mstrailczeV sobotu 29.10.2016 proběhlo MS v Trailu IAU v portugalské Braga. Byl u toho i český tým.

Závod byl zcela v režii dvou zde dominantních zemí Francie a Španělska. V jednotlivcích si po druhých místech z loňského MS v Annecy pro prvenství doběhli Luis Alberto Hernando a Caroline Chaverot. Oba s přehledem podobně, jako tomu bylo i při World Skyrunning Champs v létě ve Španělsku.

chaverot75kmmstrail

hernando75kmmstrail

Nebýt suveréna Hernanda, bylo by čelo závodu hodně barevně monotónní. Francouzi obsadili 2-5. místo a ještě i sedmé.

Také v závodě družstev Francouzi předstihli Španěly skoro o padesát minut. Naproti tomu vítězství Francouzek bylo těsnější a činilo rozdíl pouze kolem 12 minut.

Z našeho týmu pak byly jasně úspěšnější ženy. Základ dobrému výsledku dala Míša Mertová svým velmi kvalitním výkonem a devátým místem v silné konkurenci. Katky Matrasové dvacáté a Zuzky Urbancové 36. místo pak s jejich časy stačilo na těsné čtvrté místo jen devět sekund před Švýcarskem. Gratuluji.

misacilmstrail

Muži zůstali trochu za očekáváním. Na úrovni výkonu z Annecy (časově) běžel pouze Petr Žákovský a v pořadí si výrazně polepšil. Libor Trtek při své premiéře, když byl nominován doslova na poslední chvíli za zraněného Vítka Otevřela, bojoval velmi dobře do zhruba 50.km a pak se s křečemi již jen propadal pořadím. Zaslouží jistě uznání za dokončení i v této situaci. Asi i maraton v Amsterodamu dva týdny před MS udělal své a trochu sil pro ten delší závod chybělo. Honza Bartas si bohužel oproti Annecy pohoršil nejen v pořadí, ale výrazně i časově. Jeho sezona byla dlouhá a náročná a asi si výpadek formy vybral právě zde.

Je velmi zajímavé, když se člověk podívá na srovnání s loňským MS v Annecy. To bylo na trati prakticky stejné délky a velmi podobného převýšení. Podle časů špičky se mi skoro zdá, že i obtížnost trati mohla být velmi podobná, i když naši běžci mluví o něčem jiném. Nakonec posuďte sami.

Vítěz Annecy Sylvain Court – 8:15:38

Vítěz Braga Luis Alberto Hernando – 8:20:26 (v Annecy druhý za 8:19:06)

Vítězka Annecy Nathalie Mauclair – 9:30:59 (v Annecy se výrazně zhoršila na 10:13:36)

Vítězka Braga Caroline Chaverot – 9:39:40 (V Annecy 9:33:21)

Petr Žákovský v Braga – 10:42:41 – v Annecy 10:46:30

Nejlepší naše žena v Braga Míša Mertová (9. 10:42:59)

Nejlepší naše žena v Annecy Anka Straková (9. 10:46:56)