IMG_4424David je třetím z naší mladé reprezentace, který již loni na Youth Skyrunning Test Event (nulté MS mladých) v Itálii vybojoval pozice na bedně, konkrétně dvě bronzové medaile. Po úspěšné skialpové zimní sezoně naskočil zpět do skyrunningu na prvním závodě ATEX Skyrunner® Zcech Series Junior na Ještěd SkyRace® výborným výkonem, když vyhrál svou kategorii U19 a v celkovém pořadí doběhl na pěkném 18. místě. Po určitých zdravotních problémech se zánětem IT bandu v zimě, to je dobré znamení, že je David zase v pořádku a může se připravit na další závody i vrchol sezony v Itálii podle svých představ.

1. Jakého největšího výsledku v horách v roce 2015 si ceníš ?

Pro mě bylo určitě největším zážitkem a výsledkem 3. místo na nultém ročníku MS v Gran Sassu. Také mám dobrý zážitek z vlastně vůbec mého prvního běžeckého závodu Salomon trail running cup na Dolní Moravě.

2. Vrcholem pro většinu lidí z repre je pochopitelně jejich možná nominace na MS ve Španělsku nebo pro mladé v Itálii. Plánuješ účast na dalších vrcholných závodech v SWS ? Jakých ? Případně něco dalšího v horách ?

Zatím kromě MS, kam se snad dostanu, nic jiného naplánovaného nemám, ale ještě uvidím.

3. Letos opět přibylo závodů v seriálu Bohemia Industry Skyrunner® Czech Series a zároveň byla oficiálně vyhlášena i nová serie pro mladé ATEX Skyrunner® Czech Series JUNIOR. Jaké závody z těchto serií máš pro letošní rok v plánu ?

Z juniorské série bych chtěl tady oběhnout co nejvíc závodů, ale uvidíme jak to půjde. Zatím jsem přihlášený na Ještěd a Perun na kratší trasy. A určitě mám v plánu Krkonošský SkyRace.


IMG_0113


4. Je něco, co jsi oproti loňskému roku zásadně změnil/a ? Z hlediska tréninku, zdraví, výbavy a podobně ?

Určitě jsem začal víc běhat, i když v poslední době mi to zdraví trochu kazí. A přidal jsem víc objemových tréninků. Co se týká výbavy, pořád jsem nenašel správnou běžeckou obuv, která by mi úplně vyhovovala, takže budu dál testovat.

5. Jaká je tvá nejpříjemnější forma relaxace ? A je i nejefektivnější, nebo na to máš nějaký jiný tip ?

Rád chodím regenerovat do sauny nebo si zaplavat, ale často se chodím jen tak projít do přírody, kde se dá perfektně nasát energie a uvolnit se, o to líp když se u toho zasměju s lidmi, které mám rád.


IMG_4424


LubinovaNovak


6. Nebudu se ptát na cíle pro rok 2016. Na ty se ptá každý. Ale co chceš v skyrunningu dosáhnout v trochu delším horizontu ? Řekněme kde chceš být v roce 2017 ?

Těžká otázka, ve skyrunningu zatím žádný konkrétní cíl nemám, uvidíme jak to půjde letos. Určitě na sobě chci co nejvíc zapracovat a dosáhnout své nejlepší úrovně.

7. Co říkáš na současný trend, kdy stále více závodů a to nejen v zahraničí se vyprodá v řádu hodin nebo dnů, pořadatelé jsou nuceni přistupovat k loteriím pro registrace do závodů, zkrátka pro mnoho lidí je dost těžké se do vybraných závodů dostat ?

Jsem z toho docela překvapený. Na jednu stranu je super, že roste zájem lidí o běh v přírodě, místo válení na gauči, ale na druhou stranu je právě pak těžké se do těch závodů dostat.


IMG_0307


8. Nějaké závody už máš za sebou, nějaké plánuješ nebo jsi už přihlášený/á pro letošní rok. Kdybys měl/a jmenovat jeden závod v horách kam by ses chtěl/a vrátit, nebo který bys chtěl/a alespoň jednou v životě absolvovat.

Určitě se chci vrátit do Gran Sassa, je to tam nádherné, ale láká mě spoustu závodů SWS.

9. V jaké lokalitě v Česku bys uvítal vznik nějakého nového závodu ? A na jaké distanci?

Fajn by byl v Česku nějaký vertikální kilometr, ale bohužel to asi nevyjde. :D

10. Určitě tušíš, že Czech Skyrunning Association má pro svou činnost jen určitý omezený budget (jednoduše od státu nemáme ani korunu). Přesto se tě zeptám, co bys rád/a, aby se změnilo, na co bys myslel/a, že by bylo dobré dát důraz s ohledem na další rozvoj skyrunningu v Česku a jeho výsledky ve světě ?

Určitě by byly super nějaké běžecké kempy. A třeba nějaké hromadné přihlašování do závodů SWS a MS, aby se s tím nemusel pachtit každý sám a i co se týká ubytování.

11.Je něco dalšího, na co jsem se nezeptal a no co bys rád/a dal/a názor nebo odpověď ?

Nejsem moc psací typ, takže myslím, že těmihle otázkami jsem se úplně vyčerpal. :D Mějte se krásně a ať vám to běhá! :)