Fénixy urazily za dobu svého vývoje kus cesty a je vidět, že ve verzi 3 si přeci jen půjčil pár věcí od sportovní řady Forerunner a vývojové týmy se buďto sloučily, nebo aspoň začaly používat stejnou jednačku. Ostatně o tom svědčí i stejná platforma, na které jsou současné řady sporttesterů Garmin postaveny.
Traduje se, že Garmin Forerunner 920XT a Fénix3 jsou totožné hodinky v rozdílném těle. Je to pravda? Pokud ano, je tato recenze zbytečná, jelikož na 920XT je již napsána. Nicméně se budu snažit popsat to, co jsem v recenzi na 920XT nepopsal.
Recenze je psána na hodinky safírové verze s firmware ve verzi 3.20. Je dost dobře možné, že se objeví další verze, případně několik, které přinesou nové vlastnosti, případně poupraví mnou popisované funkce.
Co kupujeme?
Většina čtenářů této recenze už ví, co tahle hračka stojí. Co tedy dostaneme za ty „nehorázné“ peníze, kromě hodinek? Musím říci, že mnou testovaná safírová verze má blíže luxusnímu zboží, než sportovnímu.
Balení obsahuje:
-
Hodinky s ocelovým tahem
-
Náhradní černý gumový řemen se šroubováčky pro výměnu
-
Nabíjecí adaptér do zásuvky
-
USB kabel/kolébku
-
Manuály
Celkově vše úhledně zabalené.
K dostání je i verze performer, která obsahuje navíc HRM-RUN měřič tepové frekvence.
V průběhu testu jsem přezbrojil na verzi silver. Její balení je neméně atraktivní, ale je zde již jen červený gumový pásek bez další varianty. Je zde také jistý rozdíl v potisku černé krabice mezi verzemi silver a sapphire, ale to je již jen kosmetická maličkost.
Design
Fénix3 se poprvé objevují ve třech provedeních. Doposud byly vždy jen jednoho vzhledu, případně mírná modifikace v podobě Fénix2 Special Edition. Fénix3 je k dostání ve variantě grey, silver a nejdražsí – sapphire. Zájemce o koupi musím upozornit, že je vhodné se podívat na obchodě v reálu, jak hodinky vypadají, protože podle obrázků jsou stříbrné „nejošklivější“, v reálu se žlutým řemenem (v balení je červený, dále se dá koupit originál modrý, černý, zelený) jsou super volbou, například i pro ženské uživatelky. A ostatně, po osazení černým koženým řemenem i pro mužské uživatele nosící oblek, či jen košili. Prostě mi připadají elegantnější. Grey a sapphire verze se nesou spíše v „military“ stylu, což také není špatné.
Grey verze se pozná od safírové podle červeného lemu tlačítka start/stop a také podle červených markrů na displeji. Safírová verze má navrch ocelový tah, který samotný stojí 3600 korun, ale v balení naopak najdeme navíc černý gumový řemen na výměnu, jelikož s ocelovým tahem se poměrně špatně sportuje.
Vnější průměr pouzdra hodinek je 51mm (bez ukotvení pásku nebo tlačítek). To je dost, řekli byste si. A máte pravdu. Naproti tomu se, kor stříbrná verze, na drobnější ruce nezdá přehnaně velká. A samozřejmě – velké hodiny – velký a dobře čitelný displej.
Hmotnost 82g není ani moc, ani málo. Je to tak akorát – pro ty, kdo nemají zkušenost s takovouto hmotností hodinek – dá se na ně celkem dobře zvyknout i během několika hodin. Hmotnost zanikne obzvláště, usadíme-li hodinky na ruku přiměřeně pevně. Nesmí škrtit, ale ani létat kolem zápěstí – pak si jejich hmotnosti nevšimnete. Gumový tah ale není všemocný a tak na mou ruku potřebuji o milimetřík jinak posazené zdířky. Pohodlné utažení řemenu způsobovalo při běhu občasné sklouznutí hodin zpět směrem k lokti, dokud se díky potu „nepřisákly“ na jedno místo.
Na ruce jsou hodinky proti očekávání opravdu lehké – musíte je zkusit. Použité materiály jsou tvrdé a pevné, nicméně ne těžké. Tělo hodinek je kombinace ocel a vyztužený polymer.
Výhodou Garmin hodinek, tím spíše pak Fénix3, je velká řada pásků a řemínků, které lze použít na hodinky. Od koženého řemenu, který se dá dostat k Fénix2 jako příslušenství (je kompatibilní), přes nylonový pásek se suchým zipem (doporučuji spíše nylon od Garmin 920, který má na sobě poutka pro ID štítky typu RoadID), až po celou řadu různobarevných gumáků přímo od Garminu, nehledě na možnost použití jakéhokoliv jiného řemenu s roztečí 26 mm. To je velká výhoda před konkurenčními Ambity, kde bez menší „modifikace“ řemenu nejde tyto zaměnit mezi verzemi hodinek sport a peak a to mluvíme pouze o gumových nebo silikonových řemenech – jiné nejsou anebo max. neoriginál někde z eBay (nechtěl jsem říct, že neexistují, tak proto píšu eBay – tam lze sehnat snad vše).
Ocelová luneta verzí sapphire a gray má tmavou povrchovou úpravu, která se může postupem času setřít a pak vystoupí na povrch stříbrný podklad. Je to asi jediný důvod, proč bych z praktických důvodů pouvažoval nad stříbrnou verzí – záleží, jak se k hodinkám chováte. Proti Fénix1 a Fénix2, kde byl materiál tmavý díky slitině samotné a ani po odštípnutí se neobjevil stříbrný podklad, je to mírná nevýhoda, ale zase je zde ocelová luneta kryjící GPS/GLONASS anténu.
Na pravém boku přístroje je vstup do hodinek pro přívod vzduchu pro barometr a teploměr. Další, propojený vstup je ve stejné části ze strany dna hodinek, nicméně se jedná o zkosenou část, která nemá přímý kontakt s kůží. Za dobu testování jsem nezaznamenal žádný problém se zanášením, ale je otázkou, jak by se hodinky zachovaly v nějaké bahenní lázni apod. (Spartan, Gladiator, army run a podobné závody).
Praktický pohled na design – hodinky jsou asi nejkompaktnějším outdoor tréningovým přístrojem, který při běhu ani moc necítíte. Jedinou reálnou konkurencí jsou jim jen Forerunner přístroje z řad vlastní firmy (hlavně FR920XT). Ostatní značky (Suunto, Polar, …) mají vždy něco „navíc“, co brání dokonalému usazení na ruku.
Pro triatlonisty nejspíš neodpadne nutnost sundávat hodinky při manipulaci s neoprenem … a bohužel chybí i quick release kit na ruku/na kolo, takže hodinky sice splňují technicky vše, co by triatlonisté mohli chtít, ale prakticky pro závod se hodí spíše 920XT, anebo paradoxně hodinky Garmin VivoActive – z pohledu kompaktnosti, což umožňuje přetáhnout neopren i přes ně.
Praxe – s koženým řemenem se dá běhat, i jezdit na kole, je antialergický a nijak extrémně se neničí potem. Ale na dlouhé závody nebo plavání se opravdu nehodí. Kožený pásek je výborný pro „kravaťáky“, kteří během dne urvou hoďku na intervaly anebo po práci doběhnou domů dvouhodinový tréning.
