Skyrunner® World Series a Skyrunner® Czech Series 2017

Share

LOGO_SKYRUNNER_CZECH_SERIESPodobně jako v minulém roce jsme si museli na termínovku SWS počkat až do začátku prosince. Z hlediska možností plánování sezony běžci a také koordinaci termínů českých závodů to je vždy vcelku komplikace. Ale jak už jsem zmiňoval dříve, je to do jisté míry pochopitelné.

Sezona v horách je velmi krátká. Dlouho je ve vyšších polohách Alp a Pyrenejí sníh a tak je třeba všechny závody SWS včetně případných mistrovství vtěsnat do velmi omezeného časového prostoru. Trochu tomu samozřejmě napomáhají závody v lokalitách, kde je i v krajních polohách sezony příznivé klima a tratě bez sněhu, jako je tomu například na Transvulcanii a nebo v subtropickém mikroklima kolem Lago di Garda.

Také požadavky ISF na pořadatele závodů jsou poměrně náročné a striktní a ne každý pořadatel je schopný nebo ochotný je splnit. Protože se jedná o světovou serii, je pochopitelné, že by v ní měly být závody i na jiných kontinentech než v Evropě. I přesto, že absolutní běžecká špička i dominance zemí v skyrunningu pochází z Evropy.

Jednoduše řečeno, nezávidím nikomu tu starost, dát kalendář dohromady.

Již od loňska se o vše, co souvisí s SWS stará účelová organizace SkyMan založená ISF. Určitě již v roce 2016 bylo možné zaznamenat pozitivní posun proti minulým rokům, když napříkad aktualizace pořadí SWS byla prováděna velmi rychle po závodech a dokonce v případě finálového závodu SWS v Limone bylo možné pořadí v cíli zjistit dříve podle stavu SWS než z webu závodu, kde výsledky chyběly. Také komunikace týkající se případných požadavků top závodníků na startovní sloty v závodech SWS se výrazně vylepšila. Chtěl jsem věřit, že pozitivní dopady této změny kompetencí uvidíme i v následující sezoně 2017. Bohužel ne tak úplně ve všem se mi toto očekávání doposud naplnilo.

Nyní tedy máme před sebou konečnou termínovku závodů SWS 2017. V tabulce níže jsou i rezervované řádky pro závody European Skyrunning Champs a Youth World Skyrunning Champs. Bohužel v tuto chvíli neznáme místo a termín konání mistrovství světa mladých a v otázce mistrovství Evropy to je ještě horší. Zde v tuto chvíli není vůbec jasné jestli vůbec nějaké ME 2017 bude. Tato věc je stále v jednání. Aktualizováno v tabulce níže.

Pro vaši lepší orientaci a možnost plánování sezony k nim přidáváme i termínovku Skyrunner® Czech Series a rovněž rozpis MČR. Ani v otázce Skyrunner® Czech Series není ještě vše úplně jasné. Jasno je vcelku o počtu závodů, jaké to budou, a kdy se budou konat. Není jasné, jestli všechny budou součástí Serie a zda tato Serie bude oficiálně vyhlášena pod tímtonázvem. Od letošního roku převzal SkyMan garance i nad národními Seriemi (SNS) a pro jednotlivé SNS uděluje licence na základě smlouvy s vyhlašovatelem Serie. Návrh smlouvy jsem obdržel 30.11.2016 s tím, že uvedené datum, do kdy by vše včetně termínovky Serie mělo být jasné je 1.12.2016 🙂 Což o to, já tu termínovku připravenou mám, jen smlouva je s chybami a co především, bez naznačených finančních požadavků za udělení licence.

Tedy začalo jednání, ISF k tomu přistupuje vstřícně, ale kdy bude dojednáno v tuto chvíli neodhadnu. Každopádně budu informace aktualizovat.

Co však může být jasné a co lze oznámit je fakt, že v Česku budou v roce 2017 vyhodnocována čtyři mistrovství. Budou to MČR SkyRace®, MČR SkyRace® Junior a U23 (Ještěd SkyRace®), MČR SkyMarathon® (Hyundai Perun SkyMarathon®) a MČR Ultra SkyMarathon® (Nezmar UltrMarathon®).

