LaSportivaLogoBlackPro milovníky horských a především dlouhých běhů a závodů je od firmy La Sportiva k dispozici dvojice výborných bot. Každá z nich si asi najde svůj okruh běžců, kteří ji budou preferovat. Podle výkonnosti, podle zaměření, jednoduše řečeno podle osobních preferencí. Pojďme si o nich něco říct.

BUSHIDO (Anka Straková)

la_sportiva_bushido

Boty Bushido byly pro mě super překvapení. Sam dobře ví, jak jsem na boty náročná, a tak bylo až dost podivné, že se mi boty Bushido hned asi po 40 minutách zkušebního proběhnutí při testování bot v Krčském lese tak zalíbily. Naivně jsem si myslela, že boty, které jsem zkoušela si na místě koupím a odvezu domů. Nicméně jsem si je hned po návratu domů objednala, hledala jsem totiž boty pro MS do Chamonix, ve kterých bych co nejméně pociťovala problémy s mým zraněným tříslem. A hele…našly se Bushida! A mé zkušenosti? Běžela jsem v nich MS v Chamonix (prvních 60km z 80km), UTVA (druhou brutálně technickou polovinu z 95km), Lysohorský Čtyřlístek a Matterhorn Ultraks. Jaké vidím klady a případně zápory.

+Noha do nich „zapluje“, cítí se dobře, jistě a drží, čili neposouvá se.

+Boty jsou lehké s nízkým profilem, vhodné ale i na delší distance.

+Jsou výborné na skalách a kamenech, výborně drží, jak nohu, tak podrážka nesmeká a přilne k terénu.

+Hezky vedou nohu

+Jsou stabilní, poskytují jistý krok

+Vedou k nášlapu přes přední střední část chodidla

– Na asfaltu je dost tvrdá bota, ale na to ani není určená + a na rovinách je v pohodě.

-Trochu mi dělají puchýře, asi to chce nějaké lepší ponožky anebo opravdu jak ta bota pevně drží a je tvrdší, klade tím větší nároky i na kůži chodidel.

A co na závěr? Koupila jsem si ještě jeden pár, takže není moc co dodat !

LaSportivaBushido_Yellow_Black

Dále je vidět video s velmi pěknou recenzí boty, kterou pro iRunFar.com natočil Travis Liles. V textu pod videem jsem se pokusila o český překlad transkripce videa. Ne vždy to bude úplně přesné nebo doslovné, snažila jsem se, aby to dávalo smysl v češtině. Každopádně je dobré si k textu pustit i to video  :-) 

La Sportiva sahá zpátky k designu svých starších modelů jako Slingshot a Fireblade a aplikuje ho do svého nejnovějšího „lower-to-the-ground“ modelu Bushido. Finální hmotnost je 10.5 ouncí. Má 6mm drop přičemž zachovává agresivní nesmekavou podešev a dostatečně strukturovaný a lehký svršek. Tato bota exceluje na technicky náročném povrchu, kamenech, ale potřebuje trochu ponosit-“break in“ než se v ní cítíme dobře na upravených stezkách. Bushido, co se týče číslování, je o půl čísla menší, čili objednáváme boty o půl čísla větší než obvykle.


Ahoj a vítám vás na videu z iRunFar.com! Jmenuji se Travis Liles a dnes se podíváme na recenzi bot La Sportiva Bushido. Bushido znamená „ the way of the warrior“ – „cestu válečníka“. Tato bota je vytvořena jako středně těžká až lehká, z nízkým profilem, agresivní podrážkou a odolným svrškem, je to typ boty, po které sáhnete, když je venku opravdu šeredně a vy nechcete na nohou nosit cihly a přesto se chcete cítit chráněn před přírodními vlivy. Tak teď botu postupně probereme od svršku, přes mezipodešev až k podrážce/podešvi.

Začneme vnějškem boty, konkrétně podrážkou. Všimneme si více věcí. První je, že Bushido zachovává klasický přístup La Sportivy a používá na podrážce typ „lepivé“ gumy jako u svých lezeckých bot. Takže zde máme v prostředku hodně „lepivou“ gumu. Funguje výborně v mnoha různých terénech. Viditelné jsou na podrážce jakoby duté oka/výčnělky, ale zároveň je podešev i opravdu „sticky“ – lepivá. To znamená, že když jsou kameny, skály mokré, tyto na ni velmi dobře drží. „Oka“, výčnělky na okraji boty mají malinko jiné složení a jsou určeny hlavně pro odolnost. Na tyto výčnělky/oka budete dopadat a to buď na vnější anebo vnitřní straně. Vidíte je vepředu i vzadu a to právě pro přechod nohy z paty na špičku.

