UltraksProfil-46kPředposlední evropský závod serie Sky SWS měl pěkných pár favoritů a favoritek ve startovní listině. Zdálo se, že řada těch, kdo figuruje v popředí průběžného hodnocení SWS si sem jede vybojovat další body před finálovým Limone.

Nakonec to dopadlo trochu jinak a především se ukázalo, že ženy měly v boji o body větší konkurenci než muži. Vždyť v první čtyřicítce celkového pořadí bylo 11 žen a 40. muž bral body do SWS ještě i za čas o víc než hodinu horší než vítězka. To nejsem schopný vylovit v paměti, jestli se někdy na závodě s tak početným startovním polem stalo.

Dalším překvapením bylo nedokončení vítěze a vítězky posledního Sky v Canazei. Tadei Pivk byl na prvním mezičase v Sunnegga ještě pátý, na Gornegrat však již nedošel. Také Megan Kimel nedokončila. Avšak jí to bude asi mrzet mnohem víc, protože až do mezičasu v Schwarzsee vedla a v Triftu několik kilometrů před cílem byla na třetí pozici. Ale z favoritek nedoběhly ani Paula Cabrerizo, Rebats Ragna nebo Oihana Kortazar.

Nakonec se tedy po boji radovala z vítězství Elisa Desco, která porazila držitelku traťového rekordu z loňského roku Stevie Kremer o minutu, když jí utekla především v závěrečném seběhu. Na mezičase v Triftu byly tyto dvě závodnice spolu. Třetí pak již s odstupem doběhla Maite Maiora.

UltraksElisaDescoVitez

Jako největší česká favoritka zde startovala Anka Straková a i přes určité problémy nezklamala a vyrovnaným výkonem, kdy se po celou trať držela na 11-12. pozici doběhla v TOP TEN na pěkném desátém místě, když od posledního mezičasu v Triftu stahovala v seběhu ztrátu zhruba tří minut na devátou pozici, ale v cíli to nakonec nestačilo a na devátou příčku ztrácela 21 sekund. Hance Krajníkové pak na konečné 18. pozici chybělo na patnácté ještě bodované místo asi 9 minut.

UltraksSchwarzsee

V mužském závodě za to hned po startu vzal Bask Aritz Egea a byl ve vedení až na Riffealp. Na Schwarzsee se však již v čele objevilo překvapení závodu místní běžec z Zermattu Martin Anthamatten a vedení již do cíle nepustil, když zvítězil jasně a přesvědčivě o víc než 9 minut před dobře běžícím Manuelem Merillasem a o 11 minut před Aritz Egeou.

UltraksMartinAnthamattenVitez

Škoda, že z původního poměrně velkého zájmu o tento závod ze strany členů Czech Skyrunning Team sem jela právě jen Anka a především, že chyběli kompletně naši muži. Tentokrát mužské body do SWS visely opravdu hodně nízko a dalo se na ně dosáhnout.