Češi jedou na ZEGAMU

Zegama-Aizkorri Marathon

Zegama-Aizkorri Marathon

Ve středu 13.5.2015 odjíždí Czech Skyrunning Team směr Zegama. Letos tento nesmírně populární závod, kde poptávka po startovních číslech běžně přesahuje čtyřicetinásobek nabídky čísel pořadatelem, bude i European Skyrunning Championship v SkyMarathon®.

Na 42km není to největší převýšení, které můžeme u podobného typu závodu najít. Dokonce Perun SkyMarathon® je má větší. Nevystoupáme ani do nijak závratných nadmořských výšek. Závodníci se nedostanou výše než kam sahají nejvyšší vrcholky Krkonoš. Ale rozhodně tam máme šanci zažít diváckou kulisu, kterou těžko nějaký jiný závod dnes překonává.


 

Atmosféra závodu Zegama Aizkorri

Atmosféra závodu Zegama Aizkorri


Závodníci jdou ty nejprudší kopce doslova úzkým koridorem diváků, kteří je svým povzbuzováním doslova tlačí nahoru a ždímají z nich i to, co v nich možná už dávno ani není.

Navíc se zde schází velmi silná konkurence, závod je nesmírně rychlý a tím i velmi těžký.


Atmosféra závodu Zegama Aizkorri je skvělá i při mizerném počasí

Atmosféra závodu Zegama Aizkorri je skvělá i při mizerném počasí


ZegamaSnowRock


Letos se podařilo na toto mistrovství postavit a dostat velmi početný český tým, početnější než mají například Španělé. Početnější, než jsem zpočátku vůbec doufal, když znám striktní omezení počtu startujících na tomto závodě při běžných ročnících.

A kdo se zde tedy ve startovním poli objeví pod hlavičkou Czech Skyrunning Team ?

Začnu ženami a trojice, která zde bude startovat vůbec není slabá a věřím ,že alespoň některá z nich by se mohla do první bodované patnáctky dostat. Jsou to v abecedním pořadí: Zuzka Krchová, Míša Mertová, Anka Straková. Míša vyhrála MČR 2014 a jen doléčování zranění ji zabránilo startovat na Perunu i letos. Dále loni bodovala na Matterhorn Ultraks. Zuzka Krchová vyhrále loni Nezmar SkyMarathon® a letos v čase jen o 48 sekund horším než byl vítězný loni, doběhla na Perunu druhá. Anka jako nejzkušenější z našich žen toho má za sebou opravdu hodně, takže snad jen z posledních dvou let uvedu třetí místo na loňském Perunu, druhé místo na UTVA, suverénní vítězství na MČR v Ultra SkyMarathon® na L4L v 2014, třetí místo na dobře obsazeném Misurina SkyMarathon® a vítězství na MMT100 a vítězství v rekordu tratě na letošním Perun SkyMarathonu.


fotos-zegama-aizkorri-2013-4


Chlapi jedou na Zegamu také v silném složení a věřím, že se alespoň některým podaří dosáhnout na první čtyřicítku a tedy body pro tým. Upřímně řečeno věřím spíše v lepší pozice než na té hranici 40.

Bojovat o body pro tým bude tato pětice: Tomáš Bystřický, Honza Havlíček, Petr Král, Vít Otevřel a Honza Zemaník.


Zegama2014_KilianUp


Bodovat pro tým mohou pouze tři. Tomáš Bystřický má za sebou řadu úspěchů v trailových bězích a na svém prvním těžkém SkyMarathonu na Perunu doběhl po boji na pěkném čtvrtém místě. Honza Havlíček je zkušený skyrunner, který prokázal svou spolehlivost a bojovnost již mnohokrát. V krátké historii oficiálního českého skyrunningu a jeho účastí na ME a MS vždy bodoval na všech svých čtyřech absolvovaných závodech. V roce 2013 v Canazei na SkyRace® i Vertical Kilometer® a o rok později v Chamonix na SkyMarathon® a opět i na Veretical Kilometer®. Věřím, že mu ta dobrá statistika vydrží i letos, když kromě Zegamy pojede na VK opět do Chamonix. Petr Král a Vít Otevřel na žádné takové vrcholné akci ještě nebyli a já doufám, že oba na trati nechají vše, zabojují a pokusí se o co nejlepší výsledek jak osobně, tak i pro tým. Honza Zemaník, loňský vítěz Perunu i L4L a nejúspěšnější chlap na Ultra Sky v Chamonix 2014, podobně jako Honza Havlíček obětovali letos pro Zegamu i start na MČR na Perunu. Honza se již v konci loňského roku rozhodl zapracovat na rychlosti a pro další období vynechat své Ultra dlouhé distance. Myslím, že to bylo rozumné rozhodnutí, protože proniknout do světové špičky lze dnes jen a jen s výbornými rychlostními předpoklady i v těžkém horském terénu. Ty pak pochopitelně může zúročit i na delších distancích, až se k nim opět vrátí.

Na závodníky tedy bude v neděli 13.5.2015 čekat 42,2km s převýšením 2736m převážně technického charakteru.


Zegama_perfil-oficial


O tom, jak to bude těžký závod vypovídají i rekordy trati, které jsou neskutečně rychlé.

3:48:38 Kilian Jornet

4:38:19 Emanuela Brizio

Pár videí pro představu, co bude na závodníky čekat.

By |2015-05-11T21:27:37+00:00Květen 11th, 2015|Články, Skyrunning, Skyrunning Ostatní|3 komentáře

Autor:

3 komentáře

 1. Petr Špičák 13/05/2015 v 11:59 - Odpovědět

  Same, dekuji

 2. Petr Spicak 12/05/2015 v 22:34 - Odpovědět

  Ahoj, ve ctvrtem videu muzeme videt jak zavodnik pouziva hole ale pak je odevzda bezi bez nich a pred kopcem je znova od doprovodu dostane a bezi s holemi. To je dovoleno a nemusi je mit po celou dobu zavodu?

  • Sam 13/05/2015 v 07:20 - Odpovědět

   Jasně Petře, máš asi na mysli Luise Alberta Hernanda. Ten jako jeden z mále ze světové špičky používá hole i na SkyMarathon, ne jen na Ultra.
   V pravidlech skyrunningu jsou hole pro závody povoleny, ale neřeší se zde jestli je závodník používá po celý závod, nebo zda je odloží a na jiné občerstvovačce je zase dostane.
   Toto většinou řeší pravidla jednotlivých závodů a ve valné většině je to formulováno tak, že závodník může hole používat, ale musí je pak nést po celou dobu závodu. To se i mně zdá nejlepší řešení, protože tak mají všichni stejné podmínky. Ti s velkou podporou týmu i ti bez těch možností.
   Zegama toto ve svých pravidlech neřeší, a tak Luis Alberto toho využívá a nechává si hole dávat jen na stoupání, kde je využije a nahoře je odkládá.
   Abych byl spravedlivý, tak tam, kde je povinnost hole mít celou dobu, tam nepodvádí a nosí je složené na speciálních úchytech na bedrech.

Napsat komentář

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Translate

BasqueCatalanCzechEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU