GarminFenix_image fotkaPo delší době, která uběhla od zveřejnění několika článků se zkušenostmi běžců, kteří měli zapůjčené navigace GARMIN na závod Pražská 100, přinášíme tentokrát recenzi Michaela Nováka založenou na dlouhodobějším používání a hlubším poznáním hodnocené navigace.

Garmin Fenix je na našem trhu již nějakou dobu. Dokonce se právě dostává na pulty oficiální česká distribuce Fenix 2. Nicméně díky tomu se dá původní Fenix dostat za velmi dobrou cenu z druhé ruky a některé obchody jej dokonce mají ve slevách a akcích. Co nám tedy Fenix nabídne? Mimochodem – věděli jste, že jsou k dispozici prozatím beta firmwary, které posunou staré fénixe o mílový krok kupředu?

V době psaní recenze je prozatím poslední oficiální firmware hodinek ve verzi 4.00. Recenze je psaná ale na verzi firmware 4.15, která je v době psaní zatím poslední beta verzí firmware. Ta samozřejmě není doporučována oficiálně, neb může obsahovat chyby, ale osobně jsem přišel jen na jednu.

Proč si zvolit fenixe?

Na tuto otázku odpovím dvakrát. Nyní, na začátku, a pak na konci. Mezitím vyjmenuji unavující seznam věcí „proč ano“ a „proč ne“. Mám bohaté zkušenosti s Garmin Forerunner 210, ale hlavně 910xt a pak několik měsíců i Ambit 2s. Občas zmíním lehké srovnání, případně zkušenosti s jiným sporttesterem pro představu.

Fenixe doporučuji hlavně outdoor nadšencům, turistům, lidem, co mají rádi dálkové pochody, běhání v horách, závody v horách, skialpy, navigaci v terénu, na vodě, na lyžích a obecně pro dlouhotrvající aktivity.

A protože se Fenix dá nosit i do práce bez problému. I do „kravaťácké“ práce.

Pro co se moc nehodí? Systematické tréningy na silniční závody. Rovné krátké závody, ale i maraton, případně triatlon. Proč? Protože Garmin dělá na tyto systematické tréningy levnější (neplatí pro Forerunner 910XT) a hlavně sofistikovanější sporttestery, se kterými získáte více údajů. Nicméně se uvidí ještě, co přinese Fenix 2.

Design
Jak bylo zmíněno – design je pěkný a dokonce se hodinky dají nosit i k obleku do práce. Nejsou to sice íwécéčka, ale určitě nepohorší. A když budete v obleku sedět trochu unavený po víkendovém ultratrailu na poradě, bude vše zcela jasné.

IMG_3251GarminFenix

Co ale nikde není popsáno je praktičnost. V zimě doporučuji nasazovat hodinky naposled. Několika vrstvami proplétat tohohle tlouštíka na ruce, to není moc praktické. Tlačítka jsou dělána pro lehké ovládání a mají protiskluzovou úpravu i pro prsty v rukavicích, ale tahle tlačítka se ráda zachytí v rukávu druhé vrstvy a při oblékání třetí to je už „dovnitř, ven, dovnitř, ven, atd…“ dokud se vrstvy nerozjedou na správná místa. Anebo zkrátka nasadit hodinky přes rukáv bundy. Řemínek je na to dlouhý i pevný dostatečně.

IMG_3266GarminFenix

Praktické je i nabíjení/synchronizace (USB mass storage). Hodinky se zacvaknou do čelistí spony na USB kabelu. Výhoda je, že nelovíte krajní polohy nebo se nestrachujete, že vyklouznou. Na spodní straně jsou vyvedené kolíčky pro nabíjení a datovou komunikaci. Absence standardních mini a jakýchkoliv jiných USB portu je nasnadě – zachování vodotěsnosti a také fyzická odolnost konektoru.

IMG_3263GarminFenix 
Tloušťka hodinek je asi to, co bude působit sem tam nějaký problém. Ale dá se s tím srovnat. Paradoxně nejsou hodinky tak těžké, takže při nošení na ruce nepůsobí tak robustně. Co je ale potřeba, je utáhnout řemínek více při běhu. Hodinky nejsou sice těžké, ale mají těžiště dál od ruky a tak při delším běhů trochu vadí jejich poskakování na zápěstí. Ale ani to utažení není to nej, co lze zažít. Ideální by byl nylonový pásek, jako mají např. Forerunnery.

