ULTIMATE DIRECTION

Když jsem se seznámil s Ankou, měla v běžeckých věcech i to, co časem posbírala při svých cestách po světě. Mnohokrát trávila dlouhé měsíce v Boulderu v Coloradu, které je známé jako skutečná „Mekka“ ultra a trail běžců.

Mimo jiné mi darovala tři naprosto skvělé lahve na pití, které používám na dlouhé závody dodnes. Jsou od americké firmy ULTIMATE DIRECTION sídlící právě v Boulderu, a tak jsem se o ní vlastně poprvé dozvěděl a seznámil se s jejími produkty.

Jejím hlavním sortimentem je vše, co souvisí se zajištěním dobré hydratace pro běžce a další vytrvalostní sportovce. Jedná se o běžecké batohy a vesty, nosiče lahví do ruky i v pase různého provedení a skvělého designu.

FastDrawPlus1FastDrawExtreme1

Již zmíněné lahve mají před jinými několik výhod, na kterých se pozná, že na vývoji se podílí i běžci, kteří do něj přenáší své zkušenosti a požadavky.

combined kicker valve

Unikátní „sosák“ na pití dělá z lahve zcela bezpečně netekoucí zásobárnu pití, která i když se vám obrátí vzhůru nohama, třesete s ní při běhu libovolně dlouho, nepustí ven ani kapku a vše kolem ní je tedy v bezpečí před mokrem nebo ulepením. Pití je pak pohodlné a není šance se pobryndat ani při pití v krkolomných pozicích. Perfektní vychytávka je ucho na uzávěru lahve. Má minimálně dva účely, které každý ocení. Prvním je fakt, že za toto ucho se láhev lépe uchopí a vyndá i z kapes, které mohou být na zádech v ledvince nebo v batohu. Druhým je to, co jsem poznal až z vlastní zkušenosti. Není větší otrava, než když doběhnete na občerstvení, chcete si doplnit do lahve pití a zjistíte, že jste láhev moc dotáhli, aby vám netekla a že ji zpocenýma, mokrýma rukama nejste schopni otevřít. To se vám s lahví od Ultimate Direction s uchem nestane.

BottlePopis

Firma navrhuje, vyrábí a nabízí na trhu širokou škálu ledvinek, držáků lahví na ruku, běžeckých a speciálních batohů, ze kterých si může vybrat každý běžec podle svých potřeb a chutí.

Nejnovější řada produktů nazvaná „SIGNATURE SERIES VESTS“ je však hodna větší pozornosti.

Jedná se o tři běžecké batohy/vesty různých objemů a tedy i určených pro trochu jiné využití, jiné sportovní aktivity.

Oproti jiným modelům ULTIMATE DIRECTION i některým modelům jiných firem, jsou batohy/vesty této série určeny pro pití nesené v lahvích a ne v camelbag. Lahve jsou neseny v kapsách na ramenních popruzích vpředu a tak se hmotnost rovnoměrně rozkládá a netáhne běžce dozadu. Jedná se samozřejmě i o subjektivní preferenci běžců. Kdo však stejně jako já preferuje lahve před camelbag, jistě to ocení. Já osobně beru jako největší výhodu lahví to, že mohu mít v každé lahvi jiné pití, že doplnění tekutin na občerstveních je rychlejší a vždy vcelku přesně vím, kolik pití ještě zbývá.

Na designu a vybavení těchto batohů/vest se podíleli tři skvělí ultramaratonci resp. adventure běžci, po kterých jsou jednotlivé modely pojmenovány a kteří všichni žijí a běhají v Boulderu. Velkou měrou se na tomto produktu podílel i Brand Manager Ultimate Direction a rovněž skvělý běžec Buzz Burrell.

_________________________________________________________________________

Jistě nepřekvapí, že garantem vývoje modelu nejmenšího objemem se stal minimalista v běžecké výbavě i při těch nejšílenějších akcích, famózní ultraběžec Anton Krupicka.

AK RACE VEST

AK RACE VEST

Model AK RACE VEST má objem 4,5 litru a hmotností 170g (bez lahví) se řadí k těm nejlehčím na trhu. Nejdete li na závod, kde máte předepsánu hromadu vybavení, ale potřebujete například jen bundu, nějaké náhradní triko, ponožky, trochu jídla a pití případně další drobnosti jako telefon, čelovku s bateriemi, peníze a podobně, nemyslím, že by na trhu existovala lepší varianta.

Odkaz na více informací včetně videa:

http://www.ultimatedirection.com/p-600-ak-race-vest.aspx?category=signature-series

_________________________________________________________________________

Několikanásobný vítěz Spartathlonu, Western States a dalších ultra závodů Scott Jurek je podepsaný pod modelem středního objemu, do kterého se již bez problému vejde i povinná výbava pravděpodobně všech ultratrailů včetně UTMB.

SJ ULTRA VEST

SJ ULTRA VEST

Model SJ ULTRA VEST má objem 9.2 litru a hmotnost bez lahví 212g. To je na takový batoh jistě skvělý parametr.

Odkaz na více informací včetně videa:

http://www.ultimatedirection.com/p-601-sj-ultra-vest.aspx?category=signature-series

_________________________________________________________________________

A dostáváme se k největšímu modelu objemem z této série. Signatářem tohoto batohu je Peter Bakwin, přítel Buzz Burrella, výborný adventure běžec a držitel řady rekordů v přebězích především amerických hor.

PB ADVENTURE VEST

PB ADVENTURE VEST

Model PB ADVENTURE VEST má objem 12 litrů a hmotnost 340g. Disponuje kromě prakticky všeho co nabízejí předchozí modely i takové vybavení, jako jsou úchyty na cepín a podobně. S tímto batohem se již skutečně dá podniknout prakticky cokoli v bězích na extra dlouhé vzdálenosti.

Odkaz na více informací včetně videa:

http://www.ultimatedirection.com/p-599-pb-adventure-vest.aspx?category=signature-series

_________________________________________________________________________

Zatím jste měli možnost číst jen samá pozitiva a možná se někteří i dali zlákat vidinou tak skvělého vybavení. Ovšem je třeba zmínit i to poslední a ne zrovna pozitivní. Firma ULTIMATE DIRECTION do Česka nedováží a po konzultacích s Buzz Burrellem (přítel Anky z dob pobytů v Boulderu) a dalšími lidmi z firmy jsem nabyl dojmu, že podobně jako i jiné americké firmy nemají moc zájem o malé trhy. Pokud distributor nekoupí významnou část produkce, není zajímavým partnerem. Nemyslím si, že by se taková firma v Česku našla v současné dost drsné konkurenci v outdoor vybavení. Proto možná jedinou šancí pro ty, kdo se nechali zlákat vidinou toho perfektního vybavení, je koupit to přímo v USA, nechat si to od někoho dovézt nebo využít služeb nákupních firem z USA.

A na závěr ještě pár postřehů o zraněních od Antona Krupicky. Od tohoto ultraběžce, který při svých naběhaných objemech a délce běhání je již na zranění nedobrovolným odborníkem, to může být zajímavé a poučné čtení (anglicky):

http://blog.ultimatedirection.com/injuries/#more-742