V praxi jsem se setkal s velkou vůlí kupovat safírovou nebo gray verzi Fénix 3, ale tyto pak ve skutečnosti nesklidily zdaleka takový ohlas, ani pozornost, jako později testovaná verze silver, které si všimlo mé okolí prakticky okamžitě.
Ohledně safírového skla a poškrábání – u klasických verzí (gray, silver) hodinek bych se poškrábání také nebál. Důvodů je několik:
- Sklo je zapuštěno pod úroveň ocelové lunety
- Pravděpodobnost náhodného poškození je opravdu nízká. A koneckonců – poškrábat se dá i safír. Stačí mít materiál s vyšším obsahem uhlíku (smirkový papír, některé typy omítek, případně, pokud náhodou spadnete do diamantového dolu atd.) a neštěstí je na světě
- K hodinkám se obvykle chováte tak, aby došly co nejmenší újmě – pokud sebou říznete na závodě, bude vás zajímat, zda jste celí vy – hodinky jsou podružné
Hitparáda řemínků:
Hodinky mají vyznačenu voděodolnost do 100m, což je dnes standardní trend, nicméně to svědčí o robustnosti a preciznosti sestavení.
Čeština
V mých recenzích občas opomíjená lokalizace má zde aspoň kratičký odstavec (2 odstavce:). Čeština je u Fénix3 k dispozici již v základním menu po prvním zapnutí při úvodním nastavení hodinek. Doposud jsem byl zvyklý do Garminu nahrávat češtinu dodatečně, ale u Fénix3 jsem byl celkem příjemně překvapen její přítomností v základu. Má sice pár mušek v podobě pár stále nepřeložených hlášek pro navigaci (TRACBACK, Hot Keys apod), ale jinak je opravdu povedená. Trochu pozornosti by překlad ještě zasloužil.
Osobně radši používám ve všech zařízeních angličtinu kvůli překladům menu a hláškám v tréningových obrazovkách, ale u Fénix3 jsem v průběhu testů používal češtinu a docela jsem si i zvykl. Jazyk lze změnit 3mi způsoby – v menu hodinek, v Garmin Connect a poté synchronizovat nastavení anebo Garmin Connect mobile a pak rovněž synchronizovat nastavení.
Displej
Rovnou pominu srovnávání safíru a klasického minerálního skla a připomenu recenzi Garmin Forerunner 920, kde jsem popisoval krásný barevný displej, jakoby žiletkou vyřezaný. Displej je velmi jemný a barevný. Sám o sobě má celkem dobrý kontrast, nicméně v horších světelných podmínkách je už potřeba podsvícení. Původní Fénixy první generace byly v tomto dokonalé, ale nová technologie má sem tam nějaké to omezení.
Displej má při trénincích bílé pozadí a černý text. Celkem „vtipný“ je autolap, případně pak meziobrazovky při workoutech. U těchto totiž nelze nastavit pozadí – vždy je černé s bílým textem. A právě černé pozadí dodává při zatažené obloze a již i mírném dešti punc nečitelnosti (zrcadlo). Když pak běžíte 1,5km intervaly, kde po intervalu pípnou hodinky a na pár sekund problikne obrazovka a chcete skouknout čas kola, tak celkem vyfluslí zjistíte, že na černé obrazovce vidíte odraz oblohy. Nepotěší to.
Zajímavá je možnost zvolit si jiný (další) displej při aktivitě, pokud se začnete pohybovat do kopce (autoclimb – automatické stoupání). Tento displej se zobrazí automaticky, pokud začnete stoupat v předem definovaném kopci (definice dle sklonu). Hodinkám tak řeknete, že od určitého procenta stoupání mají přehodit zobrazení a začít ukazovat vámi požadované hodnoty pro stoupání do kopce. Této obrazovce pak lze nastavit, zda má standardní barvy invertovat do klasických, abyste jednoduše identifikovali jiný displej i po letmém pohledu.
Na displejích lze pro jednotlivé aktivity nastavit až 10 obrazovek a 4 hodnoty v každé z nich. Určitě se najde někdo, kdo sleduje více hodinky, než okolí při sportu a všechny obrazovky využije, nicméně bohatě si stačíme se 2-3mi obrazovkami, Maximálně pak něco navíc – mapa apod.
Co je příjemné a hodnotím u Garmin Fénix kladně již od jejich první verze, je možnost skočit do menu nebo hodin a vidět zde nabití baterie, hodiny a další obrazovky (v případě Fénix3) s widgety, které známe. Nemusíme si je tudíž definovat jako separátní obrazovky – čili kompas, graf výšky, hodiny, stav baterie … to vše získáme podržením šipky dolů. Zpět do workoutu naopak skočíte opět z obrazovky s hodinami stiskem tlačítka start. V tomto režimu nemusí běžet některé widgety (většinou se jedná o ty doinstalované), které používají buď data z ANT senzorů, senzorů obecně nebo registru polohy a GPS obecně. Pro funkci těchto widgetů je nutné aktivitu pozastavit, pak skočit na hodiny a widgety a pak lze zase v aktivitě pokračovat.
Pozastavenou aktivitu lze odložit na později (přerušit) – stejně, jako u Fénix2. GPS se vypne, ale původní aktivita zůstává, takže pokračujete později tam, kde jste přestali. V Garmin Connect se pak aktivita objeví jako multisport.
Ovládání a menu
Hodinky jsou z pohledu ovládání velmi rychlé a svižné. Reagují rychle an stisky tlačítek a přehození obrazovek je plynulé. U Fenix2 byla odezva pomalejší. Jediné, co hodinky může zdržovat jsou watchface aplikace, které mění vzhled hodinek. Pokud je vývojář špatně nebo vůbec neoptimalizuje, pak se může z hodinek stát velmi pomalu reagující stroj na hranici použitelnosti. Jak ale píšu v jiné sekci – za mě stačí bohatě elegantní vzhledy přímo od výrobce.
Menu hodinek je velmi podobné menu v Germin Forerunner 920 a kompletně jiné od Fénix1 a 2. Je to dobře. Sice jsem se začínal orientovat trochu ztěžka, ale ve výsledku jsem po odhalení velmi jednoduchého a intuitivního systému zjistil, že to asi lépe udělat nešlo. Menu je logické a je to stále kombinace menu řad Forerunner a Fénix. Nicméně tentokrát dovedená k dokonalosti (samozřejmě, dokud někdo nepřijde s lepším :-).
Co mě dost mrzí, je stejná věc, jako u FR920XT – nemožnost nastavení intervalových tréningů s cílovým tempem nebo tepovými zónami přímo v hodinkách tak, jak to šlo u Garmin FR 910 XT. V hodinkách lze přímo nastavit jen základní typ intervalů – ostatní musíte nastavit a stáhnout z Garmin Connect.
Výdrž
Fénix3 má 300mAh LiIon nabíjecí baterii. To asi nikomu nic neřekne, že? Podle výrobce má mít výdrž 20hodin s nejpřesnějším čtením GPS, až 50 hodin v UltraTrac režimu a 6 týdnů jako hodinky.
Podle mých nelaboratorních (nicméně pro všechny mnou testované hodiny konsistentních) testů, jsem zjistil následující:
Výdrž nejpřesnější GPS | Výdrž UltraTrac | Doba nabíjení |
21:24 hod (GPS bez GLONASS) |
41:24 hod (GPS bez GLONASS) | 2:18 hod |
17:58 hod (GPS + GLONASS) | 38:25 hod (GPS + GLONASS) | 2:21 hod |
Přes noc klesly teploty venku až na -2C až 0C, takže jsem čekal, že baterka klekne dříve, ale nestalo se a naopak překvapila.
