European Skyrunning Championships 2013

Z tratě Dolomites SkyRace 2012

Z tratě Dolomites SkyRace 2012

Mistrovství Evropy v Sky bězích „European Skyrunning Championships“ se konají každé dva roky a rok 2013 je právě tím, kdy se na ně můžeme těšit. Velkou novinkou je to, že poprvé se zde objevuje i mistrovství Evropy v Ultra Sky Running. Všechna tři mistrovství se konají v Itálii. Vertical Kilometer® a SkyRace® v Canazei v italských Dolomitech 19. a 21. července. Ultra SkyRace se koná o šest dní později v blízkém regionu Veneto.

Dolomites Vertical Kilometer

Dolomites Vertical Kilometer

Na trati Vertical Kilometer® 2,1km dlouhé, drží časem 33:16 světový rekord Ital Urban Zemmer a časem 39:13 Antonella Confortola (účastnice mistrovství světa i olympiád jako členka italského běžkařského týmu a žena legendárního běžce Jonathana Wyatta). Oba rekordy jsou platné od roku 2008, kdy byla tato trať poprvé vytyčena.

Kilian Jornet Dolomites SkyRace 2012

Kilian Jornet Dolomites SkyRace 2012

Na klasickém Dolomites SkyRace® světové top běžce čeká výzva v podobě překonání loňských skvělých výsledků, kdy Kilian Jornet časem 2:01:52 a tři top běžkyně (Švédka Emelie Forsberg, Američanka Kasie Enman a Španělka Mireia Mirò) běžely rychleji než byl stávající rekord. Nový rekord Emelie Forsberg pak je 2:26:00.

Dolomites SkyRace

Dolomites SkyRace

Závod nabízí velmi technickou a obtížnou trať, kdy na relativně krátké vzdálenosti 22km je 1750 nastoupaných a opět naklesaných metrů s přeběhem vrcholu Piz Boè 3152m. Start i cíl je v Canazei.

Dolomites SkyRace 2012

Dolomites SkyRace 2012

Trať Dolomites SkyRace

Trať Dolomites SkyRace

 

Kilian Jornet Dolomites SkyRace 2012

Kilian Jornet Dolomites SkyRace 2012

Dolomites SkyRace 2012

Dolomites SkyRace 2012

Ultra SkyRace

Ultra SkyRace

Velmi očekávanou událostí bude nově zařazená kategorie Ultra. Tento závod Trans d’Havet z Piovene Rocchette do Valdagna je dlouhý 50 mil (cca 80km) a převýšením 5500m překonávajícím Piccole Dolomiti v regionu Veneto. Trasa s velmi technickými úseky zahrnuje i 6km tunelů pocházejících z I. Světové války. Tyto dal zhotovit generál D’Havet, po kterém je i závod pojmenován.

Ultra SkyRace

Ultra SkyRace

V roce 2012 byl vítězný čas 10:58:44 a není pochyb, že při účasti špičkových běžců na letošním šampionátu bude překonán.

Trať Ultra SkyRace

Trať Ultra SkyRace

Profil Ultra SkyRace

Profil Ultra SkyRace

Na European Skyrunning Championships se budou udělovat individuální tituly v jednotlivých disciplínách i celkový titul na základě součtu nejvyššího bodového hodnocení ve dvou ze tří disciplín. Tituly národních družstev jsou udělovány na základě skóre prvních tří mužů a jedné ženy ve všech třech závodech.

2013 European Skyrunning Championships

Vertical

Dolomites Vertical Kilometer®, Canazei, Trento, 19.července 2013

Start v Alba di Canazei (1465m) cíl na Crepa Neigra (2465m)

Sky

Dolomites SkyRace®, Canazei, Trento, 21.července 2013

Závod je dlouhý 22km (10km stoupání, 12km klesání) v různém terénu i s těžkým kamenitým povrchem. Start i cíl je na Piazza Marconi v Canazei ve výšce 1450m. Maximální výšky běžci dosáhnou na Piz Boo v 3152m a celkové pozitivní převýšení je 1750m. Trať je značena vlaječkami a na trati jsou čtyři občerstvení na Passo Pordoi (2.239), Pordoi Saddle (2.829 m.), Boè (2.871 m.), Pian Schiavaneis. Běžci musí dosáhnout Passo Pordoi za 1:05:00 a Forcella Pordoi za 1:50:00.

Ultra

Trans d’Havet, Piovene Rocchette, Piccole Dolomiti, Vicenza – 27.července 2013 

Startuje se v sobotu 27.července 2013 v jednu hodinu v noci.

