OndraFejfarVKRUT2016_2bSkyrunner® World Series (SWS) se v uplynulém víkendu přesunula do USA do státu Montana na trojlístek závodů se společným jménem The Rut.

V takto vzdálených destinacích není obvyklé nacházet ve startovce naše běžce, ale tentokrát v rámci snahy získat co nejlepší výsledek v SWS si cestu do USA naplánoval Ondra Fejfar a udělal dobře.

V pátečním závodě Vertical Kilometer® totiž získal v historii českého skyrunningu první vítězství v závodě SWS.

Hrozba bouřky a nebezpečí zranění bleskem donutilo pořadatele zvolit trasu B pro Lone Peak Vertical Kilometer®. Trať tedy neměla převýšení 1000m na cca 5km, nevybíhalo se až na Lone Peak ve výši 3403m, ale na vzdálenosti 3,8km se překonalo převýšení „pouze“ kolem 610m.

Profilem běhatelnější kurs pak jasně vyhovoval Ondrovi, který zde mohl využít své běžecké schopnosti.

OndraFejfarVKRUT2016_Start

Hned po hromadném startu se dostal do popředí závodu, následně i do čela a mohl si tak pohlídat vedoucí pozici před výborně běžícím Španělem Janem Margaritem, kterého porazil z pohledu výsledků poměrně jasně o 24 sekund, ale na trati to tak snadné nebylo.

OndraFejfarVKRUT2016_1

20160902_152224

20160902_152144

Na třetím a čtvrtém místě se umístili již s odstupem Američané Scott Patterson. Čtvrtý doběhl organizátor závodu a výborný běžec především na delších distancích Mike Foot a pátý pak manažer Salomonu Greg Vollet. Dosavadní lídr průběžného pořadí rankingu SWS VK Andořan Ferran Teixido skončil až na sedmém místě, ale i přesto je stále v čele průběžného pořadí rankingu SWS VK. Ondra se ale svým výsledkem posunul na skvělé podiové třetí místo.

OndraFejfarVKRUT2016_5

OndraFejfarVKRUT2016_3

OndraFejfarVKRUT2016_2b

Do konce SWS zbývá již jen závod v Limone. Situace je nadějná, protože Ondra i Jan Margarit mají již čtyři závody, tedy v případě bodů z Limone se jim bude jeden škrtat. Ondra má nejhorší ze St. Catherina 20 bodů a Jan z Canazei 38. Po škrtnutí těchto výsledků by pak Jan vedl před Ondrou jen o dva body a Ondrovi by tak pro postup na druhé místo stačilo doběhnout v Limone před Janem Margaritem. Samozřejmě to ale předpokládá umístění někde v čele výsledkové listiny, protože ani doposud čtvrtý Philip Goetsch, ani trojlístek běžců La Sportiva na dalších místech (Marco Moletto, Hannes Perkman a Kuhar Nejc) nejsou bez šancí na podium. Naopak v případě výsledkového výpadku Ferrana se tento ještě může propadnout mimo první trojku. Bude to ještě hodně dramatické.

OndraFejfarVKRUT2016_4

Jak to viděl Ondra:

Do Big Sky jsem dorazil spolu se svým supportem Alešem už v pondělí, Vertical se běžel v pátek odpoledne. Chtěl jsem mít dostatek času, abych poznal terén a mohl se podívat přímo na trať. Hned v úterý jsem si prošel celý Vertical až na Lone Peak a mohl plánovat taktiku na závod. Jaké pak přišlo rozčarování, když pořadatel dvě hodiny před startem VK oznámil, že kvůli hrozící bouřce si nás netroufne pustit na Lone Peak a musejí proto zvolit záložní variantu trati. Do startu jsem tedy netušil, kudy poběžíme, pouze jsem věděl, kde zhruba bude cíl. Samozřejmě mi hned blesklo hlavou, že by mi to mohlo vyhovovat.

Od startu jsem se držel vpředu a zhruba po několika set metrech, kde se dalo trochu běžet, jsem to zkusil napálit. Netušil jsem, co přijde a risknul to. Během minuty jsem si udělal slušný náskok a snažil se ho udržet. To mi vycházelo do doby, než se trať změnila v nekonečné příkré suťoviště s cílem nekonečně vysoko a daleko. Přepálené tempo bylo znát a můj náskok se rychle tenčil. Do cíle jsem se vyškrábal silou vůle, ale vítězství jsem si vzít nenechal. Přesně po 29 minutách a 25 sekundách bylo po všem a mně trvalo nějakou dobu, než jsem si to vůbec uvědomil. Nakonec to vůbec nebyl lehký závod a o to si tohoto vítězství cením víc.