V tabulce zároveň uvádím „nejpřesnější“ nastavení, protože neznám intervaly čtení dle specifikace výrobce (dalo by se říci, že 1 sekunda, ale není tomu tak – ani při UltraTrac to není obligátní minuta, ale cca 45 sekund podle neformálních informací). Totiž to, co se v menu nastavuje na 1 sekundu anebo SMART není čtení satelitů, ale záznam, který neovlivňuje ani tak baterii, jako spíše jak rychle se zahltí paměť hodinek (po jakém intervalu se naměřená data zapisují).
(pozn.: pokud se baterie vybije při aktivitě, o data nepřijdete – jsou zapsaná a po nabití hodinek se synchronizují do Garmin Connect)
Jak je vidět, nejcitlivější přesnost čtení satelitů předčí papírovou specifikaci výrobce, UltraTrac naopak. Nutno podotknout, že jsem neměl vypnuté hledání BT zařízení a ANT+ senzorů, jejichž vypnutí by výdrž prodloužilo, obzvlášť v UltraTrac, o pár procent.
Komu nestačí výše zmíněná výdrž, Fénix3 lze nabíjet „za pochodu“ z externího battery packu. Pro puntičkáře, lze přehodit USB mód z mass storage USB na Garmin USB. Rozdíl těchto dvou je v tom, že při Garmin USB lze s hodinkami na nabíječce pracovat a vidíte údaje na displeji, zatímco při mass storage USB se objeví procento nabití baterie a záznam stále běží na pozadí. Nicméně díky velikosti klipu na kabelu se hodinky nedají nosit při nabíjení, takže vám bude prakticky jedno, co na displeji svítí, protože hodiny s battery packem budou při nabíjení nejspíše v batohu, kde signál GPS stále chytí.
Dobrá otázka – platí UltraTrac nastavení i pro GLONASS? Ano. Byť se GLONASS nastavuje (zapíná/vypíná) v hlavním menu pro celé hodinky, a GPS mód v každém profilu aktivity sportu zvláště, GLONASS přebírá nastavení frekvence čtení satelitů GPS v každém profilu konkrétní aktivity.
Praxe – s hodinkami jsem víc než dost spokojen. Výdrž jeden týden s plnými tréningovými jednotkami, denními aktivitami, propojením s telefonem přes BT a sem tam i to WiFi. Za to telefon dostal dost na frak. Neustálá komunikace hodinek s mobilem, updaty apod.jej vybila ne za dva, ale za jeden den.
Citlivost GPS
První věc – Fénix3 se chlubí novou koncepcí designu antény, která je umístěna pod ocelovou lunetou – tzv. EXO anténa. No, ale víc o tomto EXOtovi nechtějte vědět – aspoň ne ode mě. Nevím, nepovím.
Ohledně přesnosti a spolehlivosti GPS se toho dá natestovat mraky a je otázkou, zda je to relevantní otázka. Důvod je jasný – trasu budete mít víceméně přesnou vždy. S Fénix3, stejně jako s Garmin 920 nebo VivoActive dokonce vidíte na mapovém podkladu, po které straně ulice jste běželi cestou „tam“, a po které straně „zpět“. Nicméně – k čemu nám tak přesná data jsou? Kolik lidí, kteří trénují pravidelně, se opravdu kochá trasou na mapě, namísto studování tempa, tepovky, případně převýšení z tréningu?
Jediná výhoda v přesnosti dat je v tom, že při tréningu – konkrétně intervalech – máte velmi přesnou informaci o tempu, kterým běžíte. A v tom jsou Fénix3 velmi dobré. Tam, kde není signál, čtou data z akcelerometru, jehož proměnné algoritmu se učí hodinky přímo v terénu, kdy je k dispozici GPS, takže hodinky každého běžce jsou kalibrovány indivudálně a automaticky. Na internetu ve fórech se objevuje hodně informací, že nejsou 100% přesné co se polohy a GPS dat týká, ale stále patří mezi ty nejpřesnější.
Samozřejmě hrají z hlediska citlivosti roli i další údaje – jestli nemáte hodinky na zápěstí posunuty moc k tělu nebo otočeny displejem k sobě – na vnitřní stranu ruky, dále pak zástavba ve městě, porost, hory, počasí atd.
Praxe – intervaly – jedna báseň – vše pípá a vibruje, jak je nastaveno v tréningovém modu, takže není třeba sledovat hodinky.
Co se přesnosti týká, nemohu ani potvrdit poznatky z internetových diskusí. Na mých trasách, které jsem běhával, které běhám, a které běhám se známými, se vzdálenosti nelišily nijak významně oproti jiným hodinkám (Suunto Ambit 2, Garmin 910, sportovní aplikace v mobilu). Jediné, co se lišilo od hodinek, co měli jiní, bylo aktuální tempo, na což má vliv hlavně použitý algoritmus a také rychlost procesoru hodinek.
Aktuální tempo se počítá celkem rychle, nicméně musíme počítat (stejně jako u všech současných sporttesterů, krom Polaru), že se tempo zaokrouhluje po 5sekundových blocích. Čili – 5:10min/km, 5:05min/km, 5:00min/km … a nikdy například 5:02min/km.
Běh na oválu jsem nezkoušel. Zato v lese, kde se zarostlé koruny stromů omezují výhled na oblohu. Tempo celkem skáče díky výpadkům signálu a „dopočtem“ z akcelerometru, nicméně na mapách v počítači je záznam přesný.
Pro zajímavost – GPS se chytla i v místnosti za oknem. Ano, hodinky měly precached-data a již dříve startovaly z podobné lokality, takže měly trochu pomoc „známého prostředí“ a tak nevím, jak by se zachovaly na „první dobrou“ uvnitř místnosti.
Načítání satelitů před začátkem tréningů je opravdu rychlé. Načtou se rychleji, než si kleknete pro upravení tkaniček. Je ale pravda (jako u ostatních sporttesterů), že se nejedná o přesnou polohu, ale prvních 3-5 satelitů, takže poloha ještě nemusí být 100% správná. Do 10-15 sekund se to ale napraví a dorovná.
Při UltraTrac režimu se zapíná GPS po dobu cca 15sekund (max). zbytek z minuty vás hodinky krmí informací o tempu a narůstající vzdálenosti z pohybového senzoru, který je dle testů také přesný. Někteří namítnou, že pak není záznam přesný, ale ruku na srdce – kdo potřebuje každou pidi zatáčku na mapce 100km závodu? Obzvláště, když za oněch 45 sekund zvládnete do kopce maximálně pár desítek metrů.
Co se plavání týká, při open water swim se GPS snaží chytat signálu jen, když jsou hodinky nad hladinou. U lepších plavců toto není problém a hodinky měří to, co mají, ale u mě to občas nešlo. Hlavně asi kvůli tomu, že jsem plaval v bazénu, kde je vždy lepší použít pool swim režim (s vyplou GPS). Sice venku, ale v bazénu, kde bylo po 50m plno otoček a hodinky se prostě nechytaly jak měly a o interpolaci bodů nemohla být ani velká řeč. GPS měření plavání není vhodné pro bazénové tréningy, byť v bazénu pod otevřeným nebem. Jinými slovy – plavat s GPS záznamem v bazénu je asi jako točit se na atletickém oválu se zaplým modem UltraTrac a čekat, že budu mít přesný záznam. Oproti tomu na otevřené vodě je již záznam přesný a oproti starším generacím sporttesterů (Forerunner 910XT) je zde vidět neskutečný pokrok.
