Kilian Jornet na Vertical Kilometer

Kilian Jornet na Vertical Kilometer

Na většině závodů Skyrunningu i na dalších ultratrailech je povoleno použití holí. U některých disciplin jako je například Vertical Kilometer to je často natolik důležitá část výbavy, že bez ní skoro nemáte šanci na srovnatelný výsledek se závodníky s holemi.

Při Ultra SkyMarathonu pak hole velmi významně mohou pomoci ulehčit nohám v prudkých stoupáních i krkolomných sebězích, kde odlehčí kolenům.

O důležitosti holí jsem přesvědčen nejen díky mým subjektivním dojmům z již absolvovaných pár závodů, ale i z toho, že i skutečná špička Skyrunningu je s úspěchem používá.

Zkusím zde tedy shrnout pár postřehů, poznámek a tipů pro ty, kdo se ještě s holemi při běhu nesetkali a chtěli by to zkusit. 

V zásadě se dají hole pro běh rozdělit do následujících skupin podle typu.

Hole neskládací (jednodílné)

Hole skládací (troj a čtyřdílné)

Hole teleskopické (dvoj a čtyřdílné)

Neskládací jednodílné hole se vyrábí většinou v délkách odstupňovaných po pěti centimetrech. Mají výhodu ve větší tuhosti a pevnosti než skládací hole. Musíte si však zvolit správnou délku a není možné ji měnit podle toho, zda jdete do kopce nebo z kopce. Jejich optimální využití vidím v závodech Vertical Kilometer, kde prostě s holemi absolvujete celý závod a následně Vám pomohou při cestě zpět z cíle. Nepotřebujete je strkat do pinglu, ani je během závodu nemusíte nést jen tak v ruce.

Skládací a teleskopické hole pak najdou uplatnění především u Ultra SkyMarathonů, kde kvůli povinné i nepovinné výbavě nesete pingl a kde pro jednodušší úseky tratě si hole můžete složit a dát do pinglu nebo na nějaký úchyt na něm. 

Pokud bych měl srovnat výhody a nevýhody těchto dvou systémů skládání, pak bych vypíchl asi následující:

Výhody

Skládací hole: větší tuhost a pevnost a jistota konstantní délky, rychlé a snadné složení a rozložení holí, spolehlivost

Teleskopické hole: možnost nastavení libovolné délky v rozsahu nastavitelnosti hole, kompaktnější ve složeném stavu než u skládacích holí

Nevýhody

Skládací hole: fixní délka v rozloženém stavu odstupňovaná většinou po pěti centimetrech, ve složeném stavu zaberou více místa než teleskopické

Teleskopické hole: při nedostatečném dotažení se může nastavení při velké zátěži hnout, složení a rozložení holí může někdy dělat problém, pokud máte zpocené ruce a hole prokluzují (pevné dotažení nebo naopak uvolnění pevného dotažení). Hole mají slabé místo v kuželíku, který zajišťuje polohu a dotažení délky hole. Pokud se Vám s ním něco na trase stane, je to v podstatě v terénu neopravitelné.

Při výběru holí bychom měli dávat pozor a rozhodovat se podle následujících kritérií.

Hmotnost: Zkuste si vybrat z holí s co nejnižší hmotností. Při závodě zvláště na dlouhé vzdálenosti přes 100km vám přijde každých pár gramů vhod. Samozřejmě s nižší hmotností se u obdobně kvalitních holí slušných výrobců snižuje jejich životnost a i pevnost.

Povrch rukojeti: Povrch rukojeti byste si měli osahat. Měl by Vám být příjemný. Moje subjektivní preference jsou spíše tvrdší rukojeť s přítomností korku. I pro zpocenou ruku to není nepříjemné a oproti měkčeným rukojetím mám pocit většího citu ruky na rukojeti.

Úchyt ruky (grif): Na rukojeti můžete mít různé druhy poutek a úchytů. Měli byste si vybrat takové, které Vám bude sedět dobře do ruky, bude jednoduše nastavitelné a rychle a snadno je budete moci sundat z ruky a zase nandat. Z tohoto hlediska je podle mě optimální úchyt například na některých holích FIZAN (patent Salomonu z běžeckých holí), kde hůl můžete úplně pustit a neztratíte ji a velmi rychle a snadno celé poutko vycvaknete a zase zacvaknete v případě potřeby vzít hole například do jedné ruky nebo na občerstvení.

Jméno firmy: Doporučil bych zvolit z výrobků firem, které jsou v této branži dostatečně etablované, mají tradici a tím jaksi automaticky máte větší pravděpodobnost slušné kvality výrobku před neověřeným výrobkem neznámé značky. Snižovat pravděpodobnost nesnází při závodě se vyplatí u všech součástí výbavy, tedy i u holí.

A nyní pár tipů na konkrétní hole. Začnu u těch, které mám sám odzkoušené a kterými jsou hole menší italské firmy FIZAN, která se specializuje na výrobu holí již od roku 1947. 