IMG_3267GarminFenix

K hodinkám jsem měl obě barevné varianty pásku. Ten je velmi příjemný na omak, netlačí v ohybech a nevypadá, že by se častým použitím zlomil. Těžko říci, která barva je lepší – černá nebo oranžová.

Displej
Zde není moc, co popisovat – je velký, kulatý, ale s nižším rozlišením. Což může vadit v poměru výčtu technických parametrů ve srovnání s konkurencí, nicméně v praxi to nevadí. Sice jsou vidět pixely, ale na displej se vejde i tak několik parametrů najednou. V současnosti jsou to 3, ale je možné, že po vzoru Fenix 2 přijde s upgradem firmware i parametr čtvrtý. 

IMG_3257GarminFenix

Co do počtu obrazovek, které se dají naprogramovat, standardně jich je 7, další se dají přidat a lze na nich zobrazovat dle chuti až 93 parametrů. Proboha, kdo to bude kdy potřebovat? Je to super vlastnost, která otevírá použití hodinek velké škále aktivit, ale pro outdoor a sport si vystačíte se 3, max. 4 obrazovkami.

Co mě ale nadchlo nejvíc je kontrast displeje – oproti konkurenci nebo například FR 910XT lze na displeji prostřední (největší) údaj přečíst i bez podsvícení i ve velkém šeru. No a když pak zapnete podsvícení, tak v hluboké tmě … no podle světla hodinek běhat nejde, ale jít ano. Skoro jako svícení si mobilem.

IMG_3254GarminFenix 

IMG_3255GarminFenix 

IMG_3256GarminFenix

Vítám možnost několika rozvržení zobrazení údajů na úvodní obrazovce. Velmi dobré pro běžce a horské turisty jsou údaje o východu a západu slunce.  

Ovládání
Když jsem měl hodinky na zkoušku poprvé, nemohl jsem jim přijít na kloub. Odkojen forerunnery byl fenix totálně mimo. Je vidět, že je dělá paralelně s forerunnery jiný tým. Fenix 2 by měl mít ovládání podobnější forerunneru.

Při druhém testování jsem již věděl, co čekat a ovládání jsem přišel na chuť rychle. Základem je hodinky dobře nastavit na začátku. Profily, menu, chování, senzory, ultratrac mód. To jsou nastavení, která je vhodné konfigurovat jen jednou. Není to složité, ale než se do toho člověk dostane, tak to trvá. Tak například autolap je pod SETUP->Fittness. Přitom by se dalo čekat, že by to mohlo být pod menu SETUP->Tracks, kde se nastavuje vše kolem chování hodinek po spuštění záznamu aktivity.

Tlačítka sama o sobě jsou rozmístěna dobře a mají logicky dobře rozmístěné funkce. Spuštění a zastavení aktivity delším stiskem šipky nahoru. Kolo se odděluje přidržením tlačítka se šipkou dolů. Krátkými stisky rolujeme obrazovkami.

IMG_3258GarminFenix

IMG_3259GarminFenix

IMG_3260GarminFenix

IMG_3261GarminFenix

IMG_3262GarminFenix

Nastavení chování tlačítek se dá konfigurovat. Nicméně standardní nastavení, které mají tlačítka nahoru a dolů mi naprosto vyhovovalo.

Funkce
Funkcemi jsou hodinky přímo nabité. Na trh přišly poměrně dávno, ale díky jejich modularitě byly o oběhu vypouštěny různé firmwary, které přidávaly rozličné funkce (krom opravy chyb).

Poslední beta verze firmwarů 4.xx ale daly fénixům absolutně nový rozměr. Hodinky dostaly doslova druhý dech. Byl jim doplněn INDOOR mód GPS, který vypne GPS a sleduje tempo pomocí gyroskopu, jehož algoritmus je kalibrován průběžně, kdykoliv je zapnutý GPS tracking.

Dále přibyla podpora ovládání VIRB kamery a rozšířená práce s bluetooth rozhraním. Nyní lze přes mobilní aplikaci Garmin Connect synchronizovat běhy do profilu v GC, ale také nahrát do hodinek trasu pro navigaci, případně zadat a nahrát do nich i tréningový program – schéma. To je mimochodem další rozšíření. Fenix umí nyní i složitější tréningová schémata, ačkoliv to není vyloženě běžecký sport tester. Opakování intervalů, vnořené intervaly a pod, to není problém, byť to není primární určení fenixe.