Vnitřní bazény pak hodinky v indoor swim režimu počítají správně, pokud se nestane to, že se uprostřed zastavíte kvůli kolizi nebo „dopravní zácpě“. To pak hodinky vystřihnou nové kolo.
Hodinky kalibrují výškoměr dle GPS. Zde lze nastavit 2 možnosti – kalibrovat hned na začátku, anebo průběžně (kontinuálně) v průběhu aktivity, až budou data ze satelitu správná a spolehlivá. Každá volba má výhodu i nevýhodu. Já jsem zvolil možnost kalibrace při zapnutí GPS.
Stará omezení neplatí
U Fénix 2 měl čipset jistá omezení. Fénix3 dokáže s novým čipsetem při UltraTrac modu mít souběžně zapnutý ANT+ (měří tep – Fénix2 to neuměl) a také být propojen přes bluetooth s jiným zařízením (mobil).
GPS nebo GLONASS?
Z hlediska přesnosti je paradoxně lepší nechat GLONASS vypnutý, byť jej hodinky dovolují zapnout. Podobně, jako Suunto Ambit 3 i čipset Fénix3 je velmi vyspělý a oba konkurenti umí souběžně GPS i GLONASS, nicméně i u Suunto vědí, že současné zapnutí GPS a GLONASS nedělá dobře výpočtu přesné polohy (a tak je v Ambitech standardně vypnut), neb ne vždy je více lépe. GLONASS a GPS jsou prostě 2 různé systémy a byť se po většinu testů GLONASS projevil mírným zlepšením příjmu, občas se stalo, že určené polohy trochu ustřelilo, nehledě na zvýšenou spotřebu energie. Tudíž za mě doporučuji vypnout.
Na krátké tréningy stačí GPS, jejíž přesnost je výborná a na horské ultra pro režim ultratrac je GLONASS zbytečný.
Měření tepu, regenerační rádce a další
Fénix3 má v licenci od společnosti Firstbeat a tabulky pro výpočet a odhad VO2Max od Cooperova institutu v Dallasu, které používá ve svých kalkulacích v hodinkách. Píši záměrně v hodinkách, jelikož se defacto veškeré výpočty dají provozovat jednodušeji na serveru Garmin Connect, jenže pak by to s licencemi pro jednotlivé přístroje, uživatele, výpočty bylo asi krapet složitější. Čili je jednodušší mít licenci na jednotlivé hodinky – produkt.
Hodinky dokáží ve spojení s jakýmkoliv měřičem tepu určit po několika regulérních trénincích (ideálně tak 10 a více) vaši přibližnou hodnotu VO2Max, která plus minus opravdu odpovídá realitě. Není to laboratorní měření, ale funguje a pokud budete sledovat vývoj hodnoty VO2Max, pak budete vědět, jak jste na tom z pohledu trénovanosti.
Další velmi pěkná funkce je indikace únavy – úrovně regenerace – během prvních několika minut tréningu. Tato doba odpovídá cca době rozklusu, případně rozklus a rozcvičení. Až od modelu Forerunner 920 (vč.Fénix3) mi připadlo, že má tato funkce smysl a pravdu. Na základě testů, hodnot srdečních tepů, reakce srdce na zvýšení nebo snížení tempa a v porovnání s předchozími hodnotami, dokáže Fénix určit, zda jste unavení, nebo v kondici a připraveni na těžší tréning. Nekladl jsem podobným fíčurkám moc důraz, dokud na mě při opravdu vlekoucím se rozklusu hodinky nevybafly, že regenerace je jako faaakt špatná a že intervaly dnes bych asi měl zavrhnout. Nezavrhnul jsem je, ale již při druhém jsem viděl, že je zle a že to dnes nebude mít velký přínos, se trápit. Tak jsem si dal ještě třetí a viděl mžitky před očima. Pak doklusal domů. O 2 dny později jsem lehl s opravdu nechutným moribundusem. Od té doby mi to hodinky předvedly ještě jednou a musím uznat, že to bylo ve chvílích, kdy jsem nebyl opravdu v nejlepším rozpoložení.
Za mě hodnotím práci s tepem u Garminů jako super – obzvlášť pro ty, kdo nerozumí úplně nejlépe řeči svého těla a ignoruje únavu nebo první náznaky nemoci.
S jakýmkoliv měřičem TF funguje i poradce regenerace – tj. jak dlouho vám bude trvat regenerace do dalšího náročnějšího tréningu. To znamená, že i přes doporučovaných 40 hodin regenerace můžete vlítnout na nějaký lehčí vytrvalostní aerobní tréning.
Benefitem verze balení Performer je pak HRM – RUN pás jako součást balení, který umí i něco navíc. Má v sobě další akcelerometr, který dodává hodinkám možnost měření dynamiky běhu. Kadenci a délku kroku umí Fénix3 i bez HRM RUN, ale vertikální oscilaci a dobu kontaktu nohy se zemí změří už jen s HRM RUN senzorem.
Hodinky mají měření VO2Max jak pro běh, tak pro cyklistiku, protože při každém sportu má každý jedinec jiné propozice a tudíž VO2Max pro běh a kolo se liší.
Kromě běžeckých metrik efektivity běhu lze nastavit i metronom, který udává frekvenci kroku. Když chcete změnit tréninky styl běhu – hlavně kadenci – není užitečnější aplikace než metronom, který je standardně v hodinkách. Konkurence jej má jako samostatnou aplikaci.
Mohlo by vás zajímat- měření tepu ve vodě
Jako velmi dobrou kombinaci jsem mohl zkusit Fénix3 s snímaček tepu Scosche, který je optický, dává se na paži nebo předloktí a je relativně přesný – hodnoty odpovídají snímači na hrudním pásu. Scosche snímač snad popíšu příště, ale hlavní je, že vás nic nestahuje, hodinky stále dokáží měřit VO2Max, dobu regenerace, ale umí i něco navíc.
Měření tepu pod vodou je – bylo – doménou Suunto Ambit 3 a Polar V800, ale nyní je umožněno kromě Fénixů jakýmkoliv hodinkám s ANT+ nebo BT připojením k senzorům. Zkrátka. Dáte optický snímač TF na ruku blízko hodinkám a … zvolíte na hodinkách jakýkoliv jiný profil, kromě plavání. Ano, trochu hloupé, ale Fénix3 prozatím nepočítal s měřením TF pod vodou a tak ve sportovním profilu plavání jaksi není možnost zapnutí párování s HR senzorem. Sice se tepák najde, spáruje, ale nezaznamenávdo FIT souboru HR data za aktivity. Takže musíte plavat v profilu běh, případně jiném, který senzor podporuje. Toto se doufám v budoucnu změní.
(pozn.: dle posledních informací se dočkáme update již brzy, společně s oznámením nového HR snímače od Garmin, který má paměť a měří tep i pod vodou a po vynoření synchronizuje do hodinek podobně, jako Suunto)
Smartwatch funkce
Velmi příjemná je možnost propojení s mobilem jako smartwatch. Notifikace fungují i při aktivitě. To je dost dobré ve chvíli, kdy máte telefon v batohu, nebo kapse zamotaný v igeliťáku a na displej není vidět. SMS přečtete ihned, kdo volá zjistíte v okamžiku a s klidným srdcem běžíte dál, nebo důležitý hovor přijmete. Žádné zastavování kvůli SMS, která vás jen upozorňuje, že v oblíbeném obchodě mají zrovna slevu.
