochu ztrácí smysl. Rozdíl v svítivosti za dne prostě není možné poznat a ani vám to nedá jakoukoli představu o tom, jak bude čelovka svítit v noci v terénu.

Takže asi jedinou možnou cestou je nastavit čelovku nějak, jak si myslíte, že by to mohlo fungovat, prostě pět úrovní s určitým procentním odstupem, tyto hodnoty si poznamenat a pak v terénu vyzkoušet a případně upravovat. Cesta pokusů a omylů zde není nijak dlouhá. Asi se trefíte do vhodných proporcí docela rychle. Dobrou pomůckou, ale opravdu jen pomůckou je orientační čas, který by vám čelovka měla vydržet svítit při aktuálně nastavené úrovni intenzity v procentech a daném módu.

V programu lze upravovat i parametry ovládání čelovky. Ta se vlastně v terénu ovládá jen jedním otočným prvkem, který je na přední části čelovky vpravo. Otočným v tom smyslu, že jím pootočíte ve směru hodinových ručiček a po uvolnění se opět vrátí do původní polohy. Otočením v protisměru o 180° čelovku zamknete. Ovládat lze absolutně bez problému i v rukavicích, není potřeba žádné obratnosti.

Co tedy lze nastavit pro toto ovládání. Lze nastavit režim, v jakém ten prvek pracuje. Tyto režimy jsou dva.

První funguje tak, že každým krátkým pootočením přepnete do další úrovně svítivosti (levelu). Pokud dosáhnete poslední nastavené úrovně a pootočíte, čelovka se vypne (zhasne) a dalším pootočením jdete znovu dokola.

Druhý funguje tak, že pokud se chcete dostat na nějakou konkrétní úroveň svítivosti (level) musíte provést každé další pootočení do 8 sekund po předchozím. Jakmile od posledního pootočení, nastavení úrovně uplyne alespoň 8 sekund, dalším pootočením čelovku zhasnete. Na toto chování je třeba pamatovat a zvyknout si na něj. Je nepříjemné snažit si například zvýšit či jen změnit úroveň svítivosti a zhasnout si, byť třeba jen na okamžik, než stihnete další pootočení ovládacího prvku.

Rovněž časy pootočení ovládače resp. držení v pootočeném stavu pro přechod mezi módy (Reactive a Constant) nebo pro změnu profilu lze nastavit. Čas podržení pro přechod mezi módy je nastavitelný v rozsahu 0,5-5 sekund. Standard jsou 2 sekundy. Standardní doba podržení pro změnu profilu je 10 sekund a to je docela dost. Tuto lze nastavit v rozmezí 6-15 sekund.

Není se tím ale asi moc znepokojovat. Osobně si myslím, že pro naše hlavní aktivity, tedy běh si docela dobře vystačíte s jedním profilem, který si postupně upravíte k obrazu svému a vyladíte si jednotlivé úrovně (level) svítivosti. A pokud snad pro nějakou jinou činnost budete potřebovat mít nastavený jiný, zcela odlišný profil, pak ho asi nebudete nastavovat v pohybu za běhu nebo při jiné činnosti, ale uděláte to v klidu doma předtím, než vyrazíte, nebo prostě s tou činností začnete.

Když si ve vašem profilu upravujete nebo nastavujete svítivost v procentech pro jednotlivé úrovně, zobrazuje se vám v programu předpokládaná doba svícení. V Constant modu to je vcelku jednoduché, protože čelovka svítí stejnou svítivostí (intenzitou) po celou dobu, než se vybije akumulátor.

U Reactive Lighting modu je tento čas dopočítáván jakýmsi vnitřním algoritmem programu, který bere nějaké poměry svícení na blízko a na dálku. V aktuálně nastaveném a používaném profilu mám jako nejnižší úroveň nastavenu takovou, která mi počítá, že by čelovka měla svítit 8 hodin 20 minut. Většinu času jsem proběhal v této nejnižší úrovni, jen občas a také pro vyzkoušení vyšší svítivosti jsem přepínal na další vyšší úrovně. Při běžném běhu, kdy nepotřebujete často koukat do dálky, ale máte čelovku nasměrovánu na zem cca 10-15 metrů před vás, vyjde reálná doba svitu jistě delší, než je kalkulováno programem. Po cca 8 hodinách svícení mi stále svítily dvě ze tří kontrolek nabití baterie, takže kapacita je někde mezi 33-65%.

Vlastně jsem celou tu relativně krátkou dobu, co čelovku používám využíval jen Reactive Lighting Mode. Dříve jsem u své starší čelovky preferoval možnost manuálního nastavení svítivosti podle potřeby, které se provádělo jednoduše páčkou vzadu na pouzdru baterií. Nikdy jsme moc netoužil po čelovce s konstantním svitem, protože jsem si říkal, proč svítit na dobré cestě a navíc když je třeba i trochu více světla naplno nějakou předem nastavenou intenzitou a vybíjet zbytečně baterie. Byl jsme tedy hodně zvědavý na ten nový princip svícení PETZL NAO.

A mám li to říci stručně, tím principem Reactive Lighting Mode jsem nadšený. Možná proto, že jsem neměl velká očekávání, možná proto že i kdyby byla větší, byla by překonána.

Reakce světelného čidla na okolní osvětlení, na jaký povrch svítíte, prostě obecně na okolní podmínky jsou excelentní.

Když přeběhnete z lépe osvětleného okolí například do lesa, okamžitě vidíte, že se intenzita zvýší. Stejně tak když vběhnete na světlejší podklad (sníh, písek), intenzita se okamžitě sníží. Zkoušel jsem, jak bude čelovka reagovat na mlhu. Stačí, když v mrazu vydechnete na zkoušku směrem vzhůru do pole světelného čidla. Opět okamžitá reakce v podobě snížení intenzity, aby vás odrážené světlo neoslňovalo. Zvednete hlavu, abyste se podívali do dálky, kam vede další cesta, kde je například odbočka, nebo značka. Svítilna okamžitě přepne na diodu pro svícení do dálky a máte dojem, že jste v autě přepnuli na dálková světla.

Zvláštní pozornost je třeba dát na uchycení čelovky na hlavě. Zpočátku jsme k novému systému, kde jsou kombinovány dva pružné jakoby provazy s popruhem, kde přední část čelovky je právě tímto spojena se zadní částí, kde je umístěn akumulátor, byl trochu nedůvěřivý. Ale opět se ukázalo, že lidé z Petzlu to udělali dobře. Čelovka sedí absolutně bezchybně. Ty jakoby provázky se vytvarují podle hlavy, pokud potřebujete uvolnit nebo přitáhnout, dokážete to jednou rukou vzadu. Rozložením hmotnosti na přední a zadní část se celkových 187g (včetně akumulátoru) nese na hlavě velmi pohodlně.

Náklon světlometu lze provést zhruba v rozsahu 45°, možná i trochu více a je dostatečný, abyste si nesvítili moc do dálky, když to nebudete potřebovat. Aretace náklonu je „po zoubcích“ a drží pevně při jakémkoli pohybu.

Tedy shrnu li to, nebýt té totální ignorace Petzlu jiných platforem než Windows a Apple pro SW, dal bych čelovce v tuto chvíli známku absolutní spokojenosti. Potřeba nastavování čelovky někde jinde, než bych rád, je pro mě sice otravná, ale věřím, že po nějaké době si člověk vychytá nastavení, které bude pro daný účel a subjektivní preference optimální, a tak i další nastavování nebude již tolik aktuální.