 Povinná výbava:

– Minimálně 1 litr vody,

– Čelovka s náhradními bateriemi

– Termofólie

– Píšťalka

– Bunda do nepříznivých povětrnostních podmínek v horách minimální hmotnosti 200 g

– Dlouhé kalhoty alespoň pod kolena

– Triko s dlouhým rukávem

– Čepice nebo šátek

– Vlastní šálek na pití min. 1,5dcl

 Cíl ve Valdagno

_____________________________________ 

Najdou se v Česku běžci, kteří na toto mistrovství zavítají ? Bylo by to fajn. Škoda, nedokáži uvěřit, že by se dokonce mohlo podařit dát dohromady družstvo, které by mohlo být kvalifikováno v tomto mistrovství.

Je dobré ještě uvést, že celá tato oblast je velmi krásná i pro příjemnou běžeckou dovolenou. Jak přímo v Canazei, ostatních místech Val di Fassa nebo přes kopec ve Val Gardena je nespočet výborných a ne neúměrně drahých ubytování.

Autor:

13 komentářů

 1. […] trasa měla být 170km/13000m, jak to bude po změně tratě kvůli sněhu, nevím.). Druhým je Trans d’Havet, který si chci proběhnout společně resp. za naším repre týmem na Mistrovstí Evropy a […]

 2. […] pár dny jsme na našich stránkách oznámili nominaci českého reprezentačního týmu na European Skyrunning Championships v Itálii. Postupně, možná trochu nepravidelně vám zde budeme představovat jednotlivé členy […]

 3. […] třech dílech představování české reprezentace na European Skyrunning Championships, kde se objevovali samí chlapi, se konečně zase dostáváme k […]

 4. […] European Skyrunning Championships však nejsou uzavřené jen pro reprezentační týmy, ale jsou to závody otevřené, do kterých […]

 5. […] účasti na letošním mistrovství Evropy v Itálii. (European Skyrunning Championship – http://skyrunning.cz/2013/01/22/euroskyrunningchampionship2013/). Jak nám, tak i ISF je jasné, že nemá cenu mít asociaci, pokud nejsou závodníci. My si […]

 6. RepliCant 24/01/2013 v 20:07 - Odpovědět

  Ahoj, jedna dobrá duše mi poslala odkaz na tento web a jen koukám a nechce se mi věřit!
  Připadám si jako zabedněnec:-) ale jsem jen neinformovaná……..
  Celé to vypadá moc lákavě a hory miluju to víte ne? Šla bych do toho hned!!!
  Jen nevím, jestli by bylo v mých finančních možnostech si dovolit takový výlet!
  CHápu to správně, že bych musela absolvovat 2ze3závodů, aby se to započítalo do družstva? Mylsím, že bychom se měli pokusit to družtvo dát do kupy, stálo by to za to!
  Myslím, že Roman by do toho taky šel! Nevím, asi nemáme moc velké šance podle těch výsledků, ale bylo by mi ctí.
  Adéla Ese.

  • Sam 24/01/2013 v 21:26 - Odpovědět

   Adélo, informace k tomu mistrovství je psána anglicky asi nějakým Italem, takže trochu zvláštní angličtinou, ale lze to pochopit tak, že budou hodnoceny všechny tři závody jako samostatná mistrovstí v jednotlivých disciplinách. Dále bude provedeno celkové hodnocení jednotlivců tak, že se vezmou dva nejlepší výsledky z těch tří závodů (když tedy poběžíš jen dva, pak tyto dva). Hodnocení národních družstev se bude provádět podle výsledků nejlepších tří mužů a nejlepší ženy z dané země v tom kterém jednotlivém závodě.
   Kdyby se dalo dohromady víc lidí, bylo by to fajn. Psal mi Honza Havlíček, že by tam rád jel.

 7. Jan Havlíček 23/01/2013 v 13:59 - Odpovědět

  Ahoj Same, na Dolomites Skyrace bych jel rád. Nevíš ještě o někom, kdo by tam jel? Ultra vypadá skvěle, ale před Zinalem si to netroufnu. Měj se, Honza

  • Sam 23/01/2013 v 14:07 - Odpovědět

   Honzo, v tuto chvíli nevím o nikom konkrétním. Ono jak vidíš, o tom že se jedná o Mistrovství Evropy bez nutnosti kvalifikace, se moc neví.
   Možná, kdybys oslovil pár lidí, kteří již někdy v horách byli, že by se dali přesvědčit k společnému výletu. Bohužel pro celkové hodnocení družstva, kdyby se dali 3 chlapi a holka dohromady je nutná účast ve všech třech závodech. Ale když vynecháš Ultra, mohl bys alespoň ochutnat Vertical Kilometer v Alba di Canazei a být hodnocen za tyto dva závody.
   Ještě možná zkus napsat i do fóra na behej.com dotaz s linkem na tuto informaci. To fórum čte přeci jen víc lidí a možná se někdo najde.
   A jak jsme psal, je to ideální místo i pro kratší dovolenou. Tak vem holky a vyražte 🙂

Napsat komentář

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Translate

BasqueCatalanCzechEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU