LOGO-SkyextremePodobně jako loni i letos bylo finále SWS na dvojzávodě Limone Xtreme v Limone sul Garda.

A podobně jako loni i letos se čekalo na tento závod, jak rozhodne o pořadí v hodnocení Sky, VK i v celkovém pořadí. A letos tento závod rozhodl i o celkovém pořadí v Skyrunner Czech Series®.

V pátek v 18:30 byla odstartována první skupina běžců a běžkyň na trať Vertical Kilometer® a hodinu po nich vyrazila na trať elita, kde se rozhodovalo o tom, kdo nakonec vyhraje i celou sérii VK.

Závod mužů se nesl v podobě boje dvou týmů. Salomon a La Sportiva. Zatímco Kilian Jornet ze Salomonu zvítězil, La Sportiva si zajistila čtyři pozice mezi prvními šesti a ukázala tak, že právě VK je disciplinou ve které má nejlepší běžce.

A.S.D.PODISTICA VALLE VARAITA

V této elitní skupině doběhl na 13. místě Honza Havlíček v čase 0:42:04.

V první skupině doběhl Petr král za 0:57:45.

V závodě žen jasně dominovala Francouzka Christel Dewalle, která i vytvořila nový rekord tratě.

LimoneVKDewalle

V první skupině startovala Aneta Kocourková a dokončila v čase 1:07:53.

Tituly v Skyrunner® World Series 2014 na distanci VK získali Kilian Jornet a Laura Orgue. Oba z Katalánska a oba ze Salomonu.

Celkové výsledky Limone Xtreme VK

V sobotu pak odpoledne odstartoval závod SkyRace®, kde se čekalo zda Kilian potvrdí svou pozici jedničky v skyrunningu a získá i třetí titul v SWS, když titul na Ultra distanci získal již při závodě The Rut v USA.

Kilian_limonesky

Kilian pokud chtěl získat všechny tituly na všech třech distancích SWS, musel běžet páteční VK. Jak poznamenal bez výmluv po SkyRace, trochu tvrdé nohy způsobily, že na v kopci výborně běžícího Eritrejce Petro Mamo (Světový šampion WMRA z roku 2012) ztratil dvě minuty. I přes výbornou druhou půlku, kdy v seběhu snižoval náskok vedoucího Mama, to nestačilo a v cíli zaostal na druhém místě o 30 sekund.

PetroMamoimonesky

Přesto tento výsledek Kilianovi stačil na potvrzení vítězství nejen v Sky sérii ale i celkového vítězství v SWS.

39. Pavel Brýdl 2:46:07

60. Aleš Palko 2:56:47 (4. v kategorii 40-44 let)

Celkové výsledky Limone Xtreme SKY

Závod tedy rozhodl o pořadí v SWS, ale rozhodl i o konečném pořadí v Skyrunner Czech Series® 2014 i v pořadí v jednotlivých disciplinách.

Největší překvapení se asi zrodilo v celkovém pořadí žen.

Zde před závodem v Limone jasně dominovala dvojice Michaela Mertová a Anna Straková. Míša na prvním místě měla dobře nakročeno k tomu získat toto celkové vítězství i proto, že Anka do Limone nejela.

Nakonec se ale raduje třetí a nenápadná vzadu Aneta Kocourková, která se zúčastnila tří Sky závodů v zahraničí (Dolomites SkyRace, Sierre-Zinal a Limone Xtreme) a navíc odběhla dva VK v Canazei a v Limone.

Díky tomu, že se jí tedy započítává pět závodů do celkového pořadí, získala celkem 3523 bodů a předstihla v konečném hodnocení Míšu Mertovou o pouhé 4 body.

Třetí pak skončila Anna Straková s 3490 body a ztrátou 29 bodů na Míšu. Obě měly započteny do celkového hodnocení jen čtyři závody.

Urbancová Zuzana

Ani v mužích nebylo před Limone jasné, kdo zvítězí a šanci na celkové vítězství měl jak Honza Havlíček, tak i Pavel Brýdl. Honza Zemaník, který to měl ve svých rukách a stačilo by mu v podstatě jen jakkoli doběhnout v Limone VK i Sky, nakonec do Limone nejel a přenechal tak boj o vítězství výše uvedené dvojici.

Nakonec již v pátek rozhodl Honza Havlíček, který do závodu VK na rozdíl od Pavla Brýdla nastoupil a získal tak rozhodující náskok. Sobotní Sky již pak nic na jejich pořadí nezměnil a tak se celkovým vítězem Skyrunner Czech Series® 2014 stal Honza Havlíček.