1460_gemma_clementeiancorless-com_ultrapirineu2016-2764Poslední víkend v září se podobně jako v předchozích letech odehrálo ve španělských Pyrenejích finále Skyrunner® World Series v Ultra SkyMarathon®. Závod Ultra Pirineu získal za dobu svého trvání dobré jméno, i když na současné ho měnil z pro mě libozvučnějšího Ultra Cavalls del Vent.

Ženská část startovního pole se mi letos zdála „nabitější“, i když z popředí průběžného pořadí SWS zde chybělo pár jmen a chyběla i pravidelná domácí závodnice Núria Picas. Přesto čelo výsledků ženského závodu nebylo tak internacionálně monotónní jako se stalo u mužů, kde z první dvacítky bylo šestnáct Španělů.

1460_herasiancorless-com_ultrapirineu2016-1683

Z vítězství se tak mezi muži na UP radoval Miguel Heras Hernández, pro kterého to byla jediná letošní účast na závodě SWS Ultra a stačila mu k umístění v TOP10 celkového pořadí, konkrétně k osmému místu před naším Honzou Bartasem. Třetím místem jen potvrdil své celkové vítězství v Serii Cristofer Clemente Mora.

1460_clementeiancorless-com_ultrapirineu2016-2143

V ženách bylo celkové pořadí Serie před UP hodně otevřené. Neúčastí Anne-Lise Rousset pustila výsledek ze svých rukou (nebo snad lépe nohou) a toho využila do té doby třetí Gemma Arenas Alcazar, která předstihla v celkovém pořadí Serie nejen doposud vedoucí Francouzku, ale i Američanku Hillary Allen.

1460_gemmaiancorless-com_ultrapirineu2016-2432

Celkově se nemohu zbavit dojmu, že přidáním další „discipliny“ SkyExtreme do SWS se trochu roztříštila účast na těch především delších a náročnějších závodech. Také ne nepodstatné náklady spojené s cestami do poměrně odlehlých lokalit, kam se především závodníci z Evropy (zde je stále ještě asi nejvíce těch nejlepších sky běžců) dostanou jen letecky a často ne úplně levně, měly určitě vliv na fakt, že jak v mužském, tak v ženském celkovém pořadí stačilo pro umístění v TOP10 absolvovat jen jeden závod.

Vždyť podívejme se na seznam závodů zařazených do Serie Ultra a Sky Extreme:

Ultra – Transvulcania, Madeira, Val d‘Isere, The RUT (Montana, USA), Ultra Pirineu.

Sky Extreme – Tromso, KIMA, Glen Coe Skyline (Skotsko)

Tedy rozumně se bez využití letadla daly absolvovat pouze a maximálně tři závody z obou Serií.

Z našich běžců se nejlépe v SWS Ultra Sky umístili Honza Bartas na devátém místě a Ance Strakové na konečné dvanácté místo stačil jeden závod SWS při ukončení sezony již v začátku srpna. O oficiální a konečné pořadí SWS Ultra Sky budu tento článek aktualizovat.

AnkaMadeiraTrat4

HonzaBartasTrat1

Pořadí Ultra Pirineu MUŽI

1

Miguel A. HERAS HERNÁNDEZ Salomon Ettix 12:05:51 ESP (España)

2

Jessed HERNANDEZ GISPERT Inverse Team 12:40:15 ESP (España)

3

Cristofer CLEMENTE MORA Race Land Team 12:47:19 ESP (España)

4

Emerson TRUJILLO FLORES Deporte Solidario 12:47:41 PER (Perú)

5

Ernest AUSIRÓ SUBIRATS Tbot 12:48:01 ESP (España)

6

Sebas SANCHEZ SAEZ Sm. Maraton De Crevillent 12:55:51 ESP (España)

7

Dmitry MITYAEV Adidas Outdoor/Trail Running School 12:59:21 RUS (Rusia)

8

Gerard MORALES Buff Pro Team 13:09:00 ESP (España)

9

Cristobal ADELL ALBALAT Team La Sportiva 13:10:43 ESP (España)

10

Ivan CAMPS PUGA Buff Pro Team 13:21:40 ESP (España)

Pořadí Ultra Pirineu ŽENY

1

Gemma ARENAS ALCAZAR Dynafit Team 15:20:34 ESP (España)

2

Hillary ALLEN The North Face 15:37:47 USA (Estados Unidos)

3

Anna COMET PASCUA Dynafit – The Elements 15:49:46 ESP (España)

4

Ekaterina MITYAEVA Adidas Outdoor/Trail Running School 15:59:38 RUS (Rusia)

5

Kristina PATTISON La Sportiva 17:12:58 USA (Estados Unidos)

6

Anna MACIÀ ERRA Club Atlètic Torelló 17:25:12 ESP (España)

7

Laia DÍEZ FONTANET Compressport-Empowerbyprivylife 17:31:02 ESP (España)

8

Judit FRANCH PONS Compressport-Inov8 17:44:03 ESP (España)

9

Sonia ESCURIOLA REULA Team Race Land 17:59:15 ESP (España)

10

Elisabet BERTRAN MASANÉS A.E.Matxacuca 20:04:10 ESP (España)