FIZAN NW LITE

Teleskopické hole Fizan NW Lite jsou klasické třídílné hole. Lisovaná plastová rukojeť se směsi korku a gumy s odepínatelným poutkem, ocelový hrot s karbidovou špičkou, ochranný gumový kryt hrotu špice. Hmotnost jedné hole 160g, rozměr 61-132cm, ocelový hrot s karbidovou špičkou. Flexy Locking System je vnitřní systém zamykání holí Fizan jehož přednostmi je bezpečnost a vysoká odolnost. Systém zamykání je velmi pevný a udrží zátěž až 100kg.

fizan-nw-lite-cerveny

Tyto hole sám vlastním a užívám. Hole je třeba po každém delším závodě vyčistit, aby se co nejméně prachu a nečistot dostalo mezi trubky. Znečištění zhoršuje manipulovatelnost. Úchyt na ruce je skvělý a můžete se do něj opřít, aniž byste namáhali ruku svíráním hole.

FIZAN NW CARBON

Jednodílné karbonové hole. Hmotnost: 296g/pár, délka: 100-125 cm. Eloxovaná, karbidový hrot, nastavitelné poutko Race, 3 cm talířek. Všechny díly holí jsou vyměnitelné. Vzorec pro výpočet velikosti hole: 0,68 x výška postavy = velikost hole. V ceně je ochranný gumový kryt hrotu špice.

Fizan NW CARBON-BLU 

Black Diamond Ultra Distance Trekking Pole

Velmi kvalitní trojdílné skládací hole od renomovaného výrobce s velmi nízkou hmotností 280-295g pro délky holí od 100cm do 130cm (hmotnost celého páru). Vyrábí se v odstupňování po 10cm. Starší model z roku 2012 dokonce uvádí hmotnost od 260g do 275g za celý pár.

BlackDiamond_ultradistance_trekking

Jak zvolit správně délku:

Z-Pole_Sizing_Chart 

Mountain King Trail Blaze Running Poles jsou čtyřdílné velmi kompaktní a super lehké hole firmy Mountain King v rozměrech 110-115-120-130cm. Hmotnost pro délku 120cm je 276g na pár a délka složené hole je 35cm.

MKtrail-blaze-multi 

LT4S Trekking Poles firmy Gossamer Gear jsou dvojdílné karbonové teleskopické hole s velmi nízkou mnotností 266g na pár. Nastavitelné jsou v rozsahu 90-140cm. Ve složeném stavu jsou dlouhé 82cm. Mají korkovou rukojeť a karbidový hrot.

LTS4

Komperdell C3 Carbon Powerlock Compact Trekking Poles jsou trojdílné karbonové teleskopické hole s hmotností 347g na pár. Délka 54-120cm.

Mají vyměnitelnou sadu talířků, takže jsou dobře použitelné i na sněhu.

KomperdellC3Carbon 

Yana Three Piece Poles jsou poněkud exotické hole, ale uvedu je zde kvůli skutečně mimořádně nízké hmotnosti. Jsou to trojdílné, skládací hole vyrobené ze speciálně vyrobených karbonových trubek. Hmotnost páru je pouhých 226g a jsou v délkách od 104cm do 137cm. Ve složeném stavu jsou dlouhé 50cm.

Yana3P 

Není možné opomenout jednu z nejvýznamnějších firem ve výrobě holí, firmu LEKI.

Leki Micro Stick jsou trojdílné skládací hole s jediným aretačním prvkem. Nevynikají oproti jiným nízkou hmotností, jejich hmotnost je na pár zhruba dvojnásobná než u nejlehčích konkurentů (517g). Leki je však pověstné svým skvělým řemeslným zpracováním a kvalitou. Takže pokud upředostníte spolehlivost a komfort, před hmotností, je pro vás LEKI to pravé.

LekiMicroStick

Leki CorkLite jsou naopak trojdílné teleskopické hole na poměry LEKI z té lehčí kategorie. Přesnou hmotnost se mi nepodařilo nalézt a budu rád za její doplnění od čtenářů.

Hůl je nastavitelná od 60 do 135cm.

LekiCorklite 

 

A na závěr trochu exotiky z Japonska, karbonové hole SINANO Carbon. Jedná se o čtyřdílné skládací hole z karbonových trubek s délkou 105-115-120cm s hmotností 304-328g na pár.

SinanoCarbon1 

http://www.sinano.co.jp/eng/trail/index.html

SinanoCarbon2 

Toto byl tedy opravdu jen krátký výlet mezi běžecké hole. Článek si v žádném případě nedělá ambice na kompletnost přehledu, ani na objektivnost výběru typů holí a značek. Prostě jsem chtěl ukázat ty snad trochu lehčí typy a navést ty, kdo ještě váhají, aby se po nějakých holích začali rozhlížet. Sami pak poznají, že jejich pomoc je často více než vítaná.

V případě, že máte konkrétní zkušenosti s jinými holemi, pozitivní i negativní, podělte se s nimi buď v komentářích pod článkem nebo ve fóru.