Ještě vychytanější je možnost ovládat přehrávač v telefonu, což dává v praxi výborné možnosti pro běh se všemi věcmi v batohu (závod např.) s vyvedenými sluchátky ven. Přes hodinky čtete notifikace, ovládáte hudbu, pokud se vám nehodí začínající skladba, přeskočíte na další a to vše za běhu GPS a záznamu.
Krom zmíněných notifikací, které jsou při běhu max.jen jako bonus, jsou smart funkce mnohem praktičtější při běžném nošení hodinek, kdy dovolují diskrétně zkouknout, kdo vám volá na jednání, přečíst plán schůzek z kalendáře telefonu pro daný den, prohlédnout rychle předpověď počasí (po hodinách nebo na několik dní dopředu) a popřemýšlet během nezáživné přednášky, jestli mezi mítingy stihnete zaběhnout intervaly a nezmoknete přitom, anebo to nechat na večer.
Vše funguje při připojení mobilního telefonu přes BT samozřejmě. K rozšířeným funkcím, jako je kalendář a počasí je třeba mít spuštěný v případě IOS Garmin Connect Mobile. Základní notifikace fungují i bez GC Mobile – nativně.
Kdo by hledal nastavení notifikací v Garmin Connect Mobile, má smůlu. GC Mobile sice musí běžet, ale notifikace přebírá Fénix3 (aspoň u iPhone) z notification centra, takže se vám zobrazují všechny notifikace, které máte nastaveny v notification centru. Kdo má FB messenger a podobnou zhýralost, bude jistě „potěšen“, protože toto je víceméně „watch killer“. Nezbude pak nic, než IM klienty z notification centra odstranit, protože až s hodinkami poznáte, jak jste „závislí“. Hodiny na zápěstí vibrují jak o závod a to přestane bavit za pár chvil i největšího flegmatika na světě.
Kromě smart funkcí spjatých s komunikací s mobilem přes BT, lze v základním režimu hodinek najít kompas, barometr, výškoměr, teploměr – vše včetně grafů za poslední 4 hodiny. Od firmware verze cca 3.10 (tuším), je možné stisknout u těchto funkcí tlačítko start a provádět i mírná nastavení. U barometru se pak dá nastavit storm alarm (bouřková výstraha). Tuto doporučuji nastavit jen tehdy, máte-li o to skutečný zájem. Storm alarm se totiž spustí například při cestování, kdy jedete autem v rozmezí pár hodin mezi nížinami přes horský průsmyk – například dovolená, kam jedete přes Alpy. To není až tak hrozné. Ale storm alarm se neptá na denní dobu, tak není problém, abyste ve 3 ráno mžourali udivení do tmy a přemýšleli, jaký přístroj doma má tak divný zvuk a co to pípá.
Do nabídky funkcí mezi widgety lze doplnit i ovládání kamery Virb. To funguje i v průběhu běžící aktivity. Ovládání je základní – spustit záznam, nebo pořídit foto. Rychlé, jednoduché, efektivní.
ConnectIQ
Platforma ConnectIQ si asi zaslouží článek sama o sobě, protože to je … něco obrovského. Hodinky samotné jsou defacto jakýsi počítač, který poskytuje jádro pro programy, které se na něm spouští. Tyto programy mají 4 kategorie:
-
Vzhledy hodin
-
Widgety
-
Datová pole
-
Aplikace
V rychlosti – vzhledy displeje hodinek jsou jasné. Na appshopu Garminu jich je nepočítaně, digitálky, analogy, mraky informací na hlavním displeji. Osobně preferuji pro běžné nošení klasický vzhled hodinek v jednom z původních provedení, které je přímo v hodinkách.
Widgety jsou pak „ty další“ obrazovky, na které se dá proklikat šipkami nahoru a dolů z obrazovky hodin – zde používám widget sunrise, kde je vidět východ a západ slunce – hodí se na ultra závody, nebo plánování tréningu (kdy je třeba už s sebou vzít čelovku). Některé widgety nelze zobrazit, pokud běží aktivita – musí se dát pauza, pak půjdou.
Datová pole se dají dokonfigurovat v obrazovkách jednotlivých aktivit. Jsou to doprogramovaná pole, která se dají přidat, pokud by některým nadšencům chyběla. Povětšinou se objevují v garminím store datová pole ve formě grafů. Za mě ne úplně použitelné – nezajímá mě při aktivitě graf tepovky – vidím aktuální číslo, nebo zónu.
Aplikace jsou ale jiná věc. Aplikace jsou vlastně všechny sportovní profily. Čili nová aplikace se objeví jako nový sportovní profil a lze do Fénix3 nabouchat téměř cokoliv. Pokud bude někdo mít univerzální ANT+ příslušenství, může si udělat vlastní appku, která z něj bude číst data do hodinek a ukládat, společne třeba s daty GPS apod. Jediný problém pak bude, jak se k takové aktivitě postaví Garmin Connect – zda ji dokáže naimportovat. Snad ano J
Osobně myslím, že hodinky mají vše, co potřebuje většina uživatelů již v sobě a je zbytečné do nich cpát další aplikace a jiné. Ale hodně mě těší, že nechávají otevřená dvířka pro vylepšení v budoucnu.
Propojitelnost
Fénix3 má následující možnosti připojení a synchronizace:
-
USB – PC
-
USB – Mac
-
BT – mobil (Android, iOS)
-
WiFi (po přednastavení přes Garmin Express)
-
Viděl jsem někde i obrázek propojení hodinek s Android tabletem přes USB redukci a následnou práci s ním
-
Manuální upload do Garmin Connect z připojených hodinek přes USB jako mass storage (disk) – nepohodlné, ale schůdné řešení pro Linuxáky
Každý z těchto způsobů je velmi pohodlný a rychlý. Občas se mi stalo, že synchronizace přes BT v telefonu trvala poměrně dlouho, ale situaci mi nelze navodit vždy. Většinou komunikace proběhne během několika sekund, ale jednou za čas si hodinky povídají s telefonem i minutu až dvě.
V PC lze pracovat s hodinkami v program Garmin Express s tím, že v Express se musí nastavit předem i WiFi síť. Nelze tedy odeslat data na server v kdejaké volné WiFi u mekáče nebo na benzínce, ale tato WiFi musí být prvně nastavena do hodinek přes Garmin Expres (ne mobile, ale PC nebo Mac verzi). Je to dobré pro „domácí synchronizaci“, ale mohla by zde být možnost buďto nastavit hodinky přes mobil, anebo v hodinkách samotných zobrazit volbu sítí, kam se lze připojit.
Pokud je nastavená WiFi, tak je ještě nutné nastavit v hodinkách, zda je chcete automaticky synchronizovat přes WiFi – to je v nastavení WiFi v hodinkách. Pokud toto povolíte, hodinky na známé síti synchronizují, i přesto, že synchronizují průběžně přes mobil.
Co mě trochu zamrzelo i zaskočilo, byla dříve funkční možnost nahrání GPX souborů do adresáře určeného pro trasy přímo v průzkumníku – dalo se tak do hodinek nahrát celkem dost tras najednou bez zdlouhavého procesu importu. Toto šlo u Fénix2. Fénix3 bohužel tyto GPX nevidí a trasy se musí importovat jedna po druhé z Connectu v PC, mobilního Connectu, anebo z aplikace Basecamp pro PC. Basecamp pro mobil s Fénix3 nespolupracuje.
