NezmarSkyStartPoslední prodloužený zářijový víkend patřil také posledním letošním tuzemským závodům GARMIN Skyrunner® Czech Series a výsledky možná dál napověděly, kdo se stane celkovým vítězem pro rok 2015 a bude vyhlášen po posledním dějství v italském Limone.

S centrem v Bystřici nad Olší, v severovýchodním cípu Beskyd byl minutu po půlnoci v sobotu odstartován první ze závodů Nezmar Ultra SkyMarathon® a v sobotu dopoledne v 9:30 jeho kratší verze Nezmar SkyMarathon®. Byla to již čtvrtá akce týmu kolem Makyho Žušky. Tu jarní verzi v podobě Perunu jsem navštívil dvakrát, ale jen v podobě diváka a předávače cen na MČR v Skymarathon®. Úspěch Perunu a prakticky pouze kladné ohlasy na tento závod mě dělaly zvědavým, jak to ten Maky fakticky na trati zvládá, jak vypadají jeho trasy, značení, občerstvovačky, jeho lidi na nich. I přesto, že na tom s „formou“ v poslední době nejsem nijak valně, na poslední chvíli se rozhoduji a domlouvám se s Makym, že mohu přijet rovnou na prezentaci na krátký Sky.

V pátek si nařizuji budík na sobotu 2:45 a protože mám vše už z večera připravené, krátce po třetí vyrážím do Beskyd a ani se nebojím vjet na D1. Odhad volné cesty byl správný, za necelé čtyři hodiny jsem u startu. I když po cestě projedu několika lijáky, předpověď hlásí, že déšť má ustat, prostě pozitivní tendence.

Asi meteorologové nevěděli, že Maky pořádá závod. Před startem je vcelku fajn, teplotu odhaduji na zhruba 12°C, neprší, jasné počasí na triko s krátkým a maximálně návleky na ruce, které si sundám, až mi bude horko. Nebude, fakt, nebude. Čtvrtý Makyho závod a čtvrtý v dešti. Dole to jde, nahoře mlha, déšť v různé intenzitě, do toho vítr, zkrátka lehkou šustku Crazy Idea, kterou jsem nechal v autě bych bral po většinu závodu všemi deseti.

NezmarSkyStart

Už jsem slyšel o Beskydském bahně a teď ho konečně zažívám na vlastní boty. Po dobré zkušenosti s Hoka One One Speedgoat z Francie je beru na Nezmara také a je to dobrá volba. Když už se nemohu spolehnout na své nedotrénované nohy, alespoň že ty boty drží. Fakt by si je už měl pořídit někdo opravdu dobrý, abych měl prokázané, že jsou skutečně špičkové. Anka je sice má, ale než ta se při své konzervativní povaze je odhodlá vzít na závod, budou další dvě generace. :)

Jsem příjemně překvapený tím, jak je trasa pěkná. Sice naprosto nehrozí, že by měl člověk nějaké výhledy, ale trať rozhodně je zajímavá, není jednotvárná, jsou zde běžecké úseky, strmá stoupání, krkolomné seběhy. Značení tratě je dobré, jen mlha s viditelností někde na 20-30m pochopitelně situaci ztěžuje. Poprvé volám Makymu z pod dolní stanice lanovky na Malou Čantoryji, kde se mi povedlo podběhnout odbočku na sjezdovku. Zdržení minimální, jen přicházím na sjezdovku z druhé strany.

Že je mobil ta nejlepší součást povinné výbavy poznávám pak ještě jednou kolem Stožku, kde při seběhu kolem krávy Milky si nevšimnu strženého značení, které místo na jejím rohu leží v bahně na zemi. Podle zásady, když není značení, běží se rovně, pokračuji po hlavní cestě. Po chvíli mě uklidňují modrobílé fáborky Hyundai a vůbec mi nedochází, že Maky na výkladu trati upozorňuje, že od určité části závodu jsou to značky Ultra a pro Sky jsou fáborky červené. Běží se mi hezky, široká běhatelně klesající cesta se mi líbí. Líbí do doby, kdy už na můj vkus moc dlouho nevidím další fáborek. Raději tedy ze sebe udělám pitomce podruhé a volám zase Makyho, že nevím jak dál. Po trochu delším vysvětlování, protože to zde opravdu neznám a nedokážu moc popsat, kde asi jsem, se domlouváme na bodu, který je nám oběma jasný. Kráva Milka je ten nejlepší orientační bod. K tomu se musím vrátit a pokračovat vpravo z kopce. Když se k ní dostanu, vidím, že to byla moje blbost. Kdybych se víc rozhlédl, ušetřil bych si zhruba tři kilometry. Podle hodinek to bylo dolů z kopce asi 1500m a to samé zase zpět. Nepotěší to, ale mé ambice nejsou zde předvádět výkony, na které nemám. Prostě jsem rád, že jsem tady, že se mohu proběhnout v novém prostředí, v pro mě neznámých horách a odběhnout si první svůj závod Serie v Česku. Navíc jsem víc jak pět let neběžel v horách nic tak krátkého a je zajímavé poznat, jak se člověk za tu dobu dokáže odnaučit běhat alespoň v mých relacích rychleji.

