startkilpiceladnaV sobotu 8.10.2016 byl odstartovám poslední závod Bohemia Industry a ATEX Skyrunner® Czech Series v Česku. Krátce před závodem v českých horách nasněžilo a výjimkou nebyly ani Beskydy. Zatímco na nejvyšší hoře beskyd Lysé se sníh drží v souvislé vrstvě, zde přeci jen se v den závodu jednalo o tající nesouvislé plochy. Přesto to snad závod zpestřilo.

Letos se původní kurs Ondřejnické patnáctky prodloužil na distanci něco přes 21km. Trochu zklamáním pro mě pak ale byly informace mnohých běžců o naměřeném převýšení. Toto se v původních informacích před závodem pohybovalo od 1150m do 1250m, ale reálně to bylo pravděpodobně někde kolem 1040m. To je pro délku tratě přes 21km a skyrunning závod prostě málo. Také absence těžších technických pasáží mi zde chybí. Přesto, že závod byl obecně běžci hodnocen velmi pozitivně a líbil se, pokud by měl být v příštím roce zařazen do Skyrunner® Serie, musel by jistě přitvrdit.

Na startu jsem byl zvědavý především na souboj tří našich špičkových skyrunnerů Tomáše Lichého, Honzy Zemaníka a Ondry Fejfara.

lichyceladna

zemanikceladna

fejfarceladna

Podobně jako na obou Ještědech za to vzal od startu Tomáš a tato trojice se roztrhala do výše uvedeného pořadí, které vydrželo až do cíle. Se svým výkonem vyjádřil nespokojení Ondra Fejfar, ale nutno podotknout, že ten hlavní závod ho čeká příští pátek a sobotu, kdy v pátek bude v Limone sul Garda bojovat o pozici na celkovém podiu hodnocení SWS VK a v sobotu o případný posun do TOP10 v hodnocení SKY.

muziceladna

V ženách jsem pak předpokládal boj o vítězství mezi Petrou Pastorovou a Zuzkou Urbancovou s tím, že vpředu jsem čekal i Kristýnu Chmelkovou. Nakonec byl výsledek hodně jednoznačný, když Petra ukázala své rychlostní předpoklady a i schopnost běhu mimo silnici a porazila Zuzku o skoro devět minut. Na třetí místo před Kristýnu Chmelkovou se pak probojovala Alena Kollegová z Vítkovic.

zenyceladna

Kategorii U23 ženy vyhrála Barbora Cichá, celkově v ženách 18.

u23zenaceladna

Tomáš Lichý byl kromě absolutního vítězství i vítězem kategorie U23 a potvrdil, že jeho vítězství v ATEX Skyrunner® Czech Series U23 je ve správných rukou. Ještě příští rok má pak šanci opět úspěšně bojovat na Youth Skyrunning World Champs, které bude pravděpodobně v Andoře nebo Portugalsku.

V Junior kategorii se odehrál malý souboj o celkové třetí místo v Serii mezi Ondrou Nezvalem a Tomášem Štverákem. Ondra Nezval po nevydařeném Nezmaru zabojoval a na celkovém devátém místě vybojoval druhé místo v závodě juniorů za výborně běžícím Markem Chrascinou a zajistil si tak aktuální třetí místo v Serii.

juniorceladna

Tomáš pravděpodobně ještě cítil v nohách Jesenickou stovku, kterou vyhrál v předchozím víkendu. Přeci jen kombinovat ultra s rychlými a kratšími závody jde jen velmi těžko a kvalitně to dokáže zvládat jen naprosté minimum běžců.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

A jak vypadá aktuální stav Skyrunner® Czech Series ?

MUŽI (V závorce počet započítaných závodů Sky, Ultra, VK)