Livetracking úzce souvisí s propojitelností. Hodinky, spárované s mobilním Garmin Connect a v přítomnosti mobilu – tzn. mobil do kapsy, ledvinky, batohu, kam je libo, ale nutno jej mít s sebou. Nadefinujete si seznam e-mail adres, kam se posle odkaz pro příjemce, kde sledují vaši polohu, tempo a čas aktivity. Také se nejedná o live stream – tedy jedná, ale updaty jsou zkrátka jen jednou za minutu. Výhoda je, že se nevybíjí baterie tak rychle (baterie mobilu – Fénix v tomto ohledu problémy nemá). Myslím, že na live trackingu by se dalo zapracovat, ale to není podstatou této recenze, ani nosná funkce Fénixů.
Activity tracker
Fénix3 umí sledovat aktivity obecně – nejen denní aktivity, včetně přibližného výpočtu spálených kalorií bazálního metabolismu, který se nastavuje podle individuálních hodnot uživatele hodinek, denní kroky, do kterých se započítává samozřejmě i tréning (krom plavání a jízdy na kole), ale dokáží sledovat i váš spánek. To je sice trochu nepohodlné, protože na rozdíl od Forerunner 920XT jsou Fénix3 na spaní trochu velké, nicméně dá se. Pro občasné zjištění a získání přehledu, jak na tom v noci jste se spánkem, jsou hodinky super. Lze je přepnout do spánkového režimu ručně, anebo se spolehnout na automatickou detekci. Autodetekce se děje až na serverech Garmin connect, kde proběhne i analýza aktivit v době spánku. Pokud chodíte spát po obědě, spánek musíte nastavit ručně. Autodetekce se řídí modelem pohybu, který zaznamenávají hodinky a následnou analýzou s vyloučením klidu přes den.
Denní cíle pro krokoměr lze nastavit manuálně nebo je nechat nastavovat automaticky podle předchozího plnění. Začíná se na cca 5000 krocích za den a při přeplnění se procentuálně navyšuje. Ideál mají Garmin activity trackery nastavený kolem 9-10 tisíci kroky za den, ale kdo trénuje pravidelně, tak nemá problém s 15-19tisíci za den v průměru. Při nesplnění cíle se cíl naopak automaticky mírně sníží.
Navigace
Po navigační stránce hodinky zůstávají starými dobrými outdoor hodinami, byť jsou zde určité ústupky. Proč a jaké se dozvíte hned.
Na rozdíl od Fénix1 a 2, kam šly nahrát TOPO mapové podklady, do Fénix3 to nejde. První důvod je komplexnost systému a pravděpodobně nedostačující rychlost procesoru na udržení uživatelského komfortu, který Fénix3 nabízí, druhý, logičtější důvod je ale ten, že na trhu jsou-budou hodinky Garmin Epix s barevným dotykovým displejem, které naopak mapové podklady mají a jsou pro tento účel speciálně vyvinuty.
Jak jsem zmínil dříve, nenašel jsem způsob, jak nahrát více tras najednou do hodinek – všechny šly pouze jedna po druhé přes Garmin Connect, případně Basecamp pro PC. V Garmin Connect lze pak na podkladě map. Pak jednoduše naplánovanou trasu odešlete přes USB nebo BT do hodinek a běžíte.
Navigovat lze jak po nahrané trase, tak po dříve absolvované trase, kde lze zvolit mód virtual racer, kde závodíte proti sobě podle toho, jak jste absolvovali aktivitu dříve (kolo, běh, …)
Zde malé negativum – kamarád mě upozornil – standardní zoom mapky(trasy) je 0,3km. Při změně měřítka na chvíli přiblížení zůstane na vámi zvoleném měřítku, ale po krátké době toto opět skočí zpět na 0,3km. Toto je standardní nastavení, které lze změnit, ale …. ne v nastavení navigace, nýbrž v menu nastavení konkrétní aktivity v nastavení mapy (nastavení-aplikace-běh-datové obrazovky-mapa-automatické měřítko-vypnuto).
Bylo by úplně super, kdyby hodinky dokázaly ukazovat, nejen trasu, po které jdu, ale i profil, který mě čeká. Čili nezobrazit pohled na čáru ze shora, ale i z boku na profil (aktuální výška vs. vzdálenost promítnutá do profilové křivky z GPX souboru). Naprosto dokonalá vychytávka pro trail a ultratrailové běžce.
Senzory
Garmin prozatím zůstává u ANT+ senzorů i přesto, že podporuje a má vestavěný BTLE modul. Ten je ale výhradně určen pro komunikaci s mobilem a senzory jej nevyužívají. ANT+ je prostě Garmiňácký a hotovo. Na druhou stranu, proč ne? ANT+ je protokol velmi hojně využívaný (neplést s ANT bez pluska-to je Suunto variace) a pokud máte arzenál příslušenství a podů, nemusíte je měnit.
K hodinkám lze připojit i externí tempe senzor, nicméně zde je využití hodně specifické. Důležité je ale, že to jde.
Co je super, že v Garminech nyní obecně napárujete celou škálu senzorů v globálním nastavení – do poolu – a senzory se pak hledají a párují dle aktuálního sportovního profilu v kombinaci s tím, jaký senzor je práve v blízkosti aktivní. Napárujete teda například senzory na kole, tepák, druhý tepák. Ráno vezmete jeden tepák, sednete na silničku s jednou sadou senzorů a vyrazíte na profil cycling. Namusíte se starat o přepínání do jiného profilu „cycling 1“ jen pro to, že na druhém kole máte jinou sadu senzorů. Jednoduše aktivujete ten senzor, který potřebujete a hodinky jej použijí.
Chyby
V průběhu testů jsem našel hned několik chyb, které byly ale odstraněny díky firmware upgrade. Zbyly jen 2:
-
občas se hodinky odpojí od BT nebo senzorů (nejčastěji HR) a nejdou připojit, dokud je nezapnete a nevypnete – bohužel chybu nelze nasimulovat konkrétním scénářem a vypadá to na náhodný výskyt – musím podotknout, že osobně jsem se s tím setkal jen jednou s firmware verze 3.0 a od té doby nic – znám jen od zdrojů, kterým věřím a stalo se jim to osobně víckrát
-
při opakovaném přerušení aktivity (pauza na delší dobu, kdy hodinky přejdou sami do standby modu) se po takovémto třetím pozastavení vypnou zvuky při aktivitě a v hodnkách komplet. Vibrace fungují, ale zvuky vůbec (pípání spuštění a pauzy). po uložení aktivity je opět vše v normálu
Sumář
Kromě výše zmíněných faktů, které lze vyčíst při troše trpělivosti někdy i z manuálu přihodím ryze pocitové postřehy.
Hodinky jsou … asi to nejlepší, co jsem za poslední roky měl na ruce. Nevím proč, ale více tíhnu k silver variantě. Trochu se mi sem tam zasteskne po kompaktnosti a lehkosti FR920XT, ale to jsou jen takové záblesky. Fénix3 jsou stále POCITOVĚ nejlehčí a nejlépe usazené hodinky na ruce, co současný trh nabízí.
Ovládání a práce s hodinkami je dost svižná a také je systém stabilní.
Myslím, že v základu již umí vše, co je potřeba, i bez dalších aplikací. Jedinou, ale VELKOU věc, kterou bych rád uvítal, je zmíněné zobrazení profilu, který mě čeká, jako součást navigačních obrazovek.
