Mistrovství Česka v SkyMarathon 2018 – Czech Energy Team Perun SkyMarathon

První květnová sobota patřila již tradičně svátku skyrunningu v Beskydech. Již popáté se zde startoval nejstarší český skyrunning závod pod názvem nového partnera Czech Energy Team Perun SkyMarathon.

Závod potvrdil to, co se předpokládalo. Byl opravdu tvrdý a pravděpodobně nejtěžší ve své pětileté historii.

I přesto, že kolize s MS v trailu a s Transvulcanií připravila závod o některé naše špičkové běžce a běžkyně, sešla se zde opět výborná konkurence. Všichni asi byli hodně zvědaví na výkon italského běžce Lucy Carrary, vítěze Skyrunner® Italia Series 2016 a 2017.

V prvním stoupání k chatě na Javorovém je vpředu skupinka Luca, Pavel Brýdl, Jirka Petra a s minimálním odstupem Tomáš Maceček. A byli to právě tito běžci, kteří udělali závod asi nejdramatičtější ze všech již konaných. Pořadí se stále měnilo.

Před desátým kilometrem ve výstupu na vrchol Javorového je s mírným náskokem Tomáš následovaný Jirkou Petrem, Pavlem Brýdlem a Lucou Carrarou. Tomáš se snaží závod roztrhat a rozhodnout a pod finálové stoupání se dostává první.

V této části závodu se projeví zkušenosti Lucy Carrary a Pavla Brýdla a oba jdou přes Toma. Víc sil v závěru má nakonec Luca Carrara i přes své vítězství na Ultra Trail del Mugello jen týden před Perunem, které přeci jen v nohách něco muselo zanechat. Probíhá jako první cílem v čase 4:11:32.

O více než tři minuty později dobíhá Pavel Brýdl, který sice končí celkově druhý, ale prolamuje svou serii čtyř druhých míst na MČR a získává zaslouženě titul mitra Česka v SkyMarathon pro rok 2018 za čas 4:14:35.

Po dalších necelých třem minutách finišuje Tomáš Maceček pro druhé místo v MČR a třetí celkově v čase 4:17:25.

Pro třetí místo v Mistrovství Česka si již s větším odstupem ale nemenší radostí dobíhá Jirka Petr, který ztratil kontakt s vedoucí trojicí v technických sebězích. Čas 4:25:24 je v daných podmínkách stále velmi kvalitní.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

V ženách chyběly na startu jediné dvě vítězky z minulých čtyř ročníků Míša Mertová a Anka Straková, které zde zvítězily každá dvakrát. Ale běžet Perun jen týden před MS ve Španělsku by jistě nebyl dobrý nápad a zvláště na této nové a těžší trati.

Bylo tedy zajímavé sledovat, kdo se na desku s vítězi zapíše v pátém ročníku. Po startu se do vedení dostala zkušená Denisa Krejčiříková, která zde již na podiu stála. Své vedení držela hodně dlouho a přišla o ně prakticky až v závěru, kdy ji předstihla vyrovnaně běžící Petra Ševčíková.

Petra zvítězila v čase 5:26:57. Denisa na ni nakonec ztratila jen necelé tři minuty a doběhla za 5:29:51. Třetí místo a bronz získala již podruhé na tomto závodě Hanka Holoubková, která již měla větší ztrátu, v čase 5:52:36. Rozbíhala závod zezadu a tato strategie se jí evidentně vyplatila.

ŽENY

1 Ševčíková Petra 1991 X-TRAIL ORLOVÁ CZE Z39- 05:26:57.09

2 Krejčiříková Denisa 1988 VZS Ostrava CZE Z39- 05:29:51.79

3 Holoubková Hana 1989 Beskydští nomádi CZE Z39- 05:52:36.76

4 Dolejšová Petra 1988 Atletika Klatovy CZE Z39- 05:58:24.53

5 Hampejsová Martina 1972 ŠNECI na MAX CZE Z40+ 06:02:07.39

Krásné počasí, výborné zajištění závodu ze strany pořadatele, ukázková podpora generálního partnera závodu Czech Energy Team a především výkony všech závodníků udělaly z tohoto dne opravdový svátek. Idea cíle na stejném místě se startem dole v Oldřichovicích se ukázala jako správná. V letošním roce zázemí u startu a cíle nebylo ještě na 100% dokončeno, ale to již v příštím roce platit nebude. Všichni se tedy můžeme těšit nejen na kvalitní prostory zázemí, ale především na možnost zajistit zde i prima after party pro závodníky a jejich doprovod.

Jak se sluší na Mistrovství Česka, uskutečnila se po závodě antidopingová kontrola, kdy byli otestováni první dva čeští závodníci a první žena. Jsme rádi, že již třetí rok v řadě se nám daří zajišťovat minimálně na jeden z českých závodů tuto kontrolu. Myslím, že to je alespoň to minimální, co lze dělat pro čistotu našeho sportu v Česku.

FOTOGRAFIE ZE ZÁVODU

Byl to krásný den, za který patří poděkování všem výborným pořadatelům z týmu Makyho Žušky podporované jeho ženou Bašou a celou rodinou. Neméně díků si zaslouží nový partner závodu Czech Energy Team, který k partnerství přistoupil velmi seriozně a zdá se, že cílem je dostat závod na ještě další vyšší úroveň. A samozřejmě velké díky patří vám všem, kdo jste se aktivně závodu zúčastnili, odstartovali a úspěšně doběhli. Bez vás a vaší energie by se prostě závod nemohl podařit tak, jak jsem to v sobotu 5. května cítil.

Celkově doběhlo 42 žen 252 mužů.

A nesmím zapomenout ani na výborný nápad a iniciativu Toma Kluze s jeho akcí Kotel/Fan zone. Myslím, že se podařilo na několika místech udělat závodníkům moc pěknou atmosféru a že to snad nastartovalo novou tradici na Perunu. Budu rád, když příští rok ten kotel bude dvoj, trojnásobný, ….. Zkrátka vytvořit si naši domácí českou „Zegamu“.