Podruhé se pozdravím se sympatickou slečnou na křižovatce v půlce kopce na Stožec, která je možná trochu překvapená, že tam jsem tak pozdě potom, co mě viděla naposledy. Říká, že i první žena tam běžela špatně a tak si říkám, jestli to Míša dokázala ještě sběhnout a jestli vyhrála.

V cíli pak slyším neuvěřitelnou story, jak Míša naběhla na stejnou cestu jako já, ale dokázala se úspěšně držet těch modrobílých fáborků podstatně déle něž já. Když jí hodinky ukazovaly již očekávanou distanci závodu kolem 44km a dobíhala do vesnice, určitě se těšila na cíl a vítězství. Pro jistotu se zeptá paní, jestli je to již Bystřice. Paní ví, co je slušnost a tak nejprve pozdraví „Dzieň dobry“. A je hotovo. Závod pro ni končí. Fakt smůla, protože to měla rozběhnuto moc dobře, vedla s velkým náskokem, když se v absolutním pořadí pohybovala na 5-6 místě.

Co jsem zde tedy poznal ? Kromě toho, že jsem pomalejší než jsem sám čekal již jen samá pozitiva. Včetně výborného nápadu s dvěma brody před cílem, po kterých si už člověk doma nemusí prát zablácené boty. Maky to skutečně umí a myslím, že každý pořadatel by mu mohl závidět lidi, kteří mu se závody pomáhají, dobrovolníky na trati, na občerstvovačkách, …

Je neuvěřitelné, že po tolika zkušenostech s tak mizerným počasím, ještě dostane ty chudáky lidi do zimy, deště, bahna. Je neuvěřitelné, že se ti lidé ještě pořád dokáží usmívat, že tu mizérii, kterou má Maky na své závody asi rezervovanou, dokáží brát s takovým nadhledem a optimismem. Zkrátka i když člověk na občerstvovačku doběhne chcíplý a zmrzlý, nemůže se na ty lidi neusmát, nemůže mu to dodat další trochu sil do další trati.

Maky má jednoduše řečeno kliku na lidi kolem sebe. Kdo má takové přátele a kamarády, kteří by mu tak „krásně“ vyzdobili auto k narození jeho první dcery ? :)


NezmarMakyAuto


A jak to dopadlo na čele závodů …


NezmarVyhlaseniMuzi


V mužích Sky distanci vyhrál polský závodník Probst před Vítkem Otevřelem, který prokázal neskutečnou schopnost regenerace, když byl z českých závodníků nejrychlejší jen týden po svém výborném výkonu na závodu SWS Ultra Pirineu. Je vidět, že je s ním potřeba vždy počítat jako s adeptem na čelní pozice. Po kolapsu na Perunu si Libor Trtek lépe rozložil síly a doběhl si na bednu v absolutním pořadí.


NezmarVyhlaseniZeny


V ženách po nešťastném zabloudění Míši Mertové zvítězila Zuzka Krchová, která se prakticky celou sezonu dávala dohromady po zranění z ME na Zegama-Aizkori Maratóia. S odstupem asi šesti minut za ní doběhly Veronika Tuhovčáková a Zuzka Urbancová, které dělily necelé dvě minuty.


NezmaOtevrelKrchova


V Ultra distanci obhájil vítězství z loňska Marek Causidis a i přes hrozné počasí výrazně zlepšil svůj loňský čas o neskutečné více než dvě hodiny. Po boji na trati za ním na druhém místě doběhl mistr ČR z L4L Petr Žákovský.


NezmarVyhlaseniMuziUltra1


V ženách poměrně pro mě překvapivě nezvítězila Eva Zborníková, která tak vynikajícím způsobem zaběhla v Andoře Mític, kde skončila druhá. Zde jí připadlo až třetí místo, když prakticky současně doběhly na prvním místě Kristýna Skupieňová (při své první stovce vůbec) s druhou v pořadí Aničkou Čajkovou. Také v závodě žen byl překonán loňský čas vítězky. Ne sice tak výrazně jako u mužů, ale přeci jen o 15 minut.


NezmarVyhlaseniZenyUltra1


MUŽI SkyMarathon®

1

Probst Wojciech

POL

04:06:47

2

Otevřel Vít

CZE

04:11:23

3

Trtek Libor

CZE

04:21:35

ŽENY SkyMarathon®

1

Krchová Zuzana

CZE

05:08:26

2

Tuhovčáková Veronika

CZE

05:14:19

3

Urbancová Zuzana

CZE

05:16:14

Kompletní výsledky: http://vysledky.timechip.cz/#2015/4/la-sportiva-nezmar-skymarathon

MUŽI Ultra SkyMarathon®

1

Causidis Marek

CZE

13:19:28

2

Žákovský Petr

CZE

13:43:00

3

Koval Martin

SLO

14:27:00

ŽENY Ultra SkyMarathon®

1

Skupieňová Kristýna

CZE

17:09:00

2

Čajková Anička

CZE

17:09:00

3

Zbornikova Eva

CZE

19:16:00

Kompletní výsledky: http://www.nezmarmaraton.cz/vysledky

Že jsou závody NEZMAR opravdu obtížné a to nejen pro aktivní závodníky dokazuje nesmírná únava Honzy Bartase, který do této chvíle nasbíral 110 bodů do SWS 2015.


