Skyrunner-World-Series-90Zatímco jsem se neúspěšně pokoušel o reparát na Ronda del Cims, událo se v skyrunningu ledacos nového, odběhly se další závody SWS.

Tak alespoň krátké shrnutí.

Ice Trail Tarentaise

Ultra SkyMarathon s největší dosaženou nadmořskou výškou v SWS a s velkým podílem trati na sněhu se běžel 13.7.2014.

Pohled z dálky na Grande Motte

Dva velcí favorité Luis Alberto Hernando a Francesca Canepa se nakonec na pódium nedostali a tak si pořadí na stupních vítězů rozdělili jiní špičkoví běžci a běžkyně:

Muži

1. Francois D’Haene (Salomon): 7h37’09

2. Fabien Antolinos (Terre de Running): 7h55’20”

3. Tom Owens (Salomon): 8h01’05”

4. Fulvio Dapit (Crazy Idea): 8h05’08”

5. Manuel Merillas (Mammut): 8h07’45”

Ženy

1. Emelie Forsberg (Salomon): 9h24’09”

2. Alessandra Carlini (Agisko): 9h41’16”

3. Maud Gobert (adidas): 9h41’22”

4. Nuria Dominquez (XRaid): 9h56’39”

5. Delphine Roux (Ski Club Queyras): 10h09’09”

Ve stejném víkendu se v USA běžel legendární Hardrock 100 a tentokrát s výbornou konkurencí včetně Kiliana Jorneta. Ten potvrdil pozici jedničky a hlavního favorita a zcela suveréně zvítězil v novém traťovém rekordu skoro dvě a půl hodiny před výborným Julienem Chorierem a více než tři hodiny před Adamem Campbellem. V ženách letos již tak velká konkurence nebyla a tak měla Darcy Africa poměrně jednoduchou roli. Druhou v pořadí porazila o více než osm hodin.

Dolomiti SkyRace

O dalším víkendu se skyrunningová špička přesunula do italských Dolomit do Canazei. Zde je čekaly dva další tradiční závody SWS Dolomiti Vertical Kilometer a Dolomiti SkyRace.

Dolomites Vertical Kilometer

Na VK opět ukázal svou sílu italský 43 letý specialista Urban Zemmer (vítěz SWS série VK 2013), který zvítězil v čase 32:51 jen 8 sekund za loňským Kilianovým rekordem.

Na pódium ho pak doprovodili Slovinec Nejc Kuhar a Ital Marco Moletto.

Zcela neskutečně ovládla závod žen španělka Laura Orque, když zvítězila v čase 38:14 a skoro o tři minuty překonala rekord Antonelly Confortoly z roku 2008 s hodnotou 41:02.

5. Francesca Rossi 41:30

Závodu VK se zúčastnili i běžci z Česka. Na stém místě celkově a 90. v mužích se umístil Matěj Bernát v čase 44:58 a 222. celkově a 30. mezi ženami doběhla Aneta Kocourková v čase 1:00:59.

V klasické SkyRace se ukázala skoro celá světová špička a bylo zajímavé sledovat, jak se Kilian vyrovná s regenerací po těžkém závodě Hardrock 100.

Trať Dolomites SkyRace

A dokázal opravdu něco neskutečného. Týden po tak těžké stomílovce dokázal zvítězit v rychlém SkyRace s přehledem o 1:30 před druhým Ionut Zincou.

Také Laura Orque se zřejmě potkala v Canazei s životní formou a po vítězství na VK sebrala „double“ a zvítězila před Emelií Forsberg, která v druhé části v seběhu neuvěřitelně sbíhala ze čtvrtého místa zhruba sedmiminutovou ztrátu, aby cílem doběhla druhá 1:23 za vítězkou.