LogoCZSA6bČlen naší asociace CZSA, spolupracovník, ultra běžec a především sporťák tělem i duší Honza Hanousek (spoustu jeho krásných zážitků a povídání si můžete přečíst na http://12honzade.blogspot.cz/) přišel s užitečným nápadem.

Skupina běžců, která se vydává zaběhat si do hor (Alp, Pyrenejí a podobně) se stále utěšeně rozrůstá a je to přesně to, co vlastně chceme. Ukázat lidem, že to stojí zato, že si z takových běhů odnesou zážitky, které jinde těžko získají.

Trochu problém je s tím, že tyto závody jsou vesměs v těžkém terénu, s opravdu velkými převýšeními, s velmi prudkými stoupáními a seběhy. Ne každý má tolik času a především financí, aby si mohl zajet zatrénovat do Alp a přesto by byl rád na závod, který si vysnil a naplánoval, dobře připraven.

Tedy dají se najít trasy, které alespoň částečně mohou simulovat obtížnost terénu nebo strmost stoupání a klesání i v našich horách ? Jistě ano, alespoň v nějakém omezeném rozměru.

Chceme tedy na našem webu mít prostor, kde si sami běžci budou budovat jakousi bázi informací o takových trasách, aby se mohli vzájemně podělit o zkušenosti z regionu, který znají a naopak čerpat ze zkušeností jiných, pokud zavítají do hor, které nejsou jejich známým rajonem.

Jako nejvhodnější místo pro takový trvale budovaný seznam doporučených tréninkových tras pro běhání v horách (skyrunning a horské ultra traily) se nyní jeví FÓRUM (zde se dostanete přímo na odpovídající vlákno). 

Pravidla pro vkládání tras

  1. Měly by být vkládány opravdu jen trasy, které jsou vhodné pro trénink resp. simulaci běhu v těžkém terénu a horách. Tedy s odpovídajícím převýšením, nebo alespoň maximálním sklonem. Orientačně by celkové kumulované převýšení trasy mělo být alespoň 10% nebo ne nepodstatná část tratě by měla mít sklon nahoru nebo dolů 15% a více. Není to dogma, ale rámcově prosím o dodržení těchto parametrů.

  2. Při založení nové trasy zvolte ve vláknu Tréninkové trasy volbu „Nové téma“

  3. Do předmětu pro snazší orientaci ostatních zadejte název v následující struktuře odděleno lomítky: Název hor/délka trasy/celkové kumulované převýšení/charakter (příklad: Krkonoše/15km/1600m/šotolina a horské stezky)

  4. Do popisu prosím uveďte bližší popis trasy, výchozí i cílový bod, kudy cesta vede, více o charakteru, terénu, značení. Jako soubor můžete vložit například GPS souřadnice trasy v nějakém obecně srozumitelném případně importovatelném formátu.

  5. Užitečné by bylo vložit i váš e-mail ve tvaru, který nebude identifikovatelný spam roboty (např. sam(at)skyrunning(dot)cz) pro možnost zpětného kontaktu, který by nezahlcoval a neznepřehledňoval fórum.

  6. Vložené trasy, které by jednoznačně a podstatně vybočovaly z výše uvedených pravidel budou buď bez dalšího smazány, nebo se pokusíme kontaktovat autora trasy o doplnění a vysvětlení.