TransGC_logoV obtížných povětrnostních podmínkách s mlhou, větrem, silným deštěm a zimou v noci, které stojí i za odstoupením některých top závodníků jako jsou Miguel Heras, Carlos Sa a Gustav Reyes se konal závod The North Face Trans Gran Canaria v sobotu 2.3.2013.

Běželo se na třech distancích: 42, 83 a 119km.

Skvělý Sebastien Chaigneau (vítěz 2012) získal dominantní vítězství na nejdelší trati pro svůj The North Face tým, když druhý Oier Ibarbia za ním zaostal asi o 25 minut a třetí Yeray Duran byl zpět ještě o dalších více než 30 minut. Na čtvrtém a pátém místě doběhli společně Zigor Iturrieta (vítěz v roce 2011) a Santiago Obaya, když nechali jako třetího doběhnout pro umístění na bedně právě Durana jako uznání za práci, kterou odvedl v průběhu závodu, kdy většinu absolvovali společně.

Sebastian Chaigneau © Ian Corless

Sebastian Chaigneau
© Ian Corless iancorless.com

V ženské kategorii na nejdelší distanci zvítězila  Nerea Martinez v čase 17:16:22. Na dalších místech se umístily Esther Fernandez (stejně jako loni) a Charlie Ramsdale.

Ryan Sandes ovládl závod na 83km a je to výborný start do jeho letošní sezony. Za Ryanem skončil jeho týmový kolega z týmu Salomon, Philipp Reiter. Philipp teprve nedávno skončil svou lyžařskou sezonu a dá se říci, že svou formu našel velmi brzo. Bude zajímavé, jak se jim bude dařit v květnu na jiném z kanárských ostrovů na La Palma při Transvulcanii. Konečně třetí místo obsadil David Lutzardo.

V ženské kategorii závodu na 83km zvítězila Yurena Castrillo, druhá doběhla Lidia Gomez a třetí skončila Grant Sophie z Nového Zélandu.

Nejkratší maratonskou trať vyhrál  Marcin Świerc v čase 02:58:53 před  Lexis Almedia Benitez, který skončil více než 15 minut za ním. Rafael Bethencourt Guimera dokončil třetí asi 30 minut za vítězem.

Emelie Forsberg z Salomon týmu znovu potvrdila svou úlohu jasné favoritky a té ženy, na kterou letos máme nejvíce upírat pozornost. Závod vyhrála zcela jasně asi 3 minuty před Nuria Dominguez a dalších deset minut před Janelle Tarum.

Závodu na 83km se zúčastnil i známy italský veterán Marco Olmo, který skončil na krásném 11. místě celkově a kategorii jasně vyhrál v čase 9:52:05 a druhého v kategorii porazil o neuvěřitelných více než sedm hodin.