Jen týden po „velkém“ MS (World Skyrunning Champs) ve Španělsku, kde náš tým pěkně zabojoval a získal překvapivé druhé místo v soutěži národních týmů, podobně úspěšně bojovali i naši mladí na prvním oficiálním Youth World Skyrunning Champs v Itálii v okolí nejvyšší hory Apenin Gran Sasso.
A určitě se neztratili a zanechali zde svými výsledky pěknou stopu.
Náš Youth Czech Skyrunning Team získal kromě bronzové medaile v soutěži národů další individuální medaile a nebylo jich málo.
Myslím, že zisk jedné zlaté, pěti stříbrných a dvou bronzových medailí v individuálních soutěžích by před MS tipoval málokdo.
Takto se na výsledku týmu podíleli jednotliví závodníci a závodnice.
- Vláďa Kozlovský – 2x stříbro (VK i SKY) + zlato v kombinaci
- Bára Kožnarová – 1x stříbro (VK), 1x bronz (SKY) + bronz v kombinaci
- Tomáš Lichý – 4 (VK), 1x stříbro (SKY) + stříbro v kombinaci
- David Novák – 6 (VK), 5 (SKY)
- Tomáš Křivohlávek – 7 (VK), 4 (SKY)
- Ondra Nezval – 7 (VK), 7 (SKY)
- Jirka Křeček – 9 (VK), 9 (SKY)
- Adam Chloupek – 8 (VK), 7 (SKY)
- Tomáš Štverák – 14 (VK), 10 (SKY)
- Marek Czeczotka – 9 (VK), 14 (SKY)
V pátek odpoledne startoval Vertical Kilometer®. Start i pořadatelem nabízený live tracking provázely trochu problémy. Startovalo se intervalově a ne zcela pochopitelně se startovalo ne podle čísel ale podle nějakého jiného klíče, který pořadatel nastavil. Naštěstí všichni naši byli na startu včas a svůj start nezmeškali. Sledování pomocí nového systému FISKY přes GPS tracking nebylo moc použitelné a průběžné výsledky již vůbec. Do nich totiž nebyl zohledněn intervalový způsob startu. Start však byl prováděn podle chronometru a s pomocí fotobuňky v cíli pak výsledné časy i pořadí bylo již v pořádku.
Již v této první disciplině jsme získali dvě stříbrné medaile zásluhou Vláďi Kozlovského a Báry Kožnarové. Bára měla ve své kategorii soupeřku z nejsilnější, totiž Španělku Paulu Cabrerizo, která již běžně boduje v závodech SWS a loni byla druhá na ME v Zegama-Aizkori Maratoia a na letošním MS v Barruera skončila na VK čtvrtá. Není tedy divu, že její ztráta v cíli na druhé pozici byla poměrně vysoká.
To Vláďa Kozlovský bojoval na VK velmi vyrovnaný boj a zlato mu uniklo o pouhé 2,4 sekundy.
Také v kategorii Youth B kluků startoval jasný favorit, Španěl Jan Margarit. Tento mladík se rovně dokázal prosadit ve velkých závodech. V závodě SWS Sky v Livignu obsadil druhé místo za Italem Pivkem a na MS ve Španělsku byl na VK osmý před Ondrou Fejfarem. Přes opravdu dobrou konkurenci v této kategorii vybojoval David Novák pěkné šesté místo.
A aby výčtu skvělých běžců ve startovce VK nebylo dost, i Tomáš Lichý měl konkurenta snad největšího. Byl jím Ital Hannes Perkmann, který týden předtím vybojoval na MS ve Španělsku na VK bronzovou medaili. Také Tomáš bojoval ze všech sil a doběhl na krásném byť ne moc populárním čtvrtém místě, když na bronz ztratil jen 6,2 sekundy.
Po Vertical Kilometer® měli běžci volnou sobotu na přípravu a regeneraci před nedělním SkyRace®. A opravdu to byla asi vhodný volný den. Vždyť hned po startu je všechny čekal opět stejný kopec jako při pátečním VK.
Zde opět výborně zabojovali naši reprezentanti. V kratším 17km závodě kategorie Youth A po celý průběh závodu bojoval Vláďa Kozlovský na čele o zlato a to mu uteklo asi až v závěrečném seběhu, když vítězný Španěl byl v cíli o 17,6s rychleji. Přesto však v součtu časů z VK a Sky stačily dva výborné Vláďovy výkony na skvělé zlato v kombinaci.
Další z našich medailistů na Sky doběhl do cíle Tomáš Lichý v kategorii U23. I ten po celou dobu závodu bojoval na špici s Japoncem Ruy Ueda. Ten však nakonec závod rozhodl pro sebe a doběhl zhruba dvě minuty před Tomášem. Také Tomášovi dva velmi kvalitní výsledky stačily na výborné druhé místo a stříbro v kombinaci.
V závodě U23 holek byla opět jasnou favoritkou Paula Cabrerizo a svou úlohu potvrdila beze zbytku, když druhou Japonku porazila o zhruba sedm a půl minuty. Bára Kožnarová se s těžkou tratí vypořádala dobře a doběhla si pro další, tentokrát bronzovou medaili. V součtu jí pak její výkony stačily opět na velmi pěkný bronz v kombinaci.
Zcela jasným vítězem soutěže národních týmů bylo velmi silné Španělsko, které je dnes skutečnou skyrunning velmocí schopnou nasadit na všechny discipliny řadu výborných závodníků a závodnic. Díky většímu počtu zlatých medailí se pak na druhé místo dostalo Japonsko a třetí skončil náš Youth Czech Skyrunning Team. Kromě přehozeného pořadí na druhém a třetím místě se tak zopakovalo pódium z MS ve Španělsku a i pro mě bylo velkým překvapením, že se v první trojce neumístil domácí tým Itálie.
Děkuji všem závodníkům a závodnici za předvedené výkony a jejich bojovnost. Věřím, že účast na takové akci pro všechny bez ohledu na výsledky je velkou motivací do budoucna a do dalšího tréninku a účasti v závodech nejen v Česku, ale i ve vyšších horách v zahraničí. Youth World Skyrunning Champs se na rozdíl od „dospělého“ MS koná každý rok, takže budu rád, když uvidím na startech závodů nejen ty ze současného týmu, ale i nové tváře, které by se rády popraly o nominaci na MS 2017.
Díky patří také Petrovi Novákovi, který se podobně jako loni ujal role šéfa týmu na MS a byl zde týmu oporou.
Napsat komentář