Moc bych chtěl touto cestou poděkovat všem, co mi usilovně drželi palce a posílali povzbuzující vzkazy, stejně tak CZSA a Samovi, že jsem mohl vyhrát v týmovém repre dresu. Vyhlášení jsem si moc užíval a byla pro mě čest obléct si skampolo pro vítěze závodu světové série a obejmout se s vítězkou Laurou Orgue.

20160902_191256

OndraFejfarVKRUT2016_LauraOrgue

MUŽI

1. Ondřej Fejfar (CZE) – 29’25”

2. Jan Margarit (ESP) Salomon – 29’49”

3. Scott Patterson (USA) – 30’32”

4. Mike Foote (USA) The North Face – 30’34”

5. Greg Vollet (FRA) Salomon – 31’18”

V ženách si pozici suverénky při neúčasti Christel Dewalle pohlídala svým poměrně jasným vítězstvím Španělka Laura Orgue. Pouze mezi těmito dvěma běžkyněmi se v Limone asi v přímém souboji rozhodne o celkové vítězce SWS VK 2016.

ŽENY

1. Laura Orgué (ESP) Salomon – 34’18”

2. Cynthia Arnold (USA) – 34’59”

3. Maria Zorroza (ESP) Eusakal Selekzioa –36’34”

4. Aitziber Ibarbia (ESP) Eusakal Selekzioa – 37’49”

5. Jenny Wolfe (USA) – 38’17”

Celkové výsledky

V sobotním SkyRace® s délkou 28km a nejvyšším bodem na Lone Peak prolétli vítězové s velkým náskokem na další v pořadí. Megan Kimmel ze Silvertonu v Coloradu nadmořská výška určitě nedělá problémy a druhé v pořadí Norce Kaspersen nadělila více než sedm minut. Třetí Laura Orgue jako vítězka z předchozího dne pak za Megan zaostala o skoro dvacet minut.

14191923_1074683982617400_3263256046996853454_n

Podobně tomu bylo i u mužů. Zde jasně dominoval Hassan Ait Chaou, běhající za baskický tým Euskal. Ten dal druhému Bulharu Nikolovovi skoro osm minut a až třetí doběhl výborný Jan Margarit. Ondra se neztratil ani v tomto závodě a dokázal po pátečním vítězství bodovat na výborném šestém místě. V průběžném pořadí mu pak patří zatím 18. místo s poze dvěma započítanými závody. Po Limone se tedy může dostat o poznání výš a ani TOP10 není vyloučená.

14192680_1189594251063455_5061479220103279219_n

OndraFejfarSkyRUT2016_Start

14237748_10210647458729607_8813180719596177938_n

Start The Rut 28k byl hned v sobotu ráno, tedy pouhých 17 hodin po startu Verticalu. V té euforii a záplavě vzkazů jsem se moc nevyspal, ten adrenalin v žilách prostě koloval déle než obvykle. I tak jsem se na SkyRace® moc těšil a ráno vylezl z postele s úsměvem. Ani jsem se nenadál a už jsem stál na startu. Začátek byl velice rychlý a běhavý, běželo se mi lehce a po hodině závodu jsem držel druhé místo. Jenže tato pohoda vzala brzy za své a já se v důsledku seběhu, který byl zkrátka nad moje síly, propadl na sedmé místo.

Vlastně celý závod byl pro mě jako na houpačce a já se v jednu chvíli ocitl dokonce až devátý. Výšlap na nejvyšší vrchol trati Lone Peak s nadmořskou výškou 3403 metrů byl nekonečný a o seběhu hromadou kamení z něho bych snad ani mluvit nechtěl, protože se vlastně ani nejednalo o běh. Ke konci jsem se však zmátořil, dokázal ještě zabojovat a propracovat se na šesté místo. Sám nevím, kde jsem k tomu našel vnitřní sílu. S časem 3:25:06 se jednalo bezkonkurečně o můj nejdelší závod v životě.

MUŽI

1. Hassan Ait Chaou(ESP) Euskal – 3h06’39”

2. Kiril Nikolov (BUL) – 3h14’35”

3. Jan Margarit(ESP) Salomon – 3h15’00”

4. Michael Barlow(USA) Salomon) – 3h15’11”

5. Timmy Parr(USA) Hoka One One – 3h22’02”

6. Ondřej Fejfar (CZE) Czech Skyrunning Team – 3h25‘06“

ŽENY

1. Megan Kimmel (USA) asics – 3h36’23”

2. Yngvild Kaspersen(NOR) -Salomon) – 3h43’30”

3. Laura Orgué (ESP) – 3h56’14”

4. Najeeby Quinn (USA) – 4h03’08”

5. Marta Molist (ESP) – 4h04’40”

V neděli se pak již bez české účasti běžel Ultra Sky na 50km. Zde byla znát významná absence světové špičky a tak velmi dobré body pro SWS Ultra Sky visely na The Rut 50km hodně nízko.