Díky Ian Corless

Ultra Sky Serie SWS 2015 se podobně jako v předchozích letech otevřela na populárním a většinou velmi dobře obsazeném závodě Transvulcania 2015.

Letos se sem vypravila poměrně početná česká výprava a byli jsme tedy zvedavi, jak si ve světové konkurenci povede.

Jak je na Vulcanii zvykem, bylo vedro. Pro někoho fajn, pro někoho vražda. Podíváme li se na výsledky, poznáme jednoduše, kdo to letos odskákal.

Za svým očekáváním skončila i taková esa jako například Mike Foot, Cristophe Le Saux, Timothy Olson. Je však třeba ocenit, že se na to v pro ně nezvyklé situaci nevykašlali a dokončili. To bratři Oscar a Marc Casal Mir nebo Jason Schlarb vzdali již na 24.km, Ryan Sandes na 30.km, Fulvio Dapit na 50.km. Z ženského pole pak odpadla na 30.km jedna z favoritek na přední umístění Landie Greyling.

Luis-Alberto-Hernando-2015-Transvulcania-champ

V mužském závodě za to nejvíce vzal hned po startu do prvních stoupání Američan Zach Miller a vybudoval si i menší náskok na další běžce. Pozdější vítěz Luis Alberto Hernando se naopak zatím nikam moc nehnal. Využil dokonalou znalost tratě a věděl, že jeho čas ještě přijde. Toto rozvržení sil se nakonec ukázalo jako maximálně správné. Brzy se Luis Alberto posunul do vedení a pak již jen svůj náskok zvyšoval. Jeho sprint ulicemi do cíle byl potom naprosto neuvěřitelný. Z pravidelných pohledů na hodinky bylo jasné, že se jedná o rekord a ten také díky jeho skvělému výkonu padl a má novou hodnotu 6:52:39.

Dani-Garcia-2015-Transvulcania-second-place

Na dalších místech s odstupem v cíli již kolem půl hodiny to již tak jednoznačné nebylo a pořadí se v průběhu závodu měnilo. Nakonec především díky výborným seběhům se z dalších podiových míst mohli těšit Španěl Dani Garcia a Australan Blake Hose, který se zároveň dostal i do čela průběžného hodnocení Ultra Sky SWS.

Blake-Hose-2015-Transvulcania-third-place

Zajímavá situace pak nastala při doběhu čtvrtého Dakota Jonese. Ten v domnění, že za ním nikdo není a není ohrožován, se v cílové rovince již na koberci zdravil s diváky a vyklusával. Pátý Zach Miller ho však cestou městem dotáhl natolik, že se na koberci objevil v dohledu za ním. Když viděl, že Dakota neběží, zkusil finiš a kdyby Dakotu diváci neupozornili, mohla být legrace.

Emelie-Forsberg-2015-Transvulcania-champ

V ženách byla situace na prvním místě jasná již od počátku. Emelie Forsberg nenechala nikoho na pochybách, že při absenci některých svých největších soupeřek nebude mít letos konkurenci. A to i přesto, že ještě týden před Vulcanií vyhrála v týmu slavnou Mezzalama Trophy (SKIMO).

Anna-Comet-2015-Transvulcania-second-place

I zde byl rozdíl mezi vítězkou a druhou v pořadí skoro půl hodiny. Není bez zajímavosti, že i druhé místo obsadila další výborná SKIMO závodnice Katalánka Anna Comet. Třetí pak o dalších dvanáct minut zpět byla Francouzka Myriam Guillot.

Myriam-Guillot-2015-Transvulcania-third-place

Na závodě bylo vidět, jak ho ovlivnila absence některých výborných závodníků a potenciálních favoritů. Kilian je stále v Himalájích a při formě Hernanda můžeme toho jen litovat. Jejich souboj by byl zřejmě ozdobou tohoto ročníku. Také Núria Picas je v Himalájích na Makalu. Spolu s dalšími běžkyněmi jako jsou například Uxue Fraile, Maite Maiora nebo dalšími, které šetří síly na Zegamu (běží se již příští neděli), tak Emelii usnadnily život.

Celkové výsledky

Nakonec se v tomto závodě neztratili ani čeští běžci. Za Czech Skyrunning Team odstartovali Zdenda Kříž, Honza Bartas a Zuzka Urbancová.

CzechSkyrunningTeamVulcania2015

Nejrychleji začal Zdenda a vypadalo to, že by mohl potvrdit svůj výkon na Istrii nějakým pěkným výsledkem i zde. Bohužel někde kolem 35.km při došlapu na ostrý kámen utrhl podrážku u boty. Zkusil s tím ještě chvíli pokračovat, ale poté, co se začal nezadržitelně propadat a měl do konce závodu ještě zhruba polovinu, rozumně to zabalil.

Honza Bartas začal asi i na základě svých loňských zkušeností rozumně a pomaleji a vlastně se skoro celý závod posouval pořadím nahoru. Podle jeho slov s křečemi všude, kde to jen trochu jde. Vybojoval nakonec pro Czech Skyrunning Team premiérové body v Ultra Sky SWS. Za své 24. místo v chlapech získá 30 bodů.

Překvapením byl pak výborný výkon Martina Střelky, který doposud neběžel ani jeden ze skyrunning závodů zařazených do Rankingu CZSA 2013 nebo 2014. Ten doběhl asi čtyři a půl minuty před Honzou a jen o místo lépe na 23. místě mezi chlapy a získal pro sebe 32 bodů do SWS.

Také ostatní naši chlapi se nevedli špatně a rozhodně nezklamali.

24 Martin STRELKA 08:43:03

25 Jan BARTAS 08:47:36

52 Tomas RYBAR 09:31:42

172 Jakub RIDEL 11:12:34

309 Ales ZAVORAL 12:16:02

401 Jan DUSÁNEK 12:48:53

V ženském závodě si z našich vedla nejlépe Hana Krajníková, která si doběhla pro krásné 10. místo a 58 bodů do SWS. Je opravdu škoda, že Hanka odmítla stát se členkou naší reprezentace a Czech Skyrunning Teamu.

Zuzka Urbancová běžela také pěkný závod a rozhodně nezklamala. I zde se neubráním povzdechnutí a slovu „škoda“. Zuzka měla velkou šanci při neúčasti řady výborných běžkyň dosáhnout na první patnáctku a tedy i body do SWS. Bohužel jí o 5:28 to 15. místo uniklo i přesto, že se na posledních dvou mezičasech ukázala již na 16. místě a na posledním mezičase jí na potom na v cíli patnáctou Hristinu Kozarevu chybělo jen 1:46.

ZuzkaUrbancovaVulcania2015

10 Hana KRAJNIKOVA 10:14:12

17 Zuzana URBANCOVA 11:41:04

23 Kristyna SKUPIENOVA 12:13:30

Miroslava ZELKOVA – pravděpodobně nedokončila

První závod SWS 2015 s českou účastí tedy máme za sebou. Za týden nás čeká European Skyrunning Champinship na Zegama-Aizkorri Maratóia. A to bude teprve zajímavé, jak si tam naši povedou.