///Co je nového u Hoka One One

Co je nového u Hoka One One

hoka_logoLoni jsem začal používat své první boty Hoka One One a staly se mými jednoznačnými favority. Něco více jsem o nich psal ZDE. Mezitím se mi v botníku rozmnožily na celkový počet čtyř párů a další očekávám v létě. Co se tedy od loňska stalo nového a co se chystá.

První, co můžeme snadno registrovat je stále se zvyšující popularita těchto bot mezi běžci. A to nejen běžci pro radost, ale i mezi těmi skutečně špičkovými, jakými jsou například Julien Chorier, Sage Canaday, Jason Schlarb, Darcy Afrika, Caroline Chaverot, Emma Roca, Dave Mackey, Mike Morton a další. Můžeme zaznamenat to, co u jiných značek není patrné a to častý převis poptávky před možnostmi dodávek, kdy například v tuto chvíli jsou i centrální sklady v Evropě takřka prázdné před příchodem bot z nových kolekcí.

Druhá věc je použití nového materiálu R-MAT® u většího množství modelů. 

R-MAT® je nový mezipodešvový materiál s novými
vlastnosti: zlepšení odrazu, lepší trvanlivost a životnost a
výjimečně dobré vlastnosti při použití na vnější podešvi (grip), a to i na mokrém povrchu.

Třetí věc, která padne do očí je další nárůst nových modelů a rovněž větší variabilita barevných provedení.

V novém katalogu pro Podzim/Zima 2014 tak můžeme vidět velmi zajímavé nové modely silničních bot Clifton, Huaka, a Conquest.

Clifton jistě upoutá svou nízkou hmotností 215g/8,5USM při 1,6 násobku standardního objemu EVA. Drop pak je jen 5mm.

Huaka má hmotnost 239g/8,5USM při 1,5 R-MAT® a drop je snížem na 2mm.

Conquest jsou pak tlumivější a těžší boty s vyšším dropem 6mm a 1,7x EVA+R-MAT®. Hmotnost je 335g/8,5USM.

V tzv. kategorii Free Running pak mohou jistě zaujmout boty Stinson Lite vycházející z této osvědčené série se zajímavým poměrem tlumení a hmotnosti. Objem EVA+ je 2,2 násobný při zachování krásně nízké hmotnosti 307g/8,5USM. Drop je 6mm, jak je u této série zvykem.

StinsonLite

V kategorii trail running, která nás asi bude zajímat nejvíce, bych chtěl upozornit na novou botu, která podle mého názoru bude trhákem programu.

MafateSpeed

Jedná se o typ Mafate Speed, který názvem říká, že by mělo jít o příbuzného v současnosti nejtěžší boty Hoka Mafate 3, ale to bude asi trochu vzdálený příbuzný.

Mafate Speed má maximální tlumení docílené použitím 2,2 násobku materiálů R-MAT® a EVA+, disponuje agresivním profilem podešve pro rychlý a progresivní rolling efekt boty. Rovněž geometrie boty je zvolená typu K, která je výrazně dynamičtější než běžnější geometrie H. (Pro stručné vysvětlení. Geometrie H poskytuje podporu v středu boty pro maximální stabilitu. Geometrie K umožňuje dynamické vedení boty pomocí zesílené vnitřní stěny podešve.)

Na následujícím obrázku vidíte modrý materiál R-MAT® na podrážce boty Mafate Speed.

MafateSpeedPodrazka

V katalogu uvedená hmotnost 319g/8,5USM bude ve finále asi ještě nižší. V informaci od Hoka One One přišlo, že v předprodukčních testech byla bota ještě odlehčena a její reálná hmotnost byla 306g/9USM. Drop má bota univerzální 4mm a grip z materiálu R-MAT® má hloubku 5mm. Materiál by měl mít velmi dobré chování na mokrém povrchu.

Zajímavý model bude i nová verze Stinson ATR s hmotností 325g/8,5USM, 2,2 násobkem EVA+ a dropem 6mm. Bude se jednat o jednu z nejpohodlnější a nejkomfortnějších bot v trailové nabídce a na opravdu dlouhé ultra se to jistě ocení.

StinsonATR

Členové asociace mají na boty Hoka One One slevu 15% od dovozce do České republiky (viz link níže v obrázku). V případě, že by měli oni, ale i kdokoli z nečlenů asociace, zájem o některý z modelů z nového katalogu, doporučuji jim kontaktovat dovozce a konkrétní model a velikost si rezervovat. Budou tak mít jistotu, že boty skutečně získají a navíc v první dovezené várce. 

HokaEsport


Bezprostředně po uveřejnění tohoto článku o novinkách v HOKA přišla další zajímavá zpráva, která dokumentuje, že HOKA nemusí být jen pro ultra běžce. Novým členem elitního HOKA ONE ONE týmu se stal Leo Manzano, stříbrný medailista z olympiády 2012 na 1500m.By |2014-04-11T10:21:28+00:00Duben 11th, 2014|Články, Vybavení|3 komentáře

Autor:

3 komentáře

 1. RoobertG 13/04/2014 v 11:35 - Odpovědět

  Šlo mi spíše o hydrofobnost-odpuzování vody na základě nějaké impregnace. Ovšem i membrána je fajn, pomůže zejména v mrazech , nebo hlubokém sněhu, břečce, blátu. U původních modelů by asi taková úprava nepomohla, jsou ze dvou dílů s vloženým jazykem a místa kudy voda vnikne je mnoho.
  Model TorSpeed WP je již trochu jiný a zajímavé je i protažení ke kotníku. Na zimu asi výborná volba i vzhledem k dezenu podrazky.
  Osobně mam zatím z běhání v HO stintson evo dobré zážitky, jen chvilku trvá najít správnou techniku. Pak je to dobré na každém povrchu a kondice chodidel zůstává dlouhou dobu zachována.

 2. RoobertG 12/04/2014 v 07:53 - Odpovědět

  Kolekce je obměněna výrazně, ale schází model s odolností proti promáčení. Zkouším nyní stinson evo trail a jsem celkem zklamán jak málo jsou odolné provlhnutí. Stačí projít rosou a je mokro uvnitř. Sice zase rychle jde ven, ale noha zůstáva vlhká.
  U bot určených na delší vzdálenosti v různých podmínkách by určitá hydrofobnost prospěla.
  Jinak zařazení nového materialu (RMAT) do složení je zřejmě výrazný krok k zlepšení vlastností podešve. Dosud používaný EVA funguje jen v určitém teplotním rozmezí a po několika letech ztrácí původní vlastnosti.

  • Sam 12/04/2014 v 20:32 - Odpovědět

   Roberte, v kolekci jsou dvoje waterproof boty. Rapa Nui 2 Waterproof a Tor Speed WP. Upřímně řečeno ale nesdílím tvůj názor, že by na delší běhy byla taková bota velkou výhrou. Při pohybu se ti noha i když je mokrá zahřeje a rozhodně to nevadí. Naopak Waterproof úprava může být spíše na škodu. Minulý rok jsem na Ronda dels Cims v Andoře během závodu několikrát brodil potoky a říčky, které byly rozvodněné, jak tál sníh. Běžel jsem v Rapa Nui a nedělalo mi to problém. Pokud bych měl WP boty, všechna voda by mi zůstala v botě a to by byl teprve mazec.

Napsat komentář

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Translate

BasqueCatalanCzechEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU

PŘIHLÁŠKA DO CZSA – PODPOŘ SKYRUNNING V ČESKU