GarminFenixscrshot synchronizace s Garmin Connect Mobile

Co je zajímavé je ale to, že hodinky lze spárovat s smartphone i přes standardní profil a na hodinkách pak můžete sledovat veškerá upozornění nebo číst zprávy a maily. To má dvě nevýhody. První  je, že BT spojení vyždíme baterku za 1 den. Druhý je, že při zapnutém BT hodinky nemohou mít permanentně zapnuté senzory a ty se zapínají až na vyžádání na konkrétní okamžik.

Fenix v praxi
Fenix s posledním firmware chytá velmi rychle satelitní příjem. Načtení satelitů (meřeno po dobu, kdy jsou hodinky skutečně schopny měřit tempo a vzdálenost) je od neuvěřitelných 4sekund až po standardních 30. Nicméně poslední dobou se časy díky pre-satelite caching funkci ustálily časy pod 10 sekundami.

 V souvislosti s GPS je příjemné, že hodinky synchronizují čas podle GPS a také nastavují čas.pásmo a kalkulují s polohou i pro výpočet východu a západu slunce. Tento údaj se pak nechá nastavit jako zobrazení v základní obrazovce s hodinami.

V praxi se dá fenix používat pro spoustu aktivit. Díky barometrickému výškoměru a možnosti nastavení GPS do modu UltraTrac, jsou hodinky ideální pro ultra závody, skialpy, sledování horských tůr a podobných aktivit. Mnozí jistě namítnou, že ultratrac mod snímá polohu GPS jen každou minutu, ale … komu to tak moc vadí? Na 120km ultra trali závodě znamená 1minuta v prudkém stoupání pouze max. desítky metrů pohybu. Při seběhu pak maximálně 300 metrů. Dle mého je trasa i z těchto bodů více, než použitelná.

Dokonce ani navigace na hodinkách „podle čáry“ netrpí 1 minutovým čtením GPS nijak zásadně. Jediná nevýhoda je, že pokud běžíte kratší trasu nebo kličkujete ve městě, tak se body interpolují skrz domy. Ale tam je výhodnější zapnout 1 sekundové intervaly čtení GPS. 

Když už je řeč o navigaci, hodinky jsou na navigaci jako dělané. Někdo možná využije i základní topo mapu upravenou přímo pro fenixe, ale osobně mě nijak neoslovila … což tedy většina map. A tak tedy využívám možnosti nahrání předem naklikané mapy, příp mapy stažené v GPX z internetu, přímo do hodinek přes Garmin Connect (buďto web nebo mobilní aplikace). Navigaci na trase lze zapnout kdykoliv přes menu v hodinkách. Navigace se odehrává „podle čáry“ a tak defacto sledujete jen, zda běžíte po lajně, nebo ne. Případně lze zoomovat pro lepší přesnost. Tato navigace je velmi jednoduchá, ale na rychlejší závod nebo závod, kde je třeba jasných a jednoduchých instrukcí, bohatě stačí. Na co ale nestačí je například závod Brtnické ledopády, kde se trasa místy kříží a tak již hodinky nezvládnou říct rychle, po jaké čáře musíte běžet. Je teda dobré mít s sebou minimálně v batůžku mapu.

Navigace hraje na fenixech prim. Celkem dobrá je funkce point and go – jakési zamčení azimutu. Funguje skvěle, když ve volném terénu potřebujete stanovit směr k vašemu cíli. Hodinky vás tam dovedou – stačí uzamknout směr cíle.

Další funkcí, kterou jsem nemohl vyzkoušet, je ovládání kamery Virb přímo z hodinek. Pro filmaře outdooráky asi poměrně zajímavá fíčurka.

V neposlední řadě je na hodinkách zajímavá vychytávka. Spárujete s mobilem v Garmin Connect Mobile a můžete nastartovat live tracking activity, což není nic jiného, než že hodiny sypou do mobilního connectu data přes bluetooth a mobil to pak odesílá online na web, kde vás může sledovat kdokoliv, komu nasdílíte aktivitu. V praxi pěkné, ale … i na krátké tratě musíte mít mobil a na dlouhé tratě si přeci nenecháte mobil a hodinky vyždímat BT komunikací a datovou komunikací. Jediná výhoda je pro hyper moderní atlety, že jim trenér může zavolat, že se flákají, mají přidat apod.i v průběhu tréningu, pokud nemůže být „na place“.

