Poslední únorový víkend 2004 jsem spojil soukromou cestu s vyřízením pracovních záležitostí a odjel na maraton do Bad Salzuflen (Německo – Severní Porýní Vestfálsko). Moje žena Zuzka si pak jela zaběhnout 18km.

Bad Salzuflen 2004 na trati

Bad Salzuflen 2004 do cíle

Tato oblast je známa svým mírným klimatem, zimou prakticky bez sněhu a nástupem jara minimálně o tři týdny dříve než u nás. Pravděpodobně jsme německým pořadatelům moc štěstí nepřinesli, protože během páteční noci před závodem napadlo 30cm nového vlhkého sněhu.

Ke všem běhům od 10km po maraton odstartovalo cca 1100 účastníků. Ti během prvního okruhu (8km) ušlapali trať do hrbolatého, ale o to nevyzpytatelněji klouzajícího ledu.

Na rovině se nedalo odrazit a nohy ujížděly na všechny strany, do kopce to byl boj o každý získaný metr a seběhy byly úplně vražedné. Mluvím sice o seběhu, ale jednalo se spíše o volný pád a snahu dopadnout dole co nejlépe nebo o ručkování mezi stromy stranou trati v hlubokém sněhu.

V průběhu druhého okruhu jsem již měl jediný cíl. Přežít tento závod pokud možno ve zdraví. Naražené oba boky, rozbité koleno, naražená záda, „odražené maso“ na ruce a vyvrácený malíček byly daní šesti pádům v průběhu závodu. Zuzka, která vybíhala ze zadních pozic, absolvovala během 18km pádů dokonce osm.

Tento závod měl pro nás jeden velký klad. Víme, že horší to již sotvakdy a sotvakde bude.

Já jsem se s odřenýma ušima dostal pod 4 hodiny s časem 3:57:02 a byl jsem 28. ze 133, kteří doběhli a sedmý v kategorii.

Zuzka pak skončila 172. z 305 závodníků v cíli a v kategorii byla šestá v čase 1:57:44.