HonzaBartasPoNezmaru


Závody také promluvily do pořadí obou dlouhodobých skyrunning soutěží v Česku. Pořadí na čelních pozicích v celkovém pořadí i v pořadí disciplin najdete níže. Kompletní pořadí i detaily pak jsou v souboru, který stáhnete zde:

http://skyrunning.cz/downloads/czsa/zavody_czsa/RANKING.xlsx

GARMIN Skyrunner® Czech Series

MUŽI CELKOVĚ

1

5491

Palko Aleš

2

3930

Bartas Jan

3

3370

Otevřel Vít

4

3319

Bystřický Tomáš

5

2966

Bernát Matěj

6

2916

Šebesta Richard

7

2796

Havlíček Jan

8

2617

Kříž Zdeněk

9

2502

Žákovský Petr

10

2441

Najvert Stanislav

ŽENY CELKOVĚ

1

4625

Straková Anna

2

2997

Urbancová Zuzana

3

2746

Milesová Iva

4

2456

Krajníková Hana

5

1866

Mertová Michaela

6

1791

Konečná Markéta

7

1715

Krchová Zuzana

8

1655

Tuhovčáková Veronika

9

1584

Skupieňová Kristýna

10

1563

Krstevová Andrea

MUŽI SKY

1

Palko Aleš

2351

2

Bernát Matěj

2229

3

Šebesta Richard

2155

4

Bystřický Tomáš

1732

5

Maceček Tomáš

1705

ŽENY SKY

1

Straková Anna

2781

2

Konečná Markéta

1791

3

Krchová Zuzana

1715

4

Krstevová Andrea

1563

5

Urbancová Zuzana

1512

MUŽI ULTRA

1

Bartas Jan

2561

2

Palko Aleš

2357

3

Kříž Zdeněk

1808

4

Žákovský Petr

1735

5

Otevřel Vít

1701

ŽENY ULTRA

1

Mertová Michaela

1866

2

Straková Anna

1844

3

Krajníková Hana

1657

4

Skupieňová Kristýna

1584

5

Urbancová Zuzana

1485

MUŽI VERTICAL

1

Havlíček Jan

1881

2

Bystřický Tomáš

1587

3

Lichý Tomáš

881

4

Kříž Zdeněk

809

5

Palko Aleš

783

ŽENY VERTICAL

1

Milesová Iva

2746

RANKING CZSA

MUŽI CELKOVĚ

1

5491

Palko Aleš

2

5095

Otevřel Vít

3

4592

Havlíček Jan

4

4178

Chadim Michal

5

4129

Bystřický Tomáš

6

3930

Bartas Jan

7

3814

Král Petr

8

3521

Kříž Zdeněk

9

2954

Bernát Matěj

10

2916

Šebesta Richard

ŽENY CELKOVĚ

1

5625

Straková Anna

2

3428

Mertová Michaela

3

3399

Kocourková Aneta

4

2997

Urbancová Zuzana

5

2967

Hájková Kristýna

6

2746

Milesová Iva

7

2489

Zrzavecká Lada

8

2456

Krajníková Hana

9

2251

Luštincová Lucie

10

1976

Dudková Jarmila

MUŽI SKY

1

2647

Brýdl Pavel

2

2554

Otevřel Vít

3

2542

Bystřický Tomáš

4

2351

Palko Aleš

5

2324

Král Petr

ŽENY SKY

1

2781

Straková Anna

2

2251

Luštincová Lucie

3

2044

Kocourková Aneta

4

1791

Konečná Markéta

5

1715

Krchová Zuzana

MUŽI ULTRA

1

2712

Kříž Zdeněk

2

2561

Bartas Jan

3

2541

Otevřel Vít

4

2357

Palko Aleš

5

2105

Řídel Jakub

ŽENY ULTRA

1

2844

Straková Anna

2

2489

Zrzavecká Lada

3

2360

Hájková Kristýna

4

1866

Mertová Michaela

5

1584

Skupieňová Kristýna

MUŽI VERTICAL

1

2816

Havlíček Jan

2

1587

Bystřický Tomáš

3

1422

Řezníček Tomáš

4

881

Lichý Tomáš

5

809

Kříž Zdeněk

ŽENY VERTICAL

1

2746

Milesová Iva

2

2489

Kocourková Aneta

Děkuji za fotografie použité v článku: Renata Staszowska resp. dalším neznámým