Comrades logoPrvní událostí bude závod, který si to jistě zaslouží především. Je totiž o třídu někde jinde, než vše ostatní, co se v tomto víkendu běželo. I když se nejedná o trail, i když se nejedná o skyrunning, nemohu prostě tuto událost pominout. Jedná se totiž o největší a nejstarší ultramarathon na světě, jedná se o Comrades marathon.

I přesto, že v poslední době mi již běhání po silnici nepřijde moc zajímavé a přesto, že vše mě táhne do hor, tento závod je výjimkou. Po jeho absolvování v roce 2010 a absolutně neopakovatelných zážitcích je to zřejmě jediný silniční ultramarathon, který bych si rád ještě zaběhl.

Více o tom roce 2010 a naší účasti je zde:

Letos se běžel již 88. ročník. Startovalo se v neděli 2.6.2013 v 5:30 v Durbanu a běžela se varianta UP do vnitrozemského Pietermaritzburgu s mírně změněnou a o něco kratší trasou 86,96km.

Možná nejvíce se čekalo, jestli skončí nadvláda na Comrades dvojčat Nurgalievových, které v posledním desetiletí tento závod opanovaly a kromě jednoho ročníku 2005 vždy jedno z dvojčat Elena nebo Olesya zvítězilo. (článek o dvojčatech naleznete i zde:

Zvláště po opravdu nepovedeném závodu Two Ocean, kde se ani jedna nepotkala s dobrou formou, se spekulovalo, jestli nenastal konec jejich éry.

Na trati ale ukázaly, že rozhodně své pozice nevyklízí a obsadily dvě první místa, když třetí a další Ruska Irina Antropovova měla ztrátu na vítěznou Elenu již 17 minut a 27 sekund. Poněkud pomalejší časy ve srovnání s rekordy směrem od moře i přes mírně zkrácenou trať (práce na standardní trati) zavinilo opravdu velké teplo a silný protivítr prakticky po celý závod.

ElenaNurgalievaComrades2013

Škoda, že pro zranění se nemohla zúčastnit loni druhá Ellie Greenwood a na startu nebyla ani další výborná Američanka Kemi Semick.

Cíl Comrades 2011

Ve švýcarském Lodrino byl v neděli 2.6.2013 rovněž odstartován SkyRace Lodrino-Lavertezzo s českou účastí. Jeli tam tři výborní běžci Robert Krupička, Honza Havlíček a Honza Zemaník a byli jsme tak zvědavi, jak dopadnou.

Bohužel letošní netypické jaro přineslo pořadatelům problém v podobě 50cm čerstvého sněhu na průsmyku Forcarella di Lodrino a trať musela být změněna a zkrácena. Běželo se jen na Alpe Negros a zpět do Lodrino. Závod se tedy letos do Lavertezzo nepodíval. Uvidíme příští týden, zda pořadatelé závodu Valmalenco-Valposchiavo budou šťastnější.

Naši tři běžci se neztratili a všichni se umístili v první desítce. Nakonec si tedy doběhli pro následující umístění:

00:17:20.39

V ženách zvítězila Silvia Serafini z týmu Salomon „o parník“ před dalšími v čase 2:22:42 (náskok na druhou 10:52).

Konečně běžel se také 3. ročník Orobie Vertical Kilometer, kde skvělý italský běžec Marco de Gasperi zlepšil o jednu vteřinu stávající rekord trati a zvítězil v čase 39:37. Link na výsledky: