Profil závodu

V neděli 10.8.2014 se běžel třetí závod Sky Série SWS 2014 a zároveň 41. ročník jednoho z nejstarších a nejpopulárnějších sky běhů v Alpách Sierre-Zinal. Jako obvykle zde byla velká konkurence, která rezultuje nejen z výborné pověsti a prestiže závodu, jeho zařazení do SWS, ale také díky štědrým sponzorům akce a velkorysým pořadatelům, kteří mnoho top závodníků zvou do Zinalu již týden před závodem se zajištěním ubytování, stravou a částečně i společným programem.

Dostat se tedy na pódiové umístění není vůbec jednoduché. Přesto se to v minulosti mnoha českým běžcům a běžkyním povedlo a rozhodně zde zanechali výborný dojem.

Anka v cíli 2008 v novém rekordu

Ale jak dopadl ročník, kdy byla načata pátá desítka startů.

V mužích se, jak je jeho zvykem, do čela hned nehrnul hlavní favorit Kilian Jornet a do brutálního stoupání ze Sierre na Ponchet a dále na Chandolin si šel své tempo na 2-3 pozici. Na velkou občerstvovačku v Chandolin tak první přiběhl tradiční účastník z USA Joe Gray za 1:10:32 s náskokem necelé třičtvrtě minuty na trojici Kilian, Francois Gonoc a Cesar Costa. I v další části po hřebenovce na Hotel Weisshorn pokračoval Joe ve svém snažení setřást Kiliana a udělat si dostatečný náskok. Ten se mu podařilo zvýšit však jen o deset sekund. Pět sekund za Kilianem zde probíhá výborně běžící Francois Gonon a Cesar trochu ztrácí, když na Gonona nabere ztrátu 41 sekund.

Joe Gray - (C) Ian Corless

Joe Gray – (C) Ian Corless

Tak jako i v mnoha případech v minulosti, i tentokrát se rozhoduje v posledním úseku od Hotelu Weisshorn do cíle, kde závodníky čeká již jen jediné skutečné stoupání na nejvyšší bod trati Nava a pak již v podstatě jen seběh do Zinalu s poměrně prudkou poslední částí po louce a lesem před vběhnutím do vlastního Zinalu.

Kilian Sierre-Zinal - (C) Jordi Saragossa

Kilian Sierre-Zinal – (C) Jordi Saragossa

Tady se projevilo Kilianovo mistrovství v rozvržení sil a především jeho síla v sebězích, které umí pravděpodobně v tuto chvíli nejlépe na světě. Když navíc Joe měl v jednom ze seběhů pád po kolizi s účastníkem turistické části závodu, jen to Kilianovi usnadnilo situaci, aby závod rozhodl pro sebe s náskokem jedné minuty. Costa Cesar rovněž ukázal, že ze svých mnoha účastí trať dokonale zná a umí a v poslední části smazal náskok Gonona a druhým nejlepším časem na tomto úseku si vybojoval třetí místo s zhruba 50 sekundovým náskokem na Francoise.

JonathanWyattRolandoOrtiz

Určitě za pozornost stojí výkony dvou legend závodu. Rekordman Jonathan Wyatt v 42 letech porazil mnoho mladších závodníků a výborným časem 2:38:54 skončil osmý. Rovněž mnohonásobný vítěz Ricardo Mejia z Mexika dokázal, že i v 51 letech se dá běhat velmi kvalitně na takových závodech a časem 2:48:36 dokončil na výborném 20. místě.

Našim chlapům se letos bohužel nevedlo tolik, jako někdy v minulých ročnících a ani jeden se nedostal na pódiové umístění (prize money jsou do 12. místa). Dalšími závody sky série SWS jsou Matterhorn Ultraks a Limone Extreme, kde budeme mít zastoupení našimi top závodníky a závodnicemi a věřím, že se nějaký pěkný výsledek podaří.

571. Šiška Jakub 4:29:35

Rovněž závod žen měl zajímavý průběh a přinesl premiérové vítězství výborné Stevie Kremer. Ta začala snad ještě opatrněji než Kilian a rozhodně to v počátečním stoupání nepřepálila. Zde byla bez konkurence Francouzka Christel Dewalle, která na Chandolin byla první s náskokem minuty a čtvrt před specialistkou na Vertical Kilometer Laurou Orgue a více než dvě minuty před pozdější vítězkou Stevie. Ta to však od Chandolin napálila a nejrychlešími časy v dalších dvou úsecích do cíle si zajistila již průběžné první místo na Hotelu Weisshorn s náskokem půl minuty na Maud Mathys a tento náskok ještě o něco zvýšila v seběhu do cíle v Zinalu. Přesto se jí nepodařilo dostat pod „magickou“ hranici tří hodin, za kterou zaostala o 3’12“.

Stevie Kremer - (C) Jordi Saragossa

Stevie Kremer – (C) Jordi Saragossa

Vítězka z loňského ročníku Elisa Desco již při výběhu na Chandolin byla s velkou ztrátou čtyř a půl minuty šestá a nakonec závod nedokončila.

3h03’10“ 2 FERNANDEZ Yolanda COL 2005

Kilian se svým letošním vítězstvím dostal do pomyslné síně slávy těch, kdo Sierre-Zinal vyhráli třikrát a více.