cervino-liongrad1

Lion Ridge

Když v roce 1995 vynikající sky běžec a především mistr seběhů Bruno Brunod dobíhal při svém rekordním pokusu na trati Cervinia-Matterhorn-Cervinia zpět do města a krátce po třetí hodině po startu se ozval výstřel, který měl avizovat divákům v cíli, že se již blíží, nikdo tomu nemohl věřit.

Bruna tehdy při jeho přípravě na rekord a jeho dosažení podporovali ti, kdo i dnes stojí ve vedení International Skyrunning Federation Lauri van Houten a Marino Giacometti. Pro všechny to byl neuvěřitelný zážitek vidět Bruna dobíhat tu děsně těžkou trať v naprosto neuvěřitelném čase 3:14:44.

LionRidge

Lion Ridge

Tehdy asi nikdo nemohl tušit, že se zde v Cervinii Bruno, Lauri i Marino sejdou po osmnácti letech znovu, aby viděli to, co normální člověk nemůže pochopit.

V době, kdy Bruno finišoval v Cervinii, lezl již a běhal po Pyrenejích malý osmiletý kluk, který především díky svým rodičům, získal pro hory takový cit, že bych ho snad mohl přirovnat k instinktům divokých horských zvířat, kamzíků, horských koz a podobně. Tento kluk, jak později říká, začal zhruba v patnácti letech snít sen, že jednou zkusí běžet po stejné trati jako Bruno a zlepšit tento rekord.

Copyright ISF

Copyright ISF

Z toho kluka se časem stala absolutní jednička v horských sky bězích a pokud měl mít někdo šanci na překonání toho letitého Brunova rekordu, mohl to být opravdu jen mistr v nejtěžším terénu a běžec bez zábran a strachu, Kilian Jornet.

Kilian je cílevědomý a systematický člověk a své cíle si dokáže nejen vysnít, ale i důkladně plánovat jejich uskutečňování. Plán překonat rekord na Matterhornu nevznikl ze dne na den, byl důkladně připravován a Kilian věděl, že je třeba zcela speciálního tréninku přímo v místě, aby mohl mít šanci.

Copyright Kilian Jornet a Seb Montaz

Copyright Kilian Jornet a Seb Montaz

Všeobecně bylo známo, že Bruno v přípravě na rekord vyběhl nahoru a zpět třicetkrát, aby dostal do hlavy každý kámen a mohl tedy především dolů běžet co nejrychleji.

Kilian podle svých slov na to neměl tolik času a říkal, že se bude muset spokojit maximálně s polovinou. Otázkou je, zda to při svém časovém vytížení vůbec stihl. Po European Skyrunning Championships v Itálii, kde Kilian vyhrál všechny tři discipliny, tedy všechnu svou pozornost obrátil k Matterhornu a tréninku na této hoře. Jen jednou si v průběhu přípravy „odskočil“ přes kopec do Zinalu, aby se jako dvojnásobný vítěz tohoto závodu zúčastnil oslavy 40. výročí nejstaršího SkyRace v Evropě.

Copyright Ludovico Bich

Copyright Ludovico Bich

Je jasné, že při podobných pokusech o rekord je nutná souhra všeho, včetně počasí. Rozhodnutí o termínu pokusu tedy přišlo den předem a bylo stanoveno na 21.8.2013.

Start byl nastaven na 15:00, aby i na méně frekventované cestě Lion Ridge (klasifikace AD+/III) byla co nejmenší šance na kolizi s turisty. Dnes je pro výstup na Matterhorn více používána cesta Hörnli Ridge.

Od kostela v Cervinii z nadmořské výšky 2006m startuje Kiliana duchovní otec skyrunningu a současný president ISF Marino Giacometti. Kilian ostře vybíhá a všichni mu v tu chvíli mohou především držet pěsti, aby se ve zdraví vrátil po dosažení vrcholu Matterhornu ve výšce 4478m.

Copyright Dennise Brunod

Copyright Dennise Brunod

Kilian od začátku nenechává nikoho na pochybách, že to myslí s rekordem vážně a že na to opravdu má. Neustále je v náskoku na Brunův rekord a na vrcholu je zhruba o 14 minut rychlejší v čase cca 1:56. Nyní se ukáže, jestli Kilian je skutečně tak dobrý v sebězích jako byl Bruno. Je to nepochopitelné a snad i trochu za hranou běžící Kilian je i v seběhu rychlejší než Bruno o více než 8 minut a celkově tak překonává časem 2:52:02 čas Bruna o 22 minut a 42 sekund.

KilianPoRekordu1

Copyright ISF

Přítel, rádce a „sporťák“ tělem i duší Bruno, patří k jedněm z prvních gratulantů.

Tak, jak se zdál doběh a čas Bruna v roce 1995 nepřekonatelný, čas a rekord Kiliana bude mít asi ještě delší život.

Copyright ISF

Copyright ISF

Nezbývá než obdivovat takové výkony a říci „Gratulujeme, jsi skvělý“.

Ze seběhu … asi nikdo jiný …

A ještě jedno video z běhu:

http://www.ansa.it/web/notizie/videogallery/sport/2013/08/22/Sale-scende-Cervino-meno-3-ore_9184733.html?VIDEO_p201308220953

Děkuji všem autorům fotografií v článku za možnost jejich zveřejnění.