Určitě mi hodinky sedly výborně i jako smartwatch. Implementace rozhraní a zobrazení notifikací je prostě dokonalá a to, že zobrazují ručičkový ciferník, jako klasické hodinky, to je velké plus.
Z tréningového života – super. Fénixy se chovají přesně tak, jak bych čekal a jak jsem byl zvyklý z řady Forerunner. Řízení intervalových tréningů dle tempa nebo tepových zón, sledování výkonnosti anebo stav regenerace/únavy – ideál.
V závodech velmi oceňuji nastavení alarmů. Nejen podle vzdálenosti, času nebo kalorií, ale jsou zde i další možnosti nastavení více alarmů pro jídlo a pití. Při několikahodinovém závodě v horách se stává čas relativní. Prostě jen dřete, dřete až se sedřete díky dehydrataci … v takovém případě se hodí velmi dobře sledovat čas, anebo mít hodiny s alarmy, které to sledují za vás. Máte plán, kdy co jíst a doplňovat minerály, tak se to pak lépe drží. A přesně to Fénix3 nabízí.
No … nejen konkurence, ale i Garmin bude mít co dělat, aby překonal sám sebe. Ale nedělám si iluze, že již neexistuje ve výrobě prototyp Fénix4 a na papíře někdo nečmárá koncept designu Fénix5. Jen doufám, že do další generace Fénix nebude integrovaný optický snímač tepu, anebo pokud ano, ať je opravdu hodně dobře zaintegrovaný a nedělá tělu hodinek nějakou bouličku nebo „nepatřičně“ nekazí design. Přeci jen – hodinky jsou to pěkné, v zimě je lze nosit na běh nebo běžky a lyže na bundě a tam se tep přes rukáv nezměří.
Co říct závěrem?
Myslím, že jste toho přečetli dost, abyste se namlsali a šli si Fénixe koupit, anebo usoudili, že současný sporttester vám stačí. Je to otázka. Pokud se mě zeptáte, zda upgradovat, tak … záleží z čeho, co od hodin čekáte a kolik peněz do toho chcete dát?
Pokud neupgradujete a chcete nový sporttester v této cenové kategorii, je Fénix3 to nejlepší, co dnes seženete. Pokud máte hodinky oblekovky, kterých se nechcete vzdát, klidně pouvažujte i o Garmin Forerunner 920XT a můžete je střídat – práce, sport. Za mě dneska ale Fénix3 je to nejlepší.
Konkurenční produkt bych dnes koupil pouze, pokud bude v akci. Případně bych zvážil, zda potřebujete tak komplexní stroj, protože za poloviční cenu lze sehnat na běžné tréningy dostačující Garmin VivoActive (ano – i to je celkem slušný tréningový počítač), nebo Suunto Ambit 3 Run. Jediná nevýhoda Ambit3 obecně je podpora pouze BT příslušenství a konkrétně u tepáku a vzhledem k rozteči připínáků senzoru musíte kupovat vždy jen originální pás. A také nižší výdrž baterie.
Zbývá snad jen připomenout, že dvoje Fenix3 v silver variantě jsou připraveny firmou GARMIN pro celkového vítěze a vítězku GARMIN Skyrunner® Czech Series.
Ahoj, mam GF3 v případě notifikací u SMS se mi zobrazuje pouze přijatá SMS a od koho je, dál neumím nijak rozkliknout abych si ji přečetl.. je v tom nějaký háček, nebo máím něco blbě nastaveno? Mohl by někdo poradit? díky
Ahoj, s jakym mobilnim telefonem (na jakem OS bezi) to mas sparovane? apple/androind/windows?
Michal
Už dva týdny mám Fenix III saphire optic. Když pominu, že každou druhou delší trasu mi nenačtě po připojení k počítači na Garmin connest, tak mám hlavně problém vtom, že po třech dnech na horách, kde jsem si pustil Aplikaci turistika a nahrával si prošlou trasu, mi hodinky zahlásili plnou paměť.
Můžete prosím poradit?
1) proč se mi nenahrávají trasy na Garmin connect? (v hodinkách ji třeba vidím, na webu už ne)
2) řekněme, že po 15 hodinách GPS záznamu mi hlásí hodinky plnou paměť. Je to normální?
1) pres co to nahravas to connectu? pres mobil nebo PC (USB).
2) pokud pres mobil – jaky OS
3) jakou verzi FW mas
4) po 15ti hodinach plna pamet nemuze byt – leda bys na hodinky pres USB nahral neco opravdu velkeho. Co jsi do nich nahraval?
Prosím o radu zkušenějších. Je možné si zaznamenat např. cvičení v posilovně? Nabízí se mi pouze běh uvnitř, kolo uvnitř, veslování uvnitř a plavání v bazénu. Mám možnost si vytvořit vlastní tj. posilování? Beru jakýkoli způsob záznamu, který bude mít hlavu a patu.
Ahoj Hanko,
pridej si novy sportovni profil:
menu – nastaveni – aplikace – nova polozka – a tam mas moznost budto silovy trenink nebo Kardio …
Michal
ano, vytvoris si novy profil pres nastaveni – idealne profil kardio nebo „sila“ … pripadne pres mobilni aplikaci connect mobile a pak nahrani do hodinek.
Vybiram si pro sebe vhodny model a stale vaham mezi silver optic a sapphire optic gray. Jestli to spravne chapu, tak stribrne maji „odolnejsi“ lunetu, a sede (ve verzi sapphire) zase sklo… Sklo mi prijde dulezitejsi. Jak to vidite po delsim pouzivani s nachylnosti na skrabance u mineralniho skla?
Diky
Ahouj Ludku,
no spis nez o sklo bych se bal opravdu o lunetu – nejde vymenit (nebo lze, ale dost tezce) a pod skrabnutou cernou jde videt ta stribrna podkladova barva.
Osobne bych sel spis do stribrne verze, jelikoz je univerzalnejsi co se k paskum a reminkum hodi a na sklo bych hodil kryci folii, ktera se na ebay pohybuje kolem 40-100 korun i s postovnym a na displeji hodinek pak neni stejne videt.
Michal
Diky za info. Jeste na ne juknu v realu jak vypadaji. Navic me ponouka to, ze safirove jsou ted o vice nez tisicovku levnejsi nez obycejne…
Po posledním update firmware na 6.9 je podpora zobrazení výškového profilu načteného trailu – Bomba :-)
Added support for Elevation Plot navigation data screen (Settings > Navigation > Data Screens > Elevation Plot). Note: this screen should give a ‚glanceable‘ indication of effort remaining along the course being navigated. It shows completed (in green) and future (in blue, if available in the course) altitude data plotted over the distance of the navigation. Ascent fields are also displayed for current accumulation and the amount remaining to destination. Plan your next adventure using the Course creation tool at garminconnect.com!
Ano, to je pravda – vice konkretneji je popsano na mem blogu, kde jsem se tomuto updatu venoval jiz v beta verzi: http://gone4run.blogspot.cz/2016/02/garmin-fenix3-vyskovy-profil-v-rezimu.html
Ahoj všem, rád bych ženě koupil Fénix 3 Rose Gold, ale nechce se mi, jak psal Michal, platit „nehorázné“ peníze v ČR, když mohu stejný model koupit v Německu o 3 tis. levněji. Z německého shopu mi však napsali, že Fenix 3 češtinu nemá. Jak to prosím je? Český distributor dostává jiný firmware než německý? Dá se případně čeština nahrát? Díky, Petr
cestina by mela byt standardni soucasti firmware, nicmene v aplikace Garmin Expres v PC lze dodatecne zvolit jeji instalaci do hodinek.
