montblancmarathon-logoO víkendu 28-30.6.2013 se ve francouzském Chamonix, v místě, kde bude pořádáno příští rok Mistrovství světa ve skyrunning, konala další část Skyrunner ® World Series. V pátek se běžel Vertical Kilometer a v neděli pak Skyrunning Mont Blanc Marathon. Oba závody poskytly účastníkům i divákům opravdu neuvěřitelný zážitek.

Vertical Kilometer byl tentokrát pro zajištění objektivních podmínek pro všechny a přeci jen nižší průchodnosti trati startován intervalově jako časovka.

VKMtBlanc

Je to jednoduché. Odstartujete a na 3,8km překonáte 1000 výškových metrů. Občas s pomocí lan, se skobami ve skále. Myslíte si, že vám explodují plíce, svaly na nohách jsou plné kyseliny mléčné. Nahoře se můžete konečně zastavit a ten nejrychlejší vyhrává.

Letos asi opravdu vyhráli ti nejlepší, protože vítězný muž i žena vytvořili nové rekordy závodu.

VKMtBlancKilian Muži

1 ° 36’04 Saul Antonio Rodriguez Padua REKORD
2 ° 36’23 Kilian Jornet
3 ° 36’32 Eirik-Dagssonn Haugsnes

Ženy

1 ° 43’03 Christel Dewalle REKORD
2 ° 44’23 Laura Orgue
3 ° 44’25 Antonella Confortola
4 ° 46’25 Emelie Forsberg

A přichází neděle a na pořadu je klasický Sky Marathon s opravdu hvězdným startovním polem. Mokré a mlhavého sobotní počasí je vystřídáno jedním z nejkrásnějších dnů, jaké si lze v horách představit.

V sedm hodin ráno se vydává startovní pole zhruba 2000 běžců z náměstí v Chamonix. Rychlost v počátku je vcelku vysoká díky poměrně plochému a ne příliš technickému terénu.

Vedoucí skupina mužů uhání a tlačí na tempo. Jak se dalo očekávat, hlavní protagonisté dne jsou přítomni, Kilian Jornet, Marco De Gasperi, Luis Alberto Hernando, Florian Reichert, Nicola Golinelli, Didier Zago, Alex Nichols, Tofol Castanyer.

První ženou pole je Stevie Kremer. Také ona to rozbíhá velmi rychle a již v časné fázi závodu má náskok 90 sekund na Emelli Forsberg.

SkyMtBlancStevieKremer

Se vstupem do těžšího terénu a větších převýšení se Kilian Jornet , Marco De Gasperi spolu s Luis Alberto Hernandem a Nicolou Golinelli začali vzdalovat od zbytku závodního pole. Stevie Kremer natáhla náskok z 90 sekund na tři minuty a tento trend pokračoval.

Na Col de Posettes již na čele bok po boku bojují jen Kilian Jornet a Marco De Gasperi. Čtyři minuty zpět doráží Luis Alberto Hernando. Nicola Golinelli je sledován týmovým kolegou Didierem Zago a pak dobíhá Alex Nicholls a Florian Reichert . Tempo bylo neúprosné.

SkyMtBlancKilian_MarcodeGasperi Dobíhá Stevie Kremer a čekalo se … tři, čtyři, pět, osm, deset a pak teprve vidíme Emelii na dohled … byla deset minut a třicet sekund za Stevie. Neuvěřitelné! Emelie po závodě zmiňuje žaludeční problémy. „Toto byl od Stevieho neuvěřitelný výkon, ale já jsem dnes prostě nemohla nijak tlačit, neměla jsem žádnou další energii“, říká Emelie. 

Od Tre les Champ ve výšce 1363m a přibližně na 32.km závodu, bylo závěrečných 10 km stále do kopce! Vytrvalé stoupání bylo krátce přerušeno pro jistou úlevu těsně po Flégère před závěrečným výstupem na vrchol u Plangraz, 2016m.

První se v zatáčce před cílem objevuje Kilian Jornet. Mává davům, otáčí se, dělá svou obvyklou vlnu rukou, dvakrát se ukloní. 3h30’41 nový traťový rekord!

SkyMtBlancKilian_Finish

Marco De Gasperi byl druhý jen o něco málo přes minutu později. Oba přátelé a tréninkoví partneři bojovali navzájem a opět se postarali o neuvěřitelnou závodní podívanou, na kterou se lze pouze nevěřícně dívat.

Luis Alberto Hernando dokončil třetí na stupních vítězů. Po závodě vyjádřil své myšlenky, „Trénoval jsem pro delší závody a zjistil jsem, že je těžké držet takové tempo. Nicméně po půlce jsem se začal cítit dobře a zlepšil se. Možná jsem trochu unavený? „.

Stevie Kremer absolutně dominuje závodu žen, překonává starý rekord o zhruba 25 minut a svým časem 4:03:16 se zařazuje do TOP20 celkového pořadí! Po protnutí cíle se na její tváři konenčně objevuje uvolnění a nevěřícný úsměv. Bylo to ohromující výkon, který mnozí z nás nikdy nezapomenou.

SkyMtBlancStevieKremerFinish

Emelie Forsberg dorazila o dvacet dva minut později i přes její problémy během závodu, usmála se a zamávala davům.

Třetí na stupně vítězů dokončuje Celine Lafaye těsně následovaná Silvií Serafini. 

Mont Blanc Marathon byl opravdu ukázkovou akcí. 

World Skyrunning Championships 2014 můžeme očekávat skutečně s radostí. Na jednom místě se stejným výborným pořadatelem a v nádherné krajině se zde v příštím roce odehrají mistrovství ve všech třech klasických skyrunning disciplinách (VK, Sky, Ultra)

Uznání zaslouží rovněž výkony závodníků týmů INOV-8 a Arc’teryx, když oba týmy měly umístěné běžce v první desítce.

Výsledky

1 ° 3h30’41 Kilian Jornet REKORD
2 ° 3h31’42 Marco De Gasperi
3 ° 3h36’14 Luis-Alberto Hernando-Alzaga

1 ° 4h03’16 Stevie Kremer REKORD
2 ° 4h25’10 Emelie Forsberg
3 ° 4h35’00 Céline Lafaye

Kompletní výsledky naleznete zde: http://mbm.livetrail.net/classement.php?course=marath

Stránky závodu: http://www.montblancmarathon.net/en/

Děkuji za laskavé umožnění použití fotek pro které má Copyright Ian Corless (iancorless.org)