Dále můžete vidět, že část těchto výčnělků zasahuje až do mezipodešvy. Idea za tím je, aby jste měli trakci i při netradičním dopadu. Vepředu můžete na podrážce vidět červená/žlutá místa ve výsecích, to bude základní dopadová plocha vaší přední části chodidla, tato guma je pěkně hustá/tvrdá a je natažena po celé části podrážky. Řekl bych, že mnoho běžců může právě v těchto místech, na těchto liniích skončit s puchýři, více než na patách. Plus, paty jsou většinou o něco výš, a tak tlumení to může absorbovat.

Další zajímavou věcí je zpevnění celé podrážky – „cradle“- kolébkou, kterou vidíme těsně nad podešví a vine se kolem celé boty. Myšlenkou, která za tím stojí, je vytvořit jakousi „ulitu“ anebo „klec“, kde si vaše noha sedne a bude v ní „uzamčena“ anebo jednoduše řečeno bude v ní pevně sedět. Začíná to zde zespoda a pak jak se posouváme víc dozadu, můžeme zde vidět více tradičních prvků, na jaké jsme u trailových bot zvyklí a to zadní linie pro brzdění a výčnělky, které jsou rozmístěny odlišně a opačně pro seběh nebo výběh.

Takže celkově se jedná o velmi dobrý došlap. Můžete vidět, že jsou mírně hluboké – ne až tak hluboké jako Crosslite, ale všeobecně jsou nadprůměrné co se týče agresivity, trakce a já doopravdy cítím, jak se bota jakoby „zakousne“ na kamenitém terénu a drží. Když jsem běhal opakovaně výběhy kopců, skutečně jsem se cítil super bezpečně i na štěrku nebo místech se sutí. Tyto výčnělky měly tendenci opravdu dobře podržet. Mám velkou důvěru a jistotu v těchto botech.

Teď se přesuneme na mezipodešev. Ta je obecně tvořená černou pěnou, která pokračuje okolo celé boty až dozadu na zadní část paty. „Klec“, o které jsme již mluvili dříve, můžete vidět, že se prodlužuje až do mezipodešve, čili prochází částečně do výšky boty, jak po jejích stranách, tak v místě klenby. Tohle opravdu „uzamkne“ vaši nohu pevně na správné místo. Vaše noha bude uvnitř boty dobře sedět.

Když poběžíte hodně rychle dolů z kopce serpentinami, nebudete mít pocit, že se vaše noha různě v botě hýbe, to se mi často stává právě u lehkých závodních bot. Já běhám hodně rychle a často i takové serpentiny v mém tréninku a vůbec jsem nepociťoval pohyb nohy v botě.

Jak se pohybujeme dále, všimneme si na obou stranách boty tyto malé plastové pásky. Tohle už taky měly La Sportivy Crosslite 2.0. Je to část podporující menší stabilizační systém, který mírně zlepšuje vedení nohy při odrazu. Není to agresivní a ani kontrola pronace, jenom to botě dodává opět trochu víc stability, takže to není jenom hustota pěny, co ji podporuje. Dále zde máme kvalitní zpevnění na patě.

A teď se přesuňme ke svršku boty. Začneme s prostorem pro prsty. Co si zde všimnete je, že prostor

je dostatečně široký pro všechny prsty a ochrání vám jak váš malíček tak i palec před možným poraněním způsobeným šířkou boty. Ale taky jsem si všiml jednou věc a to, že i když prostor pro prsty je dostatečně široký, celkově je trochu nízký. Zvyknout si na to mi chvíli trvalo, i když jsem více „lower profile“ běžec.

Takže když jste zvyklí na opravdu velký otevřený prostor pro prsty, bude vám chvíli trvat zvyknout si na to. S časem, přibližně okolo 115 naběhaných mil, se vám prostor pro prsty natáhne natolik, aby vám to bylo příjemné a přirozené jako u mě. Pak už jsem to vůbec nepociťoval.

Když pokračujeme dál po vnitřních a vnějších stranách svršku boty vidíme její další přidané zpevnění. V prostřední části je to jakýsi plastický „rámec“ anebo „maska“, která botu drží i při rychlém běhu zatáčkami a hodně ji využijí běžci, dopadající na střední část chodidla. Dále využila La Sportiva ke zpevnění svršku po obou stranách boty tvrdší „semiš“. Obě zpevnění pak pěkně navazují na šněrování a když si botu dobře zavážete, bude se vaše noha cítit hezky a bezpečně pevně.