Kupoval jsem pred mesicem v Nemecku a cestinu maji.
Zdravim, nevite nekdo, jestli lze nastavit nejaky symbol zmeskaneho hovoru primo na hlavni obrazovce hodinek. Diky za info
Tak tento koment mi nejak utekl, takze odpoved uz asi znas, nicmene – pro zmeskane hovory samostatne nastaveni neni, ale na IQstore jsou k dispozici watchfaces, kde vylozene jsou i ikonky nejen pro zmeskane hovory, ale i pro zpravy, maily apod.
ahoj , s Fénix 3 jsem nadmíru spokojen až na dnešní „zamrznutí“ nesetkali jste se někdo s tímto problémem , popřípadě. jak jej vyřešit . Díky
Ahoj,
zamrznuti potkala par mych kamaradu, co maji F3 take. Mne osobne jen jednou s firmware 2.x (stary FW).
melo by to vyresit napojeni na USB na PC nebo podrzet dlouho tlacitko vypnuti a pak opet zapnout. Co jsem videl, tak to bylo spis nahodne zamrznuti, nez nejaka chyba, ktera by se dala zopakovat po nejake serii akci.
Pokud to ale dokazes navodit v nejake situaci a opakovane, urcite ty hodiny vyreklamuj – Garmin toto dokaze vymenit, kdyz se „zavada“ projevi.
Super recenze.
Musim se pochlubit, take uz jsem asi mesic majitelem jednech Fenix 3 a je to fakt bomba. Predtim jsem mel FR 310XT, se kterymi jsem byl spokojeny, ale toto je uplne jiny level.
K te presnosti jak 1bubobubo pise vyse, tak nejprve jsem z toho byl take dost rozcarovany, zvlast kdyz mi to na ultrazavode na bufetu kde jsem se zdrzel cca 20 min najednou piplo jakoze dalsi kilometr, ac jsme se prakticky nepohnul, ale pro upgradu na verzi 3.2 se to podstatne zlepsilo nyni je presnost vynikajici. Na stejnych trasach kolem 8 km (zavody Triexpertcup) mi to zatim vzdy namerilo jen o cca 100-200 metru mene nez predchozi GPS a nez je oficialne udavana vzdalenost.
Jeste bych vyzdvyhnul jednu vlastnost a to je 3D mereni vzdalenosti a rychlosti, tzn do tempa se zapocitavaji take nastoupane/sebehle metry. Najednou se mi do kopcu hned beha lepe, kdyz vidim ze moje tempo neni zase tak spatne :).
Hlavni negativum je vyse zminena absence vyskoveho profilu pri navigaci. Puvodne jsem si myslel ze, ji treba jen nedokazu aktivovat ale asi tam ta funkce opravdu neni. Coz je zarazejici, nebot FR310XT ji meli a graf prevyseni je ve Fenixech3 urcite nahrany, neb si jej pred zacatkem aktivity mohu prohlednout.
Dalsi negativum je slabe varovani pred odchylkou z nadefinovane trasy. Hodinky mi jen pipnou, ale jinak to neni krome obrazovky s mapou moc viditelne vyznacene. Opet na predchozich FR310XT zustal napis mimo trasu, ktery zmizel az po potvrzeni odliknutim.
Tretim negativem je opet v rezimu navigace absence zobrazeni nadefinovanych bodu na trase, respektive navigace k nim. Asi to pisu moc krkolomne ,ale na starych FR310XT jsme si do trasy doplnil kde se nachazi napr. bufet, nebo vrchol kopce a pak jsme pri behu videl nejen kolik mi zbyva do cile, ale i za jak dlouho bude bufet, vrchol atd. Celkem uzitecna funkce na dlouhe zavody v neznamem terenu.
Pokud nekdo vite jak tyto negativa odstranit, tak mi dejte prosim vedet. Presto jsou to ale uplne super hodinky a rozhodne bych nemenil.
Nevim ted, zda jsi odstranil veskere poznamky, ale ty body na trase mi sly celkem uz davno, takze to neni doplnenim ve firmware. Musi se nadefinovat jako waypoints (nebo ulozene pozice) a pak se normalne bez dalsiho objevuji na obrazovce hodinek pri navigaci po trase, pripadne pri obycejnem prepnuti na „mapu“, kterou zanechava po sobe aktivita … body tam videt jsou.
Skvělý článek. Neskutečně mnoho informací. Muselo to vzít spoustu času a práce. Osobytý a příjemný styl :) Díky moc!
Fenix 3 jsou opravdu hodně dobré outdoorové hodinky, jen bych trochu polemizoval o momentálně vychvalované přesnosti GPS. Používal jsem FR310XT právě kvůli přesnosti GPS a protože jsem šťoura tak jsem si záznam obou Garminů porovnal a ještě jsem ho porovnával s měřením na topo mapách. Výsledek – odchylka 5-7,5% při 8-10km trase u F3 snad nemůže uspokojit nikoho. Takovou přesnost má moje GPS v 8 let starém mobilu. U delší trasy necelých 75km byla odchylka kolem 2%. Lepší, ale ještě to není deklarované 1%. Dotazoval jsem výrobce i český servis a dostal jsem odpověď, že se jedná o SW chybu na GPS chipsetu, která bude aktualizací SW opravena (není však znám termín). Výhodou je ze aktualizace jsou hodně časté, tak snad to vývoj Garmina opraví. Po odstranění tohoto problému bych doporučil F3 každému hračičkovi :-)
Odchylka 750m na 10km je pomerne dost. Uprimne jsem se s timto behem 4 mesicniho testovani opravdu nesetkal. Zkusil bych toto vyreklamovat, pokud se vam to deje pravidelne. Kazdopadne v prvni rade – pokud mate zaply Glonass, tak vypnout.
Obvykle se mi lisily vzdalenosti max.o desitky metru u 10km behu. U horskeho maratonu naopak sedely vzdalenosti skoro presne s hodinkami ostatnich zavodniku – Suunto, Garmin 910, 310, Polar.
Urcite se nejedna o nejpresnejsi GPS prijimac, ale lepsi, nez Fenix1 a 2. Ve srovnani s Garmin 910 asi s presnosti prohravaji, nicmene – krome intervaloveho treningu si pro sirokou verejnost nedovedu predstavit jine uplatneni opravdu presne GPS, krome vojenskych ucelu. Pro ucely navigace na kole nebo pri behu v neznamem prostredi – dle nahrane trasy (cary) fenix3 bohate staci
Osobne beru nizsi presnost oproti starym GPS cipsetum jako akceptovatelny obchod za rychlost lokalizace a celkovou rychlost hodinek s tim, ze je zde zvysena citlivost v tezsim terenu nebo zastavbe – napriklad hustem porostu uz se stare cipsety bohuzel nechytaly vubec.
Plně s vámi souhlasím, čím delší trasa tím lepší výsledek (porovnatelnější s ostatními GPS). Podle specifikace by současný chipset v F3 měl mít přesnost +-3m, což v současné době SW nějak „neumožňuje“. Věřím tomu, že to Garmin opraví. Se spoustou funkcí F3 jsem totiž nadmíru spokojen :-). Jinak díky za skvělou recenzi!
Na Fénix 3 jsem čekal několik měsíců a po týdnu používání musím říct, že jsem nadšený. Věděl jsem, co mám očekávat, všechny recenze jsem si četl dlouho předtím, než byly hodinky dostupné u nás. Ale realita ještě překonala očekávání!