IMG_3208GarminFenix
Poslední věcí, kterou je dobré zmínit je funkce hodinek v běžném životě jako smart watch při propojení s mobilem. Přes BT se dají spárovat s mobilem a dokáží upozornit na příchozí SMS, hovor, zprávu z messengeru a dokonce ji i přečíst. Nicméně to má svou daň – baterie je vyčerpána v lepším případě za 2 dny.

Výdrž

Výdrž je hlavním lákadlem pro řadu Fenix, co zajímá všechny extrémni sportovce. Papírová výdrž 50 hodin v ultratrac modu je více, než lákavá. 

V praxi jsem dosahoval s fenixem (nutno podotknout, že ne novým) 30-34 hodin v opakovaných testech baterie. GPS zapnuta na ultra trac režim, veškeré ANT a BT příslušenství vypnuto, ale zapnuty senzory. Přeci jen senzory jsou potřeba pro sledování výšky. V horském závodě, kde víte, délku trasy, ale i převýšení, se celkové stoupání hodí vědět. Když pak víte délku zbývající trasy a zbývající stoupání, nemělo by vás nic překvapit. Samozřejmě jsou zde odchylky kvůli kalibraci, změně počasí, ale pokud se nežene orkán, nejedná se o dramatické údaje a z výškoměru jdou celkem přesná data.

V kombinaci běžného nošení fenixe do práce a tréningů (6 jednotek týdně) se sekundovým záznamem pak vydržely hodinky asi týden.

IMG_3264GarminFenix při nabíjení z externí baterie zůstávají tlačítka přístupná a funkční

IMG_3265GarminFenix kolébka sedí při nabíjení jak přišitá 

Nabití úplně vybitých hodinek trvá 2:20 až 2:30 hod. (dle testů)

Výborné je, že se dají hodinky vypnout. Jedete-li tedy na závod nebo expedici, kde před startem není možnost nabíjet, je dobré ušetřit max.energie v akumulátoru. Hodinky se dají vypnout a zapnout.

Dobrá vlastnost, shodná s řadou hodinek forerunner, je možnost průběžného dobíjení z externíhi akumulátoru přes USB kabel a současně pokračovat v aktivitě. Čili pro pomalejší z nás (vč.mě), lze cvaknout hodinky na kabel, připnout to celé na baťůžek a vesele juchat dál i se záznamem trasy. Tlačítka zůstávájí přístupná a funkční i během napájení z externí baterie. Nabíjení z PC portu nahodí hodinky do USB mass storage modu.

Pro srovnání – výdrž a doba nabíjení Garmin 910XT vs. Fenix 1 – testy byly provedeny souběžně za stejných podmínek, hodinky ležely na GPS signálu na stejném místě a při stejné teplotě. Pak byly nabity stejnou nabíječkou (od Garmin FR910XT):

 

Výdrž (hh:mm)

Doba nabíjení (hh:mm)

Garmin FR 910XT

22:56

22:39

1:15

1:08

Garmin fenix

33:54

32:18

2:25

2:20

Osobně je toto již na hranici, kdy je dobré zvažovat, zda 910XT nevyjdou výhodněji, jelikož se nabíjí o hodinu rychleji a tím dokáží jet dalších 20 a vice hodin.

Závěr

Konkrétní doporučení asi nečekejte. Budu se opakovat, když řeknu, že fénixy jsou pro outdooráky, dobrodruhy a tam, kde je třeba navigace s dlouhou výdrží. To je všude na ultra trailech apod. Ale na klasické závody a tréningy jsou opravdu lepší forerunnery. A i ty se dají používat na ultra závodech (vlastní zkušenost s 910XT).

Pokud ale váháte s koupí prvních GPS hodinek, co pořádně vydrží, máte v merku společnost Garmin, jsou dnes fénixy s cenou stlačenou nástupem fénix 2 velmi dobrou volbou. Jen je třeba mít při nastavování trochu trpělivosti.

Co jsem u hodinek nerecenzoval je:

  • Systém Garmin Connect – sice s ním mám několikaleté zkušenosti, ale recenze by byla o pár stránek delší
  • Rybaření a lov podle podpůrného kalendáře – radši přírodou běhám a dívám se, když je čas
  • VIRB remote – nemám kameru
  • HR pás – sice dostál změn a k fénixu se dodává nová verze s lepšími elektrodami