Bota doopravdy plní svou roli – „booty fit“. Takže, když do ní vklouznete, vše se usadí tam, kde to má být a vy se nemusíte o nic starat. Jazyk je jemně vypolstrovaný a to nejvíc v místech, kde je to důležité, čili tam, kde jsou tkaničky na vrchu vaší nohy a dochází tam nejdřív k únavě. Já využívám při vázání tkaniček i poslední zadní dírky a zde je pro jejích překřížení pořád dost místa.

A nakonec, místo pro patu „heel cup“ je velmi pěkně vypolstrované. V porovnání s jinými botami je patní část trochu vysoká, ale to vyvažuje její ohebnost a polstrování. V ničem mi to při běhání nevadilo. Celkově bota poskytuje hodně ochrany, je odolná a zároveň se řadí mezi středně lehké boty.

Když bych to všechno chtěl uzavřít, La Sportiva udělala na Bushidech kus výborné práce. Tohle je bota, která spadá mezi lehké až středně těžké boty, kterých moc nevidíme. Má vysoce agresivní, výborně zabírající podrážku, kvalitní fit pro nohu, který bude nohu pevně držet „v kleci“ a svršek, který vydržel i pěkně náročné terény, rychlé seběhy, zatáčky, kameny…Takže já jsem s nimi hodně spokojený.

A několik nedostatků – Přechod na silnici nebo rovinaté úseky byl horší a chvíli mi trvalo, než jsme si na to boty a já „zvykli“. Když se to stalo, cítil jsem se dobře a bez problémů. Voda z bot nevytéká až tak dobře, jak jsem očekával.

Mimo toto je ale tahle středně těžká bota s nízkým profilem připravená na to, aby jste s ní vyběhli do pořádného agresivního a technického terénu a přitom se cítili jistě v každém kroku.


Video z La Sportiva

Hmotnost: 10.5 oz/ 298 g

Svršek: Air Mesh/ Thermal Adhesive Microfiber/ High Frequency Welded Ripstop/ TPU Toe Cap

Vnitřek boty: Mesh/ Highly breathable lateral mesh inserts/ Stretch Air Mesh Tongue

Mezipodešev: Compression Molded MEMlex/ 1.5mm Dual-Density compressed EVA Rock-Guard in forefoot/ TPU Shank

DROP (MM): Pata: 19mm / Špička: 13mm / Drop: 6mm

Velikosti: 38-47.5 (po půl čísle)

Pro ilustraci pár fotek bot La Sportiva Bushido, ve kterých Anka odběhala opravdu dost i v tréninku, byla na MS v Chamonix, na UTVA, Na MČR L4L a na Matterhorn Ultraks.

SAM_4543_crop

SAM_4544_crop

SAM_4545_crop

SAM_4546_crop

SAM_4547_crop

SAM_4548_crop


ULTRA RAPTOR (Sam Straka)

zapatillas-trail-running-la-sportiva-ultra-raptor-1

Při testování bot La Sportiva v Praze jsem vyzkoušel oba zde prezentované modely Bushido i Ultra Raptor. Dá se říci, že mi sedly obě boty, ale přeci jen jsem se cítil lépe v Ultra Raptor. Možná i proto, že již dávno neběhám tak rychle, abych potřeboval nižší profil a lehčí botu, preferoval jsem lepší tlumení a pro mě subjektivně vyšší komfort pro nohu v botě Ultra Raptor. Před svou stomílovkou ve Francii Ut4M jsem je tedy pořídil a na závod vzal prakticky po velmi krátkém oběhání u nás v rovině v délce dohromady tak do 30km. Nakonec jsem zvolil taktiku výměn bot v průběhu závodu, aby si nohy právě touto změnou, jinou zátěží a jiným položením nohy víc odpočinuly. Bylo to určitě pozitivní a myslím, že to má u takto dlouhých závodů svůj význam.

La Sportiva Ultra Raptor jsem se rozhodl vzít od startu na první část dlouhou 87km. Na tomto úseku byla směs snad všech myslitelných povrchů od asfaltu, přes šotolinu, hlinité cesty s kořeny, upravené lesní cesty, kamenité cesty i kamenná pole. To vše jak po rovině, do prudkých kopců nahoru i v padácích dolů. Zcela upřímně musím říct, že jednoznačně největším kladem pro mě u těchto bot je jejich abnormální trakce prakticky na všech površích a sklonech. Mohu říct, že jsem se ještě v žádných jiných trailových botách necítil i v jinak velmi náročných úsecích tratě tak jistý a tak bezpečně, jako v UR. Sám jsem byl víc než překvapený, že v opravdu velmi dlouhém a velmi prudkém seběhu na občerstvovačku na 87.km tratě, kde se šlo lesem po hlinito šotolinové a asi jinak dost klouzající cestičce v serpentinách, jsem neztratil ani pozici a pár běžců jsem předstihl. U mně naprosto nevídaná věc. Jednoduše řečeno, bota zabírala v tom prudkém kopci dolů tak jistě, že jsem si dovolil i klusat a ne jen jít.