Ale vraťme se k SWS …

Ze zařazených závodů do SWS budou do hodnocení jednotlivých disciplin započítány nejlepší dva výsledky z kategorie Sky Extreme, tři z kategorie Sky Ultra a pět z kategorie Sky Classic. Kromě pořadí v těchto jednotlivých disciplinách bude vyhodnoceno i pořadí celkové a odměněn vítěz. Toto celkové pořadí bude hodnoceno pro všechny závodníky, kteří absolvují alespoň jeden závod z každé ze tří disciplin a započítá se pět nejlepších výsledků. Čtyři ze skupin Sky Extreme a Sky Classic (dohromady) a jeden ze Sky Ultra.

Zatím není oficiálně oznámena idea hodnocení Skyrunning Ranking, ale je zde konkrétní návrh, kde by se hodnotily všechny výsledky ze závodů SWS, kontinentálního mistrovství, mistrovství světa a čtyři nejlepší závody ze SNS. Pořadí Skyrunning Ranking by bylo vyhodnocováno průběžně jako součet všech bodů za uplynulých 52 týdnů.

Bodování výsledků závodů pro tento Ranking (ale i SWS) je následující:

SWS

 

SNS

 

Men

Women

   

Men

Women

1

100

100

 

1

25

25

2

88

88

 

2

22

22

3

78

78

 

3

19

19

4

72

70

 

4

15

12

5

68

62

 

5

10

7

6

65

54

 

6

9

5

7

62

48

 

7

8

4

8

59

42

 

8

7

3

9

56

36

 

9

6

2

10

53

30

 

10

5

1

11

50

24

 

11

3

 

12

47

18

 

12

3

 

13

44

12

 

13

3

 

14

41

6

 

14

2

 

15

38

3

 

15

2

 

16

35

   

16

2

 

17

32

   

17

1

 

18

29

   

18

1

 

19

26

   

19

1

 

20

23

   

20

1

 

21

20

         

22

18

         

23

16

         

24

14

         

25

12

         

26

10

         

27

8

         

28

6

         

29

4

         

30

2

         

Závody v další tabulce označené * a tučné budou hodnoceny s bonifikací 20%.

Pro rok 2017 bylo do SWS vybráno dvacet tři závodů v jedenácti zemích napříč třemi kontinenty. K nim by snad měly přibýt závody Youth World Skyrunning Champs a stále doufám i European Skyrunning Champs.

K mému velkému překvapení a zklamání byla z SWS vyřazena disciplina Vertical Kilometer®, pro kterou by měl být vyhlášen samostatný seriál (Vertical circuit). Tento krok nechápu, protože právě kombinaci VK a Sky preferovala řada vynikajících skyrunnerů (můžů i žen). Na rozdíl od kombinace Sky Classic a Sky Extreme, kde je průnik obou množin podstatně menší. V tuto chvíli je v draftu pro Vertical Circuit necelých dvacet závodů. Zda budou hodnoceny všechny, několik nejlepších a jakých klíčem, to je stále nevyjasněno. Řekl bych vcelku pozdě, když se běžci mají rozhodovat o kalendáři na další rok, jednat se svými sponzory o programu na další sezonu a jejich podpoře pro ni.

Skyrunner® World Series ceny

V konci sezony bude rozděleno 60,000Euro mezi šampiony a umístěné na podiu v každé disciplině (stejně pro muže i ženy) i pro vítěze celkové. Poněkud zarážející je upozadění discipliny Ultra Sky, která má nižší ceny pro vítěze než disciplina Sky Extreme přesto, že do Ultra se hodnotí tři závody z osmi a do Extreme pouze dva závody ze čtyř.

Krátce řečeno, po ohlášení SWS a dalších informací k sezoně 2017 ze strany SkyMan mi zůstává mnohem víc otázek, než bych čekal.

Chci věřit, že to je jen problém růstu, kdy poprvé je celá organizace SWS na SkyMan a že se to buď ještě pro tuto sezonu nebo pro tu další vše vyřeší.

Prosím všechny členy širšího repre výběru z roku 2016, ale i ty závodníky, kteří by se do něj pro rok 2017 případně rádi dostali, aby mi poslali na e-mail sam(at)skyrunning.cz svoji zpětnou vazbu a názor (zájem) na jejich případnou účast na některých ze závodů SWS. Pomůže mi to v tom, že budu mít určitou představu, kdo o tyto akce projevuje vážný zájem a v případě nominace mi na poslední chvíli neodmítne účast. Pochopitelně se mohu pro určitý výběr pokusit rezervovat startovní sloty pro vybrané závody SWS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*