PERUN2016_SAM_0873_smallMistrovství ČR v Ultra SkyMarathon® a další závod Bohemia Industry Skyrunner® Czech Series je minulostí. Lysohorský čtyřlístek (L4L) měl v podtitulu „Čtyřikrát a dost …“. Ano opravdu se v závodě čtyřikrát vybíhalo na Lysou horu, ale asi nikoho nenapadlo, že to bude mít i jiný význam.

Letošní čtvrtý ročník byl posledním. Překážky, které pořadatelům kladlo do cesty CHKO Beskydy, jeho omezení a zákazy, způsob jednání a arogance přesáhly únosnou mez a znechutily bráchy Bednarze natolik, že se rozhodli tradici tohoto pěkného závodu ukončit. Ano, mrzí mě to. Mrzí mě to asi stejně, jako to mrzí vás běžce, kteří jste se zde rádi potkávali a bojovali na svazích Lysé. Poslední tři roky se zde odehrávalo Mistrovství České republiky v Ultra SkyMarathon® a vždy se zde sešla velmi kvalitní konkurence. Vždy to byl velmi povedený závod s tím, že každý mohl vidět co práce a nadšení za ním ze strany pořadatele je.

Možná i další ukázka lidské blbosti, zášti a snahy uškodit, o které se zmíním dále, byla tím příslovečným hřebíčkem do rakve tohoto závodu.

V sobotu 4.6.2016 se v areálu Skipark Grúň sešlo opět bezmála 300 běžců a běžkyň na startu L4L. Do ukázkového počasí, které měl pořadatel asi předplacené pro všechny ročníky se vydali v 7:00 ráno po startu do sjezdovky vstříc této výzvě a závodu.

PERUN2016_SAM_0873_small

O předpokládaných favoritech jsme již na našem webu psali a byl jsem opravdu zvědavý, jak kdo vyladil svou formu, jak se závod bude vyvíjet.

Mnohem větší a širší konkurence byla v mužské části pole a opravdu, chlapi za to vzali od počátku dost fest.

Na první Lysé se již v čele ukázal Zdenda Kříž, který vypadá ve výborné formě a je třeba si jen přát, aby mu vydržela i do MS ve Španělsku. Společně na dalších místech běželi Vítek Otevřel s Filipem Šilarem (ten bohužel v dalším průběhu závodu měl nepříjemný pád, musel se nechat ošetřit a závod nedokončil). Výborně v této fázi závodu také běželi Petr Žákovský a Mára Causidis.

PERUN2016_SAM_0897_small

PERUN2016_SAM_0903_small

PERUN2016_SAM_0907_small

PERUN2016_SAM_0911_small

PERUN2016_SAM_0915_small

PERUN2016_SAM_0921_small

Krásné počasí vytáhlo na Lysou davy lidí a vypadalo to tu jako na „Václaváku“. Bohužel jsem si nevšiml, že by turisté běžce povzbuzovali, fandili jim, jak je zvykem v jiných zemích a horách. To je prostě fakt, který změnit bude asi trvat velmi dlouho a otázkou je, jestli vůbec česká mentalita někdy dovolí se alespoň trochu přiblížit se fandům ve Španělsku, Itálii, Francii …

Každopádně se zde ukázal jiný rys českého člověka, který naopak v Alpách nebo Pyrenejích nenajdete. Docela dobře a rád bych se bez něj však obešel. Nevím, co ty lidi k tomu vede. Je to jen nějaká tupost, závist, snaha uškodit, zkazit něco na čem jiní nechají spoustu práce a času ? Nebo je to nějaká cílená snaha uškodit konkrétním lidem, konkrétní akci ? Opravdu nemám tušení a ani nejsem schopný to chápat. V průběhu závodu došlo nejen k několika případům strhání značení, které by se snad dalo přičíst jen běžné lidské blbosti, ale minimálně ve dvou případech došlo i k zcela úmyslnému přeznačení tratě, kdy fáborky ze správné trasy byly odstraněny a převázány na špatný směr. To už není jen blbost, to je něco tak nepředstavitelného, že takoví lidé by zasloužili jen fyzické tresty. Snad jen pár přes hubu by jim pomohlo pochopit, že něco takového se nedělá.

Pořadatel pak nemá šanci toto v průběhu závodu při nejlepší vůli ohlídat.

PERUN2016_SAM_1273_small

PERUN2016_SAM_1278_small

PERUN2016_SAM_1280_small

PERUN2016_SAM_1292_small

PERUN2016_SAM_1293_small

V ženách se první na Lysé ukázala favoritka Míša Mertová a podruhé na Lysou šla se zhruba sedmiminutovým náskokem na Denisu Krejčiříkovou. Byla ale jednou z těch, kdo špatně odbočil po přeznačené trase a po zbytečném zaběhnutí se rozdíl mezi nimi prakticky smazal. Naštěstí pro Míšu však ji to tolik nerozhodilo, dokázala se opět Denise utrhnout a nakonec zvítězit před Denisou a třetí Kristýnou Chmelkovou, která se začíná na bedny prosazovat vcelku pravidelně.

PERUN2016_SAM_1468_small

V mužském celkovém pořadí si zcela jasně pohlídat vítězství Zdenda, který doběhl v rekordu 25 minut před dalším reprezentantem Petrem Žákovským. Třetí proběhl cílem Mára Causidis, ale velmi sportovně přiznal, že vynechal část tratě na Kykulku a tedy nemůže být hodnocen. Třetí místo a pozice na bedně tak připadla Standovi Najvertovi, který se dokázal na bednu dostat při všech ročnících L4L. Nepopulární čtvrté místo v celkovém pořadí pak získal Vítek Otevřel, který se dostává ze zdravotních problémů a formu na sezonu může ostře otestovat již koncem měsíce na Lavaredu.

PERUN2016_SAM_1409_small

PERUN2016_SAM_1428_small

PERUN2016_SAM_1435_small

PERUN2016_SAM_1437_small

PERUN2016_SAM_1450_small

Poprvé a naposledy při L4L byl odstartován i závod SkyRace® z ATEX Skyrunner® Czech Series junior a U23. Na 29km dlouhou trať s pozitivním převýšením více než 1900m se bohužel vydalo jen velmi málo mladých. Nechyběli zde ani běžci z nominace na Yout World Skyrunning Champs v Itálii a podle očekávání si rozdělili čelní umístění. V kategorii Juniorů zvítězil David Novák, který zvítězil i celkově a poprvé tak předstihl svého kamaráda a rivala z repre Adama Chloupka. Druhý doběhl v této kategorii Ondra Nezval a třetí Ondra Mrklovský.

PERUN2016_SAM_1398_small

PERUN2016_SAM_1401_small

PERUN2016_SAM_1411_small

PERUN2016_SAM_1420_small

PERUN2016_SAM_1422_small

PERUN2016_SAM_1425_small

V kategorii U23 si první dvě místa také rozdělili kluci nominovaní do Itáli, když zvítězil Adam Chloupek a druhý doběhl Tomáš Křivohlávek. Třetí místo pak bylo dělené mezi Michaelem Pozdenkovem a Lukášem Košutem.

PERUN2016_SAM_1446_small

V mladých holkách to s konkurencí bylo ještě horší než u kluků. V kategorii U23 si bednu rozdělily všechny tři startující, když první skončila Barbora Kožnarová, druhá Pavlína Palasová a třetí Kateřina Sztefková. V nejmladší kategorii Juniorek odstartovala pouze jedna závodnice Barbora Hejtmánková a i přes problémy s nevolností na trati statečně dokončila.