ultraraptorprofil

Noha v botě i velmi dobře sedí a bota jí dává velmi dobrou oporu i ve velmi nerovném technickém terénu, například v kamení nebo kamenitém horském „single tracku“. Podobně jako je uvedeno i bot Bushido, podrážka UR používá prvky z lezeckých bot La Sportiva a má nadprůměrnou přilnavost i ke kamenům a to nejen suchým. To je opravdu věc, kterou můžete hodně ocenit.

Bota UR má možná trochu vyšší hmotnost, než bych preferoval. Nějaký ten gram méně by se hodil, ale na drihou stranu je to daň za opravdu velmi dobrý komfort, který noha v botě pociťuje, za jeji vysokou stabilitu, slušné tlumení a velmi povedenou a funkční podrážku.

Bota je dostatečně prostorná i pro běžce se širší nohou ve špičce a dobrým utažením se noha v botě perfektně fixuje a nemá tendenci se v ní pohybovat ani v předozadním směru, ani do stran.

Zdá se také, že bota je vyrobena velmi odolně i pro dlouhodobé používání v náročných podmínkách. Zdá se, že vám může vydržet v dobré kondici nepoměrně déle než boty jiného velmi „profláknutého“ výrobce trailových bot.

Podobně jako je uvedeno u bot Bushido, i zde bych doporučil koupit boty o půl čísla větší než obvykle používáte. Pochopitelně, máte li možnost botu vyzkoušet, je to lepší, ale i s tímto doporučením, se snad přes e-shop nespletete.

LaSportivaUltra_Raptor_Yellow_Blue

A na závěr pár videí s touto botou a pár technických informací.

Video Ultra Raptor

Hmotnost: 12.00 oz/ 343 g

Svršek: AirMesh/ Synthetic Leather/ TPU Lacing Harness/ TPU Transkinetic Heel Stabilizer

Vnitřek boty: EZ-in™ Heel Pocket/ Wicking Mesh

Mezipodešev: MeMlex/ Endurance Platform EVA Insert/ Nylon® molded flex Transfer shank

DROP(mm): 8mm

Podrážka: FriXion®XF/ Impact Brake System™ X-Axis™

Velikosti: 38 – 47.5 (Po půl číslech)

Mezipodešev z velmi komprimované hmoty EVA (MeMlex je složena z 80% EVA a 20% SBR) chrání nohu před hrubým kamením v horských terénech a tratích a zároveň vyniká svou nízkou hmotností.

Sticky FriXion® XF (vychází z technologií používaných u horolezecké obuvi) podrážka vyniká velmi dobrou přilnavostí i na kamenech a výborným záběrem na hlinitých nebo šotolinových podkladech i v těch nejstrmějších stoupáních a klesáních. Používá tzv. Impact Brake System™, tedy proti sobě a šikmo orientovaných výstupků na podešvi, které zvyšují brzdný efekt o 20% a snižují nárazové síly také o 20%.

Delší (6mm) výstupek ve tvaru oka je měkčí a má vliv na výbornou přilnavost boty a pocit měkkého dopadu. Kratší (3mm) a tužší výstupky klínovitého a zkoseného tvaru se pak „zakousnou“ do podkladu po dopadu na zem a stlačení těch delších.

ultraraptorpodrazka

Komfortní konstrukce paty, kde zvnějšku je patrné vyztužení držící stabilitu i v extrémně nerovném terénu (Transkinetic Heel Stabilizer) a zevnitř je zadní strana paty opatřena hladkou a příjemnou hmotou (EZ-in™ Heel Pocket/ Wicking Mesh), která usnadňuje nazouvání a pomáhá zabránit případným otlakům nebo odřeninám v této části.

Drop je u této boty 8mm. To se může zdát vyznavačům minimalismu určitě moc, ale asi to není podstatné, protože Ultra Raptor je vše jiné jen ne minimalistická bota. Je to bota, která běžcovu nohu v těžkém horském terénu ochrání zespod i shora. Také výrazné vyztužení špičky oceníte, až například v únavě budete opakovaně kopat do kamenů.

Výhradním dovozcem bot i dalšího vybavení od firmy La Sportiva je společnost HUDYsport a v jejích prodejnách nebo na jejím e-shopu můžete tyto boty zakoupit.

HUDYlogoBlack